Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας/προσφορές Κωτσοβολου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αυτό που γνωρίζω είναι πως θα έπρεπε να ξεκινήσετε βάζοντας κάτω τις πραγματικές σας ανάγκες σε άμεσο συνδυασμό με το ποσό που θέλετε και μπορείτε να ξοδέψετε . Στην συνέχεια κάνετε μια έρευνα πάνω κάτω γύρω από κάποια τεχνικά στοιχεία , καταλήγετε σε ένα έως δύο το πολύ σύνολα , μηχανής και φακού , τα ταιριάζετε αν μπορεί να είναι καινούργια η μεταχειρισμένα και προχωράτε στο ψάξιμο , λιγότερο αν πρόκειται για κάτι καινούργιο και αρκετά περισσότερο αν πρόκειται για μεταχειρισμένο . Έχετε βάλει κάποια σύνολα , αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους σαν συστήματα , πράγμα που μου δίνει την εντύπωση πως δεν ψάχνετε σε σωστή βάση , αλλά ψάχνετε για τιμή .......... 

   Προσωπικά δεν θα αγόραζα την D3400 ούτε γι' αστείο ......... αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα ο τρόπος που πρέπει να σκεφθείτε κι' εσείς . 

    Αν λοιπόν ΕΙΧΑΤΕ αποφασίσει πως σας κάνει , σας αρέσει , σας βολεύει μια Nikon D7000 και το αναφέρω σαν παράδειγμα , τότε θα ήταν χρήσιμο να ψάξετε που θα βρείτε μια τέτοια στην καλύτερη δυνατή τιμή αλλά και κατάσταση αν επρόκειτο για μεταχειρισμένη . Πιθανόν να είχατε προσθέσει και μια ακόμη εναλλακτική πρόταση , πάντα όμως σε DSLR και σίγουρα όχι κάτι ανάμεσα σε λίγο από mirorrless , λίγο από DSLR , γιατί όχι για μια bridge camera κοκ ......... 

   Όταν λοιπόν αποφασίσετε πραγματικά τι ακριβώς ψάχνετε , τότε δεν είναι κακό να ρωτήσετε τις εμπειρίες ανθρώπων που το έχουν ήδη χρησιμοποιήσει , ώστε να σας διαφωτισουν δίνοντας σας και κάποια τρικ γιατί όχι ....... αλλιώτικα εγώ θα σας λέω πόσο καλή είναι η EOS M10 , κάποιος άλλος θα σας λέει πόσο ευχαριστημένος είναι από την D3400 , ένας τρίτος θα σας λέει μη τζιζ για την τάδε , ο πωλητής στο μαγαζί θα προσπαθεί να σας πείσει για κάτι άλλο ....... 

   Αν λοιπόν είχα αποφασίσει για DSLR , θα έβαζα κάτω ότι χρειάζομαι να είναι αδιάβροχη , δεν μου χρειάζεται η flip screen , θαβλεπα πόσο κοστιζει ένα battery grip γιατί χρειάζομαι διάρκεια .......... ποσο τεχνικά εφικτό είναι να δουλέψω με άλλους φακούς κι' αν αυτό το πράγμα λεγόταν Canon 800D ...... ας λεγόταν ......... κι' αν δεν μου έβγαινε το γλυκό για ολοκαίνουρια θα πήγαινα για μεταχειρισμένη ....... πάντως Canon 800D θα ήταν , μάρκα και μοντέλο χάριν παραδείγματος ............ ήδη ψάχνω μια OM - D EM 5  όχι 1 ούτε 10 ....... EM 5 η οποία δεν προκύπτει με τίποτα καινούργια ....... άρα ......... 

Μέχρι τώρα ήμουν ανάμεσα σε nikon d5x00, σε nikon d3x00 και σε canon 200d (καινούργιες, απο einfinity). Δεν έχω βάλει στο μάτι κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο επειδή δε σκοπεύω να κάνω την αγορά αύριο κιόλας, αλλά σε 2 μήνες...το ποια μηχανή θα πάρω εξαρτάται κυρίως απο την τιμή των μοντέλων και απο το πόσο αξίζουν. Πχ η a68 που βγήκε σε προσφορά ήταν καλή περίπτωση, αλλά τώρα όσο η τιμή της είναι 500€ και πάνω τη βγάζω απο το παιχνίδι. Η d5600 απο την άλλη, ναι μεν είναι ακριβή (470€), αλλά νομίζω αξίζει για αυτά τα λεφτά...Με άλλα λόγια δε ψάχνω αναγκαστικά την καλύτερη μηχανή που υπάρχει, αλλά αυτή που αξίζει πιο πολύ μέχρι τα 500€.

Τέλος πάντων, μιας που δεν πήρα κάτι απο τα εκθεσιακα του Κωτσοβολου θα κάνω υπομονή μέχρι το καλοκαίρι για να πάρω μια απο τις μηχανές που ανέφερα. Προφανώς και μπορεί να προκύψει κάποια προσφορά πάλι στο ενδιάμεσο που να μου κινήσει το ενδιαφέρον, θα δείξει...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θα ανοίξω ξανά άλλο thread όταν αποφασίσω ποια κάμερα θα πάρω.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, odystam είπε

Τέλος και η d3400... 

Εγω δεν πήρα κάτι, αν πήρε κάποιος άλλος ας μας πει.. 

Η d3400 παίζει να είχε τελειώσει καιρό τώρα πήγα μια στον Κωτσόβολο της Λάρισας σήμερα προφανώς και δεν την είχε .. άντε να δούμε αν προλάβουμε σε καμία άλλη καμπάνια πάλι 

Επεξ/σία από NobodyRankXV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, odystam είπε

Τέλος και η d3400... 

Εγω δεν πήρα κάτι, αν πήρε κάποιος άλλος ας μας πει.. 

Μπαρουφες τα βάζουν για κραχτη ενω στην ουσία δεν είναι διαθέσιμα.. απορώ γιατί ασχολείστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[Offtopic]

 

 

Αύριο στην έκθεση εικόνας στο helexpo Μαρούσι,ξέρει κανείς πόσο κοστίζει η είσοδος;

 

Έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Αν ξέρει κανείς ας μου πει πόσο κοστίζει το άτομο.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά και πάλι 

Μπορεί να τελείωσαν οι προσφορές στον Κωτσοβολο αλλά στο πλασιο παίζουν 20% επιστροφές και επιταγές για αγορές απο πλαίσιο. 

Εν ολίγοις μια d5300 με τον τυπικό 55αρη vr βγαίνει καθαρά 250€. (για την ακρίβεια 500 κάνει αλλά παίρνεις 100 πίσω απο eurobank και 150 επιταγή άρα 250 δίνεις τελικά για την κάμερα) 

Να την τσιμπήσω χωρίς δεύτερη σκέψη ε? 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από odystam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Eγω λεω να περιμενεις καμια προσφορα για σειρα D7100 D7200 κλπ,,,

Με την Μινολτα  τραβηξες κανενα φιλμακι τι εγινε δεν σε ρωτησα ;;

Ε να περιμένω αλλά πόσο να πέσουν πια οι τιμές? Στην καλύτερη κάνα 500αρη να πάνε... 

 

Off-topic ναι έχω βγάλει αρκετές φωτογραφίες τόσο με την μινολτα όσο και με τη ζενιθ αλλά δεν έχω εμφανίσει ακόμα ούτε ένα φιλμ! Στα τυφλά τραβάω...ε θα πάω μια καλή να τα βγάλω όλα μαζί κάποια στιγμή. Πάντως τα ανταπτορακια απο το αλι μια χαρά. Κουμπωσαν οι ρωσικοι φακοί στη μινολτα κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...