Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Κάμερας


EnStr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Canon 80D και σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε FujiFilm X - T3 , ο λόγος που κυρίως ψάχνω αναβάθμισει είναι το βίντεο με τα 120 FPS , καθ το Flat profile. , εχει κανεις καμια καλυτερη πρόταση  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορείς να δεις και την Sony a6300 για 4K 

εκτος αυτού μπορείς να βάλεις το flat profile της cinestyle στην canon αλλά αν θες τα 120fps μόνο η Sony και fuji 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GH5 + Viltrox Speedbooster. Tο καλύτερο 120fps που μπορείς να πάρεις χωρίς να δώσει πολλά χιλιάρικα, πάει μέχρι 180fps αλλά μειώνεται η ποιότητα.
H a6300 έχει πολύ μέτριο slow motion, έχει αισθητή μείωση της ποιότητας εικόνας. 
Για το flat τώρα. Όσο flat βίντεο και αν σου δώσει μία κάμερα, εάν δεν υπάρχει πληροφορία σχετικά με τα χρώματα που υπάρχουν, είναι ουσιαστικά άχρηστο.
Για να μην μακρυγορήσω, S-Log με 4:2:0 8bit είναι λιγότερο ελαστικό στο grading από το Natural Profile ή HLG της GH5 σε 4:2:2 10bit. 
Και μην ξεχνάμε το bitrate που δίνει η κάθε κάμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Balantakos είπε

Παρε ΧΤ-3 θα την ευχαριστηθεις και σε βιντεο+φωτογραφια.

Καλύτερα να πάρει μια Phantom Flex 4K λέω 'γω. Θα βαρεθεί τόσο slow motion και θα αρχίσει να το μοιράζει δεξιά και αριστερά.
Αν δεν αναφέρεις γεγονότα και επιχειρήματα, δεν προσφέρεις κάτι στην κουβέντα δυστυχώς.

Επεξ/σία από panagob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panagob είπε

Καλύτερα να πάρει μια Phantom Flex 4K λέω 'γω. Θα βαρεθεί τόσο slow motion και θα αρχίσει να το μοιράζει δεξιά και αριστερά.
Αν δεν αναφέρεις γεγονότα και επιχειρήματα, δεν προσφέρεις κάτι στην κουβέντα δυστυχώς.

Τι θες να πω? 

Ποιοτητα εικονας? Απιστευτα χρωματα? Πολλες επιλογες στο βιντεο ΧΩΡΙΣ CROP ?

Firmware Updates για χρονια? Ποιοτητα κατασκευης? Αδιαβροχη? Απιστευτους φακους?

Παρα πολυ καλο autofocus. 

Θες και αλλα?

+++ Ανταπτορες με autofocus για να βαλει γυαλι απο canon για αρχη αμα θελει κιολας.

Πιο φτηνο ειναι το σωμα της fuji  απο την GH5 που ειπες εσυ.

Οποτε η ειρωνια '' Phantom Flex 4K '' παει στον καδο.

Cya.

 

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Balantakos Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε πραγματικά, η συμβουλή σας είναι πάρα πολύ χρήσιμη, βρήκα την XT-3 στα 1350 απο το e-infinity μαζί με kit lens, 18 -55, έχω και τους φακούς τις canon ( που λέω να κρατήσω με αντάπτορα για αρχή μέχρι να πάρω σιγά σιγά το σύνολο ) με βάλατε και σε δίλημα για την άλλη την κάμερα που ανέφερε ο @panagob . 

Αυτό που με ανησυχεί είναι, πως ώς τώρα μπορώ και βγάζω σπίτια με τον 17-70 φακό, και έχω και τον 50άρι για δουλειές σε νυχτερινά μαγαζία.  Με προβληματίζει λίγο αν θα αλλάξει η ρουτίνα μου με την TX-3, 

Στις 6/4/2019 στις 4:10 ΜΜ, Fp84 είπε

Καλησπέρα, μπορείς να δεις και την Sony a6300 για 4K 

εκτος αυτού μπορείς να βάλεις το flat profile της cinestyle στην canon αλλά αν θες τα 120fps μόνο η Sony και fuji 

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου, θέλω οπωδήποτε να πάω στα 120 FPS, γιατί ξέρω πως θα τα αναζητήσω στο μέλλον. Για αυτό ήμουν ανάμεσα στο να πάρω μια Sony όπως ανέφερες και να έχω 2 κάμερες, η να πουλήσω την Canon 80D και να πάρω την XT3 και να συνδιάσω φωτογραφία και βίντεο σε ένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρουτίνα σου θα αλλάξει οτιδήποτε διαφορετικό και αν πάρεις. Ακόμα και άλλη Canon να έπαιρνες, πάλι θα επρεπε να προσαρμοστείς.
Απλά να ξέρεις πως όταν χρησιμοποιείς ("έξυπνους") αντάπτορες χάνεις πολύ σε auto focus. Σε όλες τις κάμερες/μηχανές ανεξαιρέτως.
Εάν δεν γνωρίζεις τι είναι το speedbooster (viltrox, όχι metabones), όπως ο φίλος @Balantakos, ψαξε για να δεις τι μπορεί να σου δώσει.
Αν έχεις ήδη φακούς Canon και μπορείς να δουλεύεις χειροκίνητα την εστίαση στο βίντεο, ειναι λίγο μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνεις ότι είπα πριν. Αυτα που έβαλες δεν είναι speedbooster. Μην παραπληροφορείς όταν δεν γνωρίζεις κάτι.

Αυτά είναι speedbooster:
https://www.amazon.co.uk/VILTROX-EF-FX2-Mount-Lens-Fujifilm-Mirrorless/dp/B07L8YCY2B
https://www.amazon.co.uk/Viltrox-EF-M2-Adapter-Thirds-Camera/dp/B078XCN7QF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panagob δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω και δεν γνωρίζω, αν και μέσα από το φορουμ και αυτήν την συζήτηση έμαθα είδη αρκετά, παρόλα αυτά μου προτείνεις να πάρω 1 speedbooster, και να χρησιμοποιήσω τους φακούς μου της canon, στους οποίους θα έχω auto focus στις φωτογραφίες, αλλα στο βίντεο θα πρέπει να το έχω όλο manual. 

τελευταίο και ίσως ακουστεί και χαζί ερώτηση, αλλά οι canon φακοί που έχω έχουν stabilazer, το stabilazer του φακού θα δουλεύει κανονικά στην XT 3? στο κομμάτι του βίντεο? αν γνωρίζεις προφανος, θα κάνω και εγώ την έρευνα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, panagob είπε

Επιβεβαιώνεις ότι είπα πριν. Αυτα που έβαλες δεν είναι speedbooster. Μην παραπληροφορείς όταν δεν γνωρίζεις κάτι.

Αυτά είναι speedbooster:
https://www.amazon.co.uk/VILTROX-EF-FX2-Mount-Lens-Fujifilm-Mirrorless/dp/B07L8YCY2B
https://www.amazon.co.uk/Viltrox-EF-M2-Adapter-Thirds-Camera/dp/B078XCN7QF

δεν εγραψα ποτε για speedbooster, εσυ εγραψες

-

@EnStr απο οτι εχω διαβασει δουλευει (στον fringer ανταπτορα τουλαχιστον)

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@EnStr Κοίτα, οποιαδήποτε απόφαση έχει τις συνέπειες της. Αν διαλέξεις native φακους (fuji, olympus, panasonic, sony) θα έχεις τις ευκολίες τους, αλλά περιορίζεσαι στην γκάμα και στο κόστος. Εάν επενδύσεις σε Canon φακούς θα χάσεις τα προαναφερθέντα, αλλά θα μπορείς να παίζεις σε περισσότερα συστήματα. Τι σύστημα φαντάζεσαι να χρησιμοποιείς στο μέλλον ας πούμε;

Auto focus θα έχεις και στα δυο. Το CAF όμως δεν είναι είναι εμπιστεύσιμο. Στην φωτογραφία το single AF θα είναι πολύ μέτριο.

Θεωρητικά όταν ο αντάπτορας έχεις ηλεκτρονικές επαφές σου δίνει και το stabilization. Θέλει ψάξιμο όμως σε πιο εξειδικευμένα φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...