Προς το περιεχόμενο

Φακος και φωτογραφικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θελω να αγορασω μια φωτογταφικη και εναν φακο για να φοτογραφω πορτρετα και προσωπα ελεγα να παρω η canon d4000 h d2000 h nikon d3400 kai fako i nikon af-s nikkor 50m f/1.8G h canon EF 50mm f/1.8STN  αλλα δεν ξερω ειναι πρωτη φορα που θα αγωρασω και ειμαι ασχετος. Ευχαριστω σε οποιον βοηθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stathiskomitas είπε

Καλησπερα θελω να αγορασω μια φωτογταφικη και εναν φακο για να φοτογραφω πορτρετα και προσωπα ελεγα να παρω η canon d4000 h d2000 h nikon d3400 kai fako i nikon af-s nikkor 50m f/1.8G h canon EF 50mm f/1.8STN  αλλα δεν ξερω ειναι πρωτη φορα που θα αγωρασω και ειμαι ασχετος. Ευχαριστω σε οποιον βοηθηση

Μακρια απο Canon 4000d.ειναι με πλαστικο mount(εκει που κουμπωνουν οι φακοι) και γενικα ειναι κακης ποιοτητας σαν κατασκευη.

απο κει και περα, ο συνδυασμος 2000d + 50mm ειναι μια χαρα για αυτα που θες.

προτιμω canon απο nikon λογω χρωματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2019 στις 5:39 ΜΜ, stathiskomitas είπε

Καλησπερα θελω να αγορασω μια φωτογταφικη και εναν φακο για να φοτογραφω πορτρετα και προσωπα ελεγα να παρω η canon d4000 h d2000 h nikon d3400 kai fako i nikon af-s nikkor 50m f/1.8G h canon EF 50mm f/1.8STN  αλλα δεν ξερω ειναι πρωτη φορα που θα αγωρασω και ειμαι ασχετος. Ευχαριστω σε οποιον βοηθηση

     Έχω δουλέψει με τον πενηντάρη D της Nikon και τον STM της Canon σαν αντίστοιχα σύνολα αλλά και επάνω σε αντίστοιχες φιλματες . 

    Ο STM είναι πολύ ήσυχος , όμως δεν γνωρίζω τις διαφορές του με τον G της Nikon , αν και είμαι βέβαιος πως δεν θα υπάρχει κάτι πολύ διαφορετικό .

   Πιστεύω πως και οι δύο σας κάνουν μια χαρά την δουλειά , αυτό που μένει είναι να δείτε ποιο σύνολο σας εξυπηρετεί καλύτερα και ίσως εδώ χρειάζεται περισσότερη μελέτη ακόμη και για μελλοντική χρήση .

   Καλή επιτυχία , την καλησπέρα μου ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν κοιτάς καλύτερα την Nikon D5300, στα 400 ευρώ, έχει και ανακλινόμενη οθόνη, βολεύει αρκετά.   Για φακό ένας prime 85mm αν σε παίρνει οικονομικά θα σε κάλυπτε καλύτερα. 

Επεξ/σία από hunter2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...