Προς το περιεχόμενο

Nikon D1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Για να κανω τον δικηγορο του διαβολου, ενα κινητο των τελευταιων δυο ετων θα εβγαζε οντως καλυτερη φωτογραφια. (Αν) ισορροπια λευκου,vignetting,flaring,banding...

   Να κάνεις , γιατί όχι ........ το ζήτημα με την συγκεκριμένη μηχανή δεν έχει να κάνει τόσο με την ποιότητα της εικόνας τεχνικά , όσο με την διαδικασία , τα εμπόδια που μπορεί να βρεις , τον χειρισμό που απαιτεί και πάει λέγοντας ...... 

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Πολυ ωραια η φωτο με το λιμανι και το γερανο...μου βγαζει κατι η φορμα απο μεσαιο φορμα (σε παλια ξεχασμενη μηχανη folding rangefinder με αρκετα κλειστο διαφραγμα).Ετοιμαζομαι για αγορα φιλματης medium format και με εβαλες στο κλιμα.

     Σε τρώει ο ...... αγκώνας σου , LoL 🤣 😂 σε μεσαίο φορμά θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο κυρίως για μηχανή , ψάξε για μια Shanghai 203 αν και η δουλειά σου γίνεται εύκολα με μια Lubitel 2 εναλλακτικά μια 166 , σε οποιαδήποτε περίπτωση χρειαστεί κάτι σφύρα κι' έρχομαι ...... ευχαριστώ για τα σχόλια και την συμμετοχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, babisskg είπε

   Να κάνεις , γιατί όχι ........ το ζήτημα με την συγκεκριμένη μηχανή δεν έχει να κάνει τόσο με την ποιότητα της εικόνας τεχνικά , όσο με την διαδικασία , τα εμπόδια που μπορεί να βρεις , τον χειρισμό που απαιτεί και πάει λέγοντας ...... 

     Σε τρώει ο ...... αγκώνας σου , LoL 🤣 😂 σε μεσαίο φορμά θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο κυρίως για μηχανή , ψάξε για μια Shanghai 203 αν και η δουλειά σου γίνεται εύκολα με μια Lubitel 2 εναλλακτικά μια 166 , σε οποιαδήποτε περίπτωση χρειαστεί κάτι σφύρα κι' έρχομαι ...... ευχαριστώ για τα σχόλια και την συμμετοχή .

Χαχα ευχαριστω για την απαντηση...κοιτα αμα τραβαω δυο φιλμακια 120αρια το χρονο δεν νομιζω να κουραστω ιδιαιτερα..Γι αυτο εχουμε και τις mirrorless...και πιστευω αμα τραβηξω κανενα φιλμακι σε στασεις 6x9 (με τη μασκα παει 6χ6)....θα μου φυγει το σαγονι απο το προσωπο απο την ποιοτητα  (για φιλμ παντα) αν εχω καρφι εστιαση και σκαναρω το αρνητικο οπως πρεπει....Θα εχει ενδιαφερον.

Ειμαι στο ψαξιμο οπως και εσυ οταν εψαχνες να βρεις Νικον D1 σε αξιολογη κατασταση.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο off topic ... αλλά μιας και αναφέρατε φιλμάτες ... η απόλυτη πόρωση σε φιλμ , είναι 4X5 !!!!!

Όσοι είστε ... επιρρεπείς και αδύναμοι χαρακτήρες ... μην κάνετε το λάθος να δείτε δείγματα 4Χ5 στο flickr ! Θα μπείτε σε μπελάδες .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Λίγο off topic ... αλλά μιας και αναφέρατε φιλμάτες ... η απόλυτη πόρωση σε φιλμ , είναι 4X5 !!!!!

Όσοι είστε ... επιρρεπείς και αδύναμοι χαρακτήρες ... μην κάνετε το λάθος να δείτε δείγματα 4Χ5 στο flickr ! Θα μπείτε σε μπελάδες .

    Καθόλου off topic , βλέπετε τι κόσμο τραβάει η D1 , σας τόλεγα ...... LoL 🤣 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, afterhours είπε

Καλα αμα αρχισουμε να μιλαμε για large format....δεν εχω ασχοληθει ποτε ουτε φιλολογικα αλλα προβλεπω να αδειαζουν οι τσεπες σε χρονο dt

Το ξεκίνημα δεν είναι τραγικό (με 1,5Κ είσαι αρκετά καλός)   ... αλλά κοστίζουν πολλά τα φίλμ και οι εμφανίσεις ... 

Αλλά τα αποτελέσματα σε landscape και αρχιτεκτονικές φωτογραφίες, είναι σε δική τους κατηγορία , δεν συγκρίνονται με τίποτε άλλο.  

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 9:03 ΜΜ, Dr_73 είπε

Καλορίζικη καταρχήν ! Η μηχανή ήταν όνειρο για τους περισσότερους όταν βγήκε, αφού ήταν από τις πρώτες ψηφιακές που ήταν slr !!!

Αν και ακόμη οι φιλμάτες, μάλλον είχαν καλύτερη ποιότητα. Φυσικά ήταν πανάκριβη, απαγορευτική η τιμή της για χομπίστες. 

Σύμφωνα με τον δημοφιλή αρθρογράφο του ίντερνετ , σχετικά με nikon , είναι η World's First Practical DSLR . 

Πρακτικά αν το δούμε, μάλλον έχεις απαριθμήσει κι άλλες νίκον στη συλλογή σου, οπότε δεν τη χρειαζόσουν ... αλλά παρασύρθηκες !!

(δυσκολεύομαι να μην παρασυρθώ κι εγώ με κάτι D300 που βλέπω στο ebay , με 20Κ κλικ ). 

     Είχα D200 , δεν λέω , πολύ καλή , θα την προτιμούσα από μια D3300 θα έβλεπα όμως την D300 και την D300s περισσότερο . Υπάρχει μία σκέτη 300 σε αγγελία , σκέτο σώμα ....... στα 150 , Αθήνα . Η διαφορά τιμών όμως σε γέρνει προς κάτι νεότερο , αν και η D200 / 300 είναι πολύ γερά φτιαγμένες κάτι που το είδα από κοντά . Αυτό που με σταματάει με τις Nikon είναι το mount τους που δεν αφήνει περιθώρια για τίποτε σχεδόν . Η ιστορία παραμένει ότι ναι μεν υπάρχουν παλιές καλές μηχανές εκεί έξω , αλλά είναι αδύνατον να συντηρείς πολύ διαφορετικά συστήματα μεταξύ τους . Προς το παρόν κάθομαι στ' αυγά μου μεταξύ Canon και Olympus , οι φακοί της δεύτερης είναι που με κάνουν να μην θέλω να κοιτάξω τίποτε άλλο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλά συστήματα, είναι σίγουρα μεγάλη σπατάλη. Το να έχεις 2-3-4 του ίδιου κατασκευαστή είναι πολύ βολικό . 

Η nikon , όταν λες ότι δεν αφήνει περιθώρια , να ξεκαθαρίζουμε ότι λες για χρήση φακών που δεν είναι για nikon . Ισχύει αλλά δεν το έχει ... ανάγκη , γιατί δεν είναι sony !

Μιλάμε για φακούς nikon από το 1986 που μπαίνουν σε όλες τις σημερινές ff και ανώτερα μοντέλα dx με autofocus συν φακούς των τρίτων κατασκευαστών , για f-mount, πάλι με autofocus.

Συν τους παλιούς  manual ai-s της nikon και των τρίτων πάλι που έβγαιναν σε f-mount ! 

Συνολικά μιλάμε για χιλιάδες φακούς. Είναι αμέτρητοι . 

Πλήρης λίστα δεν υπάρχει . όλες είναι με ελλείψεις ! Π.χ.

http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/lenses.html

 

Κοίτα π.χ. εργαλείο που μπορείς να δουλέψεις με τη d1 . 35+ χρονών φακός

nk10528u.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τα πολλά συστήματα, είναι σίγουρα μεγάλη σπατάλη. Το να έχεις 2-3-4 του ίδιου κατασκευαστή είναι πολύ βολικό . 

Η nikon , όταν λες ότι δεν αφήνει περιθώρια , να ξεκαθαρίζουμε ότι λες για χρήση φακών που δεν είναι για nikon . Ισχύει αλλά δεν το έχει ... ανάγκη , γιατί δεν είναι sony !

Μιλάμε για φακούς nikon από το 1986 που μπαίνουν σε όλες τις σημερινές ff και ανώτερα μοντέλα dx με autofocus συν φακούς των τρίτων κατασκευαστών , για f-mount, πάλι με autofocus.

Συν τους παλιούς  manual ai-s της nikon και των τρίτων πάλι που έβγαιναν σε f-mount ! 

Συνολικά μιλάμε για χιλιάδες φακούς. Είναι αμέτρητοι . 

Πλήρης λίστα δεν υπάρχει . όλες είναι με ελλείψεις ! Π.χ.

http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/lenses.html

Κοίτα π.χ. εργαλείο που μπορείς να δουλέψεις με τη d1 . 35+ χρονών φακός

nk10528u.jpg

   Δεν διαφώνησα ποτέ σ' αυτό , εγώ θέλω να δω τι μπορεί να κάνει με φακούς άλλων γενικά ...... οπότε ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Δεν διαφώνησα ποτέ σ' αυτό , εγώ θέλω να δω τι μπορεί να κάνει με φακούς άλλων γενικά ...... οπότε ...... 

Με τις ιδέες σου, με έχεις κάνει και χαζεύω τα βράδια παλιές επαγγελματικές γενικώς ... D2X , 1D MKII ... στο ebay έχει ... πράμα !!!!

(μια 1D Mark IV , έκλεισε στις 400 στερλίνες, με το ζόρι κρατήθηκα) . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με τις ιδέες σου, με έχεις κάνει και χαζεύω τα βράδια παλιές επαγγελματικές γενικώς ... D2X , 1D MKII ... στο ebay έχει ... πράμα !!!!

     Δεν πρόκειται για ιδέες μου , άλλωστε δεν αξίζουν όλες για να ψάξεις , είναι δική μου επιλογή να σκαλίζω κάτι τέτοια , δεν το κρύβω πως ο κύριος λόγος είναι ο οικονομικός , δεν έχω διαθέσιμο εισόδημα για εξοπλισμό , τις περισσότερες φορές αυτές οι μηχανές μου βγάζουν ευχάριστες εκπλήξεις παρόλη την παλαιότητα τους . Όπως πρόσφατα που απέκτησα μέσω ανταλλαγής μια Sigma DP1 , ο φίλος ήθελε τον φακό που έδινα , εγώ ήθελα την μηχανή , η οποία έβγαλε θαύματα παρόλο που όσα είχα διαβάσει ήταν εναντίον της . Επίσης πολύ σημαντικό είμαι αναγκασμένος να διαβάζω αρκετά προκειμένου να καταλήξω σε κάτι . Η DP1 αποδείχθηκε διαμάντι , μόνο τα αξεσουάρ που την συνόδευαν ξεπερνούσαν το μισό της τιμής . Πιάνεται πανευκολα και δουλεύει άνετα με το ένα χέρι , η μπαταρία της έχει διάρκεια παρόλο που έλεγαν το αντίθετο , έλεγαν πως πρέπει να μπαίνεις όλη την ώρα μέσα στο μενού για αλλαγές , κάτι που δεν ισχύει τελικά , συν πολλά άλλα αρνητικά , από τα οποία το μόνο που με βρήκε σύμφωνο είναι ο πραγματικά αργός χρόνος εγγραφής μετά την λήψη . Φυσικά κάποιος πρέπει να είναι έτοιμος να ζήσει με σταθερό 28 φακό με ότι αυτό συνεπάγεται .

   Την 1D δεν θα την προτιμήσω , παρόλη την κατασκευή λόγω της ταχύτητας μέχρι 1/8000 . Αλλιώς είναι και παραμένει μια Canon , αντίθετα θα έβλεπα άνετα μια 40D ....... δλδ δεν βρίσκω άλλο ενδιαφέρον που να με πείσει να κουβαλάω όλο αυτό τον όγκο .

   Από τις νεότερες Canon ψηφίζω άνετα την EOS 100D η την παρόμοια της 750D με μόνη διαφορά στο μέγεθος , η 100D είναι πραγματικά μικρή και θαυματουργή , για τις Nikon θα πάω άνετα σε μια D610 και κάπου εκεί γύρω . 

  Η έκπληξη για μένα βγήκε από το κουτάκι που ακούει στο όνομα PowerShot a540 , τηρουμένων πάντα των αναλογιών , το οποίο αφού βρήκα τι έφταιγε με τις μπαταρίες οι οποίες έμπαιναν μεν φορτισμένες και αμέσως μετά η μηχανή έλεγε άδειες ........ έτσι στην ψύχρα ..... παραμένει μέχρι να παραδώσει πνεύμα αναντικατάστατο εργαλείο .

   Φυσικά όταν η δουλειά φτάνει στα οπτικά ....... Zuiko και πάλι Zuiko , επισυνάπτω χθεσινό δείγμα , Zuiko Digital 40 - 150 f3.5 - 4.5     4/3 mount . Το γομαρι η D200 είχε 285.000 κλικ και δούλευε σαν μην συμβαίνει τίποτα , 75 ευρώ μαζί με το γνήσιο battery grip .

   Πάντως αν είναι για την σειρά D ...... πάνε κατευθείαν για D3 η αν βαστάει η καρδιά σου για D5 και ο Θεός βοηθός . Δες και την D300 που σου είπα , βρίσκεται Αθήνα ...... 

   Και να σου πω και το εξής ...... με συμφέρει , οι περισσότεροι ψάχνονται για την νεότερη τεχνολογία και δεν δίνουν δεκάρα για να ψάξουν να δουν τι είναι ικανό να κάνει ένα παλιότερο σύνολο , οπότε εγώ τα βρίσκω σε πολύ καλές τιμές , κάτι που δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο . Μόλις μπει αγγελία μια Sony a κάτι γίνεται πανηγύρι , διότι έχει καλό autofocus ...... έχω σκέτο σώμα Olympus e pm1 στο πενηνταρικο και μόνον ένας επικοινώνησε μία φορά ..... συνεχίζω να το χρησιμοποιώ ακάθεκτος αφού βγάζει αποτέλεσμα . Ας ψάχνουν Sony a ....... 

P6125696.JPG

39 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με τις ιδέες σου, με έχεις κάνει και χαζεύω τα βράδια παλιές επαγγελματικές γενικώς ... D2X , 1D MKII ... στο ebay έχει ... πράμα !!!!

(μια 1D Mark IV , έκλεισε στις 400 στερλίνες, με το ζόρι κρατήθηκα) . 

  Καλά έκανε , ούτε πένα , όχι στερλίνα !  Καλό μαγαζί βρήκα το SRS Microsystems ...... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Καλό μαγαζί βρήκα το SRS Microsystems ...... 

Έχω διαβάσει και για το mpb καλά λόγια, για μηχανές. Τις καθαρίζει , τις φρεσκάρει πλήρως στα όρια του εφικτού και τις δίνει σε πολύ καλή κατάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

πρόσφατα που απέκτησα μέσω ανταλλαγής μια Sigma DP1

Πάντα είχα την περιέργεια να μάθω τι εστί foveon. Δε γνωρίζω κανέναν που να έχει τέτοια μηχανή. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρόκειται για τον αισθητήρα με τη μεγαλύτερη οξύτητα αναλογικά με το μέγεθός του και τα mpixels που έχει αλλά με κάποιους συμβιβασμούς (χρώμα, φτωχή απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού). Ωραίο πράγμα η "βιοποικιλότητα" στο "οικοσύστημα" της τεχνολογίας. Φτιάχνει ακόμα κάμερες η Sigma;

Αν δε βαριέσαι, ανέβασε κάποια στιγμή κάποια εικόνα να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Πάντα είχα την περιέργεια να μάθω τι εστί foveon. Δε γνωρίζω κανέναν που να έχει τέτοια μηχανή. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρόκειται για τον αισθητήρα με τη μεγαλύτερη οξύτητα αναλογικά με το μέγεθός του και τα mpixels που έχει αλλά με κάποιους συμβιβασμούς (χρώμα, φτωχή απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού). Ωραίο πράγμα η "βιοποικιλότητα" στο "οικοσύστημα" της τεχνολογίας. Φτιάχνει ακόμα κάμερες η Sigma;

Αν δε βαριέσαι, ανέβασε κάποια στιγμή κάποια εικόνα να δούμε.

      Κάτι που διαπίστωσα από πρώτο χέρι , στην εικόνα με τις ψαρόβαρκες η μηχανή είναι στο στοιχείο της αφού οι συνθήκες ήταν παραπάνω από φωτεινές , όχι ότι η δεύτερη είναι κακή .

     Επειδή τραβάω συνέχεια με f11 , το ISO ήταν δοκιμαστικά στο 100 , η πρώτη διορθώθηκε και έφτασε στο 1/125 ενώ στην δεύτερη το απόγευμα η διόρθωση απέφερε 1/200 ταχύτητα . 

     Όχι , δεν φτιάχνουν πλέον , όσες απέμειναν ζητούνται στο eBay πολύ ακριβά , φυσικά έχοντας κατά νου ότι αν παραδώσει πνεύμα το ξεχνάς τελείως . Στο ISO γύρισα μετά στο αυτόματο , όπου τα πάει μια χαρά .

    Είναι σαφώς αργή στην εγγραφή μετά την λήψη . Ζητάει τον χρόνο της και θέλει να σκέφτεσαι .

SDIM0347.JPG

SDIM0032.JPG

37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχω διαβάσει και για το mpb καλά λόγια, για μηχανές. Τις καθαρίζει , τις φρεσκάρει πλήρως στα όρια του εφικτού και τις δίνει σε πολύ καλή κατάσταση .

    Συν μία ακόμη από την DP1 , σε συνθήκες χαμηλότερου φωτισμού , όπου με f 11 και ISO 100 η διόρθωση απέφερε ταχύτητα 1/250 . 

   Σε ζητήματα όπως φορητότητα , ευκολία χρήσης , χωράει άνετα στην παλάμη και δουλεύεται άνετα με ένα χέρι , διάρκεια μπαταρίας , βγήκε αξιέπαινη .

SDIM0037.JPG

Στις 9/6/2019 στις 5:18 ΜΜ, afterhours είπε

Χαχα ευχαριστω για την απαντηση...κοιτα αμα τραβαω δυο φιλμακια 120αρια το χρονο δεν νομιζω να κουραστω ιδιαιτερα..Γι αυτο εχουμε και τις mirrorless...και πιστευω αμα τραβηξω κανενα φιλμακι σε στασεις 6x9 (με τη μασκα παει 6χ6)....θα μου φυγει το σαγονι απο το προσωπο απο την ποιοτητα  (για φιλμ παντα) αν εχω καρφι εστιαση και σκαναρω το αρνητικο οπως πρεπει....Θα εχει ενδιαφερον.

Ειμαι στο ψαξιμο οπως και εσυ οταν εψαχνες να βρεις Νικον D1 σε αξιολογη κατασταση.

     Αυτές που μπορεί να βρεις σε λογική τιμή , είναι οι Lubitel ( η 2 και η 166 ) τις οποίες ακόμη δεν τις ονόμασαν " συλλεκτικές " , βαριά στο πενηνταρικο , οι Shanghai κάπως ξέφυγαν και είναι γύρω στο κατοσταρικο . Η λογική τους περιλαμβάνει ότι δεν θα μπλέξεις και με επιπλέον φακούς .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...