Προς το περιεχόμενο

ξύλο plywood?


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zoranb είπε

Πώς λέγεται στα Ελληνικά το ξύλο Plywood; Μήπως πρόκειται για το κόντρα πλακέ θαλάσσης;

Ακριβώς :)

https://www.google.com/search?q=Plywood&oq=Plywood&aqs=chrome..69i57j69i60j0l4.3123j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.google.com/search?q=μεταφραση&oq=μετα&aqs=chrome.0.0j69i61l3j69i57j69i59.3807j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aναρωτιέμαι εάν υπάρχει εδώ στην Ελλάδα μαγαζί που να πηγαίνεις κ να δίνεις αυτά τα φύλλα κ.π.θ. να κοπούν όπως θες με laser!

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο leroy merlin πάω δίνω τα μέτρα που θέλω κάνω μια βόλτα στο μαγαζί και σε μισή ωρίτσα τα έχει κομμένα.

Δεν κόβονται με λέιζερ ρε συ τι έιναι;;;;;;;; Πυρηνικό υλικό. :DΜε κορδέλα όπως κόβονται όλα τα ξύλα απλά βάζει ειδική κορδέλα με μικρά δόντια και κόβονται λεία σαν να είναι πλανισμένα.

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Aναρωτιέμαι εάν υπάρχει εδώ στην Ελλάδα μαγαζί που να πηγαίνεις κ να δίνεις αυτά τα φύλλα κ.π.θ. να κοπούν όπως θες με laser!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δεν το είπα καλά, η ερώτηση δεν είναι εάν κόβονται, αλλά εάν μπορεί κανείς να κάνει σχέδια με διαμπερής τρύπες πάνω τους κλπ.

Εκεί που κάνουν τέμπλα εκκλησιών.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς!!! Φαντάζομαι μπορεί να υπάρχει ένα όριο στο θέμα του πάχους του ξύλου, είτε αυτό είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης ή κάποιο άλλο ξύλο;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κοντρα πλακε, αλλα mdf. Δυστυχώς δεν ξερω καποια εταιρεία που να ασχολείται με αυτο αλλα ισως το καλυτερο μερος να ρωτήσεις ειναι εταιρείες που ασχολούνται με διακόσμηση γάμων/βαφτίσεων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.google.gr/search?source=hp&ei=C8SpXOy7CqOmmwWg8pnwBg&q=ξυλο+cnc&btnK=Αναζήτηση+Google&oq=ξυλο+cnc&gs_l=psy-ab.3..0i22i30l2.1508.11847..12734...7.0..0.145.1970.0j16......0....1..gws-wiz.....6..35i39j0j0i131j0i10i42j0i10j0i22i10i30.cT4dXLyCrhc

Υπαρχουν αγγελιες ξυλουργων με cnc (εκτος των εταιρειων προφανως ), και εδω ειχα δει νομιζω

 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκτός κ εάν θέλει κάποιος να το χρησιμοποιήσει σε εξωτερικό χώρο και δεν έχει επιλογή άλλη σε ξύλο παρά μόνο το κόντρα πλακέ θαλάσσης! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε ένα μαγαζί με laser που έχω κοντά μου, έχω δει ότι δουλεύει ακριβώς αυτό. Κόντρα πλακέ θαλάσσης το ξανθό (σημύδα). Και φτιάχνει μπρελόκ, και άλλες διακοσμητικές παπαρίτσες.

Και σε μια άλλη κατασκευή που είχα συμμετάσχει πριν καιρό, τα ξύλα ήταν κομμένα στο laser από το ίδιο ακριβώς ξύλο.

Οπότε ναι, εννοείται πως κόβεται στο laser αυτό το ξύλο όπως και κάθε ξύλο αλλά λογικά μέχρι ένα πάχος. Αυτά που είχα δει εγώ ήταν 8-10 χιλιοστά. Για παραπάνω δεν ξέρω.

Υπηρεσίες κοπής laser έχω δει να προσφέρουν πολλά μαγαζιά τα τελευταία χρόνια, έχω δει αρκετές ταμπέλες περνώντας από δρόμους. Κάποιο συγκεκριμένο ή τιμές δεν ξέρω να σου πω, αλλά λογικά θα βρεις κάποιο, ή μπορείς να γκουγκλάρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...