Προς το περιεχόμενο

μισθός σαν IT


tolis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O IT που είναι τεχνικός Η/Υ σε μια εταιρία και κάνει τα απλά που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε ΙΤ στον κόσμο (emails, εκτυπωτές, εγκατάσταση προγραμμάτων κλπ) θα πάρει το βασικό.

Όσο εξειδικευεται και βρίσκεις μόνος του λύσεις προσαρμοσμένες στην εταιρία, προσφέρει καινοτομίες, γλιτώνει χρήματα σε εργατοώρες ή outsourcing εργασίες που τις κάνει ο ίδιος και έτσι γίνεται απαραίτητος κρίκος της εταιρίας λόγω εμπειρίας, ο μισθός ανεβαίνει. Αν μείνει ένας απλός τεχνικός, θα πεθάνει με το βασικό μισθό.

Αν μπορεί να αποδείξει πως γλίτωσε Χ χρήματα στην εταιρία λόγω της ύπαρξης του, τότε μπορεί να αιτήθεί ποσοστό των χρημάτων που γλίτωσε, ως μισθό. 

Ο μισθός είναι αμφίδρομος μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου. Για να τον ανεβάσεις, πρέπει να μπορεί να δικαιολογηθεί με αριθμούς και παράλληλα με την προσφορά / ζήτηση της ελευθερης αγοράς. Ο μισθός δεν βασίζεται στο συναίσθημα, αλλά στην κοινη λογική που πρέπει να τον δικαιολογεί

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβως οπως ειπε ο spinx πλεον τα βασικα τα κανει ο οποιοσδηποτε με μια απλη γνωση του τι κανει αυτο το μαρκουτσι (ωπου μαρκουτσι Η/Υ ή εκτυπωτης) και απλα να εχει την θεληση να χρησιμοποιησει ενα γουγλι.Δεν ειναι οπως παλια που πατουσες το ctrl alt del και σε κοιτουσαν λες και εισαι χακερ.

Εξαρταται το ποσο εξαρταται η εταιρεια απο εσενα και τις λυσεις που δινεις.Αν κανεις τα απλα να φτιαχνεις το μοντεμ γιατι κολλαει,να κανεις εγκαταστασεις προγραμματα,και να βλεπεις για κρασαρει ενα προγραμμα γιατι κολλαει ο υπολογιστης κτλ νομιζω οτι ο μισθος παιζει απο βασικος μεχρι 700-750.Αν εχεις περισσοτερες γνωσεις μετα νομιζω οτι φτανεις πιο ψηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να ρωτάς "πόσα βγάζει ένας γατρός" ή "Ένας ποδοσφαιρστής". Η απάντηση είναι "από ένα ταπ-ταπ στην πλάτη, έως 1.5 εκατομμύριο τον μήνα"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Είναι σαν να ρωτάς "πόσα βγάζει ένας γατρός" ή "Ένας ποδοσφαιρστής". Η απάντηση είναι "από ένα ταπ-ταπ στην πλάτη, έως 1.5 εκατομμύριο τον μήνα"

Όχι. 

Είναι σαν να ρωτάει πόσα βγάζει ένας στον χώρο της υγεία ή ένας στον χώρο του αθλητισμού. 

Επειδή, πλέον, είναι εύκολο και λίγο trendy να ασχολείται κανείς με Η/Υ, όλοι είναι ΙΤ. Κουτσοί, στραβοί, χωρίς καμία επιστημονική κατάρτιση (δες τόσα posts που λένε «δεν χρειάζεσαι μαθηματικά εάν προγραμματίζεις» ), όλοι ΙΤ. 

Όπως ένας δικαστικός κλητήρας (αυτός που είναι το επίσημο παιδί για τα θελήματα των δικαστικών) θα σου πει ότι δουλεύει στα δικαστήρια ή κάτι τέτοιο βαρύγδουπο, όποιος έχει λίγο σχέση με Η/Υ θα σου πει ότι είναι ΙΤ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός Η/Υ, όλο το δίκτυο της εταιρείας απο ρυθμισεις-εγκατασταση σέρβερ ρούτερ switch μέχρι pc printer scanner κλπ ... εγκατάσταση sql και το erp που προμηθεύει η εταιρεία στους πελάτες...και τέλος εγκαταστάσεις elastix τηλεφωνικών κέντρων και hik vision cameras...

 

Πόσα θα δίνατε το μήνα για να τα κάνει κάποιος αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2019 στις 7:12 ΠΜ, giotis1982 είπε

Τι θέλεις να μάθεις; Ο μισθός είναι προσωπική διαπραγμάτευση. Επίσης είναι σημαντικό το τι κάνεις. Άλλο να τραβάς καλώδια και άλλο να είσαι ο υπεύθυνος στην Orange. Θεωρώ πως ο mid παίρνει 1000-1500 ευρώ στην Ελλάδα. 

1.5 εγω ICT

τον βασικο παιρνω στον κλαδο μου 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, unforgiven είπε

Είναι σαν να ρωτάς "πόσα βγάζει ένας γατρός" ή "Ένας ποδοσφαιρστής". Η απάντηση είναι "από ένα ταπ-ταπ στην πλάτη, έως 1.5 εκατομμύριο τον μήνα"

Για να είμαστε δίκαιοι ΟΧΙ δε ρωτά αυτό

Ρωτά πόσα βγάζεις εσύ (όποιος τέλος πάντων διαβάζει το νήμα), μια ερώτηση πάρα πολύ συγκεκριμένη και έχει μια και μοναδική απάντηση κάθε φορά.

Όποιος θερωρεί τον εαυτό του "ΙΤ" απαντά, είτε βγάζει 500 είναι 5.000.000.

Αν διαβάζει το νήμα ο ποδισφαιριστής της Κάτω Παναγιάς θα γραψει 400 ευρώ

Αν το διαβάζει ο Ρονάλντο θα γράψει .... ότι γράψει τέλος πάντων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Για να είμαστε δίκαιοι ΟΧΙ δε ρωτά αυτό

Ρωτά πόσα βγάζεις εσύ (όποιος τέλος πάντων διαβάζει το νήμα), μια ερώτηση πάρα πολύ συγκεκριμένη και έχει μια και μοναδική απάντηση κάθε φορά.

Όποιος θερωρεί τον εαυτό του "ΙΤ" απαντά, είτε βγάζει 500 είναι 5.000.000.

Αν διαβάζει το νήμα ο ποδισφαιριστής της Κάτω Παναγιάς θα γραψει 400 ευρώ

Αν το διαβάζει ο Ρονάλντο θα γράψει .... ότι γράψει τέλος πάντων.

1.5 εγω ICT

τον βασικο παιρνω στον κλαδο μου

 

χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

1.5 εγω ICT

τον βασικο παιρνω στον κλαδο μου 

Ε καλά εσύ ήσουν και στην τελεπερφόρμανσ πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ε καλά εσύ ήσουν και στην τελεπερφόρμανσ πολλά χρόνια.

Είμαι αλλού τώρα . Στον μεγαλύτερο όμιλο στον τομέα μας 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

1.5 εγω ICT

τον βασικο παιρνω στον κλαδο μου 

Νομιζω οτι εισι υπερβολικος παρα πολυ υπερβολικος.Ο βασικος??

Δεν σου λεμε τι θεωρεις εσυ πως θα ερπεπε να ειναι ο βασικος στον κλαδο σου.Λεμε ποσο δινουν.

Και επειδη η δουλεια μου ειναι να βλεπω αλλες εταιρειες εγω αυτα που λες δεν τα εχω δει πουθενα.Αν ισχυουν ειναι καθαρα δικια σου εμπειρια εγω 700-800 μετα απο 2 χρονια βλεπω να ειναι ο μισθος.

Ασε που δεν ειναι και λογικο γιατι αν ενα επαγγελμα το οποιο απαιτει το λιγοτερο πτυχιο πληρωνοταν 1500,τα επαγγελματα που χρειαζονται μινιμουμ μεταπτυχιακο τι θα επρεπε να παιρνουν 2000 χιλιαρικα αρχικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Και παλι ειναι πολυ γενικευμενη η ερωτηση σου. Τομεας, ελλαδα/εξωτερικο, level etc etc

Μα δεν έκανα ερώτηση, διατύπωση έκανα :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...