Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις φωτογραφικής μηχανής για πορτρέτα


Celeb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικα με την αγορά μηχανής.

Είμαι makeup artist  και θέλω να αγοράσω μια μηχανη για να φωτογραφίζω την δουλειά μου,που σημαίνει πρόσωπο,κοντινά στα μάτια και στη λεπτομέρεια.

Δεν γνωρίζω από φωτογραφικες άρχισα να κάνω έρευνα αλλά χάθηκα και δε θέλω να κάνω λάθος αγορά.

Ποιες μου προτείνετε;

Το budget μου ειναι 300 ευρω.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έχεις άπλετο φως ή θα τραβάς πχ. και σε σπίτια φώτο όπου ο φωτισμός μπορεί να μην είναι ιδανικός?

Σαν μπούσουλα θα σου πω προτίμησε αρκετά MP που θα σου επιτρέψουν να κροπάρεις τις φώτο μετά για την λεπτομέρεια.

Θα σου προτείνω να ανέβεις λίγο παραπάνω σε χρήματα και να πας σε κάτι σαν αυτό https://www.e-infin.com/eu/item/3718/canon_eos_m100_mirrorless_digital_camera_with_15-45mm_lens_(black)

Mεταξύ των 3 μεγάλων Canon Nikon και Sony, η Canon έχει τα καλύτερα "στοκ" χρώματα, ειδικά για δέρμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

θα έχεις άπλετο φως ή θα τραβάς πχ. και σε σπίτια φώτο όπου ο φωτισμός μπορεί να μην είναι ιδανικός?

Σαν μπούσουλα θα σου πω προτίμησε αρκετά MP που θα σου επιτρέψουν να κροπάρεις τις φώτο μετά για την λεπτομέρεια.

Θα σου προτείνω να ανέβεις λίγο παραπάνω σε χρήματα και να πας σε κάτι σαν αυτό https://www.e-infin.com/eu/item/3718/canon_eos_m100_mirrorless_digital_camera_with_15-45mm_lens_(black)

Mεταξύ των 3 μεγάλων Canon Nikon και Sony, η Canon έχει τα καλύτερα "στοκ" χρώματα, ειδικά για δέρμα.

Η m100 παίζει αυτή τη στιγμή σε Public και Mediamarkt στα 270€ και σου δίνουν και δωροεπιταγη 75€.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, odystam είπε

Η m100 παίζει αυτή τη στιγμή σε Public και Mediamarkt στα 270€ και σου δίνουν και δωροεπιταγη 75€.. 

https://www.public.gr/product/mirrorless-canon-eos-m100-and-fakos-ef-m-15-45mm-mayro/prod8760441pp/
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-eos-m100-με-φακό-15-45mm-black-1204408.html

To public αναφέρει λίγο πιο κάτω "με αυτή τη φωτογραφική μηχανή έχεις δώρο θήκη και κάρτα μνήμης"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, odystam είπε

Η m100 παίζει αυτή τη στιγμή σε Public και Mediamarkt στα 270€ και σου δίνουν και δωροεπιταγη 75€.. 

Για πες για τη δωροεπιταγή!

Εdit τώρα είδα αφορά τα mediamarkt. Φοβερή προσφορά!

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickolas είπε

Για πες για τη δωροεπιταγή!

Είναι diffraction limited στο f/5.6 και έχει αισθητήρα DSLR και όχι υπερσύγχρονου smartphone, οπότε δεν είναι καλή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δικό μου χώρο κυρίως θα φωτογραφίζω οπου χρησιμοποιώ ring light.Αν χρειαστεί να πάω αλλού δεν είναι κάτι να το μεταφέρω.

Ναι ανέβασα το budget αφου έκανα έρευνα.Αποτι διάβασα και σε ξένα sites όλοι οι makeup artists χρησιμοποιούν dslr με προτίμηση στις canon για κάποιο λόγο.Οποτε μαλλον θα τους ακούσω.

Αρχικά κοιτούσα την Nikon 3500D όπου έχει τρομερές κριτικές και είναι πολύ οικονομική αλλά νομίζω προτιμώ την canon eos 750d.

Τι λέτε?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Celeb είπε

Σε δικό μου χώρο κυρίως θα φωτογραφίζω οπου χρησιμοποιώ ring light.Αν χρειαστεί να πάω αλλού δεν είναι κάτι να το μεταφέρω.

Ναι ανέβασα το budget αφου έκανα έρευνα.Αποτι διάβασα και σε ξένα sites όλοι οι makeup artists χρησιμοποιούν dslr με προτίμηση στις canon για κάποιο λόγο.Οποτε μαλλον θα τους ακούσω.

Αρχικά κοιτούσα την Nikon 3500D όπου έχει τρομερές κριτικές και είναι πολύ οικονομική αλλά νομίζω προτιμώ την canon eos 750d.

Τι λέτε?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

D3500 μια χαρα ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Celeb είπε

Σε δικό μου χώρο κυρίως θα φωτογραφίζω οπου χρησιμοποιώ ring light.Αν χρειαστεί να πάω αλλού δεν είναι κάτι να το μεταφέρω.

Ναι ανέβασα το budget αφου έκανα έρευνα.Αποτι διάβασα και σε ξένα sites όλοι οι makeup artists χρησιμοποιούν dslr με προτίμηση στις canon για κάποιο λόγο.Οποτε μαλλον θα τους ακούσω.

Αρχικά κοιτούσα την Nikon 3500D όπου έχει τρομερές κριτικές και είναι πολύ οικονομική αλλά νομίζω προτιμώ την canon eos 750d.

Τι λέτε?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

και 3300 και 3400 το ιδιο πραγμα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Celeb είπε

Neewer Camera Photo Video Lightning Kit: 18 inches/48 centimeters Outer 55W 5500K Dimmable LED Ring Light

Στην περίπτωση σου, πρέπει να έχεις πιστά χρώματα. Το LED φως που έχεις επειδή είναι κακής ποιότητας τα αλλοιώνει.
Αυτό σημαίνει πως αν τραβήξεις φωτογραφία ακόμα και με πολύ ακριβές μηχανές και φακούς, θα πάρεις ένα αποτέλεσμα που διαφέρει από την πραγματικότητα.
Αυτό ισχύει και όταν βάφεις τους πελάτες σου. Άλλο χρώμα βάζεις, και όταν βγει έξω φαίνεται αλλιώς.
Συγκεκριμένα, η πιστότητα των χρωμάτων που δίνει ένα φως μετριέται με τον δείκτη CRI (και TLCI). To Neewer εχει 83 (αρκετά αμφίβολο), και για την δουλεία σου θες 95-100.
Οπότε, εάν σε ενδιαφέρει φυσικά, βάλε στο budget σου πέρα από την μηχανή και ένα νέο φως, για να μην πω σύστημα φλας αφού συζητάμε για φωτογραφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια.Κατεληξα στην Canon eos 200D 150ευρω πάνω από το αρχικό μου budget .Κάτι μου λέει πως θα με "ξαναδείτε" εδω να σας ρωτάω διαφορα σχετικά με τη μηχανή.

Καλή συνέχεια σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη η Canon! Πολυ καλο entry level μοντελο που νομιζω θα σε καλυψει απολυτα σε αυτο που θελεις. Απο φακο? Φοραει τον 18-55mm να υποθεσω? 

Σε καθε περιπτωση, ισχυει οτι ειπε και ο panagob πιο πανω. Τα φωτα παιζουν τεραστιο ρολο στη φωτογραφια, και καλο θα ηταν να εχεις στο μυαλο σου μια αναβαθμιση σε καλυτερης ποιοτητας ring light (CRI>90).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dazed είπε

Καλοριζικη η Canon! Πολυ καλο entry level μοντελο που νομιζω θα σε καλυψει απολυτα σε αυτο που θελεις. Απο φακο? Φοραει τον 18-55mm να υποθεσω? 

Σε καθε περιπτωση, ισχυει οτι ειπε και ο panagob πιο πανω. Τα φωτα παιζουν τεραστιο ρολο στη φωτογραφια, και καλο θα ηταν να εχεις στο μυαλο σου μια αναβαθμιση σε καλυτερης ποιοτητας ring light (CRI>90).

Σε ευχαριστώ. Ναι φοράει τον 18-55.

Για ring light αργότερα υποθέτω για την ώρα θα κάνω ότι μπορώ με αυτό.Ηδη βγήκα εκτός προϋπολογισμού με την canon :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...