Προς το περιεχόμενο

μισθός σαν IT


tolis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν ψάχνει κάποιος εργασία να μου στείλει μήνυμα 

 

Θέλω DATA ANALYST OPS

 

6 ώρες πριν, archer100 είπε

Ξερει κανεις τι παιζει απο μισθους σε θεσεις Data Analyst - Data Scientist στην Ελλαδα;

Αν ξερει απο γνωστους, η ακομα καλυτερα αν δουλευει ο ιδιος

Εάν θες δουλειά ξέρω κάποια εταιρεία που προσφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπέρα σε όλους!
βλέπω την κουβέντα σας και αυτο το χρονικό διάστημα ψάχνω να κάνω ενα μεταπτυχιακό 

ειμαι ανάμεσα σε 2 κλάδους 
1)Πληροφορική σε data science η data analytics 

2)MBA σε υδρογονάνθρακες 

Πραγματικά το 2ο φαντάζομαι έχει καλα χρήματα αν και δεν ξέρω κανέναν , αλλα ο δικό σας κλάδος έχει τέτοια ποσά ; 

ΥΓ το πτυχίο μου είναι στην Λογιστική και Χρηματοοικονομική 
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexaspi είπε

καλησπέρα σε όλους!
βλέπω την κουβέντα σας και αυτο το χρονικό διάστημα ψάχνω να κάνω ενα μεταπτυχιακό 

ειμαι ανάμεσα σε 2 κλάδους 
1)Πληροφορική σε data science η data analytics 

2)MBA σε υδρογονάνθρακες 

Πραγματικά το 2ο φαντάζομαι έχει καλα χρήματα αν και δεν ξέρω κανέναν , αλλα ο δικό σας κλάδος έχει τέτοια ποσά ; 

ΥΓ το πτυχίο μου είναι στην Λογιστική και Χρηματοοικονομική 
Ευχαριστώ

Κοιτάς για Ελλάδα ή εξωτερικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexaspi είπε

καλησπέρα σε όλους!
βλέπω την κουβέντα σας και αυτο το χρονικό διάστημα ψάχνω να κάνω ενα μεταπτυχιακό 

ειμαι ανάμεσα σε 2 κλάδους 
1)Πληροφορική σε data science η data analytics 

2)MBA σε υδρογονάνθρακες 

Πραγματικά το 2ο φαντάζομαι έχει καλα χρήματα αν και δεν ξέρω κανέναν , αλλα ο δικό σας κλάδος έχει τέτοια ποσά ; 

ΥΓ το πτυχίο μου είναι στην Λογιστική και Χρηματοοικονομική 
Ευχαριστώ

Αν το 1, αν διδάσκει όλα τα ακόλουθα ναι.  Tensorflow, Scikit-Learn,  Keras, R και Python. 

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw αν και λίγο άσχετο με το θέμα αν θέλετε ριχτε μια ματιά στο site μου που ασχολείται με τον κλάδο.

ανεβαίνουν νέα άρθρα κάθε Δευτέρα/Πέμπτη 07:00 το πρωί.

https://www.dataplatform.gr/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρώτο μου comment :D 

Ξέρουμε κάτι σε θέμα μισθού για Machine Learning Engineer ή γενικότερα για θέσεις σε Τεχνητή Νοημοσύνη? Πτυχία και βαθμοί παίζουν ρόλο στο μισθό? Τελειώνω φέτος το Προπτυχιακό του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ με 9.45 περίπου, και μου λένε για εξωτερικό οι καθηγητές μετά το Μεταπτυχιακό μου εδώ (1 έτους, Επιστήμη Υπολογιστών, πάλι ΟΠΑ). Δεν ξέρω αν θέλω να αφήσω οικογένεια/φίλους πίσω.

Στόχος οικονομικός να μαζέψω λεφτά για σπίτι. Είμαι 22 τώρα. Για αυτό θέλω να μάθω από τώρα, αν είναι να κάνω αιτήσεις για έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jigokubasil είπε

Καλησπέρα, πρώτο μου comment :D

Ξέρουμε κάτι σε θέμα μισθού για Machine Learning Engineer ή γενικότερα για θέσεις σε Τεχνητή Νοημοσύνη? Πτυχία και βαθμοί παίζουν ρόλο στο μισθό? Τελειώνω φέτος το Προπτυχιακό του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ με 9.45 περίπου, και μου λένε για εξωτερικό οι καθηγητές μετά το Μεταπτυχιακό μου εδώ (1 έτους, Επιστήμη Υπολογιστών, πάλι ΟΠΑ). Δεν ξέρω αν θέλω να αφήσω οικογένεια/φίλους πίσω.

Στόχος οικονομικός να μαζέψω λεφτά για σπίτι. Είμαι 22 τώρα. Για αυτό θέλω να μάθω από τώρα, αν είναι να κάνω αιτήσεις για έξω

εννοεις οτι υπαρχουν θεσεις για AI στην ελλαδα εκτος απο τις συμβασεις σε ερευνητικα κεντρα? Να εισαι MLE να κανεις deploy και manage ποια ακριβως μοντελα που ανεπτυξε ποια ακριβως εταιρεια? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, abl542 είπε

εννοεις οτι υπαρχουν θεσεις για AI στην ελλαδα εκτος απο τις συμβασεις σε ερευνητικα κεντρα? Να εισαι MLE να κανεις deploy και manage ποια ακριβως μοντελα που ανεπτυξε ποια ακριβως εταιρεια? 

Δεν έχω ιδέα για τις θέσεις. Για αυτό βρίσκομαι εδώ χαχαχα. Το μόνο που έχω κάνει (αυτή τη περίοδο συγκεκριμένα) είναι μια Πρακτική σε εταιρεία που φτιάχνω μοντέλα μηχανικής μάθησης για authentication χρηστών. Επίσης δεν είχα σκεφτεί ότι το MLE είναι ακρώνυμο του Machine Learning Engineer, τώρα που το είπες παίζει κάποιος να το ανέφερε ποιο πριν σε σχόλιο, πάω να τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 8:53 ΜΜ, Apoll είπε

Αν το 1, αν διδάσκει όλα τα ακόλουθα ναι.  Tensorflow, Scikit-Learn,  Keras, R και Python. 

σα να λεμε να πας σε σχολη ηλεκτρολογικης μονο αμα διδασκουν κατσαβιδι, λαμπα, ρελε και λοιπα εργαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, abl542 είπε

σα να λεμε να πας σε σχολη ηλεκτρολογικης μονο αμα διδασκουν κατσαβιδι, λαμπα, ρελε και λοιπα εργαλεια?

Αν δεν διδάσκουν αυτά τί σχολή  ηλεκτρολογίας είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Apoll είπε

Αν δεν διδάσκουν αυτά τί σχολή  ηλεκτρολογίας είναι; 

νομιζω καταλαβαινεις το σωστο ρημα ειναι χρησιμοποιουν. Αν αυτα τα διδασκουν, κλαφτα χαραλαμπε, ειναι σεμιναριο, οχι μαστερ. Ειδικα το keras και το pytorch, σημερα ειναι, αυριο δεν ειναι. Αμα ξερεις να κανεις regression, το κανεις και με pytorch, το κανεις και με R, το κανεις και με c++ που λεει ο λογος. Αν ξερεις μεχρι το with torch.no_grad() και το model.fit(), σκουρα τα πραματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jigokubasil είπε

Καλησπέρα, πρώτο μου comment :D

Ξέρουμε κάτι σε θέμα μισθού για Machine Learning Engineer ή γενικότερα για θέσεις σε Τεχνητή Νοημοσύνη? Πτυχία και βαθμοί παίζουν ρόλο στο μισθό? Τελειώνω φέτος το Προπτυχιακό του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ με 9.45 περίπου, και μου λένε για εξωτερικό οι καθηγητές μετά το Μεταπτυχιακό μου εδώ (1 έτους, Επιστήμη Υπολογιστών, πάλι ΟΠΑ). Δεν ξέρω αν θέλω να αφήσω οικογένεια/φίλους πίσω.

Στόχος οικονομικός να μαζέψω λεφτά για σπίτι. Είμαι 22 τώρα. Για αυτό θέλω να μάθω από τώρα, αν είναι να κάνω αιτήσεις για έξω

Με αυτο το ΜΟ (περιπου το ιδιο εβγαλα κι εγω αλλα διαφορετικο τμημα ΟΠΑ) χτυπας και υποτροφιες εξωτερικο. Επισης χτυπας ονομα στο εξωτερικο. Με ΟΠΑ πας εξωτερικο αλλα ριχνεις τον εαυτο σου γιατι οι employers θα δινουν λιγοτερη βαση στο βαθμο σου. Ενω αν πας σε Πανεπιστημιο εξωτερικου ή/και για υποτροφιες εξωτερικου κανεις squeeze ολο το value του βαθμου σου. 
 

Επισης ειδιξα οταν μιλαμε για πληροφορικες/υπολογιστες κλπ περνωντας καποια χρονια στο ΟΠΑ δεν σου δημιουργειται η αναγκη να πας σ ενα πανεπιστημιο που εχει εξοπλισμο 2020..;

Αν δεις προς αυτην την κατευθυνση μην αγνοησεις καθολου τις υποτροφιες του Καρελια. Δινουν καθε χρονο σε αριστουχους του ΟΠΑ (απλα οχι σιγουρος αν δινουν σε πληροφορικαριους συγκεκριμενα).

Ειδικα αν αποφασισεις να πας εξωτερικο δεν εχει καμια σχεση να φυγεις επιτοπου απο ΟΠΑ για δουλεια και να φυγεις απο Oxbridge ή αλλα μεγαλα πανεπιστημια για δουλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 6:47 ΜΜ, Iris_89 είπε

Κοιτάς για Ελλάδα ή εξωτερικό? 

 

Στις 31/7/2020 στις 8:53 ΜΜ, Apoll είπε

Αν το 1, αν διδάσκει όλα τα ακόλουθα ναι.  Tensorflow, Scikit-Learn,  Keras, R και Python. 

Για Ελλάδα , το σκεπτικό ειναι οτι έχουμε κλείσει σαν κράτος συμβόλαια με ΤΟΤΑL EXxON MOBIL και άλλες μεγάλες εταιρίες υδρογονανθράκων και λογικά μέχρι το 2023 θα έχουμε και τις πρώτες θέσεις εργασίας στον τομέα. 

Απο την άλλη το θέμα με τον προγραμματισμό δεν το ξέρω καθόλου, λίγο Python kai html που έχω δει στο youtube μου φάνηκαν σχετικά νορμάλ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...