Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ολοκλήρωσε την ανάπτυξη της κατασκευαστικής μεθόδου 5nm EUV (FinFET)


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο πρέπει να γίνει ,,,, όσο πάνε και χαμηλώνουν τα layers ,,,,, σε λίγο θα φτάσουν την επιφάνεια του μορίου ,,,,,,πρέπει να το διασπάσουν και αυτό ,,,,,και μετά θα τους φταίει η φύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το όριο των 3nm-1nm νομίζω έχουμε καιρό ακόμα. Η μέτρηση που των nm έχει καταντήσει πλέον marketing πιπίλα όπως τα mp των καμερών. Προσπάθησα να βγάλω άκρη με τις τεχνικές λεπτομέρειες αλλά μου βγήκαν τα μάτια και δεν έχω τον χρόνο τώρα, αλλά όπως διάβασα τα "10nm" της Intel είναι αρκετά καλύτερα από τα "7nm" των Samsung\Global Foundries. Οπότε και να φτάσουμε στα "3nm" θα υπάρξουν και λοιπές σχεδιαστικές βελτιώσεις που θα μπορέσουν να σπρώξουν τις επιδόσεις. 

Μα όχι πείτε μου τώρα εμένα, τι στο καλό μετράνε 10nm/7nm στην παρακάτω φωτογραφία..
GF7-vs-Intel10_small.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dterzakis είπε

Μέχρι το όριο των 3nm-1nm νομίζω έχουμε καιρό ακόμα. Η μέτρηση που των nm έχει καταντήσει πλέον marketing πιπίλα όπως τα mp των καμερών. Προσπάθησα να βγάλω άκρη με τις τεχνικές λεπτομέρειες αλλά μου βγήκαν τα μάτια και δεν έχω τον χρόνο τώρα, αλλά όπως διάβασα τα "10nm" της Intel είναι αρκετά καλύτερα από τα "7nm" των Samsung\Global Foundries. Οπότε και να φτάσουμε στα "3nm" θα υπάρξουν και λοιπές σχεδιαστικές βελτιώσεις που θα μπορέσουν να σπρώξουν τις επιδόσεις. 

Μα όχι πείτε μου τώρα εμένα, τι στο καλό μετράνε 10nm/7nm στην παρακάτω φωτογραφία..
GF7-vs-Intel10_small.jpg

Το ότι είσαι εντελώς άσχετος σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να εκφράζεις την οποιαδήποτε άποψη.

Όσο μικρότερα είναι τα transistors τόσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνουν κάνοντας τον επεξεργαστή ακόμη πιο power efficient. Και μην συγχύζεις την δύναμη δηλαδή το power ενός cpu με το power efficiency. Ναι στην δύναμη ο 10nm Intel δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον 7nm AMD αλλα ο AMD θες δεν θες θα έχει καλύτερο power efficiency κάτι που μετράει αφάνταστα στα κινητά και laptops και σχεδόν καθόλου στα desktops.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Stitch19 είπε

Το ότι είσαι εντελώς άσχετος σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να εκφράζεις την οποιαδήποτε άποψη.

Όσο μικρότερα είναι τα transistors τόσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνουν κάνοντας τον επεξεργαστή ακόμη πιο power efficient. Και μην συγχύζεις την δύναμη δηλαδή το power ενός cpu με το power efficiency. Ναι στην δύναμη ο 10nm Intel δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον 7nm AMD αλλα ο AMD θες δεν θες θα έχει καλύτερο power efficiency κάτι που μετράει αφάνταστα στα κινητά και laptops και σχεδόν καθόλου στα desktops.

Εννοειται και εχει δικαιωμα να εκφρασει την αποψη του, στον βαθμο που το εχει ψαξει. Εξαλλου δε πουλησε αυθεντια ο ανθρωπος.

p.s. Τι στο καλο, τον τελευταιο καιρο ολοι εχουν αγενεις εδω μεσα η μου φαινεται?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Stitch19 είπε

Το ότι είσαι εντελώς άσχετος σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να εκφράζεις την οποιαδήποτε άποψη.

Όσο μικρότερα είναι τα transistors τόσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνουν κάνοντας τον επεξεργαστή ακόμη πιο power efficient. Και μην συγχύζεις την δύναμη δηλαδή το power ενός cpu με το power efficiency. Ναι στην δύναμη ο 10nm Intel δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον 7nm AMD αλλα ο AMD θες δεν θες θα έχει καλύτερο power efficiency κάτι που μετράει αφάνταστα στα κινητά και laptops και σχεδόν καθόλου στα desktops.

Άσχετος δεν είμαι αλλά εσύ είσαι αγενής και επιθετικός.
 

Και αφού είσαι εσύ σχετικός, είσαι τόσο σίγουρος ότι τα transistor (1) μικραίνουν και (2) είναι 5nm;
 

A.

"These nanometer values don’t actually represent the size of the transistor, but rather the fabrication technology used to manufacture them. A long time ago, the gate pitch of a Transistor was same as the Fabrication Technology (nm value), but this is not the case anymore. In fact, this has now become just a marketing gimmick that holds no physical significance.
And there is no universal standard to calculate this value either. Different brands have different ways to calculate this. For instance, the 10nm from TSMC is not equivalent to the 10nm from Samsung.
What Intel calls as 10nm, is similar to what TSMC calls as 7nm. Thus, there is no universal standard for the same."
https://www.techcenturion.com/7nm-10nm-14nm-fabrication

---> εξού και στην φωτογραφία που ανέβασα δεν φαίνονται πουθενά μετρήσεις 10nm/7nm.

B.
"The 7 nm process offerings by Samsung and TSMC are the same as the 10 nm process offered by Intel, thus, what really matters beyond 10 nm is transistor density (number of transistors per square milimeter), not transistor size. [1]"
https://en.wikipedia.org/wiki/7_nanometer

C.
"Beyond 14nm, as we move to 10 and 7nm, a new fin material will be required — probably silicon-germanium (SiGe), or perhaps just pure germanium. SiGe and Ge have higher electron mobility than Si, allowing for lower voltages, and thus reducing power consumption, tunneling, and leakage. "

https://www.extremetech.com/computing/162376-7nm-5nm-3nm-the-new-materials-and-transistors-that-will-take-us-to-the-limits-of-moores-law

---> Βρε μήπως δεν είναι μόνο το μέγεθος που μετράει;

....Τέλος πάντων, δεν ήθελα να διαβάσω και διάβασα. Δεν θα ασχοληθώ άλλο. Αυτό που σου προτείνω να μην είσαι τόσο επιθετικός ακόμα αν και κάποιος (εγώ στην προκειμένη περίπτωση) κάνει λάθος.

 

PS: Σε κανένα σημείο δεν μπέρδεψα την αρχιτεκτονική (Intel vs AMD) με την κατασκευαστική μέθοδο. Στο αρχικό μου σχόλιο ανέφερα καθαρά 3 semiconductor κατασκευαστές (Intel, Global Foundries, Samsung) και τις τεχνολογίες τους. Μάλλον διάβασες ότι ήθελες να διαβάσεις.


 

Επεξ/σία από dterzakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stitch19 είπε

Το ότι είσαι εντελώς άσχετος σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να εκφράζεις την οποιαδήποτε άποψη.

Όσο μικρότερα είναι τα transistors τόσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνουν κάνοντας τον επεξεργαστή ακόμη πιο power efficient. Και μην συγχύζεις την δύναμη δηλαδή το power ενός cpu με το power efficiency. Ναι στην δύναμη ο 10nm Intel δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον 7nm AMD αλλα ο AMD θες δεν θες θα έχει καλύτερο power efficiency κάτι που μετράει αφάνταστα στα κινητά και laptops και σχεδόν καθόλου στα desktops.

Κατούρησες καθόλου σήμερα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Stitch19 είπε

Το ότι είσαι εντελώς άσχετος σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να εκφράζεις την οποιαδήποτε άποψη.

Όσο μικρότερα είναι τα transistors τόσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνουν κάνοντας τον επεξεργαστή ακόμη πιο power efficient. Και μην συγχύζεις την δύναμη δηλαδή το power ενός cpu με το power efficiency. Ναι στην δύναμη ο 10nm Intel δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον 7nm AMD αλλα ο AMD θες δεν θες θα έχει καλύτερο power efficiency κάτι που μετράει αφάνταστα στα κινητά και laptops και σχεδόν καθόλου στα desktops.

Μια χαρά οσχύει αυτο που ειπε. Από την απαντηση σου καταλαβαινω οτι στην καλυτερη απλα δεν καταλαβες τι είπε και στην χειρότερη δεν εχεις ιδέα τι παίζει με τις μεθόδους λιθογραφίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...