Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και το απολιτο σοκ

ξυπναω το πρωι σημερα και βλεπω μπηκε η επιστροφη φορου στο τραπεζικο μου λογαριασμο! ειχα κανει τη δηλωση μολις πριν απο 20 μερες! 

σε χρονο ρεκορ λεμε. πρωτη φορα βλεπω τοσο γρηγορα επιστροφη φορου. 

φανταζομαι εχει σχεση με τις εκλογες?

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Napier είπε

και το απολιτο σοκ

ξυπναω το πρωι σημερα και βλεπω μπηκε η επιστροφη φορου στο τραπεζικο μου λογαριασμο! ειχα κανει τη δηλωση μολις πριν απο 20 μερες! 

σε χρονο ρεκορ λεμε. πρωτη φορα βλεπω τοσο γρηγορα επιστροφη φορου. 

φανταζομαι εχει σχεση με τις εκλογες?

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...Ποσό ?

Στις 18/5/2019 στις 6:22 ΜΜ, GREGORYMO είπε

1)Φίλε, για ΠΕΡΙΣΥ, δεν θυμάστε καλά. Ο κωδικός 049 ήταν και είναι ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ. Επειδή όμως υπάρχει ο κίνδυνος, κάποια ΕΠΕΙΧΙΡΗΣΗ που έχεις κάνει συναλλαγή, να ΜΗΝ έχει στείλει τα στοιχεία στο σύστημα και αυτά εσένα να σου ληφθούν και πχ να αρχίσεις να λες (τι κράτος ειμαστε), (δεν σε ξέρω προσωπικά), για αυτό τον λόγο, ΥΠΑΡΧΕΙ η δυνατότητα, αν ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ότι σου λείπουν συναλλαγές που έκανες με την κάρτα ΣΟΥ, να τις προσθέσεις.

2) Η έκπτωση 5% υπολογίζεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ, χωρίς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ. Δυστυχώς, από εκεί και πέρα ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερη έκπτωση, ΟΥΤΕ με προσκόμιση τιμολογίων.

Ο 049 ουτε περυσι ουτε φετος ηταν προσυμπληρωμενος .Παταγες εκει και εκανες την προσθεση αν ηταν απο διαφορετικες τραπεζες και εγραφες το συνολο .Αν εγραφες αλλο νουμερο δεν ξερω αν το δεχοταν ή αν υπηρχαν συνεπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Napier είπε

και το απολιτο σοκ

ξυπναω το πρωι σημερα και βλεπω μπηκε η επιστροφη φορου στο τραπεζικο μου λογαριασμο! ειχα κανει τη δηλωση μολις πριν απο 20 μερες! 

σε χρονο ρεκορ λεμε. πρωτη φορα βλεπω τοσο γρηγορα επιστροφη φορου. 

φανταζομαι εχει σχεση με τις εκλογες?

Απολυτως. Το ιδιο συνεβη και σε αλλα ατομα που τους χρωσταγαν επιστροφη από περυσι ή και από προπερσι.

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο 049 ουτε περυσι ουτε φετος ηταν προσυμπληρωμενος .Παταγες εκει και εκανες την προσθεση αν ηταν απο διαφορετικες τραπεζες και εγραφες το συνολο .Αν εγραφες αλλο νουμερο δεν ξερω αν το δεχοταν ή αν υπηρχαν συνεπειες.

Εννοεις αν εγραφες άλλο νουμερο μεγαλυτερο ή μικροτερο?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rus είπε

Απολυτως. Το ιδιο συνεβη και σε αλλα ατομα που τους χρωσταγαν επιστροφη από περυσι ή και από προπερσι.

Εννοεις αν εγραφες άλλο νουμερο μεγαλυτερο ή μικροτερο?

Ναι αυτο εννοω...Λογικα αν εγραφες μεγαλυτερο για να καλυψεις οτι ηθελες θα γινοταν ελεγχος αλλα δεν ξερω σιγουρα .Δεν ειχα λογο να δοκιμασω γιατι αν και για σημερινα δεδομενα μεγαλο εισοδημα ηδη εχω καλυψει το 75% .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Λογικα αν εγραφες μεγαλυτερο για να καλυψεις οτι ηθελες θα γινοταν ελεγχος αλλα δεν ξερω σιγουρα .

Αν δε γινεται  τέτοιος ελεγχος σημαινει πως ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει για να πιανει το ποσοστιαιο οριο, οποτε δε χρειαζεται να υπαρχουν προστιμα ουτε και ενημερωση από τις τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εχεις περισσότερες αγορές με πιστωτικές  απο το απαιτούμενο % (βαση εισοδήματος) , βάζεις το συνολο ή το απολύτως απαραίτητο (πχ 15% για έσοδα 20000) ?

το ερωτώ αυτό γιατι αν βάλεις το σύνολο και ειναι μεγαλύτερο μπορεί αυτομάτως να κάνει ανάλωση κεφαλαίου περασμένων ετών.

από την άλλη οι οδηγίες συμπλήρωσης λένε ''το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται απο τους φορολογουμενους''

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους.

Επεξ/σία από aerodyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, aerodyne είπε

αν εχεις περισσότερες αγορές με πιστωτικές  απο το απαιτούμενο % (βαση εισοδήματος) , βάζεις το συνολο ή το απολύτως απαραίτητο (πχ 15% για έσοδα 20000) ?

το ερωτώ αυτό γιατι αν βάλεις το σύνολο και ειναι μεγαλύτερο μπορεί αυτομάτως να κάνει ανάλωση κεφαλαίου περασμένων ετών.

από την άλλη οι οδηγίες συμπλήρωσης λένε ''το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται απο τους φορολογουμενους''

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους.

Aυτο ακριβως ρωτουσα κι εγω τις προαλλες, τελικα οι επισημες οδηγιες εχουν την απαντηση. Γραφουμε μόνο το ελαχιστο απαιτουμενο ποσό και σωζουμε τα υπολοιπα για μια μελλοντικη επικληση αναλωσης(αν οντως σωζονται γι αυτο το σκοπο).

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Aυτο ακριβως ρωτουσα κι εγω τις προαλλες, τελικα οι επισημες οδηγιες εχουν την απαντηση. Γραφουμε μόνο τοι ελαχιστο απαιτουμενο ποσό και σωζουμε τα υπολοιπα για μια μελλοντικη επικληση αναλωσης(αν οντως σωζονται γι αυτο το σκοπο).

και εγω ετσι ερμηνευω την οδηγία  ''το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους''

υπάρχει κανεις που να το έχει κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω εκλογών δίνει επιστροφές σε χρόνο ρεκόρ. 

Ακόμα και σε 5 μέρες.

Τρέχτε γιατι από βδομάδα.... 

Επεξ/σία από adi32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aerodyne είπε

και εγω ετσι ερμηνευω την οδηγία  ''το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους''

υπάρχει κανεις που να το έχει κάνει?

Οπως ειπα το εκανα εγω περυσι, αλλα το θεμα είναι οντως υπαρχει κερδος από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Οπως ειπα το εκανα εγω περυσι, αλλα το θεμα είναι οντως υπαρχει κερδος από αυτό.

αν πέρυσι έγινε αυτομάτως ανάλωση κεφαλαίου, αυτο δεν θα φαινόταν στη δήλωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aerodyne είπε

αν πέρυσι έγινε αυτομάτως ανάλωση κεφαλαίου, αυτο δεν θα φαινόταν στη δήλωση? 

Φιλε μου μαλλον δε ξερεις τι είναι η αν.κεφαλαιου. Δε γινεται αυτομάτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχει ξεχωριστό πεδίο που βάζεις το ποσό της ανάλωσης κεφαλαίου κ αντίστοιχα αλλάζει ο φόρος. αυτο που βλέπω ειναι οτι μάλλον δεν εχει νόημα να βάλεις όλο το ποσό εφόσον υπερβαίνεις το ελάχιστο απαιτούμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πεσει το ταξιςνετ? προσπαθω να μπω για να κανω τις 120 δοσεις για τη μανα μου αλλα μαλλον εχει πεσει πολυ κοσμος και εχουν ριξει το σιστημα

οκ μολις μπηκα αλλα δεν εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα για τις 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...