Προς το περιεχόμενο

Sigma ή Tamron;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Nikon D7200 με τον Nikkor 35mm f/1.8G

Σκέφτομαι μελλοντικά να πάρω κάποιον ζουμ φακό και είχα καταλήξει από καιρό στον Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC Macro OS HSM.

Υπέπεσε όμως στην αντίληψη μου ο Tamron AF 28-75mm f/2.8 XR Di LD με το σταθερό διάφραγμα και με έβαλε σε σκέψεις...

Πέρα από την διαφορά στο εστιακό μήκος που δεν μου δημιουργεί πρόβλημα, είναι ικανή η έλλειψη σταθεροποίησης στον δεύτερο να τον βγάλει εκτός συναγωνισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ξέρω τους φακούς.

Αλλά διαβάζοντας τις δυνατότητες, προσωπικά θα προτιμούσα τον πρώτο γιατί έχει περισσότερο ευρυγώνιο, αλλά πιο πολύ θα με ενδιέφερε η δυνατότητα κοντινών λήψεων (macro) οπότε θα τον επέλεγα.

Βέβαια αυτό ανάλογα τι σε ενδιαφέρει να φωτογραφίζεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανέβεις οικονομικά και να πάρεις τον  AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR το σκέφτεσαι ; ή ακόμη καλύτερα τον επικό  AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR .

Δες δείγματα πριν αποφασίσεις , σε κάθε περίπτωση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, D___G είπε

Δεν τους ξέρω τους φακούς.

Αλλά διαβάζοντας τις δυνατότητες, προσωπικά θα προτιμούσα τον πρώτο γιατί έχει περισσότερο ευρυγώνιο, αλλά πιο πολύ θα με ενδιέφερε η δυνατότητα κοντινών λήψεων (macro) οπότε θα τον επέλεγα.

Βέβαια αυτό ανάλογα τι σε ενδιαφέρει να φωτογραφίζεις περισσότερο.

Και οι δυο φακοί είναι πολύ κοντά στο tele (70 και 75 αντίστοιχα) αλλά έχουν μεγάλη απόκλιση στο wide (17 και 28 αντίστοιχα) και αυτό το στοιχείο είναι που με κερδίζει στον sigma σε συνδυασμό με το macro του.

Από την άλλη είναι εκείνο το σταθερό f/2.8 του tamron που με κέντρισε όταν το είδα, αλλά δεν έχει σταθεροποίηση για βραδυνά.

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Να ανέβεις οικονομικά και να πάρεις τον  AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR το σκέφτεσαι ; ή ακόμη καλύτερα τον επικό  AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR .

Δες δείγματα πριν αποφασίσεις , σε κάθε περίπτωση . 

Dr_73 ο δεύτερος είναι διαμάντι αλλά δεν μπορώ να ανέβω τόσο οικονομικά γιατί υπάρχουν άλλες προτεραιότητες...

Τον πρώτο τον βρίσκω πολύ ακριβό για το f/3.5-5.6 του.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δυο sigma (a mount) φακούς που έχω ,μετά από ένα 6 μηνο περίπου στον έναν και ένα χρόνο στον άλλον ακούγεται θόρυβος στο μοτερ που ενεργοποιείται όταν εστιάζει αυτόματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ταμρον, αλλά στην 7200 μου έχω τον σίγμα 17-50/2.8 με σταθεροποίηση. Πριν είχα τον 18-35/1.8 χωρίς σταθεροποίηση. Τελικά χρησιμοποιώ αυτόν με την σταθεροποίηση, και μάλλον δεν θα ξαναπάρω φακό χωρίς σταθεροποίηση.

Επίσης, η σταθεροποίηση του σίγμα χαλάει παραπάνω μπαταρία. Η μηχανή φτάνει κάπου λίγο παραπάνω τις 500 φωτογραφίες ανά φόρτιση, αντί τις 900 που ίσως έπιανε αν είχα νίκον. Όχι ότι οι 500 είναι λίγες, απλά το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2019 στις 11:36 ΠΜ, petasis είπε

Επίσης, η σταθεροποίηση του σίγμα χαλάει παραπάνω μπαταρία. Η μηχανή φτάνει κάπου λίγο παραπάνω τις 500 φωτογραφίες ανά φόρτιση, αντί τις 900 που ίσως έπιανε αν είχα νίκον. Όχι ότι οι 500 είναι λίγες, απλά το αναφέρω.

Ώστε κάνει τόση διαφορά η σταθεροποίηση ε;  Όπως και να 'χει όμως κι εγώ νομίζω πως είναι πολύ χρήσιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2019 στις 12:32 ΠΜ, udroxoos είπε

Ώστε κάνει τόση διαφορά η σταθεροποίηση ε;  Όπως και να 'χει όμως κι εγώ νομίζω πως είναι πολύ χρήσιμη

Όχι για κινούμενα θέματα όμως. Εκεί απλά δεν κάνει τίποτε. Θες ανοιχτά διαφράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...