Προς το περιεχόμενο

Τι να τρώω στη σχολή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σχολή κάθε μέρα 9-5 οπότε κάτι πρέπει να τρώω. Από τη μια δε θέλω να πλακώνομαι στα ετοιματζίδικα (τυρόπιτες, κολούρια θεσσαλονίκης) από την άλλη χάνω ένα 5 ευρω τη μέρα (κάτι ένας καφές στο χέρι γιατί δεν παλεύεται τόσες ώρες, κάτι μια τυρόπιτα και ένα νεράκι φεύγουν τα λεφτά). Δεν μου αρέσει να τρώω ψωμιά. Είναι καλή ιδέα να τρώω απλά ένα φρούτο; πχ μπανάνα ή κανένα μήλο; Πως σας φαίνεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε εδινα 10 ευρω τη μερα για φαι οταν ημουν φοιτητης. Το φαι της λεσχης δε τρωγόταν ασε που βαριομουν να περπαταω μεχρι εκει. Ο ντιλιβερας ειχε γινει ο καλητερος μου φιλος. 300 ευρω το μηνα μονο το φαι μου. Επισης με πιανει αηδια οταν παω να μαγειρεψω κατι οποτε δεν ειχα επιλογη

Επεξ/σία από sezebo
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω τόσο την επιλογή της λέσχης γιατί έχω μια ώρα ακριβώς διάλειμμα αλλά στην πραγματικότητα κάτι να μας καθυστερήσουν κανά 10 λεπτο από το προηγούμενο μάθημα, κάτι που πρέπει να πας λίγο νωρίτερα στο επόμενο δε θέλω να είμαι με την ψυχή στο στόμα ούτε να έχω φουσκώσει. Ακόμα και τυρόπιτα να πάρω την παίρνω το πρωί και την τρώω το μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τρως πολύ πιο δυνατό πρωινό οπωσδήποτε. Μηδέν ευρώ σε έξοδα δεν φτάσεις ποτέ, αλλά θα μπορείς να κρατηθείς με κάτι πιο ελαφρύ όσο περνά η μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεράκι απο το σπίτι και θερμός με καφέ να τη βγάζεις όλη μέρα. Η σίτιση εκτός απο χάλια είναι και χάσιμο χρόνου αν είναι μακρυα, και τα 300ευρω τον μήνα μόνο για delivery όντας φοιτητής είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να παίρνεις μαζι σου ταπεράκια με βραστά αυγα και ψωμι, βραστα λαχανικά, σαντουιτς.. κλπ

Γενικα θελει να ασχολείσαι 1 ωρίτσα το πολυ πριν πας στη σχολη με την προετοιμασία.
 

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kolumvitis είπε

Έχω σχολή κάθε μέρα 9-5 Είναι καλή ιδέα να τρώω απλά ένα φρούτο; πχ μπανάνα ή κανένα μήλο; Πως σας φαίνεται;

Συντροφε το ερωτημα δυσκολο και αυτη τη φορα,δεν γνωριζω την απαντηση.Μπορω ομως να προτεινω μεθοδο πως να μην ιδρωνεις οταν κανεις μπανιο.

Επεξ/σία από momotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kolumvitis είπε

Έχω σχολή κάθε μέρα 9-5 οπότε κάτι πρέπει να τρώω. Από τη μια δε θέλω να πλακώνομαι στα ετοιματζίδικα (τυρόπιτες, κολούρια θεσσαλονίκης) από την άλλη χάνω ένα 5 ευρω τη μέρα (κάτι ένας καφές στο χέρι γιατί δεν παλεύεται τόσες ώρες, κάτι μια τυρόπιτα και ένα νεράκι φεύγουν τα λεφτά). Δεν μου αρέσει να τρώω ψωμιά. Είναι καλή ιδέα να τρώω απλά ένα φρούτο; πχ μπανάνα ή κανένα μήλο; Πως σας φαίνεται;

Κανενα τοστακι κ 1 φρούτο καλα θα ηταν ισα ισα για την πεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως επερνα γαλλικες μπαγκετες απο σουπερ μαρκετ/φουρνο (~1ευρο/2μπακ) τυρι ζαμπον μαγιονεζα ειχα σχεδον παντα και ηταν κατι μου με βολευε οταν ειχα τοσες ωρες τει 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό να τρως ένα καλό πρωινό. 

Μετα μπορείς να παίρνεις τοστακια και φρούτα όπως σου είπαν. 

Εγω κάνω μπάρες δημητριακών. Πολύ βολικές στο να τις κρατάς, χορταστικές, υγιεινές και τις κανεις όπως σου αρέσουν. Κάθε βδομάδα και κάτι διαφορετικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Πρωτοετής είσαι; μην αγχώνεσαι και πάνε φάε στη λέσχη με την ησυχία σου και ας αργήσεις λίγο για το μάθημα.

δυστυχώς δεν γίνεται να αργήσεις στη σχολή μου (το εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πρωινό, το γρηγορότερο και ευκολότερο γεύμα είναι γάλα με δημητριακά. Νερό θα παίρνεις από το σπίτι στη σχολή, όπως και καφέ! Τα φρούτα (μπανάνα, πορτοκάλι, μήλο) είναι πολύ καλά, αλλά με τόσες ώρες νηστικός, δεν φτάνουν, οπότε τα συνδυάζεις με σάντουιτς (μαρούλι, τυρί, τομάτα, γαλοπούλα, αυγό, φιλέτο κοτόπουλου, burger κτλ). Γενικά θα πρέπει να πηγαίνεις super market και να κάνεις τις αγορές της εβδομάδος. Αν το ψυγείο σου είναι άδειο αναγκαστικά θα πληρώνεις πολλαπλάσια στο fast food.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σου πω εγώ τι κάνω που λείπω απ το σπίτι απ τις 6 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ (δουλειά + σχολή)

ξυπνάω 5 , παίρνω το υπεραστικό 6 για δουλειά στα Καλάβρυτα (μένω Πάτρα) , κοιμάμαι μέσα και ξυπνάω 8 παρά που κατεβαίνω οπότε τότε τρώω πρωινό (ταπεράκι νούμερο 1) 
στις 10:30 με 11 τρώω κανα φρούτο τύπου μπανάνα γιατι δουλεύω και θέλω να έχω ελαφρύ στομάχι 
στις μια με μιάμιση τρώω μεσημεριανό (ταπεράκι νούμερο 2) για να έχω προλάβει να χωνέψω κατεβαίνοντας μη μου βγει απ τη μύτη με τόσες στροφές 
στις 5 τρώω απογευματινό (ταπεράκι νούμερο 3) 
και στις 8-9 τρώω βραδινό σπίτι μου κ μετά πριν τον ύπνο 

άρα 3 ταπεράκια + 1 φρούτο στο σακίδιο πλάτης (δεν πιάνουν κ πολύ χώρο) αφού χωράει κ βάζω μέσα 1 μπουκάλα 2λτρ νερό και ρούχα για να αλλάξω πριν πάω σχολή

Τα ταπερ ειναι μιας χρήσης (3 euro την εβδομάδα περίπου) Οπότε ένα ένα φεύγουν κ δεν κουβαλάω συμπράγκαλα 

τα φαγητά μου ειναι πρωινό (κέικ βρώμης που φτιάχνω 7 κάθε Κυριακή κ τα έχω έτοιμα σε φόρμες μιας χρήσης
μεσημεριανό/απογευματινό ρύζι/πατάτες/μακαρόνια/κριθαράκι/κοτόπουλο/μοσχάρι/γαλοπούλα σε διάφορες παραλλαγές για να μη βαριέμαι 

τα κρέατα τα ψήνω στα κάρβουνα και τα καταψύχω και τα ρύζια /ζυμαρικά τα βράζω ανα 3 μέρες περίπου 
οπότε κάθε μέρα έχω 5 λεπτά προετοιμασία φαγητού για την επόμενη μέρα 

ιδανικό όχι , απλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο και λειτουργεί χωρίς πάνω απ όλα να χαλάω χρόνο τις καθημερινές μιας και πάω γυμναστήριο για καμια ώρα + βγάζω το σκύλο βόλτα

τώρα σε 3 μήνες που θα τελειώσω με τη σχολή θα έχω μόνο δουλειά οπότε θα παίρνω μαζί μόνο το πρωινό μου + ένα φρούτο κ θα μπορώ να τρώω σαν άνθρωπος 


 

Επεξ/σία από Vapir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι να τρως δυνατό πρωινό (οτι σου αρέσει, γάλα, χυμό, φρούτα, ψωμί με μέλι κλπ). Κατά την διάρκεια του μαθήματος, η πιο εύκολη λύση είναι της μπανάνας. Δεν χρειάζεται καθάρισμα-κόψιμο. Επίσης εύκολη λύση είναι το τόστ/σάντουιτς, αλλά είπες ότι δεν θέλεις ψωμιά.

Εναλλακτικές επιλογές τίποτα μπισκότα, ξηροί καρποί, μπάρες.

Οταν γυρνάς μετά σπίτι, μπορείς να φας κανονικό φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...