Προς το περιεχόμενο

Τριποδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

Εχω αγορασει μια DSLR  την Canon 200D και θελω ενα τριποδο για αυτη. Εχω βρει ένα στο σκρουτζ (https://www.skroutz.gr/s/11703999/Konig-KN-Tripod-40N-%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8C.html), ειναι καλο; Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο;

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό γιατί γράφει professional. Αν δεν έγραφε δεν θα ήταν.
Μπες, αν θέλεις σε forum, να δεις πόσοι έχουν χαλάσει τις μηχανές τους από τέτοια τρίποδα λόγω πτώσεων.
Δεν σου λέω να μην το πάρεις, απλά να ξέρεις από πριν τι θα αγοράσεις ώστε να έχεις τις ανάλογες προσδοκίες.

Εν ολίγοις, δεν θα πάρεις ποτέ σταθερές φωτογραφίες ή βίντεο, ειδικά σε εξωτερικούς χώρους, και σε λίγο καιρό (εάν φυσικά σου
είναι χρήσιμο το τρίποδο και το δουλέψεις 5 φορές) θα πεις τζαμπα τα 25 ευρώ και πάμε πάλι από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2019 στις 9:22 ΜΜ, panagob είπε

Είναι πολύ καλό γιατί γράφει professional. Αν δεν έγραφε δεν θα ήταν.
Μπες, αν θέλεις σε forum, να δεις πόσοι έχουν χαλάσει τις μηχανές τους από τέτοια τρίποδα λόγω πτώσεων.
Δεν σου λέω να μην το πάρεις, απλά να ξέρεις από πριν τι θα αγοράσεις ώστε να έχεις τις ανάλογες προσδοκίες.

Εν ολίγοις, δεν θα πάρεις ποτέ σταθερές φωτογραφίες ή βίντεο, ειδικά σε εξωτερικούς χώρους, και σε λίγο καιρό (εάν φυσικά σου
είναι χρήσιμο το τρίποδο και το δουλέψεις 5 φορές) θα πεις τζαμπα τα 25 ευρώ και πάμε πάλι από την αρχή.

 

Είμαι και εγώ σε σκέψη ενος τριπόδου. Έχω δει αυτά τα φτηνά και δεν αξίζουν καθόλου, τι έχετε να προτείνετε ;

Ένα γερό για σταθερές φωτογραφίες θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα gitzo γύρω στο χιλιάρικο , χωρίς κεφαλή και 300 με 400 ευρώ κεφαλή, είναι κανείς κομπλέ. Απλά μην ξεχνάμε ότι απέναντι στη βαρύτητα και τα μποφόρ, όλοι είναι ίσοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ψάχνω κι εγώ ένα τρίποδο για χρήση καθαρά σε εξωτερικό χώρο. Δεν έχω καθόλου άποψη για το θέμα και βασίζομαι μόνο στη δημοτικότητα στο σκρούτζ https://www.skroutz.gr/s/11706797/Rollei-Traveller-Star-S2-Τρίποδο-Φωτογραφικό-Black.html

Έχετε να προτείνετε κάτι σε χαμηλή τιμή, γύρω στα 30-40 ευρώ; Ή δεν αξίζει καν να ασχοληθείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στη φωτογραφία καλό είναι να παίρνετε κάτι ποιοτικό και επώνυμο με τη λογική ότι θα κρατήσει στο χρόνο περισσότερο, θα διατηρήσει την αξία του και ίσως έχει προστιθέμενη αξία στο μέλλον λόγω καλύτερων δυνατοτήτων...

Θα σας πρότεινα να δείτε για μεταχειρισμένα επώνυμα τρίποδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 7:16 ΜΜ, Natha είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ψάχνω κι εγώ ένα τρίποδο για χρήση καθαρά σε εξωτερικό χώρο. Δεν έχω καθόλου άποψη για το θέμα και βασίζομαι μόνο στη δημοτικότητα στο σκρούτζ https://www.skroutz.gr/s/11706797/Rollei-Traveller-Star-S2-Τρίποδο-Φωτογραφικό-Black.html

Έχετε να προτείνετε κάτι σε χαμηλή τιμή, γύρω στα 30-40 ευρώ; Ή δεν αξίζει καν να ασχοληθείς;

 Δυστυχώς δεν αξίζει κάποιο σε αυτά τα χρήματα.

Αυτό που θέλεις να έχει ένα αξιοπρεπές τρίποδο είναι->

Α)Μεταλλική κατασκευή

Β)Μεταλλική κεφαλή(εγώ προτείνω panhead)

Γ)Ανεξάρτητα ποδια

Δ)quick release plate(ιδανικά τύπου "arca swiss")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

 Δυστυχώς δεν αξίζει κάποιο σε αυτά τα χρήματα.

Αυτό που θέλεις να έχει ένα αξιοπρεπές τρίποδο είναι->

Α)Μεταλλική κατασκευή

Β)Μεταλλική κεφαλή(εγώ προτείνω panhead)

Γ)Ανεξάρτητα ποδια

Δ)quick release plate(ιδανικά τύπου "arca swiss")

σου ειναι ευκολο να μου προτεινεις καποιο απο σκρουτζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2021 στις 12:03 ΜΜ, @topos είπε

Αυτό που θέλεις να έχει ένα αξιοπρεπές τρίποδο είναι->

Α)Μεταλλική κατασκευή

Β)Μεταλλική κεφαλή(εγώ προτείνω panhead)

Γ)Ανεξάρτητα ποδια

Δ)quick release plate(ιδανικά τύπου "arca swiss")

Γιατί μεταλλική κατασκευή; 

Για στιβαρότητα να υποθέσω; 

 

Μη έχοντας ιδέα (βασικές απορίες ειχα διαβασει οταν εκανα έρευνα αγοράς το καλοκαίρι πήρα αυτό  

Κρεμοντας στο γάντζο κανενα βάρος μια χαρά τα πήγε με Καρυστινό αέρα (οποιος ξέρει τη περιοχή! 😅

 

Απο οτι κατάλαβα παντως δεν είναι τρίποδο θεωρώ για τετοιες κατάστασεις..αλλά τουλάχιστον ειναι ελαφρύ στο κουβάλημα και νομίζω κάνει μια χαρά τη δουλειά του.. 

Βέβαια δεν έχω και εμπειρία με κανένα άλλο. 

 

Δε ξέρω αν τη "πάτησα" με αυτή την αγορά 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Γιατί μεταλλική κατασκευή; 

Για στιβαρότητα να υποθέσω; 

 

Μη έχοντας ιδέα (βασικές απορίες ειχα διαβασει οταν εκανα έρευνα αγοράς το καλοκαίρι πήρα αυτό  

Κρεμοντας στο γάντζο κανενα βάρος μια χαρά τα πήγε με Καρυστινό αέρα (οποιος ξέρει τη περιοχή! 😅

 

Απο οτι κατάλαβα παντως δεν είναι τρίποδο θεωρώ για τετοιες κατάστασεις..αλλά τουλάχιστον ειναι ελαφρύ στο κουβάλημα και νομίζω κάνει μια χαρά τη δουλειά του.. 

Βέβαια δεν έχω και εμπειρία με κανένα άλλο. 

 

Δε ξέρω αν τη "πάτησα" με αυτή την αγορά 

Θεωρητικά τα carbon είναι καλύτερα(εγώ παρόλαυτα προτιμώ τα μεταλλικά, το carbon είναι πολύ σκληρό υλικό αλλά σε ενδεχόμενο χτύπημα ενδεχόμενος να σπάσει σε αντίθεση με τα αλουμινίου που ίσως απλά λυγίσουν λιγο.).

Ο λόγος που ανέφερα όμως το "μεταλλικό" (εννοουσα πέρα από τα πόδια , τους συνδέσμους και κυρίως την κεφαλή) ήταν γιατί συζητούσαμε για χαμηλή κατηγορία οπότε τα carbon δεν μπαίνανε στην εξίσωση καθόλου.

Προφανώς το δικό σου είναι πολύ καλό.

Η επιλογή του τριποδου είναι πολύ ιδιαίτερη αγορά και εάν το χρησιμοποιείς συχνά δύσκολα βρίσκεις ιδανικό(έχουν περάσει καμία 10αρια από τα χέρια μου και ακόμα δεν έχω βρει ένα που να με με έχει αφήσει 100% ικανοποιημένο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...