Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Ubuntu 19.04 (Disco Dingo) -Συζητήσεις - Απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέσιμο είναι από χθές η νέα έκδοση του Ubuntu 19.04 με την ονομασία Disco Dingo :P

 

 

και το κλασικό

Νέα έκδοση έχουμε φυσικά και για το kubuntu

Φυσικά έχουμε και τις εκδόσεις Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu mate

Ανοίγω αυτό το νήμα παραδοσιακά για να μιλάμε για την διανομή. 

Προσωπικά θα αναβαθμίσω σε 20 μέρες περίπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά επειδή το χρησιμοποιώ τελευταία, έχει αρκετά καλή υποστήριξη αλλά πως γίνεται και σε κάθε (re)start έχω core dump ~90ΜΒ, δεν εξηγειται.

(Ή μάλλον εξηγείται αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω).

Σαν χρόνιος χρήστης redhatοειδών δεν μου κάθετε καλά το ubuntu απο άποψη ότι έχω συνηθίσει σε συγκεκριμένα folder structures/hierarchies αλλά γενικά η εμπειρία χρήσης είναι θετική προς το παρόν.  Θα του κάνω και ένα security stress test/hardening τις επόμενες μέρες όπου θα δούμε και τι δουλειά έχει γινει σε αυτό το τομέα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει και μακράν τα καλύτερα fonts απο όλες τις διανομές (πιο όμορφα και ευανάγνωστα και απο τα roboto της google).

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλημέρα παίδες! Απο 18.10 μπορείς να πας στην 19 με update ή χρειάζεται καινούργια εγκατάσταση;

παρε οποσδηποτε αντιγραφα απ τα αρχεια σου.

http://ubuntuhandbook.org/index.php/2018/10/upgrade-ubuntu-18-04-desktop-to-ubuntu-18-10/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

παρε οποσδηποτε αντιγραφα απ τα αρχεια σου.

http://ubuntuhandbook.org/index.php/2018/10/upgrade-ubuntu-18-04-desktop-to-ubuntu-18-10/

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό αφορά το update από 18.04 ---------> 18.10.

Φαντάζομαι η ίδια διαδικασία ίσχύει από 18.10 ---------> 19.04. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τα ιδια λεει και το επισημο ReleaseNotes/Wiki.

Upgrading from Ubuntu 18.10

To upgrade on a desktop system:

Open the "Software & Updates" application.

Select the 3rd Tab called "Updates".

Set the "Notify me of a new Ubuntu version" dropdown menu to "For any new version".

Press Alt+F2 and type in "update-manager -c" (without the quotes) into the command box.

Update Manager should open up and tell you: New distribution release '19.04' is available.

If not you can also use "/usr/lib/ubuntu-release-upgrader/check-new-release-gtk"

Click Upgrade and follow the on-screen instructions.

To upgrade on a server system:

Install the update-manager-core package if it is not already installed.

Make sure the Prompt line in /etc/update-manager/release-upgrades is set to normal.

Launch the upgrade tool with the command do-release-upgrade.

Follow the on-screen instructions.

https://wiki.ubuntu.com/DiscoDingo/ReleaseNotes

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Ας φτιαξουν πρωτα την 18.04 που ακομη εχει θεματακια και ας αφησουν την 19. Προσωπικα ειμαι με 16.04.5 και ειναι ολα ρολοι.

Ετσι ακριβως, οποιος χρειαζεται ενα σταθερο, παραγωγικο συστημα ΠΟΤΕ δεν παει σε αλλη εκδοση εκτος απ την LTS.

Και για να γινει upgrade στην επομενη LTS ΠΑΝΤΑ περιμενουμε το πρωτο Release Point (πχ 18.04.1, 20.04.1 κλπ).

Η καινουργια ταπετσαρια ΔΕΝ ειναι σοβαρος λογος για αναβαθμιση!

Screenshot_2019-04-20 Ubuntu release cycle Ubuntu.png

Επεξ/σία από gakos1112
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

Ετσι ακριβως, οποιος χρειαζεται ενα σταθερο, παραγωγικο συστημα ΠΟΤΕ δεν παει σε αλλη εκδοση εκτος απ την LTS.

Οποιος θελει να παει σε παραγωγικο και σταθερο συστημα επιλεγει μια σοβαρη rolling διανομη.Ή τουλαχιστον μια διανομη που να ενημερωνεται συχνα.

Το να μενει καποιος 50 εκδοσεις πισω σε βασικα προγραμματα του λειτουργικου , οσο υπαρχουν καθημερινες εξελιξεις , υποστηριξη νεων τεχνολογιων , νεα features ,που στο λινουξ ειναι μεγαλη υποθεση οταν τρεχει να προλαβει πραγματα , ειναι τουλαχιστον ουτοπικο.
Εχει νοημα σε κανα ξεχασμενο σερβερ οχι σε συγχρονα desktops.
Οταν βλεπεις archlinux , debian (εν μερει rolling στο testing/unstable) , opensuse tumbleweed και λοιπες rolling διανομες που καταφερνουν να προσφερουν σταθερα συστηματα (σε πολυ μεγαλο βαθμο , σπανια να σπασει κατι και να τα γαμησει ολα , ολα διορθωνονται μεσα σε λιγες ωρες/μερες), ακυρωνονται αυτοματως ολες οι διανομες που ακολουθουν το δογμα "100 εκδοσεις πισω να ειμαστε ασφαλεις"...

1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

Η καινουργια ταπετσαρια ΔΕΝ ειναι σοβαρος λογος για αναβαθμιση!

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι η καινουργια ταπετσαρια δεν ηταν η μονη αλλαγη ε?Ελπιζω...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν είχα σκοπό να κάνω update από τη 18.04 με αυτά που έχω διαβάσει για την 19.04 είπα να πάω σε αυτό.

Δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου, είναι πιο smooth από ποτέ και επιτέλους το fractional scaling δουλεύει καταπληκτικά (τουλάχιστον για μένα).

Όσον αφορά τα προγράμματα και τις τελευταίες εκδόσεις τους, πλέον τις έχω γιατί για τα προγράμματα που με ενδιαφέρουν τα έχω σε snaps και flatpaks και έτσι έχω τις τελευταίες εκδόσεις τους χωρίς να έχω rolling distro.

Προτιμώ τη σταθερότητα που σου προσφέρει ένα LTS distro και να έχω τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων με τον παραπάνω τρόπο.

Με βολεύει έτσι περισσότερο.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Να κάνω μία ερώτηση που μάλλον θα σας φανεί χαζή, αλλά η μισή ντροπή δική μου, που λένε...😜

Αν εγκαταστήσω το ubuntu ή οποιαδήποτε άλλη διανομή, σαν μοναδικό λειτουργικό σε ένα laptop και η εταιρεία βγάλει ένα καινούργια bios ή μια κρίσιμη ενημέρωση που αφορά διαχείριση ενέργειας, πως θα το εγκαταστήσω; Αυτά συνήθως βγαίνουν σε αρχεία τύπου. exe.

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...