Προς το περιεχόμενο

EOS 250D: Η ελαφρύτερη dSLR στον κόσμο από την Canon


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, keysmith είπε

To 4k δεν είναι τόσο τραγικό να μην υπάρχει. Ρώτα τον εαυτό σου πόσο 4κ τραβάς ή θα τραβούσες και αν το έκανες για πιο λόγο. Υπάρχει ολόκληρο "κίνημα" που υποστηρίζει ότι για οικιακή χρήση το 4κ είναι περιττό (από τεστ που δείχνουν ότι σε τηλεοράσεις 1080 και 4κ δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις σε τι ανάλυση μόλις σταθείς σε "λογική" απόσταση). 

Επιπλέον δεν ξέρω αν έχεις επεξεργαστεί ποτέ βίντεο αλλά το 4κ είναι πολύ δύσκολοτερο να το επεξεργαστείς σε σχέση με το 1080 σε πόρους συστήματος κτλ κτλ.

Ο "επαγγελματίας", ναι, θέλει 4κ για άλλους λόγους (εσωτερικό cropping, recompotition κτλ) αλλά τις περισσότερες φορές και αυτός σε 1080 δίνει το τελικό προϊόν. Προφανώς αυτός δεν θα πάρει video-DSLR στα 450€ με φακό.. Κοιτάει έτσι και αλλιώς άλλα μοντέλα. Θέλω να πω δεν ήρθε το τέλος που η 250Δ έχει cropped και πετσοκομμένο (petsocroped) σε δυνατότητες 4κ. 

Δεν συμφωνώ ότι είναι "άχρηστο". Είναι 1,7croped του αισθητήρα της. Το 2.62 αφορά σε σχέση με Full frame και είναι άδικο να το χρησιμοποιούμε ως "βάση" αναφοράς που θα πει πως και full sensor  readout να έκανε πάλι cropped θα την λέγαμε σε σχέση με το FF (1.6 όσο το APS-C). Αρα 1.7 είναι το crop.- Στην τελική η canon έχει τον φτηνότερο 10-18mm φακό που υπάρχει STM μάλιστα. Οποιος θέλει 4κ με ευρυγώνιο μπορεί να το έχει. Γενικά η canon έχει τους πιο φτηνούς συνολικά φακούς (άλλο ένα όφελος του συστήματος)

Ναι δεν δουλεύει το dual pixel αλλά πόσα χρόνια τραβάμε manual focus σε video με DSLR. Από την εποχή της 5D mark II, και έχουν γίνει αριστουργήματα ταινίες και παραγωγές με αυτή. Χρόνια σε γάμους οι φωτογράφοι με 7d τραβούσαν και 60D και όλες σε MF. Γίνεται. Άλλωστε οι "επαγγελματίες" (κινηματογράφου) MF λειτουργούν σχεδόν αποκλειστικά που κάτι θα πει και αυτό. Και θα πει όχι δεν είναι άχρηστη. Στα 450€ (τόσο θα έχει όσο σήμερα η 200D με STM lens, άντε 500€)  έχεις ολοκληρωμένο σώμα με αρκετά FPS (και καλύτερο raw buffer τώρα) έχεις θύρα μικροφώνου (πια άλλη δίνει θύρα μικροφώνου σε αυτά τα χρήματα) που είναι πολύ πιο χρήσιμο από το AF σε 4K (δλδ αν διάλεγα από τα δύο το port για μικρόφωνο θα διάλεγα). Και έχει και touch focus, touch menu που σου δίνει φοβερές ευκολίες χειρισμού (εχεις πάει σε sony να πατήσεις την οθόνη στα menu? δεν κάνουν τίποτα! δεν λειτουργεί στο μενού). 

Επίσης οι αισθητήρες δεν είναι "δραματικά" χειρότεροι από της sony. Αντίθετα είναι πολύ κοντά σε όλα DR, noise κτλ με καλύτερο φυσικό χρώμα που μόλις στα τελευταία μοντέλα (α6400, α7ιιι έφτασε η sony) παρά το μικρότερο αισθητήρα (που δικαιολογεί τη μικρή διαφορά crop 1.6 vs 1.5). Και αν δεν πιστεύεις εμένα πίστεψε τα "στεγνά" νουμερα της DxO κόντρα στην m6 και 200Δ (με ίδιο αισθητήρα με την 250Δ ). Ένα (1) ev διαφορά έχουν στο DR, κλαιν μαιν που η παλαιότερη 200Δ δεν το έχει καν ούτε αυτό αλλά εκείνη υστερεί 1/3 στοπ στο θόρυβο (άλλο ΑΙ/cpu η 200Δ από την μ6).. 

Δεν υπάρχουν "διαφορές" χαώδεις στις σύγχρονες DSLR, ml παρά τις προσπάθειες των αριθμών του DXO (στην πράξη η διαφορά είναι ακόμα λιγότερο ουσιώδης και τα σενάρια που την αναδεικνύουν τραβηγμένα). Με άλλα λόγια καλές φωτογραφίες θα βγάλεις με πολλές μηχανές ακόμα και διαφορετικής γενιάς. 

Στο θέμα μας η 250Δ μια χαρά μηχανή (παρά τις ελλείψεις)  στα χρήματά της είναι και μακάρι να βγάλουν και άλλες εταιρίες APS-C σε αυτά τα specs και τιμή μοντέλα. 

Για αρχή, είναι τραγικό να τραβάμε 1080p στα 30 καρέ. (RIP Slow Motion) Αν έχεις 4Κ, έχεις και 1080p 60 καρέ (κάτι αρχίζει να γίνεται για slow motion). Όπως είπες το extra cropping είναι κάτι χρήσιμο (και τρομερά χρήσιμο για προσθήκη εφέ στο post). Επιπλέον δεν ξέρω ποιος και πότε είπε ότι το 4Κ δεν είναι για οικιακή χρήση, αλλά εφόσον κάθε TV που αγοράζουμε πλέον είναι 4K, εξ ορισμού, το πιο κατάλληλο βίντεο για να έχεις να βλέπεις είναι το 4Κ. Τώρα όσον αφορά το dual pixel auto focus... ελπίζω απλά να το έχεις δοκιμάσει... Με έναν γρήγορο κι αθόρυβο φακό δεν είναι κάτι που πρέπει να αγνοείται. Και τελικά όσον αφορά τις Sony που ανέφερα, σε βίντεο και φωτογραφίες η Sony a99 II συγκριτικά με την 5D Mark IV ή την 1DX Mark II, όταν μιλάμε για super low light (που δεν έχεις φως και το χρειάζεσαι), η sony πετυχαίνει χωρίς θόρυβο και οι Canon με τα διπλά χρήματα βλέπουν μια μαυρίλα στο σκοτάδι... Αλλά ξέρεις κάτι; Θα προτιμούσα να δώσω 8 χιλιάρικα αντί για 5 και να έχω το ίδιο low light στις Canon.(μιλάω φυσικά εκ του ασφαλούς επειδή δεν θα δώσω ποτέ τόσο χρήμα σε DSLR) Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε ακρίβεια χρωμάτων η διαχείριση θορύβου σε καλές συνθήκες φωτισμού, αλλά στην αδιαμφισβήτητη ικανότητα της Sony να βλέπει στο σκοτάδι. Και 2-3 χρόνια τώρα, δεν με ενδιέφερε, είχα αποδεχτεί ότι ήταν Sony exclusive O_O Και πάει η Huawei και λέει: "ξέρετε κάτι; Τραβάμε low light φωτογραφίες σαν την α99 με το P30, αμέ!". Εντάξει, τώρα θα το δούμε κι αυτό, θα τραβάει το P30 πιο καλοφωτισμένο low light από full frame DSLR. Αυτό που τελικά θέλω να πω, βασικά να επαναλάβω είναι: "Τι στο καλό κάνεις ακόμα Canon; Που είναι το low light mode σου; Ακόμα σκοτάδι τραβάμε άμα τραβάμε βίντεο και φωτογραφίες, που είναι;!;!" 

Α! Πήγα να το ξεχάσω... 4Κ=4x1080p. Οπότε ναι, οκ, 4 φορές πιο βαρύ στην επεξεργασία υποθέτω. Και τι έγινε; Παίρνουμε κάμερα με ένα χιλιάρικο και δεν μπορούμε να δώσουμε 1000αρικο για CPU; (αστειάκι, αλλά με έναν amd τελευταίας-προτελευταίας γενιάς γύρω στο 300-400άρι νομίζω δεν έχεις θέμα. Πετάς και μια GPU της προκοπής (αναλόγως το software που δουλεύεις) κι είσαι έτοιμος :3 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Η ελαφρύτερη dSLR"

Σίγουρα όχι η μικρότερη πάντως. Άπατη τη βλέπω. Σε αυτές τις τιμές κυριαρχούν οι mirrorless και οι premium compact.

Γενικότερα γιατί κάποιος να μην πάρει mirrorless τη σήμερον ημέραν;

Κάποιοι επαγγελματίες για λόγους εργονομίας, workflow κτλ. θα πάρουν "full" DSLR αλλά σε μεγαλύτερη κατηγορία τιμής.

Σημερινό upload του Engadget εξηγεί:

 

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, FishFIsh είπε

Α! Πήγα να το ξεχάσω... 4Κ=4x1080p. Οπότε ναι, οκ, 4 φορές πιο βαρύ στην επεξεργασία υποθέτω. Και τι έγινε; Παίρνουμε κάμερα με ένα χιλιάρικο και δεν μπορούμε να δώσουμε 1000αρικο για CPU; (αστειάκι, αλλά με έναν amd τελευταίας-προτελευταίας γενιάς γύρω στο 300-400άρι νομίζω δεν έχεις θέμα. Πετάς και μια GPU της προκοπής (αναλόγως το software που δουλεύεις) κι είσαι έτοιμος :3 )

καλά τα λές εκτός ότι..

... δεν έχει ένα 1000άρικο αυτή η μηχανή που μιλάμε. Έχει (θα έχει σε λίγο) 450€-500€ όσο ο προκάτοχός (50€ ακριβότερα από την 200Δ ανακοινώθηκε τιμή καταλόγου) της με φακό STM, θύρα μικροφώνου, και περιστρεφόμενη οθόνη κανονικής αφής με dual pixel, και 4k αυτό που δίνει τες πα). 

Γιατί εμένα μου φαίνεται μια χαρά με αυτά που δίνει. Τι υπάρχει σε αυτά τα χρήματα ανάλογο; 

Δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σύγκρισης με τα καλύτερα μοντέλα 1000€ παραπάνω.. Όποιος θέλει τα δίνει  και τα παραπάνω και εκαί μιλάμε αλλιώς (δεν συγχωρούμε τα ίδια). Και αν σε αυτά τα  "πολλά" χρήματα δεν είναι ανταγωνιστική η canon και είναι η sony ας πάει σε sony ή P30 pro (computational photography αν αντέχει την ψηφιακίλα στο edge sharpening) δεν έχω αντίρρηση. 

Δεν υπερασπίζομαι την canon, γενικά και αόριστα. Λέω πως αυτό (και μόνο αυτό) το μοντέλο είναι σωστά τοποθετιμένο στο σύνολο (τιμή και ανταγωνισμός σε αυτή την τιμή με βάση τι δίνει). 

Υ.Γ. η 250D τραβάει 1080 στα 60fps max για slow motion όποιος θέλει και έχει και δυνατότητα hdr video στα 30fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, keysmith είπε

καλά τα λές εκτός ότι..

... δεν έχει ένα 1000άρικο αυτή η μηχανή που μιλάμε. Έχει (θα έχει σε λίγο) 450€-500€ όσο ο προκάτοχός (50€ ακριβότερα από την 200Δ ανακοινώθηκε τιμή καταλόγου) της με φακό STM, θύρα μικροφώνου, και περιστρεφόμενη οθόνη κανονικής αφής με dual pixel, και 4k αυτό που δίνει τες πα). 

Γιατί εμένα μου φαίνεται μια χαρά με αυτά που δίνει. Τι υπάρχει σε αυτά τα χρήματα ανάλογο; 

Δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σύγκρισης με τα καλύτερα μοντέλα 1000€ παραπάνω.. Όποιος θέλει τα δίνει  και τα παραπάνω και εκαί μιλάμε αλλιώς (δεν συγχωρούμε τα ίδια). Και αν σε αυτά τα  "πολλά" χρήματα δεν είναι ανταγωνιστική η canon και είναι η sony ας πάει σε sony ή P30 pro (computational photography αν αντέχει την ψηφιακίλα στο edge sharpening) δεν έχω αντίρρηση. 

Δεν υπερασπίζομαι την canon, γενικά και αόριστα. Λέω πως αυτό (και μόνο αυτό) το μοντέλο είναι σωστά τοποθετιμένο στο σύνολο (τιμή και ανταγωνισμός σε αυτή την τιμή με βάση τι δίνει). 

Υ.Γ. η 250D τραβάει 1080 στα 60fps max για slow motion όποιος θέλει και έχει και δυνατότητα hdr video στα 30fps. 

Δηλαδή από όλο αυτό εσύ κατάλαβες ότι εγώ κατάλαβα ότι η 250D θα κοστίζει ένα χιλιάρικο; :3 Όχι. Για να κάνω κάτι σαφές: Δεν θα αγόραζα την 250D. Είναι σαν να έπαιρνα μια 100D πριν λίγα χρόνια. Τίποτα το κακό με αυτό, αλλά τίποτα το ιδιαίτερα καλό επίσης. Δεν θα είναι τίποτα το αξιόλογο στον χώρο της φωτογραφίας και τίποτα το αξιόλογο στον χώρο του βίντεο either. Η 250D είναι πάνω κάτω σαν την 750D που υπάρχει επίσης εδώ και χρόνια (με εξαίρεση διαφορές σε ανάλυση και framerate στο βίντεο). Τίποτα το κακό με αυτό, αλλά εν έτοι 2019, well, δεν είχαν τίποτα αξιόλογο να πουν και είπανε ότι είναι ελαφριά κάμερα... Go figure... Επίσης να ξεκαθαρίσω κάτι: Προσωπικά ΕΙΜΑΙ Canon fanboy. Επίσης να ξεκαθαρίσω και κάτι άλλο: Δεν θέλω ούτε καν να αγγίξω το P30. Απεχθάνομαι την Huawei και γενικότερα την άποψη ότι είσαι καλά και με το κινητό στην τσέπη σου για φωτογραφίες και βίντεο. Αλλά το βασικό επιχείρημα εδώ είναι το low light video που η Canon δεν έχει βελτιώσει εδώ και χρόνια... Το βασικό επιχείρημα είναι ότι πόσα χρόνια τώρα η Sony μας τρίβει στα μούτρα unrivaled low light performance (ακόμα κι αν το sharpening είναι aggressive) και ξανά λέω, ήμουν οκ με αυτό, ήμουν οκ με το γεγονός ότι η Sony α99 έκανε την νύχτα μέρα με 2μιση χιλιάρικα χωρίς αισθητό θόρυβο και 1DX δεν μπορούσε παρά να τυφλώνεται από την διαφορά. Ήμουν οκ με αυτό, επειδή ήταν καινοτομία μιας εταιρείας. Αλλά έσκασε μύτη κινητό, με τον ψείρα αισθητήρα του και τραβάει καλύτερα (πιο φωτεινά πες το, διατηρεί λεπτομέρειες χωρίς ποού θόρυβο πες το) σε low light (αν και στην προκειμένη περίπτωση μόνο φωτογραφίες) από full frame DSLR των 5 χιλιάδων ευρώ. Δεν λέω πως θέλω το P30, το απεχθάνομαι, αλλά έπαψε να είναι μόνο η Sony! Τώρα τι έγινε;... Πούλησε η Sony πατέντα στην Huawei; Μακάρι να έγινε έτσι! Επειδή έτσι και η Huawei τα κατάφερε μόνη της (που στην τελική ας μην είμαστε και αφελείς, τόσα χρόνια αποκλείεται και η Canon να μην ξέρει πως στο καλό η Sony καταφέρνει το low light) και η Canon ακόμα κοιτάει τα αξιοθέατα, να το βράσω... Όταν εγώ έχω πάει σε έναν γάμο και θέλω να τραβήξω βίντεο το ζευγάρι που χορεύει σε less than ideal συνθήκες φωτισμού, κουμπώνω πάνω το f1.8 φακό μου, βάζω το frame time όσο πάει για να έχω πιο πολύ φως, φέρνω το ISO σε σημείο που θα δω αρκετό θόρυβο, αλλά μετά βιας θα πω "πάει στο καλό, ας μείνει κάπως η ανάμνηση", αλλά και πάλι δεν βλέπω τίποτα επειδή είναι σκοτεινά, τότε ναι ρε φίλε, προτιμώ να έχω λίγο sharpening και να βλέπω τι γίνεται χωρίς θόρυβο, το προτιμώ και νομίζω πως όλοι το προτιμούμε... Προσωπικά, αν μου τρέχαν απ'τα μπατζάκια, θα είχα και μια α99 II μόνο και μόνο για night time low light video. Πες με κολλημένο, αλλά δεν υπάρχει ακόμα τίποτα που να τολμάει να ανταγωνιστεί το low light της στο βίντεο (εκτός από το P30 στην φωτογραφία, που δεν τίθεται τόσο θέμα ανταγωνισμού, αλλά proof of concept, πράγμα που η Canon τόσα χρόνια δεν...) 

Τελικά, όσον αφορά το 1000άρικο. Δεν ξέρω αν το αντιλήφθηκες, αλλά είμαστε μπροστά σε μια αύξηση τιμών σε όλη τη νέα σειρά της Canon. Εφόσον η 250D που είναι στον πάτο της νέας σειράς στοιχίζει 500άρικο (μια κάμερα που ξανά λέω ότι δεν θα αγόραζα σήμερα), οι πρώτες αξιόλογες κάμερες νέας σειράς της Canon θα εμφανιστούν κοντά στο 1000αρικο 😁 Σε αυτό το 1000άρικο λοιπόν, πάλι δεν θα έχουμε τίποτα αξιόλογο σε low light xD

Κι ακόμα πιο τελικά, εγώ τι είπα δηλαδή για το slow motion; xD Είπα ότι όποια κάμερα έχει 4Κ, συνήθως έχει και 1080p 60fps. Άρα και η 250D. No; 

Υ.Γ. Εξ αρχής δεν μίλησα αποκλειστικά για την 250D, αλλά για την Canon ως σύνολο, οπότε το 1000αρικο apllies. Και δεν έστρεψα τον προβολέα στην 250D όταν μιλούσα για Canon και low light, αλλά στα 2 ακριβότερα μοντέλα της Canon (3.5-5Κ € ).

Ξανά όσον αφορά το PC, εάν κάποιος χρειάζεται να κάνει μπόλικο edit 4K footage, τότε σημαίνει πως μάλλον σκοπεύει να βγάζει λεφτά από αυτό, αν είναι όμως on the cheap, τότε ας περιμένει και τον αντίστοιχο χρόνο και ας έχει την αντίστοιχη υπομονή αν δεν θέλει να δώσει χρήματα για PC (αν και αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, δεν είναι πολλά τα άτομα που ασχολούνται με video editing software και 4Κ footage που δεν έχουν ένα σοβαρούτσικο PC, αλλά τέλος πάντων)

Υ.Γ.2. (προσπαθώ να γίνω γελοίος γράφοντας "Υ.Γ.2.", don't mind me xD) Όλη η βιομηχανία της τεχνολογίας κινείται με τρόπο τέτοιον ώστε να υπάρχει πάντα το μέγιστο κέρδος ως σύνολο από οοοολες τις εταιρείες. Αυτά τα "ανταγωνιστικά", σαχλαμάρες είναι. Οι τεχνολογίες που βλέπουμε σήμερα σε νέες συσκευές, υπήρχαν ως ιδέες ή προτότυπα χρόνια τώρα. Ο ρυθμός που βγαίνουν αυτά στην αγορά καθορίζει την υγειή αλληλολειτουργία όλων των εταιρειών. Αν οι εταιρείες ήταν σε αγώνα δρόμου για το ποια θα βγάλει κάτι καινούργιο, θα είχαν ξεχωρίσει μια δυο εταιρείες και θα είχαν συντρίψει τον ανταγωνισμό μην αφήνοντας καμία άλλη εταιρεία να ανθίσει. (γι'αυτό λέω ότι υπάρχει αλληλολειτουργία... Με απλά λόγια, όλοι συννενοημένοι είναι... Βασικά μην το πας και πολύ μακριά το θέμα, πάρε για παράδειγμα τους παγκόσμιους πολέμους, ουσιαστικά 2 δυνάμεις ξεχώριζαν ως απόλυτες και η μία έφαγε την άλλη. Σήμερα έχουμε Αμερική και Ρωσία (που by the way, έτοιμοι είναι κι αυτοί xD) 2 βασικές δυνάμεις που εξουσιάζουν ας πούμε τα υπόλοιπα κράτη, δεν θα μπω βαθύτερα, θα το αφήσω εκεί, Αμερική και Ρωσία, 2 δυνάμεις, κανένας άλλος, μονοπώλιο). Πάρε όσον αφορά την τεχνολογία για παράδειγμα τον τομέα της ενέργειας. Μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας 99% των καταναλωτών, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας 1%. Εκεί παίζει σημαντικό χρήμα κι εκεί μονοπολήθηκε το πράμα. Στον τομέα των ηλεκτρονικών συσκευών, αποφασίσανε ότι το μεγαλύτερο ολικό κέρδος θα βγει εάν υπάρχουν πολλές εταιρείες και "ανταγωνίζονται" η μία την άλλη (not really, απλά υπάρχει μια συνεργασία και στρατηγική κυκλοφορία αγαθών και τεχνολογιών). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είμαι αφελής. Ξέρω ότι η Canon ανά πάσα στιγμή έχει την δυνατότητα και τους πόρους να φτιάξει κάτι αντίστοιχο της Sony a99 II σε low light. Ξέρω γιατί δεν το κάνει (επειδή δεν συμφαίρει την αλληλολειτουργία όλων των εταιρειών ως σύνολο). Όπως ξέρω επίσης πως και η Sony έχει δυνατότητες και πόρους για να φτιάξει κάτι αντίστοιχο με τις high end κάμερες της Canon. Γνωρίζω γιατί συμβαίνει (είτε θες να δεχτείς τα παραπάνω ως γεγονότα, είτε όχι), δεν σημαίνει όμως ότι σαν tech lover πρέπει να μ'αρέσει κιόλας... Μισώ τους ρυθμούς σαλιγκαριού που κινούμαστε τα τελευταία 10-15 χρόνια στην εξέλιξη της τεχνολογίας προς τους απλούς καταναλωτές. (ή μήπως θεωρείς τυχαίο ας πούμε στις Nvidia GPUs ότι κάθε νέα γενιά είναι ακριβώς 30% καλύτερη από την προηγούμενη τα τελευταία 10 χρόνια; :3 ). Δεν με ενδιαφέρει που η Canon έβγαλε την 250D με χαρακτηριστικά από το έτος 2015-2016. Μου είναι αδιάφορη σαν συσκευή. Αλλά δεν αδιαφορώ για το γεγονός ότι κινούμαστε με ρυθμούς σαλιγκαριού! Θέλω νέες τεχνολογίες, θέλω 16Κ 100" οθόνες for cheap, θέλω PCs που να τρέχουν triple A titles στα 16Κ! Θέλω mainstream κάμερες που να τραβάνε τουλάχιστον 8Κ footage! Θέλω να μπορώ να αγοράσω ηλεκτρικό αυτοκίνητο καινούργιο με 12 χιλιάρικα! (Hell, δωρεάν το θέλω xD ) Θέλω να μην πληρώνω την ΔΕΗ, αλλά να μπορώ να βάλω φωτοβολταϊκά και να έχω δωρεάν ρεύμα για πάντα! Θέλω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που να μην χαλάνε στα 3 χρόνια (ας χαλάνε στα 50)! Θέλω να ελευθερωθεί η τεχνολογία από τον καπιταλισμό (κι όχι μόνο)! 

Αλλά ό,τι και να θέλω δεν θα γίνει ^_^ Και η Canon δεν θα μου δώσει το low light που ζητάω για αρκετά ακόμα χρόνια ^_^ Απόλαυσε το ανάγνωσμα σου, ελπίζω να σου αρέσει, ξύπνησα από τις 5 κι είχα όρεξη xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχει καταντήσει αστείο το θέμα των τιμών..... ειδικά εάν πέσει η τιμή της 200d κανα 50€ δεν αξίζει καθόλου η «νέα».

Entry level με αρχαία χαρακτηριστικά ή μέτρια στην καλύτερη περίπτωση κ να κοστίζει πανω από μια 800D ή με λίγα παραπάνω να μπορείς να αγοράσεις την 80D η οποία είναι αποδεδειγμένα καταπληκτική μηχανή για τα χρήματα που μπορείς να τη βρεις τώρα.

Το μέλλον είναι οι Mirrorless κ καλά θα κάνουν όσοι δεν τις έχουν δουλέψει να το κάνουν. Το θέμα βίντεο είναι σε άλλο επίπεδο αλλά κ οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικές σε μοντέλα όπως οι Sony a6000,  a7(1,2 k 3), οι Panasonic g7, fujifilm xt-20 κ αρκετές άλλες ακόμα όπως η Μ50 που είναι κ αρκετά προσιτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι το σωστο μαρκετινγ,

απο τα σώματα γραφίτη πήγαμε σε πλαστικούρες και τα προωθούμε ως τα ελαφρύτερα !

ναι μπορεί να είναι ελαφρύτερα,αλλά καμία σχέση σε αντοχή και ανθεκτικότητα τα παλαιότερα σώματα της canon που ήταν απο γραφιτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που χρειάζεται το 4Κ για μένα είναι κυρίως η αντοχή στο χρόνο. Για παράδειγμα πριν 20 χρόνια βιντεοσκοπούσε κάποιος μια βάπτιση σε ποιότητα DVD (που τότε θεωρείτω ότι καλύτερο) και σήμερα το παιδί που βλέπει τον εαυτό του φαντάζεται τον κάμεραμαν να γυρίζει τη μανιβέλα. Αν πας να δεις αυτή την ποιότητα σε 4Κ τηλεόραση απλά θα γελάς. (Οκ το upscaling σώζει λίγο την κατάσταση αλλά μόνο λίγο αφενός γιατί η ανάλυση είναι ΠΟΛΥ χαμηλή και αφεταίρου λόγω του ότι πολύ καλό upscaling κάνουν μόνο τα ακριβότερα μοντέλα). Αν γυρίζει σήμερα κάποιος σε 1080p φανταστείται πως θα φαίνεται σε μια τηλεόραση 8Κ που πιθανώς να είναι mainstream σε 20 χρόνια! Εντάξει μέχρι τότε η τεχνολογία του upscaling μπορεί να έχει εκτοξευθεί, αλλά και πάλι... δε θα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η canon θεωρω πρέπει να πάρει τεχνογνωσία απο εταιρίες όπως αυτή που βγάζει το φιλτρο neat video μπας και βελτιώσει την αποθορυβοποιηση στο βιντεο που κάνουν οι μηχανές της. Γιατί πάντα είχα την εντύπωση ότι έχουν παρεξηγήσει την αποθορυβοποιηση με το αφήνουμε το βιντεο γεμάτο κόκκο και κόκκινα artifact και χαλάμε μόνο την αναλυση...για να φανεί οτι κάτι επεξεργάστηκε η μηχανή. Αν έκανα διαφήμιση πριν να με συγχωρείτε...

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 9:56 ΜΜ, keysmith είπε

To 4k δεν είναι τόσο τραγικό να μην υπάρχει. Ρώτα τον εαυτό σου πόσο 4κ τραβάς ή θα τραβούσες και αν το έκανες για πιο λόγο. Υπάρχει ολόκληρο "κίνημα" που υποστηρίζει ότι για οικιακή χρήση το 4κ είναι περιττό (από τεστ που δείχνουν ότι σε τηλεοράσεις 1080 και 4κ δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις σε τι ανάλυση μόλις σταθείς σε "λογική" απόσταση). 

Επιπλέον δεν ξέρω αν έχεις επεξεργαστεί ποτέ βίντεο αλλά το 4κ είναι πολύ δύσκολοτερο να το επεξεργαστείς σε σχέση με το 1080 σε πόρους συστήματος κτλ κτλ.

Ο "επαγγελματίας", ναι, θέλει 4κ για άλλους λόγους (εσωτερικό cropping, recompotition κτλ) αλλά τις περισσότερες φορές και αυτός σε 1080 δίνει το τελικό προϊόν. Προφανώς αυτός δεν θα πάρει video-DSLR στα 450€ με φακό.. Κοιτάει έτσι και αλλιώς άλλα μοντέλα. Θέλω να πω δεν ήρθε το τέλος που η 250Δ έχει cropped και πετσοκομμένο (petsocroped) σε δυνατότητες 4κ. 

Δεν συμφωνώ ότι είναι "άχρηστο". Είναι 1,7croped του αισθητήρα της. Το 2.62 αφορά σε σχέση με Full frame και είναι άδικο να το χρησιμοποιούμε ως "βάση" αναφοράς που θα πει πως και full sensor  readout να έκανε πάλι cropped θα την λέγαμε σε σχέση με το FF (1.6 όσο το APS-C). Αρα 1.7 είναι το crop.- Στην τελική η canon έχει τον φτηνότερο 10-18mm φακό που υπάρχει STM μάλιστα. Οποιος θέλει 4κ με ευρυγώνιο μπορεί να το έχει. Γενικά η canon έχει τους πιο φτηνούς συνολικά φακούς (άλλο ένα όφελος του συστήματος)

Ναι δεν δουλεύει το dual pixel αλλά πόσα χρόνια τραβάμε manual focus σε video με DSLR. Από την εποχή της 5D mark II, και έχουν γίνει αριστουργήματα ταινίες και παραγωγές με αυτή. Χρόνια σε γάμους οι φωτογράφοι με 7d τραβούσαν και 60D και όλες σε MF. Γίνεται. Άλλωστε οι "επαγγελματίες" (κινηματογράφου) MF λειτουργούν σχεδόν αποκλειστικά που κάτι θα πει και αυτό. Και θα πει όχι δεν είναι άχρηστη. Στα 450€ (τόσο θα έχει όσο σήμερα η 200D με STM lens, άντε 500€)  έχεις ολοκληρωμένο σώμα με αρκετά FPS (και καλύτερο raw buffer τώρα) έχεις θύρα μικροφώνου (πια άλλη δίνει θύρα μικροφώνου σε αυτά τα χρήματα) που είναι πολύ πιο χρήσιμο από το AF σε 4K (δλδ αν διάλεγα από τα δύο το port για μικρόφωνο θα διάλεγα). Και έχει και touch focus, touch menu που σου δίνει φοβερές ευκολίες χειρισμού (εχεις πάει σε sony να πατήσεις την οθόνη στα menu? δεν κάνουν τίποτα! δεν λειτουργεί στο μενού). 

Επίσης οι αισθητήρες δεν είναι "δραματικά" χειρότεροι από της sony. Αντίθετα είναι πολύ κοντά σε όλα DR, noise κτλ με καλύτερο φυσικό χρώμα που μόλις στα τελευταία μοντέλα (α6400, α7ιιι έφτασε η sony) παρά το μικρότερο αισθητήρα (που δικαιολογεί τη μικρή διαφορά crop 1.6 vs 1.5). Και αν δεν πιστεύεις εμένα πίστεψε τα "στεγνά" νουμερα της DxO κόντρα στην m6 και 200Δ (με ίδιο αισθητήρα με την 250Δ ). Ένα (1) ev διαφορά έχουν στο DR, κλαιν μαιν που η παλαιότερη 200Δ δεν το έχει καν ούτε αυτό αλλά εκείνη υστερεί 1/3 στοπ στο θόρυβο (άλλο ΑΙ/cpu η 200Δ από την μ6).. 

Δεν υπάρχουν "διαφορές" χαώδεις στις σύγχρονες DSLR, ml παρά τις προσπάθειες των αριθμών του DXO (στην πράξη η διαφορά είναι ακόμα λιγότερο ουσιώδης και τα σενάρια που την αναδεικνύουν τραβηγμένα). Με άλλα λόγια καλές φωτογραφίες θα βγάλεις με πολλές μηχανές ακόμα και διαφορετικής γενιάς. 

Στο θέμα μας η 250Δ μια χαρά μηχανή (παρά τις ελλείψεις)  στα χρήματά της είναι και μακάρι να βγάλουν και άλλες εταιρίες APS-C σε αυτά τα specs και τιμή μοντέλα. 

Συμφωνώ με όσα λες αλλά δυστυχώς η Canon για να προστατέψει την cinema line της (c100,200,300) δεν εξελίσσει το video της στις κυκλοφορίες της..να φανταστείς η 5d Mark II έχει ακριβώς την ίδια (ίσως και καλύτερη) ποιότητα από τις τελευταίες της κυκλοφορίες(200d κλπ) είναι παρά πολύ soft (πάντα μιλάω για 1080p) σε σχέση με Panasonic,Sony κλπ 

το μόνο που την σώζει είναι το dual pixel af και το touch to focus στο βίντεο 

αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελλαδα ακομα τπτ , δεν τηνέχουν πάρει μυρωδια τα καταστήματα ή πρεπει να βγουν 2-3 μοντελα μετά απο αυτή για να τη φέρουν

 

p.s  Eυρέθη στο  πλαισιο στα 669 και με δώρο ενα φακο 24μμ φ2,8

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Canon-Canon-Dslr-250d-18-55mm-Dc-3454C009AA.htm

 

και υπάρχει και στο παμπλικ χωρίς δώρο στα 700

https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/dslr-canon-eos-250d-and-fakos-18-55mm-is-stm-mayro/prod9944064pp/

Ήμουνα αναμεσα στη Μ50 ,200D και 250D. Η Μ50 ακομα έχει πολύ ακριβους φακούς και λίγους,και δε θέλω να παρω ανταπτορα. Ο <<φακος δώρο>> έχει 189 ευρο σκέτος , αρα η 200D μαζι με αυτό το φακό έχει 450+189 = 639 . Νομίζω 250 D χωρίς πολύ σκέψη

Επεξ/σία από john5757
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...