Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Θα στεναχωριοταν αν υπαρχαν και παιχνιδια να τα αξιοποιησουν . Εγω καθε χρονο αλλαζω gpu . Πηρα την 5700xt τον οκτωβρη , μολις βγει η νεα γενια και απο τις δυο εταιριες ,δηλαδη καπου εκει το φθινόπωρο θα παρω απο αυτην που μου προσφερει το καλυτερο performance per dollar ,rt θα εχουν και οι δυο. 

+1000000000000

Με τον αστερίσκο να έχουν σουλουπώσει τους drivers οι κόκκινοι ως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Μα και εγώ πράσινος είμαι.😁

Απλά πως να το κάνουμε η 2060 είναι λίγη για RT GI. Για κάτι shadows/reflections είναι και αυτά μόνο σε non competitive games.

Spoiler

H εμπειρία μου στο Exodus με Ultra Preset και Ultra RT δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέγονται στο forum, ότι με την 2060 θα είναι slideshow κτλ. Εντάξει το DLSS δεν είναι σαν του Youngblood αλλά δεν είναι αντιαισθητικό, μια χαρά παίζεις. Τις περισσότερες ντρόπες τις κάνει σε σημεία ας πούμε μέσα στο τρένο που έχει πολλά άτομα και ήλιο αλλά εκεί δεν παίζεις στην ουσία, απλά εξερευνάς το τρένο οπότε και 50-52 fps να πάει κλάιν. Στο 90% του παιχνιδιού που είσαι μόνος σου και περιπλανάσαι στις ερημιές κρατάει 60άρι. Και σιγά μην βγάλουν RT για competitive games, για να παίζει ποιος; Η κουτσή Μαρία με τις RX570 και τις 1060; RT slow paced παιχνίδια έχουν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Θα στεναχωριοταν αν υπαρχαν και παιχνιδια να τα αξιοποιησουν . Εγω καθε χρονο αλλαζω gpu . Πηρα την 5700xt τον οκτωβρη , μολις βγει η νεα γενια και απο τις δυο εταιριες ,δηλαδη καπου εκει το φθινόπωρο θα παρω απο αυτην που μου προσφερει το καλυτερο performance per dollar ,rt θα εχουν και οι δυο. 

Αν αλλάζεις κάθε χρόνο κάρτα γραφικών είσαι κομπλέ. Κάποιοι μπορεί να μην μπορούν κάθε χρόνο. Σε 8 μήνες θα υπάρχουν παιχνίδια. 

Η αγαπημένη AMD θα βγάλει Ray tracing κάρτες που τόσο πολύ κράζεις αυτή τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

+1000000000000

Με τον αστερίσκο να έχουν σουλουπώσει τους drivers οι κόκκινοι ως τότε.

Δεν καταλαβαινουν μερικοι οτι παιρνοντας την 2080 ( την 2080ti την βγαζω απεξω γιατι ναι μεν ειναι τελειως ασυμφωρη αλλα ειναι η πιο δυνατη καρτα που κυκλοφορει) νομιζουν οτι παρεχει future proof. H 2080 θα κλαταρει (ποσο μαλλον κατι 2060 αυτες ηδη δεν την παλευουν πολλες φορες ) πριν βγουν τα παιχνδια που να υποστηριζουν σε ποσοτητα το ray tracing. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas84gr είπε

Αν αλλάζεις κάθε χρόνο κάρτα γραφικών είσαι κομπλέ. Κάποιοι μπορεί να μην μπορούν κάθε χρόνο. Σε 8 μήνες θα υπάρχουν παιχνίδια. 

Η αγαπημένη AMD θα βγάλει Ray tracing κάρτες που τόσο πολύ κράζεις αυτή τη στιγμή. 

Για να είμαστε δίκαιοι δεν νομίζω ότι κράζει κάποιος την τεχνολογία του RT αλλά το ότι ελάχιστα παιχνίδια το έχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Αν αλλάζεις κάθε χρόνο κάρτα γραφικών είσαι κομπλέ. Κάποιοι μπορεί να μην μπορούν κάθε χρόνο. Σε 8 μήνες θα υπάρχουν παιχνίδια. 

Η αγαπημένη AMD θα βγάλει Ray tracing κάρτες που τόσο πολύ κράζεις αυτή τη στιγμή. 

Δεν κραζω την τεχνολογια αλλα το it just works που αναφερθηκε πριν 1,5 χρονο και που ειχαν υποσχεθει 2 ντουζινες παιχνιδια με RT, και φτασαμε μετα απο τοσο καιρο να εχει φυγει η λεξη''ντουζινα'' και να εχει μεινει μονο το 2 στην προταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Δεν καταλαβαινουν μερικοι οτι παιρνοντας την 2080 ( την 2080ti την βγαζω απεξω γιατι ναι μεν ειναι τελειως ασυμφωρη αλλα ειναι η πιο δυνατη καρτα που κυκλοφορει) νομιζουν οτι παρεχει future proof. H 2080 θα κλαταρει (ποσο μαλλον κατι 2060 αυτες ηδη δεν την παλευουν πολλες φορες ) πριν βγουν τα παιχνδια που να υποστηριζουν σε ποσοτητα το ray tracing. 

Καλά εγώ κρατάω πισινή και για την επόμενη γενιά κατά πόσο θα τη παλέψει με τα πρώτα next gen ports. Και μεγάλη πισινή και για τα cpu, ειδικά για όσους κυνηγάνε τα πολλά fps. Οτιδήποτε από kaby lake και πίσω, προβλέπω να γίνεται σεμεδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αρα 2 το ιδιο λεμε . 

Επισης οι κατωχοι της nvidia γραφουν στο θεμα των navi και οχι το αντιθετο. 

Τι 2? :P  Αφού 6 παιχνίδια έγραψα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν κραζω την τεχνολογια αλλα το it just works που αναφερθηκε πριν 1,5 χρονο και που ειχαν υποσχεθει 2 ντουζινες παιχνιδια με RT, και φτασαμε μετα απο τοσο καιρο να εχει φυγει η λεξη''ντουζινα'' και να εχει μεινει μονο το 2 στην προταση. 

Ε τι να κάνουμε νέα τεχνολογία είναι. Δυστυχώς έτσι πάει. Όταν βγήκε πχ το dx 12 τα ίδια ήταν. 

Εγώ πάντως έστω κ αυτά τα λίγα που έχω παίξει ως τώρα με Ray tracing μια χαρά έπαιξαν χωρίς προβλήματα. 

Είναι μπροστά η Nvidia σε θέμα τεχνολογίας στις κάρτες γραφικών. Μακάρι η AMD να ανακάμψει για ωφεληθούμε όλοι απ' τις τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, noFEARgr said:

Aν θεωρεις οτι ειναι φυσιολογικη η ροη του συγκεκριμενου thread παω πασο. 

Κι αντί να κάνεις report απλά taggάρεις χωρίς περιγραφή. 😛

Επίσης μη φυσιολογική ροή, αλλά συμμετέχουμε σε αυτή, δεν αφήνουμε να πέσει κάτι κάτω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, yiannis1991 said:

Όχι και χωρίς λόγο. Σε λίγο συμπληρώνονται 8 μήνες από το release και ακόμη downclocks και black screens στα known issues. Ναι δεν εμφανίζονται σε όλους τα θέματα αλλά μπορείς να εγγυηθείς σε έναν άνθρωπο ότι θα δώσει 400άρι και θα είναι σίγουρα ΟΚ; Μπορεί να είναι αλλά μπορεί και να μην είναι. Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να υποστούν αυτήν την αβεβαιότητα, να δώσουν 400άρι και μετά πιθανώς να ψάχνονται στα forums ή να κάνουν RMA. Το να είσαι σίγουρος (ή τουλάχιστον πιο σίγουρος από ότι με τις Navi) ότι θα κουμπώσεις την κάρτα, θα βάλεις drivers και απλά θα παίζεις όσο θες χωρίς θέμα δεν είναι απλό πράγμα και πολύ το περνάνε στο ντούκου. Ακόμη και 5% να έχεις πιθανότητα να σου τύχουν τα θέματα των Navi, δεν θέλουν να το ρισκάρουν όλοι..

Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας... αν κάποιος χρειάζεται τις τελευταίες τεχνολογίες (π.χ RT), και παιζει ΜΟΝΟ παιχνίδια, και έχει λεφτά να σκορπάει, τότε ΟΚ να του προτείνουμε Nvidia. Αν κάποιος θέλει οτιδήποτε παραπάνω, π.χ Καλές τιμές, Linux / MacOS υποστήριξη - τον ενδιαφέρουν περισσότερο standards παρα κλειστές τεχνολογίες όπως physx / cuda κτλπ, καταλαβαίνει τα πλεονεκτήματα του ανταγωνισμού, τότε νομίζω η AMD είναι μονόδρομος, δεν είναι όλα  άσπρο / μαύρο. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο ρίσκο όπως το περιγράφεις. Εγώ το πήρα το ρίσκο και τώρα 1 βδομάδα είμαι χωρίς προβλήματα και παίζω όποιο Game θέλω χωρις προβλήματα. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερα προβλήματα, την γυρνάει πίσω και παίρνει κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Λοιπον μια συμβουλη θα ηθελα. Σημερα θα παω στο πλαισιο να παραλαβω την καινουρια 5600xt, καθως η παλια ειχε ενα θεμα με τον ανεμιστηρα. Να τους προτεινω εαν γινεται να αγορασω την 5700xt ή να μεινω ως εχει; Παιζω μονο 1080p προς το παρων. Το μονο θετικο που βλεπω με την 5700xt ειναι οτι θα μπορω να βαλω adrenalin 19x και να εχω stable drivers. Για την 5600xt δεν εχουν βγαλει ακομα.

Και προφανως δεν θα βγαλουν ως καινουργιο προιον. ΑΝ σκοπευεις καποια στιγμη να πας σε 1440p, ναι πηγαινε σε 5700xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...