Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από Mac σε Linux μέσω Surface


fotiss1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα χρήστης mac os εδώ με πολύ λίγες/βασικές γνώσεις.

Επειδή έχω δυσαρεστηθεί λίγο από την ποιότητα των mac (πήρα το καινούριο macbook pro 2018 και βγήκε 3 φορές ελαττωματικό...)

και καθώς μου έχει γυαλίσει το microsoft surface,  λέω να πάρω το surface pro 6 quad-core 16 ram και να δοκιμάσω κιόλας κάποιο linux

Είτε ubuntu, είτε biolinux.  

Θα το χρησιμοποιώ σε windows mode για τα κλασσικά πράγματα email, calendar, borwsing με 100 tabs plus open, word και κανένα engineering sorftware.

Λέω να κάνω dual boot σε biolinux για να χρησιμοποιώ τα προγράμματα που έχει το distro κλπ.

Δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο (dual boot σε windows). Είχα δοκιμάσει μόνο να κάνω dual boot σε mac και να του περάσω w10, αλλά δεν δούλεψε λόγω προβλήματος της έκδοσης w10.

Γενικά δεν είμαι φοβερά σχετικός και ηδή πάω να κάνω μετάβαση από mac σε windows που είναι λίγο κάπως δεδομένου του  "οικοσυστήματος" που προσφέρει η Apple, αλλά λέω να το δοκιμάσω για να έχω μια πιο πλήρη γκάμα επαγγελματικού επιστημονικού λογισμικού. Σίγουρα βέβαια θα χάσω την ευκολία του icloud integration καθώς θα χρησιμοποιώ και iphone και κάποια fancy apps, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν workarounds, πχ outlook for email, contacts, calendars (αν και δεν ξέρω αν συγχρονίζεται καλά σε ios).

Πιστεύετε αξίζει να το δοκιμάσω? Είναι εύκολο να κατεβάσω το  distro και να κάνω dual boot ή μανίκι..? Το touch function του surface δουλεύει σε linux?

Λέτε καλύτερα dual boot ή κάποιο VM που θα το ανοίγω σαν app μέσα στα windows? Φαντάζομαι το dual boot  είναι πιο δυνατό, αλλά το VM θα μου επιτρέπει να μην χρειάζεται να κάνω shut down στα windows σωστά?

Επεξ/σία από fotiss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θες να φύγεις από ένα Unix OS (macOS) και να πας σε Windows (γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;;;) και να ξαναπάς σε Linux (Unix based). Λίγο άκυρο αν θες την άποψη μου.

Μείνε στο macOS και κανε install και Linux dual boot ή σε VM αν υπάρχει κάτι στο Linux που δεν το έχεις στο macOS...

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 26/3/2019 στις 2:20 ΜΜ, Dr.Fuzzy είπε

Θες να φύγεις από ένα Unix OS (macOS) και να πας σε Windows (γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;;;) και να ξαναπάς σε Linux (Unix based). Λίγο άκυρο αν θες την άποψη μου.

Μείνε στο macOS και κανε install και Linux dual boot ή σε VM αν υπάρχει κάτι στο Linux που δεν το έχεις στο macOS...

Δεν το χαλάει το MacOS τα MacBook τον χάλασαν.

TS αν θες και Linux μπορείς να πας σε Dell XPS ή Lenovo Thinkpad. Συνήθως αυτά παίζουν κομπλέ, μπορείς να πας π.χ. στο site του Ubuntu και να δείς συμβατότητες σε laptop.

Αλλιώς surface και Linux σε VM 

Βασικά αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ θα σου πρότεινα να πας σε Windows και να βάλεις σε VM Linux να δεις αν σε βολεψουν. Δεν είναι τόσο plug n play όπως το MacOS ή τα Windows.

Αν έχεις ακόμη το MacBook Βάλτα εκεί σε ένα VM να τα δουλέψεις κανά μήνα και βλέπεις.

Υ.Γ. Στο VM συνήθως παίζουν όλα απροβληματιστα , σε κανονικό υπολογιστή δεν είναι έτσι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/3/2019 στις 3:58 ΜΜ, fotiss1 είπε

 

Γενικά δεν είμαι φοβερά σχετικός και ηδή πάω να κάνω μετάβαση από mac σε windows που είναι λίγο κάπως δεδομένου του  "οικοσυστήματος" που προσφέρει η Apple, αλλά λέω να το δοκιμάσω για να έχω μια πιο πλήρη γκάμα επαγγελματικού επιστημονικού λογισμικού. Σίγουρα βέβαια θα χάσω την ευκολία του icloud integration καθώς θα χρησιμοποιώ και iphone και κάποια fancy apps, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν workarounds, πχ outlook for email, contacts, calendars (αν και δεν ξέρω αν συγχρονίζεται καλά σε ios).

1. To outlook app για iOS είναι πολύ καλό -τσέκαρε βαθμολογία και κριτικές στο app store- οπότε πάει μια ανησυχία σου. Σε ποια fancy apps αναφέρεσαι; Θα βρεις σίγουρα εναλλακτικά για σχεδόν οτιδήποτε σε windows, σε linux "παίζει". Οπότε για να μην κάνεις reboot όλη την ώρα πας σε VM που σου είπαν και παραπάνω. 

2. Το 100+ tabs ήταν τυπογραφικό;

2. Για το αν δουλεύουν όλα ρολόι σε surface ίσως σε βοηθήσει αυτό

3. Μπορώ να ρωτήσω τι προβλήματα σου έβγαλε το macbook pro 2018 και από που το πήρες; (έχω το 13" του 2016 και γλυκοκοιτάζω το 15άρι του 2018)

 

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...