Προς το περιεχόμενο

μισθός σαν IT


tolis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/8/2020 στις 11:02 ΜΜ, jigokubasil είπε

Καλησπέρα, πρώτο μου comment :D

Ξέρουμε κάτι σε θέμα μισθού για Machine Learning Engineer ή γενικότερα για θέσεις σε Τεχνητή Νοημοσύνη? Πτυχία και βαθμοί παίζουν ρόλο στο μισθό? Τελειώνω φέτος το Προπτυχιακό του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ με 9.45 περίπου, και μου λένε για εξωτερικό οι καθηγητές μετά το Μεταπτυχιακό μου εδώ (1 έτους, Επιστήμη Υπολογιστών, πάλι ΟΠΑ). Δεν ξέρω αν θέλω να αφήσω οικογένεια/φίλους πίσω.

Στόχος οικονομικός να μαζέψω λεφτά για σπίτι. Είμαι 22 τώρα. Για αυτό θέλω να μάθω από τώρα, αν είναι να κάνω αιτήσεις για έξω

Σχετικό-άσχετο σχόλιο.

Τι στόχος είναι αυτος στα 22 σου; Έχεις ικανοποιήσει οτιδήποτε άλλο στη bucket list σου; Γιατί εμένα μου φαίνεται σα στόχος των γονιών σου παρά δικός σου. Είσαι στην καλύτερη φάση σου, έχεις τρελό βαθμό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό όπου θέλεις (εννοείται Ευρώπη-Β. Αμερική, οχι Ελλάδα όπου οι καθηγητές βλογάνε τα γένια τους) και μετά να δουλεύεις στο αντικείμενο σου απολαμβάνοντας τόσο ηθική όσο και υλική ικανοποίηση, γιατί το να κάνεις αυτό που γουστάρεις βγάζοντας καλά λεφτά είναι το τέλειο combo. Και σκέφτεσαι να μαζέψεις λεφτά για σπίτι;

Αν το σπίτι είναι αυτοσκοπός, κάτσε στην Αθήνα, βρες μια δουλειά ΙΤ με καλούτσικο μισθό και κάνε την πορεία σου. Γιατί το να πας Λονδίνο/Αμστερνταμ/Βερολίνο/Στοκχόλμη/οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή μεγαλούπολη και να κάνεις (πολλή) οικονομία είναι ο σίγουρος τρόπος να πάθεις κατάθλιψη.

My two cents.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σχετικό-άσχετο σχόλιο.

Τι στόχος είναι αυτος στα 22 σου; Έχεις ικανοποιήσει οτιδήποτε άλλο στη bucket list σου; Γιατί εμένα μου φαίνεται σα στόχος των γονιών σου παρά δικός σου. Είσαι στην καλύτερη φάση σου, έχεις τρελό βαθμό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό όπου θέλεις (εννοείται Ευρώπη-Β. Αμερική, οχι Ελλάδα όπου οι καθηγητές βλογάνε τα γένια τους) και μετά να δουλεύεις στο αντικείμενο σου απολαμβάνοντας τόσο ηθική όσο και υλική ικανοποίηση, γιατί το να κάνεις αυτό που γουστάρεις βγάζοντας καλά λεφτά είναι το τέλειο combo. Και σκέφτεσαι να μαζέψεις λεφτά για σπίτι;

Αν το σπίτι είναι αυτοσκοπός, κάτσε στην Αθήνα, βρες μια δουλειά ΙΤ με καλούτσικο μισθό και κάνε την πορεία σου. Γιατί το να πας Λονδίνο/Αμστερνταμ/Βερολίνο/Στοκχόλμη/οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή μεγαλούπολη και να κάνεις (πολλή) οικονομία είναι ο σίγουρος τρόπος να πάθεις κατάθλιψη.

My two cents.

ρε, εχουμε που εχουμε τρελο brain drain, μη λετε τετοια και στους λιγους καλους που θελουν να κατσουν. Μετα θα θελετε να γυρισετε εστω για διακοπες και δεν θα 'χετε που

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, abl542 είπε

ρε, εχουμε που εχουμε τρελο brain drain, μη λετε τετοια και στους λιγους καλους που θελουν να κατσουν. Μετα θα θελετε να γυρισετε εστω για διακοπες και δεν θα 'χετε που

Ο φίλος αμφιταλαντεύεται για το μέλλον του. Δεν τον σπρώχνω εγώ στο εξωτερικό. Τουλάχιστον για δουλειά, γιατί για μεταπτυχιακό είναι μονόδρομος. Το αν αξίζει να κάτσεις για πατριωτικούς λόγους δε θέλω να το συζητήσω γιατί θα βγούμε εκτός θέματος :)

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζήσει σε μια οικογένεια που δεν είχαμε ποτέ αρκετά χρήματα, μερικές φορές ούτε για ψωμί. Αυτή τη στιγμή τα πράγματα πήγαν να φτιάξουν λίγο οικονομικά αλλά λόγω κάποιων δικαστηρίων με πρώην του πατέρα μου (στα οποία αυτή έβαλε μέσο να κερδίσει και το έχει παραδεχτεί) πρέπει να πουλήσουμε το σπίτι μας. Το να αγοράσω σπίτι εγώ το σκέφτηκα, δε μου το έβαλαν σαν ιδέα οι γονείς μου. Ίσως όλη αυτή η κατάσταση με επηρέασε στο να θέλω σπίτι. Λόγω οικονομικών επίσης αυτή τη στιγμή θα κάνω ένα δωρεάν Μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα του ενός έτους και θα δω αιτήσεις είτε για αλλά μεταπτυχιακά για έξω ή Διδακτορικό. Sorry έφυγα λίγο off-topic από τη συζήτηση που ήταν οι μισθοί. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και sorry που άργησα να τις δω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι.

Αναφέρθηκε ότι μισθός για Data Scientist είναι 2000+. Ξέρουμε τι ισχύει περίπου για άτομα χωρίς προϋπηρεσία, αλλά με πτυχίο, είναι κι εκεί τόσα; Θα πάω μάλλον ημιαπασχόληση στην εταιρεία που κάνω Πρακτική τώρα και θέλω να ξέρω πόσο θα βγάζω για να ξέρω πόσα μπορώ να ξοδέψω τώρα από κάποια savings σε λάπτοπ (φουλ αναγκαίο για το Μεταπτυχιακό μου, το τωρινό μου λάπτοπ δυσκολέυεται να ανοίξει browser). Υποθέτω η ημιαπασχόληση θα είναι τα μισά από την πλήρη, και τα 1000 πραγματικά θα με έσωζαν, αλλά θέλω να κρατάω και μικρό καλάθι.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να μην ξεχάσω να κάνω Παράθεση όταν απαντώ όπως πριν χαχα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jigokubasil είπε

Καλημέρα και πάλι.

Αναφέρθηκε ότι μισθός για Data Scientist είναι 2000+. Ξέρουμε τι ισχύει περίπου για άτομα χωρίς προϋπηρεσία, αλλά με πτυχίο, είναι κι εκεί τόσα; Θα πάω μάλλον ημιαπασχόληση στην εταιρεία που κάνω Πρακτική τώρα και θέλω να ξέρω πόσο θα βγάζω για να ξέρω πόσα μπορώ να ξοδέψω τώρα από κάποια savings σε λάπτοπ (φουλ αναγκαίο για το Μεταπτυχιακό μου, το τωρινό μου λάπτοπ δυσκολέυεται να ανοίξει browser). Υποθέτω η ημιαπασχόληση θα είναι τα μισά από την πλήρη, και τα 1000 πραγματικά θα με έσωζαν, αλλά θέλω να κρατάω και μικρό καλάθι.

Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να μην ξεχάσω να κάνω Παράθεση όταν απαντώ όπως πριν χαχα :D

Χωρίς να έχω δουλέψει σαν data scientist (developer είμαι) το 2000+ σαν αρχικό μισθό φαίνεται αδύνατο. Για ημιαπασχόληση στην καλύτερη για 500 σε βλέπω αν οι μισθοί είναι κοντά σε μισθούς dev. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Χωρίς να έχω δουλέψει σαν data scientist (developer είμαι) το 2000+ σαν αρχικό μισθό φαίνεται αδύνατο. Για ημιαπασχόληση στην καλύτερη για 500 σε βλέπω αν οι μισθοί είναι κοντά σε μισθούς dev. 

2000+ ειπώθηκε πως είναι η πλήρης. Κι εμένα μου φάνηκε πολύ ουσιαστικά το 1000 για ημιαπασχόληση για αυτό ρώτησα. Και τα 500 σωτήρια είναι εδώ που τα λέμε χαχα, μακάρι. Πάντως πιο κάτω φτάνουμε κοντά και στον κατώτατο ημιαπασχόλησης, μπορεί να πέσει όντως τόσο χαμηλά κάτι που απαιτεί "γνώσεις" Πανεπιστημίου; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από jigokubasil
ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jigokubasil είπε

Καλημέρα και πάλι.

Αναφέρθηκε ότι μισθός για Data Scientist είναι 2000+. Ξέρουμε τι ισχύει περίπου για άτομα χωρίς προϋπηρεσία, αλλά με πτυχίο, είναι κι εκεί τόσα; Θα πάω μάλλον ημιαπασχόληση στην εταιρεία που κάνω Πρακτική τώρα και θέλω να ξέρω πόσο θα βγάζω για να ξέρω πόσα μπορώ να ξοδέψω τώρα από κάποια savings σε λάπτοπ (φουλ αναγκαίο για το Μεταπτυχιακό μου, το τωρινό μου λάπτοπ δυσκολέυεται να ανοίξει browser). Υποθέτω η ημιαπασχόληση θα είναι τα μισά από την πλήρη, και τα 1000 πραγματικά θα με έσωζαν, αλλά θέλω να κρατάω και μικρό καλάθι.

Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να μην ξεχάσω να κάνω Παράθεση όταν απαντώ όπως πριν χαχα :D

1000€ για 4ωρο χωρίς προϋπηρεσία και έργα/εμπειρία να παρουσιάσεις, είναι αδύνατον. Με το που πιάσεις πρώτη δουλειά, θα χρειάζεσαι τουλάχιστον 4 ώρες την ημέρα διάβασμα (που δεν είναι εντός ωραρίου) να καταλάβεις που είσαι και τι κάνεις. Για να βγάλεις 1000€ καθαρά (14.000€ σε επίπεδο έτους καθαρά - δηλαδή 1166€/μήνα), πρέπει να παράγεις στην εταιρία, έργο μηνιαίως, που της φέρνει το ελάχιστο 4000€ μεικτά. Αυτά τα 4000€ μεικτά, πρέπει αυτός που τα πληρώνει, το έργο που του παράγεις, να του εξοικονομεί / παράγει, τουλάχιστον 15.000€. Οπότε όλα είναι μια αλυσίδα. Όταν είναι να πάρει κάποιος ένα μισθό, πρέπει πρώτα απ όλα να δικαιολογείται αυτός ο μισθός με νούμερα. 

Και έχε κατά νου κάτι γιατί είσαι μικρός και ίσως δεν το έχεις στο μυαλό σου. Ένας υπάλληλος σε μια θέση, είναι ένα σύνολο δεξιοτήτων και παραμέτρων. Το πτυχίο του είναι ένα κλάσμα όλων αυτών.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jigokubasil είπε

2000+ υπώθηκε πως είναι η πλήρης. Κι εμένα μου φάνηκε πολύ ουσιαστικά το 1000 για ημιαπασχόληση για αυτό ρώτησα. Και τα 500 σωτήρια είναι εδώ που τα λέμε χαχα, μακάρι. Πάντως πιο κάτω φτάνουμε κοντά και στον κατώτατο ημιαπασχόλησης, μπορεί να πέσει όντως τόσο χαμηλά κάτι που απαιτεί "γνώσεις" Πανεπιστημίου; Ευχαριστώ

Αν είναι κοντά σε μισθούς προγραμματιστών να υπολογίζεις πρώτο μισθό 800~, αν είναι λίγο πιο πάνω λόγο σπανιότητας(?) τότε ας πούμε τα 1000 είναι οκ, αρα για μισό ωράριο 500. Περισσότερα δεν νομίζω να πάρεις για αρχή. Όπως είπε και ο από πάνω για να πάρεις 2000 μισθό πρέπει να παράγεις πολύ χρήμα στην εταιρία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

1000 για 4ωρο χωρίς προϋπηρεσία και έργα να παρουσιάσεις, είναι αδύνατον

Ναι λογικό μου ακούγεται. Εγώ πάω με τη λογική "τουλάχιστον 400" οπότε οτιδήποτε παραπάνω είναι μπόνους :D Απλά είπα να ρωτήσω μπας και ήταν δυνατό κανένα 700, αλλά μάλλον όχι. Δεν πειράζει καθόλου, και τα 400 δεν τα είχα από πριν.

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ενας υπάλληλος σε μια θέση, είναι ένα σύνολο δεξιοτήτων και παραμέτρων. Το πτυχίο του είναι ένα κλάσμα όλων αυτών.

Ναι το ξέρω. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μόνο πτυχίο έχω εγώ, οπότε λογικό να είναι μικρότερος ο μισθός από τον μέσο όρο που ειπώθηκε.

4 λεπτά πριν, simplemaths είπε

τότε ας πούμε τα 1000 είναι οκ, αρα για μισό ωράριο 500

Ωραία, ευχαριστώ. Πολύ καλά και αυτά ως αρχή! Μακάρι

Επεξ/σία από jigokubasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sphinxgr είπε

1000€ για 4ωρο χωρίς προϋπηρεσία και έργα/εμπειρία να παρουσιάσεις, είναι αδύνατον. Με το που πιάσεις πρώτη δουλειά, θα χρειάζεσαι τουλάχιστον 4 ώρες την ημέρα διάβασμα (που δεν είναι εντός ωραρίου) να καταλάβεις που είσαι και τι κάνεις. Για να βγάλεις 1000€ καθαρά (14.000€ σε επίπεδο έτους καθαρά - δηλαδή 1166€/μήνα), πρέπει να παράγεις στην εταιρία, έργο μηνιαίως, που της φέρνει το ελάχιστο 4000€ μεικτά. Αυτά τα 4000€ μεικτά, πρέπει αυτός που τα πληρώνει, το έργο που του παράγεις, να του εξοικονομεί / παράγει, τουλάχιστον 15.000€. Οπότε όλα είναι μια αλυσίδα. Όταν είναι να πάρει κάποιος ένα μισθό, πρέπει πρώτα απ όλα να δικαιολογείται αυτός ο μισθός με νούμερα. 

Και έχε κατά νου κάτι γιατί είσαι μικρός και ίσως δεν το έχεις στο μυαλό σου. Ένας υπάλληλος σε μια θέση, είναι ένα σύνολο δεξιοτήτων και παραμέτρων. Το πτυχίο του είναι ένα κλάσμα όλων αυτών.

Αυτο που λες ειναι σωστο, οτι δηλαδη πρεπει να φερνει πολλαπλασια κερδη ο υπαλληλος, ομως αφορα μονο μακροχρονια μισθολογικη-προσληψεων στρατηγικη της εταιριας και σπανιως αναγεται ΑΝΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ. Επιπλεον, πολλες φορες δε συμβαδιζει το κερδος που φερνει ενας ρολος με τα λεφτα που παιρνει ο υπαλληλος, και αυτο γιατι ο νομος προσφορας και ζητησης ειναι ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΣ και παιζει ρολο 20-30 ισως και 100 φορες περισσοτερο απο το λογο κερδη-κοστος. 

Με λιγα λογια, υπαρχουν θεσεις εργασιας που αποδιδουν τρελα λεφτα στην επιχειρηση, αλλα αμοιβονται χαμηλα, γιατι υπαρχει ουρα υποψηφιων για το ρολο. Αντιθετα υπαρχουν θεσεις εργασιας ζημιογονες για την εταιρια, αλλα αναγκαιες. Και λογω αναγκης, μπορει να πληρωσουν ακομα περισσοτερα αν δε βρισκουν υποψηφιους. 

Τελος, στο Data Science ειναι σχεδον αδυνατο να υπολογιστει το οφελος που αποφερει ενας ρολος. Εκτος του οτι ειναι ανωριμη ακομη η αγορα, ειναι και η ιδια η φυση της δουλειας τετοια που δυσκολα να συσχετισεις τα κερδη με τα εκαστοτε προτζεκτ. Παντως, σε πολλες περιπτωσεις, ενας καλος Data Scientist μπορει να αποφερει τεραστια κερδη,  με ενα και μονο project στο οποιο θα βγαλει καποια σημαντικα συμπερασματα που θα φερουν αλλαγες στη στρατηγικη της εταιριας. 

Ομως για να φτασει στο επιπεδο να διαπραγματευτει οικονομικα αυτο το αποτελεσμα ενας DS, πρεπει να ειναι διαννοια, εμπειρος στην πιατσα, τρελο ονομα, μεγαλη ασφαλεια εργασιακα και οικονομικα και να ειναι σκληρος διαπραγματευτης. Τετοιοι ειναι λιγοτεροι απο 1 στους 100 που δουλευουν ως Data Scientists και συνηθως δουλευουν ως contractors η ως συμβουλοι και σε καμια περιπτωση με τους μθσους για τους οποιους συζηταμε εδω (400ρια, 800, 1000ρια και 2000αρα το μηνα)

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα ερωτηση, ειμαι 27 και με ενδιαφερει να κανω στροφη καριερας προς το IT με κλιση πιο πολυ στην ασφαλεια και το Cloud, IoT. Απο σπουδες η μονη μου επιλογη ειναι το εαπ(λογω υποχρεωσεων, δουλεια κλπ) εκανα εγγραφη στο τμημα της πληροφορικης δυστυχως δεν υπαρχει καποιο τμημα καθαρα Bsc Information Technology   δε με ενδιαφερει να γινω προγραμματιστης. Δε ξερω εαν εκανα καλη κινηση μπορω να βρω δουλεια μονο με πιστοποιησεις χωρις να πρεπει να σπαω το κεφαλι μου 4 χρονια για το computer science. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mid-Senior Systems administrator (12 χρόνια, με καλές σπουδές και πιστοποιήσεις) και παίρνω όσα παίρνει η μητέρα μου ως συνταξη Δημοσίου.

Αυτό που ίσως δεν καταλαβαίνετει οι entry level, και δεν το καταλάβαινα και εγώ στην ηλικία σας, γιατί ήταν καλύτερες εποχές τότενες,

είναι οτι θα πάρετε τα αρχ%$#α μου στην αρχή. Ειδικά σήμερα, αν παίρνετε 500 € , θα πρέπει να κάνετε πάρτι.

Το θέμα δεν είναι πάντα βέβαια το ΠΟΣΑ παίρνεις απο μια δουλειά, αλλά το ΤΙ παιρνεις απο την δουλειά αυτή.

Τι σε μαθαίνει, οταν στην εταιρία υπάρχουν τεχνολογίες που μπορείς να μάθεις ή να εξελίξεις για να εξελίξεις την καριέρα σου, αυτό είναι το πιο σημαντικό( και ας παίρνεις λίγα λεφτά).

Επίσης ΤΙ χαρακτήρα σου χτίζει, όταν έχεις να αντιμετωπίσεις τον βλαμμένο, τον φαντασμένο, τον άσχετο, τον ηλίθιο, τον ρουφιάνο, τον ενα τον άλλο....

Η προυπηρεσία, δεν χτίζεται εύκολα. Θέλει αίμα δάκρυα και ιδρώτα, ξύλο και τρομοκρατία, να χωθείς στα βαθιά, μόνο έτσι γίνεσαι καλύτερος σε ότι κάνεις,

όχι μόνο στο System Administrator που απο οτι κατάλαβα ζητάει ο Τοπικ Στάρτερ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...