Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Ubuntu 19.04 (Disco Dingo) -Συζητήσεις - Απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά πάει το λαπτοπάκι με το 19.04............Το μόνο θέμα που μου έμεινε να λύσω είναι το touchpad που δεν δουλεύει.  Δοκίμασα με noapic και με acpi=noirq στο grub editor, αλλά τίποτα. Καμία ιδέα;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ μια χαρά έκανα την αναβάθμιση σε Kubuntu και έγινε και άψογα και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εγώ μια χαρά έκανα την αναβάθμιση σε Kubuntu και έγινε και άψογα και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Λες για το kubuntu 19.04; Και για ποιό λάπτοπ πρόκειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Λες για το kubuntu 19.04; Και για ποιό λάπτοπ πρόκειται;

Δεν είναι laptop αλλά desktop.  Για το δικό σου πρόβλημα για παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις. Δεν μπορεί να σου δούλευε στην προηγούμενη έκδοση και τώρα να μην δουλεύει. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!   Στο laptop μου έχω Windows 10 και Ubuntu 19.04, dual boot.                                                                                                                                                                                            Εάν κάνω upgrade σε Windows 1903 (μέσω Windows update), φαντάζομαι ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το dual boot. Αν όμως κάνω clean install στο partition των Windows,  μάλλον θα μπλέξω με το grub.  Σωστά;;; Υπάρχει τρόπος να αποφύγω αυτό το μπλέξιμο;;;

Και κάτι που έχει να κάνει με το touchpad του Lenovo 330s-115arr. Δεν δουλεύει στο ubuntu 19.04, όπως δεν δούλευε και στην προηγούμενη έκδοση, @chek2fire. Το πάλεψα αλλά λύση δεν βρήκα. Ούτε με την αναβάθμιση του Kernel, είδα διαφορά.   Υπάρχει κάτι που να δοκιμάσω;;;

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω laptop και δεν ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και εδώ που τα λέμε είναι και από τις λίγες φορές που διαβάζω ότι δεν δουλεύει το touchpad. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα!   Στο laptop μου έχω Windows 10 και Ubuntu 19.04, dual boot.                                                                                                                                                                                            Εάν κάνω upgrade σε Windows 1903 (μέσω Windows update), φαντάζομαι ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το dual boot. Αν όμως κάνω clean install στο partition των Windows,  μάλλον θα μπλέξω με το grub.  Σωστά;;; Υπάρχει τρόπος να αποφύγω αυτό το μπλέξιμο;;;

Και κάτι που έχει να κάνει με το touchpad του Lenovo 330s-115arr. Δεν δουλεύει στο ubuntu 19.04, όπως δεν δούλευε και στην προηγούμενη έκδοση, @chek2fire. Το πάλεψα αλλά λύση δεν βρήκα. Ούτε με την αναβάθμιση του Kernel, είδα διαφορά.   Υπάρχει κάτι που να δοκιμάσω;;;

Πέτα μια ερώτηση στο https://ubuntuforums.org/ μήπως σε βοηθήσει κάποιος.

Όσο για το windows update να το φοβάσαι , εγώ όταν είχα dual boot μου είχε σπάσει ο boot loader 2 φορές μετά το update. Λογικά με ένα live cd και fix grub θα κάνεις την δουλειά σου , αλλά ποτέ δεν ξέρεις :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω δύο απορίες παιδιά.

Πρώτον είναι δυνατόν να βάλω για αλλαγή γλώσσας το alt + αριστερό shift;

Δεύτερον μπορώ να αλλάξω το font του terminal σε monaco όπως έχω στο macos και πως γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ!

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα.

Γιατί είναι τόσο τραγικό το text ενός insomnia post στο ubuntu;

Ακόμα και τώρα που γράφω το κείμενο είναι καλύτερο στον insomnia editor από ότι όταν γίνει post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εχω δύο απορίες παιδιά.

Πρώτον είναι δυνατόν να βάλω για αλλαγή γλώσσας το alt + αριστερό shift;

Δεύτερον μπορώ να αλλάξω το font του terminal σε monaco όπως έχω στο macos και πως γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ!

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα.

Γιατί είναι τόσο τραγικό το text ενός insomnia post στο ubuntu;

Ακόμα και τώρα που γράφω το κείμενο είναι καλύτερο στον insomnia editor από ότι όταν γίνει post!

Για ποιο ubuntu μιλας?gnome?kde?xfce? παντως ναι γενικως γινεται να βαλεις alt-shift για εναλλαγη γλωσσας.

Για το monaco font δες εδω.Απαξ και εγκατασταθει λογικα μετα θα βγαινει στην λιστα των fonts του terminal.

Για το τελευταιο ριξε ενα σκρινσοτ να δουμε τι εννοεις..μηπως λειπει κανα font γενικοτερα?με ολους τους browsers γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Για ποιο ubuntu μιλας?gnome?kde?xfce? παντως ναι γενικως γινεται να βαλεις alt-shift για εναλλαγη γλωσσας.

Για το monaco font δες εδω.Απαξ και εγκατασταθει λογικα μετα θα βγαινει στην λιστα των fonts του terminal.

Για το τελευταιο ριξε ενα σκρινσοτ να δουμε τι εννοεις..μηπως λειπει κανα font γενικοτερα?με ολους τους browsers γινεται?

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Να δοκιμάσω και κάποιον άλλο browser λες εκτός από τον chrome;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skiabox είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Να δοκιμάσω και κάποιον άλλο browser λες εκτός από τον chrome;

κανε μια δοκιμη δεν χανεις κατι.Αν συμβαινει σε ολους ισως να λειπει κανα font.Αν γινεται μονο στον chrome ισως ειναι καμμια ρυθμιση σε αυτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To font ενώ εκτέλεσα το one line script δεν το βλέπω διαθέσιμο στο terminal.

Μόλις δοκίμασα ένα 

fc-list | grep Mona

και δεν βγάζει τίποτα.

Πως φαίνεται ο αρχαίος unix-άς έ (από το 1992);

18 λεπτά πριν, mphxths είπε

κανε μια δοκιμη δεν χανεις κατι.Αν συμβαινει σε ολους ισως να λειπει κανα font.Αν γινεται μονο στον chrome ισως ειναι καμμια ρυθμιση σε αυτον...

Νομίζω ότι και στον firefox που κοίταξα το ίδιο είναι.

Για irc client ποιον να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...