Προς το περιεχόμενο

αγορα DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Σκεφτομαι να αγορασω μια νεα ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη μιας και η παλια Olympus SP-560UZ τα εφαγε τα ψωμια της.

Προτεινεται ενα μπατζετ μεχρι 500 ευρω, με δυνατοτητα αλλαγης φακων.

Ολες οι σκεψεις καλοδεχουμενες.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοπια, εκδρομες, στατικες φωτογραφιες περισσοτερο. Ηθελα να βγαλω φωτογραφιες πριν λιγο καιρο σε ενα συνεδριο με αρκετο σκοταδι και το διαφραγμα με εστιαση 10 μετρα απλα δεν μπορουσε με χαμηλο ISO. Τραγικη καταληξη.

Ενας φακος 50-60mm και ισως μελοντικα ενας 90-100 χιλιοστα για λιγο μεγαλυτερες αποστασεις. Αλλα ο 50αρης μαλλον θα με υπερκαλυψει πιστευω.

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ASDIC είπε

Τοπια, εκδρομες, στατικες φωτογραφιες περισσοτερο. Ηθελα να βγαλω φωτογραφιες πριν λιγο καιρο σε ενα συνεδριο με αρκετο σκοταδι και το διαφραγμα με εστιαση 10 μετρα απλα δεν μπορουσε με χαμηλο ISO. Τραγικη καταληξη.

Ενας φακος 50-60mm και ισως μελοντικα ενας 90-100 χιλιοστα για λιγο μεγαλυτερες αποστασεις. Αλλα ο 50αρης μαλλον θα με υπερκαλυψει πιστευω.

      Σκεφθειτε περισσότερο τους φακούς που μπορεί να χρειαστείτε , την γκάμα των εστιακων αποστάσεων που χρειάζεστε δλδ και λιγότερο το σώμα και την μάρκα . Σαν καθαρά προσωπική εκτίμηση και έχοντας ζήσει με αρκετές μάρκες , κάτι που κάνω ακόμη , θα έβλεπα άνετα μια Olympus em 10 και μάλιστα θα πήγαινα ένα βήμα πιο πέρα για το σετ με τους δύο φακούς , κάτι που θα σας υπερκαλυψει αρχικά , συν έναν 25 pancake αργότερα . Παρά τις όποιες λοξοδρομησεις έχω κάνει μέχρι τώρα , διατηρώ τις καλύτερες εντυπώσεις από την μάρκα συνολικά . Ναι , μπορεί η Nikon να έχει αξιολογοτατα συστήματα σε επίπεδο autofocus αλλά σε φακούς τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα , τα όμοια περίπου για την Canon , όπου οι φακοί της πάσχουν σε επίπεδο αξιοπιστίας , φυσικά μιλάω πάντα για τις απλές σειρές φακών διότι οι άλλες δεν είναι για την τσέπη του καθενός , η δε Pentax διατηρεί το προνόμιο τα σώματα της να είναι σαφώς ανώτερα των άλλων δύο και μάλιστα με διαφορά , αλλά η γκάμα των φακών είναι στην κατηγορία μία απ' τα ίδια . 

   Επίσης η σειρά OM σαν γνήσια mirrorles σας δίνει το προνόμιο να μπορείτε να ταιριαξετε ότι φακούς θέλετε βάζοντας έναν φθηνό αντάπτορα μπροστά , κόστος γύρω στα 8 ευρώ . 

   Καλή επιτυχία , την καλημέρα μου ........ μπορεί να  έβλεπα και μία em 5 γιατί όχι ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, babisskg είπε

      Σκεφθειτε περισσότερο τους φακούς που μπορεί να χρειαστείτε , την γκάμα των εστιακων αποστάσεων που χρειάζεστε δλδ και λιγότερο το σώμα και την μάρκα . Σαν καθαρά προσωπική εκτίμηση και έχοντας ζήσει με αρκετές μάρκες , κάτι που κάνω ακόμη , θα έβλεπα άνετα μια Olympus em 10 και μάλιστα θα πήγαινα ένα βήμα πιο πέρα για το σετ με τους δύο φακούς , κάτι που θα σας υπερκαλυψει αρχικά , συν έναν 25 pancake αργότερα . Παρά τις όποιες λοξοδρομησεις έχω κάνει μέχρι τώρα , διατηρώ τις καλύτερες εντυπώσεις από την μάρκα συνολικά . Ναι , μπορεί η Nikon να έχει αξιολογοτατα συστήματα σε επίπεδο autofocus αλλά σε φακούς τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα , τα όμοια περίπου για την Canon , όπου οι φακοί της πάσχουν σε επίπεδο αξιοπιστίας , φυσικά μιλάω πάντα για τις απλές σειρές φακών διότι οι άλλες δεν είναι για την τσέπη του καθενός , η δε Pentax διατηρεί το προνόμιο τα σώματα της να είναι σαφώς ανώτερα των άλλων δύο και μάλιστα με διαφορά , αλλά η γκάμα των φακών είναι στην κατηγορία μία απ' τα ίδια . 

   Επίσης η σειρά OM σαν γνήσια mirrorles σας δίνει το προνόμιο να μπορείτε να ταιριαξετε ότι φακούς θέλετε βάζοντας έναν φθηνό αντάπτορα μπροστά , κόστος γύρω στα 8 ευρώ . 

   Καλή επιτυχία , την καλημέρα μου ........ μπορεί να  έβλεπα και μία em 5 γιατί όχι ........ 

Σε κανα-δύο μήνες λέω να πάρω και γω την πρώτη μου dslr και θα χρειαστώ για αρχή έναν αρκετά ανοιχτό prime lens και ύστερα εναν 300mm. 

Τέλος πάντων, επειδή απο τώρα ψάχνω εξοπλισμό, κοιτούσα mft σώματα, όπως η Olympus που λέτε αλλά δυστυχώς οι φακοί είναι αρκετά πιο ακριβοί απο τον ανταγωνισμό. Αν εξαιρέσουμε τον lumix τον 25αρη f1.7 που είναι γύρω στα 150€, όλοι οι άλλοι ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή. Βέβαια, η αλήθεια να λέγεται, η κατασκευή τους τουλάχιστον φαίνεται πολύ ανώτερη απο κάθε άλλον φακό που κυκλοφορεί, αλλά αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για εναν μη επαγγελματία? 

Και κάτι τελευταίο...δεν ξέρω για την απόδοση της em 10, αλλά ο σενσορας της είναι στα 16mp. Προφανώς και τα megapixels δεν είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά, αλλά δε θα ήταν καλύτερη η επιλογή ενός σώματος 20mp και πάνω? Τουλάχιστον εμένα ίσως μου κακοφαινοταν καθώς έχω κινητό με 23mp κάμερα και έχω συνηθίσει στις αναλύσεις κοντά στα 6000x4000 pixels. Εννοείται ότι το κινητό δεν είναι καλύτερο, δεν υπάρχει σύγκριση εδώ, αλλά καθαρά και μόνο απο θέμα ανάλυσης τα 23 υπερτερούν των 16mp.. 

Επεξ/σία από odystam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, odystam είπε

Σε κανα-δύο μήνες λέω να πάρω και γω την πρώτη μου dslr και θα χρειαστώ για αρχή έναν αρκετά ανοιχτό prime lens και ύστερα εναν 300mm. 

Τέλος πάντων, επειδή απο τώρα ψάχνω εξοπλισμό, κοιτούσα mft σώματα, όπως η Olympus που λέτε αλλά δυστυχώς οι φακοί είναι αρκετά πιο ακριβοί απο τον ανταγωνισμό. Αν εξαιρέσουμε τον lumix τον 25αρη f1.7 που είναι γύρω στα 150€, όλοι οι άλλοι ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή. Βέβαια, η αλήθεια να λέγεται, η κατασκευή τους τουλάχιστον φαίνεται πολύ ανώτερη απο κάθε άλλον φακό που κυκλοφορεί, αλλά αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για εναν μη επαγγελματία? 

Και κάτι τελευταίο...δεν ξέρω για την απόδοση της em 10, αλλά ο σενσορας της είναι στα 16mp. Προφανώς και τα megapixels δεν είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά, αλλά δε θα ήταν καλύτερη η επιλογή ενός σώματος 20mp και πάνω? Τουλάχιστον εμένα ίσως μου κακοφαινοταν καθώς έχω κινητό με 23mp κάμερα και έχω συνηθίσει στις αναλύσεις κοντά στα 6000x4000 pixels. Εννοείται ότι το κινητό δεν είναι καλύτερο, δεν υπάρχει σύγκριση εδώ, αλλά καθαρά και μόνο απο θέμα ανάλυσης τα 23 υπερτερούν των 16mp.. 

     Αν θέλετε να μπείτε στον χορό των μεγαπιξελ ........ δουλεύω με 6 με 2.75 με 10 ....... με 18 ....... το μάτι σας δεν πρόκειται να βγάλει κάτι καλύτερο , η λέξη καλύτερο εντός εισαγωγικών , επειδή έχετε μηχανή με αισθητήρα πάνω από ....... η Pentax η K1 και η Nikon D850 φοράνε τον ίδιο αισθητήρα κατασκευής Sony ....... τα συμπεράσματα δικά σας ...... 

    Ναι , οι φακοί είναι ακριβοί ....... ούτε εμένα μου περισσεύουν ...... έχετε δίκιο ........ 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Αν θέλετε να μπείτε στον χορό των μεγαπιξελ ........ δουλεύω με 6 με 2.75 με 10 ....... με 18 ....... το μάτι σας δεν πρόκειται να βγάλει κάτι καλύτερο , η λέξη καλύτερο εντός εισαγωγικών , επειδή έχετε μηχανή με αισθητήρα πάνω από ....... η Pentax η K1 και η Nikon D850 φοράνε τον ίδιο αισθητήρα κατασκευής Sony ....... τα συμπεράσματα δικά σας ...... 

    Ναι , οι φακοί είναι ακριβοί ....... ούτε εμένα μου περισσεύουν ...... έχετε δίκιο ........ 

Συμφωνώ ότι το μάτι δε καταλαβαίνει τη διαφορά τόσο εύκολα και στο κάτω κάτω σε ότι ανάλυση και να βγάλεις μια φωτογραφία στην τελική θα την δεις σε 1080p οθόνη (τουλάχιστον εγώ). Απλώς το θέμα είναι αν θες να πειράξεις τη φωτογραφία (πχ να κάνεις crop) τότε θα πέσει αναγκαστικά η ανάλυση και θα χάσεις λεπτομέρειες...γι αυτό και λέω μήπως  μηχανές σαν την d3300 είναι ασφαλέστερη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, odystam είπε

Συμφωνώ ότι το μάτι δε καταλαβαίνει τη διαφορά τόσο εύκολα και στο κάτω κάτω σε ότι ανάλυση και να βγάλεις μια φωτογραφία στην τελική θα την δεις σε 1080p οθόνη (τουλάχιστον εγώ). Απλώς το θέμα είναι αν θες να πειράξεις τη φωτογραφία (πχ να κάνεις crop) τότε θα πέσει αναγκαστικά η ανάλυση και θα χάσεις λεπτομέρειες...γι αυτό και λέω μήπως  μηχανές σαν την d3300 είναι ασφαλέστερη λύση. 

    Μιλούσα για το τι βλέπετε , το framing , η φωτογραφία κυρίως έχει να κάνει με το αισθητικό μέρος αλλά και με το τεχνικό ........ φυσικά ...... το τεχνικό είναι η αποτύπωση αυτού που είναι κανείς σε θέση να δει και όχι να κοιτάξει ....... no offense ..... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ποια μαρκα εχει τους καλυτερους φακους μιας και τα σωματα οπως λέτε ειναι πανω κατω τα ιδια, με εξαιρεση την Pentax ? τυολαχιστον αυτα καταλαβα απο οσα ειπωθηκαν μεχρι στιγμης. Επισης προτασεις σε ετοιμα πακετα με σωμα και εξτρα 1 φακο υπαρχει που να αξιζει  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε entry level , υπερτερεί η nikon d3500 της canon 2000d και της 200d (την 4000d δεν την κοιτάμε καν)  . Ξεκίνα με μια d3500 , με κιτ φακό και παίρνεις αργότερα κάτι καλύτερο . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα λεφτα που εδωσες και με βαση τις προδιαγραφες θα πας λογικα σε APSC crop (οχι πως και το μ4/3 απορριπτεται αλλα δεν εχω ασχοληθει επισταμενα)

Σε APSC οπως εγραψε ο Dr θα κοιταξεις για καποιο οικονομικο σωμα fuji sony ή νικον.Διαλεξε αναλογα με τις αναγκες σου...Πχ αν δεν μπορεις τα πιο μεγαλα σωματα σε ογκο κοιτα προς Fuji Sony mirrorless. (κοιτα και για μεταχειρισμενα σετ γιατι με 500 ευρω δεν θα σου φτασουν και για φακους καλους).Για Canon ας γραψει καποιος αλλος δεν εχω ασχοληθει και ουτε προκειται στο μελλον.Αν θελετε σωμα τυπου dslr κοιταξτε και προς Pentax και Sony Amount.

Αν τραβας συχνα σε συνεδρια χωρις φως θα εχεις προβλημα γιατι ειτε πρεπει να ασχοληθεις με φλας που μπορει να μην επιτρεπεται ειτε να πας σε φωτεινου φακους που κοστιζουν ακριβα.Μπορεις βεβαια να εστιαζεις χειροκινητα και να τραβας με ISO τυπου 6400 8000 ISO κλπ...

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γτ 2x 64αρες ?

Δεν ειμαι επαγγελματιας, απλα θελω κατι καλυτερο σαν ερασιτεχνης. Σκεφτομαι να αγορασω την D3500 αλλα με εκανε και σκεφτομαι οπως εγραψε ο Μπαμπης οτι οι φακοι στις ΝΙΚΟΝ δεν ειναι και τοσο καλοι. Οι συμβατοι φακοι απο αλλες μαρκες αξιζουν  ?

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν θελω να ξοδεψω παραπανω απο 400 λίρες.

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτες διάλεξε

https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/m/469_753/Sandisk_or_Adata/f/587982_676997/SD-V30.html?o=sd+card&order_by=pricevat&order_dir=asc

έχω την 128άρα extreme (πέρυσι την πήρα, τώρα δεν συμφέρει , παίρνεις extreme plus ή extreme pro) και είναι σούπερ. 64 αρκούν εδώ που τα λέμε, ακόμη και raw να τραβάς μόνο ... μιλάμε για πάνω από 2000 φωτογραφίες.  Μη σου πω και η 32 μια χαρά είναι , εφόσον δεν μιλάμε για να πας μακρινό ταξίδι, χωρίς υπολογιστή κοντά για να αντιγράφεις την κάρτα.

 

Ο μπάμπης παραπάνω , δεν εξέφρασε σωστά αυτό που ήθελε να πει , δεν εννοούσε ότι πάσχουν οι φακοί nikon . 

Για μεταχειρισμένη θα το σκεφτόσουν ;;; Αν έπαιρνες μια d7000 ή d7100 μτχ , έχεις πρόσβαση σε πολύ περισσότερους φακούς σε  σχέση με τις μικρές σειρές.

Βλέπω ότι είσαι στην αγγλία.  Εύκολα μπορείς να βρεις σώματα d7000 μέχρι 220 στερλίνες ή d7100 μέχρι  280 (σκέτα σώματα) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...