Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας/προσφορές Κωτσοβολου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Απ ότι φαίνεται ο Κωτσοβολος ξεστοκαρει αρκετά κομμάτια τεχνολογίας και, προφανώς, μέσα σε αυτά υπάρχουν και ορισμένες dslr αλλά και mirrorless. 

Συγκεκριμένα.. 

Sony a6000 body 300€

Sony ILCA-68K 18-55mm 200€

Nikon D3400 AFP 18-55VR 250€

Canon EOS M10 15-45mm 120€

Panasonic Lumix DMC-GF7K 12-32 250€

 

 

 

Εγω θα έπαιρνα μηχανή το καλοκαίρι αλλά με αυτές τις τιμές τώρα το ξανασκέφτομαι. Γενικά την κάμερα θα την χρησιμοποιώ για λίγο απ όλα (πορτραίτα, τοπία, street photography..) και συνήθως για φωτογραφίες (δηλαδή απο βίντεο το πολύ κάνα μικρό vlog, τίποτα παραπάνω). Το μέγεθος δε με νοιάζει καθόλου, ίσα ισα μου αρέσουν οι μεγάλες μηχανές, απλώς θέλω την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας. Επίσης στο μέλλον, πέρα απο τον στοκ θέλω να πάρω εναν φωτεινό prime και εναν τελε κοντά στα 300mm για μακρινές λήψεις (πχ για φεγγάρι). Γενικά κοιτούσα d5300 και 200d απο einfinity αλλά τώρα το budget και νομίζω ότι οι κάμερες πάνω είναι σε καλή προσφορά. 

Οπότε, σύμφωνα με τις ανάγκες μου (καλύτερη δυνατή ποιότητα φωτογραφίας, ανεξάρτητα μεγέθους κάμερας) τι θα μου προτείνατε απο τις φωτογραφικές που είναι σε προσφορά? 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

 

Επεξ/σία από odystam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η d3400 αν ο φακός είναι η vr έκδοση , αξίζει πολύ σε αυτή την τιμή. Πάρτη . 

Ναι είναι ο vr. Η d3400 με τον φακό χωρίς vr είναι 20€ φθηνότερη. 

Εντωμεταξύ έχει μια ξαδέρφη μου αποφορολόγηση σε ορισμένα προϊόντα (κινητά, tablets κτλπ) και θα δω αν γίνεται και μπορέσει να παρει την μηχανή χωρίς φπα. Θα βγει 200€...φαντάζομαι λουκούμι την στιγμή που στο einfinity η συγκεκριμένη μηχανή κάνω πάνω απο 350..

 

Παρεμπιπτόντως καμία γνώμη για την Sony την dlsr? Εγώ πιο πολύ κοιτούσα nikon/Canon dslr για το καλοκαίρι, αλλά τώρα η Sony είναι σε φυσιολογική τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tρελη τιμη για την Α68!!!!

Την ειχα αγορασει καινουργια οταν βγηκε μονο σωμα 590 ευρω !!!

Τρομερη ευκαιρια για οσους εχουν παλιοτερο σωμα Amount αλλα και για νεους χρηστες (απλα εχει ριξει η σονυ ολο το βαρος σε Emount πλεον)

Ομως λεει διαθεσιμο μονο σε ενα καταστημα.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς μόνο σε ένα κατάστημα το οποίο είναι και μακριά....Πιστεύετε η Sony υπερτερεί της nikon? Έχω και δύο φακούς ρωσικους που με αντάπτορα τους βάζω και σε Amount.

Γενικά η Sony φημίζεται για τις mirrorless αλλά για τις dslr δεν ακούγονται και πολλά και ούτε και βλέπω μεγάλη γκάμα στους Amount φακούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, odystam είπε

Ναι δυστυχώς μόνο σε ένα κατάστημα το οποίο είναι και μακριά....Πιστεύετε η Sony υπερτερεί της nikon? Έχω και δύο φακούς ρωσικους που με αντάπτορα τους βάζω και σε Amount.

Γενικά η Sony φημίζεται για τις mirrorless αλλά για τις dslr δεν ακούγονται και πολλά και ούτε και βλέπω μεγάλη γκάμα στους Amount φακούς. 

    Για χρήση με άλλους παλαιότερους φακούς η M10 είναι δοκιμασμένη , φυσικά σε μανιουαλ λειτουργία , αντάπτορες για M mount  σε αφθονία και πολύ φθηνοί , για μεγάλους τηλεφακους  και λήψη όπου απαιτείται τρίποδας θα υπάρχει πρόβλημα διότι δεν υπάρχουν κολαρα ........ το σώμα δεν μπορεί να υποστηρίξει τέτοιες εκδοχές , λόγω μεγέθους εκτός αν είναι φακοί της Canon που διαθέτουν από χέρι κολάρο . Επίσης πολύ φθηνοί αντάπτορες που συνεργάζονται άψογα με τα ηλεκτρονικά για EF / EF S σε M mount . 

   Καλή επιτυχία ...... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η sony από όσο βλέπω στα sites που συγκρίνουν specs είναι ελαφρώς χειρότερη σε ''ποιότητα'' εικόνας από ότι είναι η 3400 και με μικρότερη αυτονομία στη μπαταρία (3400=1200λήψεις, a68=500) αλλά στα θετικά της, έχει autofocus micro adjustment (πολύ σημαντικό!), περισσότερα σημεία εστίασεις (77 vs 11), έχει εισαγωγή για μικρόφωνο, σπαστή οθόνη και έχει και top lcd. Έχει και περισσότερα fps (8 vs 5fps). Λογικά προσφέρει και πολύ καλύτερη εργονομία.

Στα ψηλά iso έχει καλύτερη συμπεριφορά η d3400, σε δυναμικό εύρος καθώς και σε βάθος χρώματος υπερτερεί πάλι η 3400 αλλά όχι με μεγάλη διαφορά.

Για φακούς στο A mount δε ξέρω τί παίζει. Ψάξε να δεις και τί γίνεται με παλιούς minolta στις sony dslr. (ακόμα δε ξέρω πόσο καλό είναι το viewfinder της α68 σε σχέση με της 3400 καθώς και επίσης δε ξέρω τί παίζει με το  Sensor-shift που αναφέρει ότι έχει η α68 στο σώμα ως σταθεροποίηση... λογικά για βίντεο;; )

Γενικά και οι 2 καλές είναι, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Ακόμα, μπορεί το Α mount να είναι παρατημένο όπως αναφέρει ο φίλος afterhours παραπάνω, αλλά η γνώμη μου είναι πως δεν έγινε και τίποτα, βρίσκει κάποιός τους φακούς που θέλει στο A mount και είναι οκ, δεν τον απασχολεί κάτι μετά.

ΥΓ: Η Α68 βλέπω να συγκρίνεται με μεγαλύτερης κατηγορίας μηχανές από ότι είναι η D3400 κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη την εχω την Α68 ειναι κορυφαιο μηχανακι ειδικα σε αυτα τα λεφτα

Για φακους μη κοιτας καθολου Ελλαδα επειδη το Amount εχει μικρο μεριδιο πιτας εκτος αν βρεις καμια προσφορα σε μεταχειρισμενους...εγω αγοραζω φακους μεταχ. απο Ιαπωνια σε τιμες σουπερ και απο Ευρωπη και εχω πολυ καλο lineup φακων...εβαλα και για πωληση τον Ταμρον 17-50 για να παρω τον Sony SSM 16-50 2.8 αλλα δεν βλεπω ανταποκριση γιατι ειναι μικρη η αγορα στην Ελλαδα.

Επειδη ειμαστε λιγοι στην Ελλαδα αυτοι με Amount ισως να δυσκολευτεις μελλοντικα σε αγοραπωλησιες.Αν σε πειραζει αυτο τοτε κοιτα προς α6000 η καποια νικον που εχει πολυς κοσμος για αγοραπωλησιες φακων σε μεταχειρισμενα. 

Αν πας σε νικον και προβεις σε αγορα Prime φακων μην κοιταξεις κατω απο σειρα 7000..δλδ κοιτα προς D7000 D7100 κλπ

Εγω επειδη εχω και Emount  mirrorless καμερα θα κανω σταδιακη μεταβαση σε Εmount αλλα χωρις καμια βιασυνη.

Oτι αλλος θες επειδη την δουλευω την Α68 με ρωτας αν ενδιαφερεσαι.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, afterhours είπε

Επειδη την εχω την Α68 ειναι κορυφαιο μηχανακι ειδικα σε αυτα τα λεφτα

Για φακους μη κοιτας καθολου Ελλαδα επειδη το Amount εχει μικρο μεριδιο πιτας εκτος αν βρεις καμια προσφορα σε μεταχειρισμενους...εγω αγοραζω φακους μεταχ. απο Ιαπωνια σε τιμες σουπερ και απο Ευρωπη και εχω πολυ καλο lineup φακων...εβαλα και για πωληση τον Ταμρον 17-50 για να παρω τον Sony SSM 16-50 2.8 αλλα δεν βλεπω ανταποκριση γιατι ειναι μικρη η αγορα στην Ελλαδα.

Επειδη ειμαστε λιγοι στην Ελλαδα αυτοι με Amount ισως να δυσκολευτεις μελλοντικα σε αγοραπωλησιες.Αν σε πειραζει αυτο τοτε κοιτα προς α6000 η καποια νικον που εχει πολυς κοσμος για αγοραπωλησιες φακων σε μεταχειρισμενα. 

Αν πας σε νικον και προβεις σε αγορα Prime φακων μην κοιταξεις κατω απο σειρα 7000..δλδ κοιτα προς D7000 D7100 κλπ

Εγω επειδη εχω και Emount  mirrorless καμερα θα κανω σταδιακη μεταβαση σε Εmount αλλα χωρις καμια βιασυνη.

Oτι αλλος θες επειδη την δουλευω την Α68 με ρωτας αν ενδιαφερεσαι.

      Για βάλε λεπτομέρειες για Ιαπωνία , με ενδιαφέρει .......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Μέχρι τώρα τις Sony dslr τις έβγαζα απο το παιχνίδι και ήμουν ανάμεσα σε nikon και σε Canon αλλά τώρα με τις προσφορές έχουμε διαμάχη Sony - nikon. 

Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς Sony τώρα. Λίγο η οθόνη που γυρίζει, λιγο η σταθεροποιηση, λιγο η καλύτερη εστίαση, λιγο η δεύτερη οθόνη, όλα με πηγαίνουν προς Sony....συν ότι όπως είπα δε με ενδιαφέρει τόσο το βίντεο αλλά θα προτιμούσα 30fps με εξωτερικό μικρόφωνο (δηλαδή Sony) αντί για 60fps χωρίς μικρόφωνο (nikon). Η αυτονομία δε με ενδιαφέρει τόσο όσο το burst mode, οπότε πάλι νικάει η Sony. 

Εν ολίγοις το μόνο "deal breaker" είναι η διαθεσιμότητα της sony και γενικά των amount συστημάτων. Βέβαια τώρα που το ξανασκεφτομαι έχει δίκιο ο στρατηγός απο πάνω....μια φορά θα πάρεις τους φακούς που θες. Εξ άλλου η Sony έχει πιο φθηνούς φακούς και μάλιστα είμαι και αρχάριος με τις dslr (με μια minolta 7000 που έδωσε ο @afterhours είμαι!)

 

 

Αν πάω σε Sony λοιπόν θα πάρω μετά τους παρακάτω φακούς...θέλω απλά τη γνώμη σας συγκριτικά με τους αντίστοιχους της nikon. 

_20190331_202546.JPG

_20190331_202534.JPG

Συγκριτικά οι φακοί για nikon... 

_20190331_202517.JPG

Όπως είχα γράψει, θέλω εναν με μεγάλο διάφραγμα για πορτραίτα και νυχτερινές λήψεις και εναν τηλεφακό για πορτραίτα και μακρινές λήψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Sony 35αρη τον εχω...ξυραφι

Τον 70 300 για ποιον λογο τον θες τραβας μακρινα θεματα? Για διακοπες κλπ?

Κατα τη γνωμη μου ειναι αν θες να ξεκινησεις με ενα σωμα APSC πας με τον κιτ φακο για να δεις τι αναγκες εχεις σε εστιακα μηκη

Αν γνωριζεις ηδη τις αναγκες σου σε εστιακα μηκη ανεφερε τα για να σου πουμε.

EDIT Τωρα ειδα που ανεφερες τις αναγκες σου...Αν πας σε Sony Amount που μπορω να βοηθησω κοιτα σε Sony 35 1.8....  Sony 50mm 1.4 εναλλακτικα τον πιο ακριβο sigma στο ιδιο εστιακο μηκος....Μινολτα 70 210 beercan αλλιως αν δεν σου φθανουν τα 210 πηγαινε σε Tamron 70 300 USD

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afterhours είπε

Τον Sony 35αρη τον εχω...ξυραφι

Τον 70 300 για ποιον λογο τον θες τραβας μακρινα θεματα? Για διακοπες κλπ?

Δηλαδή ο 35αρης είναι αρκετά οξύς στο 1.8? 

Τον 300αρη τον θέλω όπως είπες λίγο για διακοπές αλλά και για βράδυ για φεγγάρι. Σταθερά πάνω σε τρίποδο με ταχύτητα πάνω απο ένα δευτερόλεπτο φαντάζομαι θα μπορώ να παίρνω καθαρές λήψεις....(μη ρωτάτε γιατί θέλω το φεγγάρι, απλά μ αρέσει πολύ :P)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι τραβαω με τον 35αρη ανοιχτο τερμα στο 1.8 χωρις αγχος...ειναι το καλυτερο value για apsc σωμα μαζι με τον αντιστοιχο της νικον

Για 300αρη δες παραπανω εκανα edit...

Aν πας μελλοντικα σε Emount οπως και εγω παρε τον sony 55 300 SAM για να παιζεις μπαλα με ανταπτορα και σε Emount...(γενικα αν πας μελλοντικα σε Emount παρε μονο Sony Φακους για Amount για καλυτερη μελλοντικη συμβατοτητα)

Για την σταθεροποιηση στο σωμα η βελτιωση ειναι αναλογως τις συνθηκες απο 2 εως 4 στοπ

Αν χρησιμοποιεις και τριποδο ακομα καλυτερα..παρε και ενα shutter remote ελεγχου

35 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Για βάλε λεπτομέρειες για Ιαπωνία , με ενδιαφέρει .......... 

Απο evilbay 😂

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afterhours είπε

Nαι τραβαω με τον 35αρη ανοιχτο τερμα στο 1.8 χωρις αγχος...ειναι το καλυτερο value για apsc σωμα μαζι με τον αντιστοιχο της νικον

Για 300αρη δες παραπανω εκανα edit...

Aν πας μελλοντικα σε Emount οπως και εγω παρε τον sony 55 300 SAM για να παιζεις μπαλα με ανταπτορα και σε Emount...(γενικα αν πας μελλοντικα σε Emount παρε μονο Sony Φακους για Amount για καλυτερη μελλοντικη συμβατοτητα)

α οποτε να φανταστω τα ηλεκτρονικα των sony a ειναι συμβατα, με ανταπτορα, με αυτα των sony e  ε? οκ. Παντως ναι, αν ξεκινησω με sony a λογικα θα παω σε sony e σιγα σιγα και οχι σε nikon/canon.

Πανω κατω ξερω τι χρειαζομαι αλλα για αρχη θα ασχοληθω με τον κιτ φακο. Αλλαγες θα κανω μεσα στον καλοκαιρι οποτε να μην κουραζω απο τωρα για αγορα φακων, εξ αλλου ακομα δεν εχω παρει την καμερα καλα καλα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω οτι το Amount ειναι ενα πολυ καλο συστημα αν παρεις τωρα ολους τους φακους που χρειαζεσαι και ξεγνοιαζεις για μια δεκαετια και βαλε απο θεμα ποιοτητας δεν θα εχεις θεμα.

Αν θες συνεχεια να πειραματιζεσαι να βλεπεις τα νεα μοντελα που θα βγαινουν τους νεους πιο ακριβους φακους και γενικα να κανεις νταραβερι με αγοραπωλησιες και το εχεις μικροβιο καλυτερα να πας σε Sony Emount mirrorless αλλιως Νικον αν προτιμας στο DSLR...

Απο Σονυ ολα τα φραγκα θα πεφτουν σε emount και οτι περισσευει μπορει να βγαινει σε amount απο το R&D

Βαλτα κατω και αποφασισε με βαση το χαρακτηρα και τα γουστα σου. Κοιτα και για Fuji μερια επισης ειναι καλο συστημα.

3 λεπτά πριν, odystam είπε

α οποτε να φανταστω τα ηλεκτρονικα των sony a ειναι συμβατα, με ανταπτορα, με αυτα των sony e  ε? οκ. Παντως ναι, αν ξεκινησω με sony a λογικα θα παω σε sony e σιγα σιγα και οχι σε nikon/canon.

 

Ειναι συμβατα μεσω ανταπτορα αλλα υπαρχουν περιορισμοι οταν βαζεις amount φακο σε emount...του τυπου αντι για 5fps θα εχεις 3 fps...αντι για 100 σημεια autofocus θα εχεις λιγοτερα...τετοια πραγματα λιγοτερες ευκολιες....για να σε αναγκασουν να παρεις Emount μαμισιους φακους.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...