Προς το περιεχόμενο

Nikon D1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις εικόνες Μπάμπη!

Κρίμα να μην υπάρξει συνέχεια στο εγχείρημα του foveon.

Βρίσκω λίγο μελαγχολικό εταιρίες με ιστορία στο χώρο (η Kodak είναι ένα ακόμα παράδειγμα) να κλείνουν τον κύκλο τους και αντί να βλέπουμε ποικιλία σε όλο αυτό, να παρακολουθούμε συγχωνεύσεις και συγκεντροποίηση.

Κάποιος είχε πει κάποτε ότι το Θεό θα τον δούμε πράγματι μια μέρα, όταν όλες οι επιμέρους οικονομικές συγκεντρώσεις δύναμης συγχωνευτούν σε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις εικόνες Μπάμπη!

Κρίμα να μην υπάρξει συνέχεια στο εγχείρημα του foveon.

Βρίσκω λίγο μελαγχολικό εταιρίες με ιστορία στο χώρο (η Kodak είναι ένα ακόμα παράδειγμα) να κλείνουν τον κύκλο τους και αντί να βλέπουμε ποικιλία σε όλο αυτό, να παρακολουθούμε συγχωνεύσεις και συγκεντροποίηση.

Κάποιος είχε πει κάποτε ότι το Θεό θα τον δούμε πράγματι μια μέρα, όταν όλες οι επιμέρους οικονομικές συγκεντρώσεις δύναμης συγχωνευτούν σε μία.

      Κι' εγώ ευχαριστώ για την συμμετοχή , εγώ βρίσκω ενδιαφέρον να ψάχνω στις παλιές μηχανές γενικά , με αναγκάζει να διαβάζω , να μαθαίνω και φυσικά να τραβάω και φωτογραφίες . Σίγουρα οι καινούργιες μηχανές έχουν ενδιαφέρον και κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους , χωρίς αντίρρηση , είναι όμως πολύ πιο προσανατολισμένες να καταναλωθούν , όντας σχεδόν μιας χρήσεως . 

     Δεν αναφέρομαι στο λογότυπο " they don't make them as they used to anymore " αλλά στο ότι δεν γίνεται να καταναλώνουμε εσαεί καινούργια μοντέλα χωρίς τελειωμό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

      Κι' εγώ ευχαριστώ για την συμμετοχή , εγώ βρίσκω ενδιαφέρον να ψάχνω στις παλιές μηχανές γενικά , με αναγκάζει να διαβάζω , να μαθαίνω και φυσικά να τραβάω και φωτογραφίες . Σίγουρα οι καινούργιες μηχανές έχουν ενδιαφέρον και κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους , χωρίς αντίρρηση , είναι όμως πολύ πιο προσανατολισμένες να καταναλωθούν , όντας σχεδόν μιας χρήσεως . 

Εδώ που έχουμε φτάσει , οι σημερινές καινούργιες, είναι παλιές σε 3 χρόνια. Οπότε έχεις δίκιο στη στάση σου απέναντί τους.

Στο μέτρο που είναι χόμπυ και δεν βγαίνουν λεφτά από αυτό  . 

Ο επαγγελματίας, προκειμένου να κερδίσει δουλειές και να εντυπωσιάζει τον πελάτη , που πλέον είναι διαβασμένος , λειτουργεί αλλιώς . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Εδώ που έχουμε φτάσει , οι σημερινές καινούργιες, είναι παλιές σε 3 χρόνια. Οπότε έχεις δίκιο στη στάση σου απέναντί τους.

Στο μέτρο που είναι χόμπυ και δεν βγαίνουν λεφτά από αυτό  . 

Ο επαγγελματίας, προκειμένου να κερδίσει δουλειές και να εντυπωσιάζει τον πελάτη , που πλέον είναι διαβασμένος , λειτουργεί αλλιώς . 

     Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποβαθμίσω την αξία του καινούργιου σε τεχνολογία εξοπλισμού , είναι σ' εμένα που λειτουργεί έτσι να ασχολούμαι ψάχνοντας για κάτι παλιότερο . 

     Όσο για το τι γνωρίζουν η ακόμη καλύτερα τι ψάχνουν να μάθουν πριν αγοράσουν αφήστε το . Κάποιοι ψάχνουν το καλύτερο και φθηνότερο δλδ για να το πω απλά μια Nikon D850 μέσα στο κουτί της σφραγισμένη με πενταετή εγγύηση άλλα να μην ξεπερνάει τα 200 ευρώ , άλλοι ψάχνουν κάνα δυό χρόνια τον αψαχτο δλδ ποια είναι αυτή που έχει τον υψηλότερο δείκτη προστασίας UV .... LoL 🤣 😂 ..... βάσει των μετρήσεων και των τεστ του DxOMark ...... και άλλες παρόμοιες καταστάσεις , μόνο και μόνο για να καταλήξουν να λένε στον περίγυρο , όταν το φέρνει η κουβέντα ότι έχουν την τάδε μηχανή η οποία βέβαια έχει τόσα μεγαπίξελ σαν κυρίαρχο πλέον χαρακτηριστικό και φυσικά ότι είναι  " Επαγγελματική " , τι χαρακτηρισμός κι' αυτός . 

    Ναι , πολύ καλές είναι οι καινούργιες , οι πολύ καλές φυσικά είναι και πολύ ακριβές για την δική μου τσέπη , προσωπικά δεν μπορώ να διαθέσω ενάμιση χιλιάρικο για κάτι τέτοιο , οπότε χρυσωνω το χάπι στον εαυτό μου με άλλες λύσεις . 

    Zuiko Digital 40 - 150 συνήθως στα 70 αν και εδώ προτίμησα τα 40 δλδ 80mm .

IMG_20190613_140611_202.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...