Προς το περιεχόμενο

Αγορά zoom για Nikon d5600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου σε όλους. Είχα κανεις παλαιότερα μια ανάρτηση περί του θέματος κ είχα λάβει αρκετές απαντησεις. Μέσα στις απαντήσεις ηταν κ ένας φακός που βρηκα τωρα να αγοράσω σαν πρώτη επένδυση για την d5600. Επειδή ο kit φακός δεν μ πολυκανει κ ηθελα κατι σε εύρος αλλα Κ ζουμ για να μην αλλάζω φακούς στα ταξίδια μου πήρα την ιδέα μέσω ενός μέλους εδώ για αγορά 18-200 ή 300 ή και 400. Τότε τελικά δεν χρειάστηκε να αγοράσω κάτι γτ μ δώσε ένας φίλος έναν 18-105 κ έναν 70-300. Βρήκα λοιπόν παιδιά τον παρακάτω φακο:

https://www.tamron.eu/lenses/18-400mm-f35-63-di-ii-vc-hld/

Σε χαμηλότερη τιμή απ ότι είναι στο site βέβαια καινούργιος. Θα θελα την γνώμη σας πάνω στον φακο αυτό. Να ενημερώσω ότι δεν είναι για επαγγελματική χρήση κ ξεκάθαρα για ταξίδια επειδή κάνω κ αρκετά σαφάρι. Επίσης ξέρω ότι η αναλογία στην κροπ είναι στα 600 κ όχι 400 και είναι κ αυτονόητο ότι με αυτά τα f δεν θα έχω τόσο καλά αποτελέσματα με χαμηλό φωτισμό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά των κιτ φακών, αλλά τι περιμένεις να ακούσεις, πως είναι καλός;
Έχεις τον 18-105, πόσο καλύτερος θα μπορούσε να είναι ο 18-400 δηλαδή;
Το ότι δεν είναι για επαγγελματική χρήση, που το βλέπω συνέχεια εδώ μέσα, σημαίνει πως αποδέχεσαι οι προσωπικές σου φωτογραφίες να είναι κακές ή μέτριες στην καλύτερη περίπτωση;
Σαφάρι με τον 18-400; Δεν έχω πάει ποτέ σε σαφάρι, αλλά όσο συχνά και αν πήγαινα θα έπαιρνα ένα σετ από σοβαρούς φακούς.
Πέρα άπο την "ευκολία" τι θετικό μπορεί να έχει μια τέτοια επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, panagob είπε

Δεν είμαι κατά των κιτ φακών, αλλά τι περιμένεις να ακούσεις, πως είναι καλός;
Έχεις τον 18-105, πόσο καλύτερος θα μπορούσε να είναι ο 18-400 δηλαδή;
Το ότι δεν είναι για επαγγελματική χρήση, που το βλέπω συνέχεια εδώ μέσα, σημαίνει πως αποδέχεσαι οι προσωπικές σου φωτογραφίες να είναι κακές ή μέτριες στην καλύτερη περίπτωση;
Σαφάρι με τον 18-400; Δεν έχω πάει ποτέ σε σαφάρι, αλλά όσο συχνά και αν πήγαινα θα έπαιρνα ένα σετ από σοβαρούς φακούς.
Πέρα άπο την "ευκολία" τι θετικό μπορεί να έχει μια τέτοια επιλογή;

ο 18-105 πρεπει να δωθει πισω γιατι δεν ειναι δικος μου οπως και ο 70-300. Εγω θελω την αποψη κυριως καποιου που εχει κανει χρηση τετοιου ειδους φακου μιας κ οι περισσοτεροι παιρνουν εναν 70-300 για ζουμ. Σαφως και δεν θεωρω μετριες τις φωτο μου ή κακες απλα θα θελα ενα φακο που να με βολεψει μιας και τραβαω πιο συγκεκριμενα τοπια και ζωα στα ταξιδια που κανω. Εαν ειχες κανει σαφαρι θα ηξερες οτι δεν πας με εναν 18-105 πχ αλλα με φακο με καλο ζουμ και χαμηλο F. Στην προκειμενη περιπτωση επειδη μιλαω για αγορα πρωτου φακου περα του ΚΙΤ και επειδη διαθετω ενα συγκεκριμενο μπατζετ για φακο αυτη τη στιγμη ρωταω για αυτου του ειδους τον φακο. Τωρα εσυ τι θα επαιρνες κ θα εκανες ειναι αλλο θεμα διοτι εσυ μπορει να εχεις τι δυνατοτητα να εχεις φακους για ολες τις περιστασεις. Εαν ειχα να διαθεσω παραπανω λεφτα σαφεστατα κ θα αγοραζα φακους για καθε ειδους ληψη που θελω. Οποτε ευχαριστω για την απαντηση κ ας μη βοηθησε στην αρχικη ερωτηση.

Επεξ/σία από Themoo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω λεφτά για σαφάρι δυστυχώς, αλλά αν είχα θα είχα και δυο καλούς φακούς μαζί μου.
Θα ακούσω την συμβουλή σου που λες πως χρειάζεται γρήγορος φακός αλλά εσύ θες τον 18-400.
Για να σε βοηθήσω λοιπόν αυτή τη φορά, θα σου προτεινα τον 80-200 της nikon. Αν συμβιβαζεσαι χωρίς AF, μην κοιτάς αλλού. Αλλιώς κυάλια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω τον 18-250 της sigma και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τραβάω μάκρο, τοπία, ηλιοβασιλέματα και νύχτα αρκετά.  Είδα και εγώ τον συγκεκριμένο φακό και με ενδιαφέρει. Το ζήτημα είναι τι θες να βγάζεις, εγώ που τον χρησιμοποιώ για ερασιτεχνική χρήση με καλύπτει απόλυτα. Δεν μπορώ να δώσω 2-3000 ευρώ για να πάρω έναν επαγγελματικό φακό ούτε να κουβαλάω δύο φακούς μαζί μου ανάλογα την περίσταση. Τώρα σίγουρα σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις 18-400 μην περιμένεις να έχει και καμία τρομερή ποιότητα, καλύτερο θα ήταν κάτι σε 70-400 ή 100-400, αλλά εμένα δεν με βολεύει σε καμία περίπτωση ένας τέτοιος φακός. Επίσης στο μέγιστο ζουμ θα έχεις και θέμα με την σταθεροποίηση, σίγουρα θα θες τρίποδο σε συνθήκες με χαμηλό φωτισμό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθως οσο μεγαλωνει το εστιακο ευρος σε mm ενος ζουμ φακου πεφτει η ποιοτητα και γινονται μεγαλες παραχωρησεις σε διαφορα κομματια (abberations...οξυτητα κλπ).Εκτος και αν μιλαμε για φακο state of the art που θα δωσεις πανω απο 1000 ευρω τουλαχιστον.

Τωρα αν και εσυ εισαι διατεθιμενος για συμβιβασμους και δεν εισαι επαγγελματιας δεν βλεπω το λογο να μην πας σε τετοιο μεγαλου ευρους φακο αν εχεις αναγκες για μεγαλο ζουμ.Εγω λεω να τον παρεις επαναλαμβανω αν θεωρεις οτι ειναι απαραιτητος για την εργαλειοθηκη σου.Μην κανεις ομως βεβιασμενες κινησεις.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...