Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας/προσφορές Κωτσοβολου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι, δεν εχω σκοπο να αλλαζω σωματα καθε χρονο...οσο και να μου αρεσει η φωτογραφια το πολυ πολυ να παω σε μια a6300. Δε θα με χαλσουσε και μια Α7 μελλοντικα, αλλα δε με βλεπω να ξοδευω τοσα λεφτα για ερασιτεχνικη χρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω τα λεω για εχω τη συνειδηση μου ησυχη χαχαχα...

Προσωπικα παντως το βλεπω ηδη το προβλημα που σου ανεφερα...πουλαω απο τους πιο καλους φακους τον φ2.8 Ταμρον 17 50 και δεν βρισκω αγοραστες πουθενα...Το ιδιο συμβαινει και με τα παιδια που εχουν Pentax που ειναι απο τις πιο value DSLR

Επειδη εχω το μικροβιο των αναβαθμισεων και πειραματισμων ισως εκανα λαθος επιλογη...το βλεπω τωρα μπροστα μου δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καιγομαι να τον δωσω το φακο...και δεν θελω να πληρωνω τα νταβατζιλικια του ebay....ελπιζω καποια στιγμη να φυγει εδω μεσα.

Απλα θελω να φυγει για να παρω τον 16-50 SSM για να δουλευει κομπλε μελοντικα και στην Α6500 ή Α7R2 που την λυμπιζομαι (θα τσιμπησω)...

21 λεπτά πριν, odystam είπε

οχι, δεν εχω σκοπο να αλλαζω σωματα καθε χρονο...οσο και να μου αρεσει η φωτογραφια το πολυ πολυ να παω σε μια a6300. Δε θα με χαλσουσε και μια Α7 μελλοντικα, αλλα δε με βλεπω να ξοδευω τοσα λεφτα για ερασιτεχνικη χρηση...

Eπειδη ποσταρες σε εικονα και τον 50μμ σονυ 1.8 ειναι πολυ καλος φακος

Αν δεν εχεις τα λεφτα για τον 50 1.4 ειναι παρα πολυ τιμιος για πορτραιτα...ειναι σαν τον 35αρη 1.8....Πλαστικ φανταστικ.

Εγω επειδη χρησιμοποιω τον Helios 58mm F2 για πορτραιτα δεν τσιμπησα τον 50μμ 1.4 ακομα..ειναι στα πλανα καποια στιγμη...

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως δουλευει σε ολες τις μιρρορλες...Το πλεονεκτημα των DSLT μηχανων ειναι οτι ειτε τραβας με το ματακι ειτε με την πισω οθονη LCD εχεις την ιδια ακαριαια ταχυτητα σε εστιαση οπως ολες οι DSLR...(Phase detect AF)

Και το βιντεο την ιδια ταχυτητα εχεις..χρησιμοποιει το PDAF module.

Aυτο που βλεπεις στο ματακι ετσι θα βγει η φωτογραφια (what u see is what u get)

Ουσιαστικα οι dslt ειναι σαν μιρορλεςς με το πλεονεκτημα οτι εχουν PDAF module οπως ολες οι DSLR και εναν καθρεφτη ο οποιος ομως ειναι σταθερος προσφεροντας καποια σημαντικα πλεονεκτηματα (δεν παει πανω κατω)

Τωρα που εχουν τελειοποιηθει τροπον τινα οι sony αισθητηρες οι καινουργιοι σε εστιαση φαινεται οτι δεν εχει τοσο αναγκη το amount η σονυ και ριχνει ολο το βαρος στις A7 και Α9 αυτο παρατηρω...

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. δεν ειμαι σιγουρος ακομα για το πως δουλευουν οι slt....δηλαδη στις dslr παει το φως στον καθρεφτη, μετα στον πενταγωνο και μετα στο vf και αν ειναι για φωτογραφια παει κατ ευθειαν στον σενσορα. Στις slt, αφου υπαρχει καθρεφτης, τοτε γιατι το vf ειναι ηλεκτρονικο? οι μιρλες εχουν evf λογω ελειψης καθρεφτη, οι slt ομως εχουν και τα δυο??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, odystam είπε

ερωτηση, η οθονη της sony δουλευει ως life view? δηλαδη αντι για vf..

ναι εχει live view η πισω οθονη...ειναι σαν να τραβας με το ματακι (electronic viewfinder)...δεν εχει οπτικο εικονοσκοπιο οπως οι dslr...Αυτο δεν ξερω αν σε ενοχλει.

3 λεπτά πριν, odystam είπε

οκ. δεν ειμαι σιγουρος ακομα για το πως δουλευουν οι slt....δηλαδη στις dslr παει το φως στον καθρεφτη, μετα στον πενταγωνο και μετα στο vf και αν ειναι για φωτογραφια παει κατ ευθειαν στον σενσορα. Στις slt, αφου υπαρχει καθρεφτης, τοτε γιατι το vf ειναι ηλεκτρονικο? οι μιρλες εχουν evf λογω ελειψης καθρεφτη, οι slt ομως εχουν και τα δυο??

Ο καθρεφτης χρειαζεται στις SLT για να παει φως και στο PDAF module

Sony SLT cameras have a semi-transparent fixed mirror which diverts a portion of incoming light to a phase-detection autofocus sensor, while the remaining light strikes a digital image sensor. The image sensor feeds the electronic viewfinder, and also records still images and video on command. The utility of the SLT design is to allow full-time phase-detection autofocus during electronic viewfinder, live view, and video recording operation

Οι καινουργιες μιρρορλεςς εχουν phase detect στοιχεια πανω στο σενσορα οποτε δεν χρειαζεται καθρεφτης και τιποτα περαιτερω .

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, odystam είπε

οχι δε με ενοχλει, αλλα δε μπορω να καταλαβω που χρειαζεται ο καθρευτης..

Διαβασε παραπανω εκανα μια παραθεση απο το wikipedia.( o καθρευτης δεν κουνιεται οπως στις slr... ειναι σταθερος)

Aν θελω μπορω να βγαλω τον καθρεφτη απο τη δικια μου και να την κανω μιρρορλεσσ χαχαχα και να τραβαω με manual focus...απλα δεν θα εχω autofocus

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, odystam είπε

Ναι είναι ο vr. Η d3400 με τον φακό χωρίς vr είναι 20€ φθηνότερη. 

Εντωμεταξύ έχει μια ξαδέρφη μου αποφορολόγηση σε ορισμένα προϊόντα (κινητά, tablets κτλπ) και θα δω αν γίνεται και μπορέσει να παρει την μηχανή χωρίς φπα. Θα βγει 200€...φαντάζομαι λουκούμι την στιγμή που στο einfinity η συγκεκριμένη μηχανή κάνω πάνω απο 350..

Παρεμπιπτόντως καμία γνώμη για την Sony την dlsr? Εγώ πιο πολύ κοιτούσα nikon/Canon dslr για το καλοκαίρι, αλλά τώρα η Sony είναι σε φυσιολογική τιμή. 

Στις  φωτογραφικές μηχανές δεν γίνεται αποφορολογηση, μόνο σε laptop tablet smartphones και κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, devill0 είπε

Στις  φωτογραφικές μηχανές δεν γίνεται αποφορολογηση, μόνο σε laptop tablet smartphones και κονσόλες.

 αα ναι? κριμα....στις κονσολες γιατι ομως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Μεταχειρισμένες δεν σκέφτεσαι ;;; Νομίζω είναι καλή περίπτωση . 

https://aa-digitalphoto.gr/product/34199/

Απ ότι είδα η d5200 είναι λίγο χειρότερη απο την Sony (τουλάχιστον γι αυτά που τη θέλω εγώ..). Επίσης μεταχειρισμένη, με μικρή εγγύηση, άγνωστα κλικς και είναι και 50€ πιο ακριβή. 

Θα δω μπας και πάρω τη Sony τελικά. Το μόνο θέμα είναι πως θα πάω μέχρι το αεροδρόμιο, δεν είμαι και δίπλα...Φοβάμαι όμως ότι δε θα προλάβω την προσφορά. Μόνο ενα κατάστημα σε όλη την Ελλάδα την έχει και ένας θεός ξέρει πόσα κομμάτια έχουν μείνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...