Προς το περιεχόμενο

budget dslr και Prime Φακο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα  ομάδα θα ήθελα να πάρω μια dslr για να ξεκινήσω φωτογραφία  ( πορτραίτα ταξίδια κλπ.) ποια μου προτείνετε

σκεφτόμουν για Νikon d3500 body only μαζί με  Nikon AF-S 50mm  μεταχειρισμένο στα 100-150 αλλιώς Υonguo f1.8 στα 80

έχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε έως 450 περίπου

Επεξ/σία από xupitera834
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νikon d3300 μεταχειρισμένη(θα βρεις πολλές με λιγότερο από 10.000 κλικ δηλαδή σαν καινούργιες )

και κουτί  https://www.e-infin.com/eu/item/281/nikon_af-s_dx_nikkor_35mm_f1.8_g_lens       

ή

https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens

Επεξ/σία από skream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xupitera834 είπε

Kαλησπέρα  ομάδα θα ήθελα να πάρω μια dslr για να ξεκινήσω φωτογραφία  ( πορτραίτα ταξίδια κλπ.) ποια μου προτείνετε

σκεφτόμουν για Νikon d3500 body only μαζί με  Nikon AF-S 50mm  μεταχειρισμένο στα 100-150 αλλιώς Υonguo f1.8 στα 80

έχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε έως 450 περίπου

    Αν δεν έχεις πολύ μεγάλα χέρια , δες και την EOS 100D  ........ μαζί με έναν 40αρη η 24αρη ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους σας ,άλλα καλύτερος για πορτρέτα ειναι ο 35mm η ο 50mm

και αποσώ βλέπω καινουργιος της Canon είναι μίση τιμή απτών Nikon

Επειδή  είδα  την D3300 με των  35mm στα 260 €

Επεξ/σία από xupitera834
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xupitera834 είπε

Ευχαριστώ όλους σας ,άλλα καλύτερος για πορτρέτα ειναι ο 35mm η ο 50mm

και αποσώ βλέπω καινουργιος της Canon είναι μίση τιμή απτών Nikon

Επειδή  είδα  την D3300 με των  35mm στα 260 €

    Ο 50 επί το 1.6 ίσον δλδ 80 είναι αυτός που είναι ο ιδανικότερος , αν και δυσχρηστος σε άλλες περιπτώσεις , φυσικά θα βρείτε τον τρόπο να τον αξιοποιήσετε , ουσιαστικά όμως ένας 135αρης είναι αυτός για πορτρέτο . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πάρεις μια DSLR και εχεις μοναδικό φακό τον 50ρη, θα σου είναι κατά 90% άχρηστη.

Με τον 35αρη θα βγαλεις και στο ταξιδι/διακοπες και πορτραιτα και δρομο και βαφτισια.

Η άποψη μου είναι πάρε τον κιτ φακό 18-55, βολεύει ΣΧΕΔΟΝ για τα παντα και εχει και καλή ποιότητα εικόνας, ειδικά όταν έχουμε αρκετό φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AF-S 50mm f/1.8G --αν λες γι αυτόν-- θα βολέψει για πορτραίτα, ναι. Αλλά μόνο γι' αυτά. Σε Nikon crop πάει στα 75mm.

Πάρε κάτι πιο ευρυγώνιο για γενική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2019 στις 10:24 ΜΜ, xupitera834 είπε

αλλιώς Υonguo f1.8 στα 80

Ανεξάρτητα του σε ποιό σώμα / συνδυασμό θα καταλήξεις, μείνε μακρυά από αυτόν το φακό. Μακράν ότι χειρότερο έχω δει σε φακό.

Στο budget αυτό, η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις πιθανώς αυτή τη στιγμή είναι η Canon 200D που έχει 429 ευρώ με τον κιτ φακό 18-55 με σταθεροποίηση (IS).

Με μια τέτοια επιλογή, δε θα δυσκολευτείς ίσως σε δεύτερο χρόνο να αγοράσεις τον φακό 50mm f1.8 STM ο οποίος έχει τη μισή τιμή από τον αντίστοιχο 50mm f1.8G της Nikon και δεν υστερεί καθόλου οπτικά.

Προσυπογράφω την άποψη που αναφέρθηκε ότι είναι λάθος να μην πάρεις κιτ φακό, ο οποίος θα σε καλύψει στα περισσότερα είδη φωτογραφίας, ειδικά στο ταξίδι. Η διαφορά στην τιμή είναι μικρή σε σχέση με το σώμα μόνο, ενώ αν θες αργότερα να τον αποκτήσεις (που θα θελήσεις), το ποσό δεν είναι αμελητέο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο την αλλη θα πω να παρεις απευθειας την νικον με τον 35αρη μονο. καταπληκτικος φακος για τα λεφτα του θα σου δωσει μια ποιοτητα εικονας οπως επιβαλεται να εχεις σε αυτο τον ογκο σωματος και οχι εναν κιτ φακο που μολις πεσει λιγο το φως θα σου ναι αχρηστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gzisis69 είπε

οχι εναν κιτ φακο που μολις πεσει λιγο το φως θα σου ναι αχρηστος. 

Υπερβολικό . Με iso 1000 μπορεί να βγάλει κάποιος αρκετά πράγματα με f=5.6 κτλ , σε συνδιασμό με vr , οπότε σε εστιακή απόσταση 55mm μπορεί να έχει άνετα ταχύτητα 1/40 ή και 1/30 .

Για μαύρα σκοτάδια και το f=1.8 λίγο θα του πέφτει οπότε χρειάζεται το αναντικατάστατο πακέτο τρίποδο+ντενκλασερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας να φωτογραφισεις σε μπαρ το βραδυ την παρεα σου ας πουμε με τις ρυθμισεις που αναφερεις δεν ξερω αν θα καταφερεις και πολλα.. εκτος αν βαλεις φλας και τους βγαλεις αλλιως απο οπως θα ηθελες. συμφωνω οτι δεν ειναι αχρηστος ο κιτ αλλα προσωπικα θα επαιρνα τον 35 1.8  γιατι εχω μαθει να δουλευω με πραιμ και στο φ4 μεχρι 8 ειναι ξυραφι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βράδυ σε μπαρ με φίλους θα κουβαλήσεις την dslr με τους φακούς;

 

Εγώ πάντως λέω να το ξανασκεφτείς... Δεν είναι χωρος για τετοια αντικείμενα 😁😁

 

(Βγάλε με το κινητό σου αν έχεις κανένα με καλή κάμερα) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Το βράδυ σε μπαρ με φίλους θα κουβαλήσεις την dslr με τους φακούς;

Εύκολα. Η πυκνότητα του κόσμου στα μπαρ πλέον , δεν είναι αυτή που ήταν το ... 2004 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εύκολα. Η πυκνότητα του κόσμου στα μπαρ πλέον , δεν είναι αυτή που ήταν το ... 2004 . 

Δεν είναι τόσο για τον κόσμο αλλά μην πέσει κάτι επάνω,ποτά,μπύρες και άλλα τέτοια. 

Γ αυτό το είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...