Προς το περιεχόμενο

μισθός σαν IT


tolis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AgiosEfraim είπε

Εγω πριν φυγω απο Ελλαδα δεν θεωρω οτι ημουν κακοπληρωμενος και δεν ειμαι κανενας φοβερος μηχανικος ουτε στη δουλεια πεθαινα (με μια μονο εξαιρεση).
Στη Ελλαδα νομιζω οτι το προβλημα ειναι η μιζερια που εχει εμποτισει το DNA και στη  δουλεια σου το πιο μεγαλο προβλημα θα ειναι οι συναδελφοι σου και το ποσο πολυ θα ασχολουνται μαζι σου για πραγματα ΟΧΙ εργασιακα.

Εχω φιλους Ελλαδα που ειναι μια χαρα ευχαριστημενοι με το μισθο τους και τη δουλεια τους.



 

Θα μπορουσες να μας το αναλυσεις λιγο αυτο δινοντας μερικα παραδειγματα; 

Τι δουλεια κανουν, σε τι θεση / level και σε τι μεγεθος εταιρειας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Alex12345kouk είπε

Έχω να κάνω μια ερώτηση τη πρέπει να σπουδάσω εδώ στην Ελλάδα για να γίνω it manager δίνω πανελλήνιες φέτος και θέλωνα να γίνω it manager ποια σχολή πρέπει να σπουδάσω εδώ 

Και γιατί θέλεις να γίνεις IT manager θα ρωτούσα εγώ ? Έχεις δει τον τρόπο που δουλεύουν ή τι ακριβώς κάνουν έτσι ώστε να ξέρεις αν σου αρέσει ως επάγγελμα ?

Δεν είναι μόνο ο μισθός σε μία δουλειά , πρέπει να σου αρέσει και αυτό που κάνεις.

Και εγώ είμαι 37 ετών , δουλεύω απο τα 23 ως προγραμματιστής , IT manager δεν θέλω να γίνω για να βαριέμαι την ζωή μου. Θέλω βουτιά στα βαθιά , κώδικα , αρχιτεκτονική κ.ο.κ.

Δεν είναι για όλους η συγκεκριμένη θέση , αλλάζουν και οι καιροί τώρα με COVID και remote working, γνωρίζω IT managers που ξαναγύρισαν να γράφουν κώδικα και λένε ότι ήταν η καλύτερη απόφαση που μπορούσαν να πάρουν.

Έχουμε πλέον agile , scrum μεθοδολογίες που έχουν ανάγκη όλο και λιγότερους managers οπότε η πίτα γίνεται αρκετά μικρή.

Οπότε γνώμη μου αν σου αρέσει ο κώδικας , καλύτερα να διαλέξεις αυτό το path που έχει μέλλον και αν μετά απο κάποια χρόνια γουστάρεις όντως το μανατζεριλίκι τότε θα ξέρεις απο μόνος σου πως να το κυνηγήσεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
8 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Παιδια τι μισθος παιζει ελλαδα για system engineer/admin??

ανάλογα το level. Αν μιλάμε για Junior καθαρά μέχρι 1000-1200. Αν μιλάμε για senior μπορεί να φτάσει και 2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα,  δουλευω χρονια στο τομεα του τουρισμου και της εστιασης και εχω και ενα διπλωμα πανω στα ξενοδοχειακα και τουριστικα ,  αλλα τον τελευταιο χρονο  σκεφτομαι πολυ να αλλαξω κατευθυνση προς την πληροφορικη , εχω δει τομεα IT support and QA tester που μου κεντρισαν το ενδιαφερον , γιατι ο προγραμματισμος μου φαινεται λιγο δυσκολος για αρχη , υπαρχει ενα online coaching workearly λεγεται που προσφερουν μαθηματα με certification , θα αξιζει να αρχιζα ετσι ? θα υπηρχε μετα τροπος να μπω στην αγορα εργασιας χωρις πτυχιο πανεπιστημιου και να αρχισω σαν entry level με προοπτικη εξελιξης ? η χωρις πανεπιστημιο στην ελλαδα δεν εχεις στον ηλιο μοιρα γενικα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jordann είπε

Καλησπερα,  δουλευω χρονια στο τομεα του τουρισμου και της εστιασης και εχω και ενα διπλωμα πανω στα ξενοδοχειακα και τουριστικα ,  αλλα τον τελευταιο χρονο  σκεφτομαι πολυ να αλλαξω κατευθυνση προς την πληροφορικη , εχω δει τομεα IT support and QA tester που μου κεντρισαν το ενδιαφερον , γιατι ο προγραμματισμος μου φαινεται λιγο δυσκολος για αρχη , υπαρχει ενα online coaching workearly λεγεται που προσφερουν μαθηματα με certification , θα αξιζει να αρχιζα ετσι ? θα υπηρχε μετα τροπος να μπω στην αγορα εργασιας χωρις πτυχιο πανεπιστημιου και να αρχισω σαν entry level με προοπτικη εξελιξης ? η χωρις πανεπιστημιο στην ελλαδα δεν εχεις στον ηλιο μοιρα γενικα ? 

Μπορεις να μπεις και χωρις πτυχιο, αλλα μη περιμενεις πολλα. Γενικα, συνηθως αν δεν εχεις ουτε χαρτι ουτε προυπηρεσια, ξεκινας απο κατι μικρο , πχ user support η επισκευες υπολογιστων - εκτυπωτων, και αν δειξεις οτι το χεις και κατσεις να εκπαιδευτεις - μαθεις καποιες τεχνολογιες, εχεις και τις προοπτικες να πας λιγο πιο πανω. Στην πορεια παντως σιγουρα θα χρειαστεις πιστοποιησεις και να ξερεις οτι το ταβανι σου θα ειναι παντα πιο χαμηλο απο καποιον που εχει αποφοιτησει απο Πανεπιστημιο. Παντως και ατομα που γνωριζω προσωπικα, χτυπανε ανετα το 1000αρικο μεικτα σε τετοιες θεσεις μετα τα 2-3 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eννοειται οτι θα αρχισω εντελως αρχαρια φαση , αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει αν γενικα υπαρχει εξελιξη , σαφως και θα κανω αυτα τα 2 courses  ,  να παρω και τις πιστοποιησεις αλλα και να μαθω σιγουρα καποιες βασεις ,  αλλα απο εκει και περα ειμαι περιεργος να μαθω αν θα υπαρξει ανελιξη , γιατι στον τουρισμο πλεον  εχει τεραστιο ταβανι για τα ωραρια και την κουραση αλλα και το χαμηλο μισθο  ταυτοχρονα,  για αυτο ρωταω γιατι γενικα με την τεχνολογια τα παω αρκετα καλα και πιστευω ειμαι σε καλη φαση σε θεμα software αλλα και hardware γενικα σαν αρχαριος , οχι κωδικες , αλλα φορματακια και να στεινω pc μονος και γενικα προγραμματα μπορω και χρησιμοποιω αρκετα καλα .. Eιμαι απο μικρος στα pc , απλα το στρες πιο πολυ ειναι το οτι δεν θα εχω Bachelor απο πανεπιστημιο και εκει λιγο το φοβαμαι οτι κανενας δεν θα σε παιρνει για συνεντευξη.. το ολο θεμα μου ειναι να αρχισω καπου ετσι ωστε να δω πως ειναι real time tasks πιο πολυ πανω στη δουλεια , και μετα απο εκει και περα να ανοιγεις πορτες.. 

Επεξ/σία από Jordann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...