Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Ασχολούμαι με την φωτογραφία αρκετά χρόνια, αλλά σε θεωρητικό επίπεδο περισσότερο. Πιο πολύ διαβάζω για τεχνικές παρά τις εφαρμόζω λόγω του ότι φέτος κατάφερα να έχω ένα μπάτζετ ώστε να το διαθέσω για κάμερα (800-900€). 

Γνωρίζω κάποια πράγματα από κάμερες. Η πρακτική μου άσκηση όμως ήταν πάντα σε κινητό (Lumia 950XL) και πάντα full manual, όπου ίσως να πείραζα λίγο το RAW αρχείο στο Lightroom. Μου αρέσει να φωτογραφίζω τοπία, πορτρέτα και ότι μου κινήσει την περιέργεια. Έχει τύχη να περναω τις πέτρες σε ποτάμι μια - μια μέχρι την μέση, για να φτάσω στο κέντρο ώστε να έχω το γεφύρι στη σωστή προοπτική. Αλλά μπορεί να βγώ και στην αυλή και να φωτογραφίζω με manual focus ότι ζουζούνι και έντομο κυκλοφορεί στα φύλα από τα δέντρα. 

Έπεσα σε μια (θεωρώ) καλή προσφορά μιας Canon 80D. Body + 18-55 KIT φακός + 55 - 250 φακός στα 860€. 

https://www.e-infin.com/eu/item/3004/canon_eos_80d_digital_camera_+_18-55mm_is_stm_+_55-250_is_stm_white_box 

Στα ενδιαφέροντα μου είναι το timelapse, νυχτερινή φωτογραφία (startrails) κλπ. Ξέρω ότι για όλα αυτά θα χρειαστώ και τους κατάλληλους φακούς. Έχω καταλήξει στην Canon 80D γιατί από ότι έχω δεί μέχρι στιγμής, είναι η πιο εύκολη για έναν αρχάριο με τα απλά στην διάταξη και λειτουργία μενού, και επειδή υποστηρίζει μια αρκετά καλή σειρά φακών της Canon (L-series, με το ανάλογο κόστος). 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην επιλογή μου? Υπάρχει κάποια άλλη κάμερα για να κοιτάξω? Έχω δεί και Nikon D7XXX αλλά μου φαίνεται βουνό το μενού της, και φοβάμαι μήπως "ξενερώσω" αν δυσκολευτώ και την αφήσω σε κανένα ράφι. Ξέρω ότι έχει καλύτερο dynamic range και φτάνει σε πιο υψηλά ISO, αλλά λόγω μιας κάποια εξοικείωσης με το lightroom, θα μπορώ να διορθώσω τις όποιες ατέλειες με το RAW αρχείο. Την κάμερα θα την παραγγείλω τις επόμενες μέρες. 

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά, έχεις μπει στην διαδικασία να μάθεις όλα αυτά που λες ενώ δεν έχεις μηχανή στα χέρια σου και θα κολλήσεις στα μενού τώρα;
Μην σε αγχώνουν τα μενού και οι ρυθμίσεις και τα κουμπάκια. Με τον καιρό θα τα μάθεις όλα, θα τα συνηθισεις και θα λες όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.
Εγώ θα έβαζα στο παιχνίδι το πακέτο της D7200 + 18-140 στα 805 ευρώ. Δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σε συμβουλεύσει για αυτή την κατηγορία μηχανών, αλλά όταν είχα αγοράσει την D7100 τότε δεν υπήρχε κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος. Εάν πας σε δύο ροδέλες, δεν ξαναγυρνάς πίσω.
Την σειρά L της Canon την υποστηρίζουν όλες οι καινούργιες μηχανές της, δεν είναι δηλαδή πλεονέκτημα της 80D έναντι κάποιας άλλης. Το ίδιο ισχύει και με τις Nikon. Δεν θα πω οτι δεν είναι σωστή επιλογή για να μην ξεφύγουμε.
Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά οι ατέλειες διορθώνονται ως ένα όριο μόνο. Και απο την στιγμή που ξέρεις Lightroom και ασχοληθεις σοβαρά όταν πάρεις την μηχανή σου, ίσως δεις τους περιορισμούς αρκετά σύντομα.
Εάν θέλεις να τραβάς και βίντεο, η συζήτηση αλλάζει δραματικά. Η 80D με το dual pixel είναι ίσως η καλύτερη APS-C DSLR κάμερα.
Επίσης υπολόγιζε μέσα στο κόστος και μία δεύτερη μπαταρία (αν πιστεύεις πως θα σου χρειαστεί), 2 κάρτες SD, ίσως ένα τρίποδο, μία τσάντα, και σταματάω να μιλάω τώρα γιατί αν συνεχίσω θα απογοητευτείς...😁
Τέλος, για να σκέφτεσαι αγορά 80D ή D7xxx σαν πρώτη μηχανή, δεν υπάρχει περίπτωση να ξενερώσεις με τίποτα.

Υ.Γ 1: Μπράβο για το πολυ ωραίο σου ποστ.
Υ.Γ 2: Μην ακούσεις τον nickolas αν σε συμβουλέψει (τόσο καιρό κρατιέμαι...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, panagob said:

Μα καλά, έχεις μπει στην διαδικασία να μάθεις όλα αυτά που λες ενώ δεν έχεις μηχανή στα χέρια σου και θα κολλήσεις στα μενού τώρα;
Μην σε αγχώνουν τα μενού και οι ρυθμίσεις και τα κουμπάκια. Με τον καιρό θα τα μάθεις όλα, θα τα συνηθισεις και θα λες όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.
Εγώ θα έβαζα στο παιχνίδι το πακέτο της D7200 + 18-140 στα 805 ευρώ. Δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σε συμβουλεύσει για αυτή την κατηγορία μηχανών, αλλά όταν είχα αγοράσει την D7100 τότε δεν υπήρχε κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος. Εάν πας σε δύο ροδέλες, δεν ξαναγυρνάς πίσω.
Την σειρά L της Canon την υποστηρίζουν όλες οι καινούργιες μηχανές της, δεν είναι δηλαδή πλεονέκτημα της 80D έναντι κάποιας άλλης. Το ίδιο ισχύει και με τις Nikon. Δεν θα πω οτι δεν είναι σωστή επιλογή για να μην ξεφύγουμε.
Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά οι ατέλειες διορθώνονται ως ένα όριο μόνο. Και απο την στιγμή που ξέρεις Lightroom και ασχοληθεις σοβαρά όταν πάρεις την μηχανή σου, ίσως δεις τους περιορισμούς αρκετά σύντομα.
Εάν θέλεις να τραβάς και βίντεο, η συζήτηση αλλάζει δραματικά. Η 80D με το dual pixel είναι ίσως η καλύτερη APS-C DSLR κάμερα.
Επίσης υπολόγιζε μέσα στο κόστος και μία δεύτερη μπαταρία (αν πιστεύεις πως θα σου χρειαστεί), 2 κάρτες SD, ίσως ένα τρίποδο, μία τσάντα, και σταματάω να μιλάω τώρα γιατί αν συνεχίσω θα απογοητευτείς...😁
Τέλος, για να σκέφτεσαι αγορά 80D ή D7xxx σαν πρώτη μηχανή, δεν υπάρχει περίπτωση να ξενερώσεις με τίποτα.

Υ.Γ 1: Μπράβο για το πολυ ωραίο σου ποστ.
Υ.Γ 2: Μην ακούσεις τον nickolas αν σε συμβουλέψει (τόσο καιρό κρατιέμαι...).

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Πραγματικά ανυπομονώ να την πάρω,  γιατί κάνω σαν μικρό παιδί και δεν θα με αντέξουν πολύ οι γύρω μου. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το βίντεο θα είναι παράγοντας απόφασης. Την είδα και εγώ αυτή την Nikon (Όχι με αυτό το φακό όμως) και η αλήθεια είναι ότι την σκεφτόμουν στην αρχή για αγορά (Έχει και λίγο μικρότερο crop). Ηθελα full frame (για να ξεπεράσω και τους περιορισμούς) αλλά είναι πολλά τα χρήματα που πρέπει να δώσω. Διάβασα ότι για επεξεργασία raw υπερτερεί ο αισθητήρας της Nikon ενώ για jpeg η canon. Αληθεύει? 

Έχω ήδη βάλει στα αγαπημένα και τρίποδο, και δύο sd sandisk 64gb και σε κανένα εξάμηνο και μια δεύτερη μπαταρία (ίσως και ενα ρυθμιζόμενο nd filter καποια στιγμη). Έτσι όπως βλέπω τη δουλειά, σε ένα χρόνο ίσως να μπορέσω να πάρω και έναν prime L - series ( ή κορυφαίο άλλης εταιρειας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις βίντεο  η πιο σωστή επιλογή είναι η canon 

Η nikon d7200 σε 1080p 60fps κάνει crop , δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκανε αυτο η nikon 

Κατα τα αλλά νομίζω οτι πανω κάτω είναι ίδιες μηχανές 

επισης η 7200 πέρνει δυο κάρτες sd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπαίνω σε κόντρα nikon-canon τώρα, είναι ανούσια. Στο budget που θέτεις όμως, ΚΟΙΤΑ FULL FRAME. Ειδικά μιας και μιλάς για νύχτα και κατά συνέπεια χαμηλούς φωτισμούς.

Δες κάποιες πολύ ακραίες συγκρίσεις. 

Την κορυφαία crop σήμερα της nikon , με full frame 11 ετών και δες αξιολόγηση σε low light

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D700-vs-Nikon-D500

 

και δες και εδώ 

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D500-vs-Nikon-D610  

(+αξιολόγηση imaging).

 

Αν θες και σε canon 

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-80D-vs-Canon-EOS-6D

(δες πάλι αξιολόγηση σε imaging και low light )

 

και το πιο ακραίο

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-6D-vs-Canon-EOS-7D-Mark-II

 

(Μιλάω πάντα για φωτογραφία).

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 hours ago, Fp84 said:

Αν θελεις βίντεο  η πιο σωστή επιλογή είναι η canon 

Η nikon d7200 σε 1080p 60fps κάνει crop , δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκανε αυτο η nikon 

Κατα τα αλλά νομίζω οτι πανω κάτω είναι ίδιες μηχανές 

επισης η 7200 πέρνει δυο κάρτες sd 

Ευχαριστώ.

Κοίταξα την 80D γιατί είναι πιο all around camera. έχει και αξιοπρεπή φωτογραφία και βίντεο. 

10 hours ago, Dr_73 said:

Δεν μπαίνω σε κόντρα nikon-canon τώρα, είναι ανούσια. Στο budget που θέτεις όμως, ΚΟΙΤΑ FULL FRAME. Ειδικά μιας και μιλάς για νύχτα και κατά συνέπεια χαμηλούς φωτισμούς.

Δες κάποιες πολύ ακραίες συγκρίσεις. 

Την κορυφαία crop σήμερα της nikon , με full frame 11 ετών και δες αξιολόγηση σε low light

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D700-vs-Nikon-D500

και δες και εδώ 

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D500-vs-Nikon-D610  

(+αξιολόγηση imaging).

Αν θες και σε canon 

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-80D-vs-Canon-EOS-6D

(δες πάλι αξιολόγηση σε imaging και low light )

και το πιο ακραίο

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-6D-vs-Canon-EOS-7D-Mark-II

(Μιλάω πάντα για φωτογραφία).

Δύσκολη επιλογή με τα δεδομένα που θέτεις. Το οικονομικό όμως δυστυχώς αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος (δεδομένου ότι θα δώσω ένα σεβαστό χρηματικό ποσό για εμένα, θέλω να ελαχιστοποίησω τις πιθανότητες να πάει κάτι λάθος, οπότε και δεν σκέφτομαι για μεταχειρισμένη), και η προσφορά της 80D (ή της Nikon 7XXX + φακό) με τους δύο φακούς νομίζω πως είναι η πιο συμφέρουσα. 

Αντιθέτως το σώμα μόνο της 6D Μαρκ Ι, κοστίζει σχεδόν όσο η 80D με τους δύο φακούς. Η εξέλιξης της απόφασης μου, ήταν ως εξής: "Ας πάρω μια κάμερα γιατί κουράστηκα με το κινητό" -> "Ας δύο μερικές εικόνες στο flickr και κανένα youtube βίντεο" -> "Οκ, θα πάρω μια mirrorless και πιο συγκεκριμένα μια Sony A6000" -> "Ναι αλλά πρέπει να χτίσω μια σειρά με κάμερα και φακούς και οι φακοί για mirrorless είναι ακριβοί" -> "Ας δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω μια DSLR που θα παίρνει τουλάχιστον περισσότερους φακούς και έχει μεγαλύτερη ευελιξία" -> Και τότε βρήκα το e-nfinity και έπεσε το μάτι μου στην 6D MK1 και μετά στην 80D (ναι δεν κοίταξα ποτέ για Nikon παρά μόνο μετά απο μερικές μέρες, 😮). Ψάχτηκα λίγο παραπάνω και είδα πως για τα λεφτά της είναι καλή επιλογή (με τα στραβά της βεβαίως).

Το μπάτζετ έχει τραβηχτεί λίγο παραπάνω ήδη, για αυτό και είμαι πάρα πολύ σκεπτικός για μια full frame. Η μόνη άλλη επιλογή που έχω είναι να περιμένω λίγο να μαζέψω κάτι παραπάνω και να πάω σε full frame. Αλλά, η εμπειρία έχει δείξει ότι αν με το δεδομένο μπάτζετ δεν πάρεις κάτι που θες, θα τα δώσεις κάπου αλλού σε κάτι άσχετο (😂😂😂😂). 

Υγ. Είναι τρομέρο το γεγονός ότι ξέρω πως η Nikon είναι καλύτερη, αλλά για κάποιο λόγο το ξερό μου το κεφάλι έχει κολλήσει με την 80D (ή κάποια άλλη απο αυτή τη σειρά). Για να μη παρεξηγηθώ, το thread το άνοιξα αρχικά γιατί το θεώρησα σωστό και επειδή, κακά τα ψέμματα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία (καθόλου έως ελάχιστη) με κάμερες και εξοπλισμό και ίσως κάτι να το έβλεπα πολύ στραβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Αντιθέτως το σώμα μόνο της 6D Μαρκ Ι, κοστίζει σχεδόν όσο η 80D με τους δύο φακούς.

Οι τιμές στο e-infin είναι 6D 799 ευρώ και 80D 645 ευρώ , δηλαδή 154 ευρώ διαφορά. 

Με επιπλέον 129 ευρώ , παίρνεις τον EF 40mm f/2.8 STM , που είναι γενικής χρήσεως. Δες δείγματα (41Κ δείγματα ) και δες νυχτερινή με 6d με iso 6400 . 

Μια συμβουλή χωρίς κόστος, πριν αποφασίσεις, μπες στο flickr και δες μπόλικα δείγματα φωτογραφιών με τον κάθε συνδιασμό , σε πλήρη ανάλυση . 

Φακοί για full frame, βρίσκονται φθηνοί , από εποχές φίλμ . 

Είχα πουλήσει τον πρώτο φακό σε αυτή τη λίστα 40 ευρώ σε κατάσταση βιτρίνας.

Αυτά από μένα, για το θέμα,  ό,τι κι αν πάρεις, καλές φωτογραφίες εύχομαι . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Τελικά παρέμεινα στην αρχική μου επιλογή. Μετά απο πάρα πολλές ώρες στο youtube και στο flickr ήμουν ανάμεσα στην Nikon D7500, την Canon 6D και την Canon 80D. Στάθηκα τυχερός γιατί μίλησα με γνωστό - γνωστού μου και με άφησε να περιεργαστώ την δική του κάμερα, μια D5300 με prime φακό (νομίζω 35mm f2.8). Το αποτέλεσμα μου άρεσε (με crop αισθητήρα) κι πιο πολύ moy άρεσαν οι δυνατότητες αφού φαντάστηκα τον εαυτό μου με ένα λίγο καλύτερο σώμα όπως της Canon 80D ή της D7500 και αισθάνθηκα ότι δεν χρειάζομαι την full frame. 

Μεταξύ των δύο μηχανών αποφάσισα καθαρά υποκειμενικά αφού τα έβαλα κάτω και είδα ότι η 80D μου αρέσει περισσότερο σαν χρώματα και σαν επεξεργασία στο RAW. Βέβαια έχει ένα φίλτρο Anti-Aliasing και ρίχνει λίγο την ποιότητα του RAW, σε σχέση με την Nikon D7500 αλλά νομίζω ότι λεπτομέρειες κοιτάω πλέον. 

Πήρα λοιπόν την 80D + kit lens 18-55 και το συνδύασα με τον 24mm f/2.8 που μου πρότεινε ο dr. Όλα αγοράστηκαν απο e-infinity.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Λογικά θα έχω πολλές ερωτήσεις, οπότε έχω διάβασμα να κάνω στο thread με τις τεχνικές. 

Υγ. Τι θα ήταν καλύτερο να πάρω: δύο κάρτες 32gb ή μια 64gb και αργότερα άλλη μια? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω πόσο χώρο πιάνουν οι φωτογραφίες κια τα βίντεο (είδα ότι το RAW είναι περίπου 20-25mb). 

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2019 στις 5:26 ΜΜ, Agmourk είπε

Καλησπέρα, 

Τελικά παρέμεινα στην αρχική μου επιλογή. Μετά απο πάρα πολλές ώρες στο youtube και στο flickr ήμουν ανάμεσα στην Nikon D7500, την Canon 6D και την Canon 80D. Στάθηκα τυχερός γιατί μίλησα με γνωστό - γνωστού μου και με άφησε να περιεργαστώ την δική του κάμερα, μια D5300 με prime φακό (νομίζω 35mm f2.8). Το αποτέλεσμα μου άρεσε (με crop αισθητήρα) κι πιο πολύ moy άρεσαν οι δυνατότητες αφού φαντάστηκα τον εαυτό μου με ένα λίγο καλύτερο σώμα όπως της Canon 80D ή της D7500 και αισθάνθηκα ότι δεν χρειάζομαι την full frame. 

Μεταξύ των δύο μηχανών αποφάσισα καθαρά υποκειμενικά αφού τα έβαλα κάτω και είδα ότι η 80D μου αρέσει περισσότερο σαν χρώματα και σαν επεξεργασία στο RAW. Βέβαια έχει ένα φίλτρο Anti-Aliasing και ρίχνει λίγο την ποιότητα του RAW, σε σχέση με την Nikon D7500 αλλά νομίζω ότι λεπτομέρειες κοιτάω πλέον. 

Πήρα λοιπόν την 80D + kit lens 18-55 και το συνδύασα με τον 24mm f/2.8 που μου πρότεινε ο dr. Όλα αγοράστηκαν απο e-infinity.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Λογικά θα έχω πολλές ερωτήσεις, οπότε έχω διάβασμα να κάνω στο thread με τις τεχνικές. 

Υγ. Τι θα ήταν καλύτερο να πάρω: δύο κάρτες 32gb ή μια 64gb και αργότερα άλλη μια? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω πόσο χώρο πιάνουν οι φωτογραφίες κια τα βίντεο (είδα ότι το RAW είναι περίπου 20-25mb). 

    Την αγοράσατε τελικά την μηχανή ........ ώστε να ευχηθώ καλές λήψεις δλδ .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, babisskg said:

    Την αγοράσατε τελικά την μηχανή ........ ώστε να ευχηθώ καλές λήψεις δλδ .... 

Χαχαχα.. το πολύ το κύριε ελέησον λέει ο λαός... Περιμένω την επιβέβαιωση απο το site και τον αριθμό αποστολής και με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω μια φωτογραφία..! 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2019 στις 5:26 ΜΜ, Agmourk είπε

Καλησπέρα, 

Τελικά παρέμεινα στην αρχική μου επιλογή. Μετά απο πάρα πολλές ώρες στο youtube και στο flickr ήμουν ανάμεσα στην Nikon D7500, την Canon 6D και την Canon 80D. Στάθηκα τυχερός γιατί μίλησα με γνωστό - γνωστού μου και με άφησε να περιεργαστώ την δική του κάμερα, μια D5300 με prime φακό (νομίζω 35mm f2.8). Το αποτέλεσμα μου άρεσε (με crop αισθητήρα) κι πιο πολύ moy άρεσαν οι δυνατότητες αφού φαντάστηκα τον εαυτό μου με ένα λίγο καλύτερο σώμα όπως της Canon 80D ή της D7500 και αισθάνθηκα ότι δεν χρειάζομαι την full frame. 

Μεταξύ των δύο μηχανών αποφάσισα καθαρά υποκειμενικά αφού τα έβαλα κάτω και είδα ότι η 80D μου αρέσει περισσότερο σαν χρώματα και σαν επεξεργασία στο RAW. Βέβαια έχει ένα φίλτρο Anti-Aliasing και ρίχνει λίγο την ποιότητα του RAW, σε σχέση με την Nikon D7500 αλλά νομίζω ότι λεπτομέρειες κοιτάω πλέον. 

Πήρα λοιπόν την 80D + kit lens 18-55 και το συνδύασα με τον 24mm f/2.8 που μου πρότεινε ο dr. Όλα αγοράστηκαν απο e-infinity.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Λογικά θα έχω πολλές ερωτήσεις, οπότε έχω διάβασμα να κάνω στο thread με τις τεχνικές. 

Υγ. Τι θα ήταν καλύτερο να πάρω: δύο κάρτες 32gb ή μια 64gb και αργότερα άλλη μια? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω πόσο χώρο πιάνουν οι φωτογραφίες κια τα βίντεο (είδα ότι το RAW είναι περίπου 20-25mb). 

πολυ καλη επιλογη ο 2ος φακος

καμια σχεση με την πατατα τον 55-200 που σκεφτοσουν στην αρχη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ntinaras said:

πολυ καλη επιλογη ο 2ος φακος

καμια σχεση με την πατατα τον 55-200 που σκεφτοσουν στην αρχη ;)

Σκέφτηκα ότι αν χρειαστώ κάποια στιγμή έναν zoom θα πάρω έναν prime..! Οπότε ήμουν ανάμεσα στον 50mm 1.8 ή τον 24mm 2.8. Πιο All around o 24αρης και βολικός σε κάθε περίσταση νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Χαχαχα.. το πολύ το κύριε ελέησον λέει ο λαός... Περιμένω την επιβέβαιωση απο το site και τον αριθμό αποστολής και με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω μια φωτογραφία..! 

Ευχαριστώ πολύ.

   OK , αρα την αγορασατε , οποτε σας ευχομαστε καλες ληψεις , μην τη λυπηθειτε μηπως χαλασει  ......... πουλανε κι' αλλες , βγαινουν και νεα μοντελα  ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, babisskg said:

   OK , αρα την αγορασατε , οποτε σας ευχομαστε καλες ληψεις , μην τη λυπηθειτε μηπως χαλασει  ......... πουλανε κι' αλλες , βγαινουν και νεα μοντελα  ........

Σε ράφι δεν θα μείνει σίγουρα αφού θα γράψει χιλιόμετρα μαζί με μενα. Οπότε, υγεία να έχουμε και όλα γίνονται..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

πολυ καλη επιλογη ο 2ος φακος

καμια σχεση με την πατατα τον 55-200 που σκεφτοσουν στην αρχη ;)

Δεν  του τον πρότεινε κανείς τυχαίος !!! Ο 24ρης σε crop canon X1.6 , είναι ισοδύναμος με 40mm . Οι all round σταθεροί φακοί των φιλμάτων παλαιών δεκαετιών , με τους οποίους βγάζεις τα πάντα. Για κάρτες , πάρε μία 32gb  και βλέπεις (εφόσον δεν πρόκειται να πας ταξίδι , χωρίς υπολογιστή διαθέσιμο). 

Μία από τις πρώτες 2 της λίστας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...