Προς το περιεχόμενο

Sony a6300 vs Fuji x-t20 vs Sony a7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τη παραπάνω ερώτηση εδώ και κάποιες μέρες. Τώρα έχω μια Nikon D3200 και νομίζω ότι θέλω να μεταπηδήσω σε μια mirrorless γιατί νομίζω ότι έχω κουραστεί λίγο με το βάρος και τον όγκο της dslr. Έχω βάλει στο μάτι τις Sony a6300 και Fuji x-t20. Και με τις 2 θα είμαι ευχαριστημένος λογικά, ίσως με τη fuji περισσότερο, μιας και έχει πολλές από τις ρυθμίσεις έτοιμες σε rotary κουμπιά πάνω στο σώμα, οπότε θα μου είναι πιο βολικό.

Όμως το μεγάλο ερώτημα είναι, αξίζει μήπως να πάω στην a7 (τη πρώτη) για να μπω στον κόσμο της full frame? Ξέρω ότι ιδανικά θα ήθελα την a7 III αλλά δε παίζουν τόσα λεφτά. Και οι 3 είναι περίπου στα ίδια χρήματα, οπότε σκέφτομαι μήπως η full frame μου αρέσει περισσότερο. Ο μόνος λόγος που δε πάω κατ' ευθείαν στην a7 είναι ότι οι άλλες 2 βγάζουν 4k video, που, αν και δεν είμαι ακόμα τύπος που βγάζει αρκετά βίντεο, σκέφτομαι μήπως ξεκινήσω σοβαρά, μιας και έχω ήδη κάποιες ιδέες που θα ήθελα να δοκιμάσω.

Ο κύριος σκοπός θα είναι σίγουρα φωτογραφία (κυρίως landscape photography, ίσως και astrophotography και λιγότερο σε εσωτερικό χώρο/πορτραίτα) και κάποια travel vlogs.

Για ρίχτε ιδέες.

P.S.: Επειδή θα πουλήσω την D3200 (έχει περίπου 11k clicks), θα τη δώσω με θήκη μεταφοράς, τον στοκ φακό (18mm-55mm f/3.5-5.6G VR) και έναν 35mm f/1.8, καθώς και φορτιστή. Τι τιμές θα προτίνατε; Γενικά είναι όλα σε πολύ καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα με την σονυ α7 που χω δει σε ριβιους ειναι οι μπαταριες της.και το  slow autofocous. που εχει.ωστοσο σαν ff mirrorless  αξιζει με τα 1000 και η ποιοτητα των φοτωγραφιων ειναι αλλου.Αν θες να μπεις στις ff   ναι με τα 1000.απλα οπως εγραψα και αλλου,οι φακοι θα χεις θεμα μιας και με auto     ξεφευγουν πολυ σε τιμες,και αν θες 2,8 τοτε ξεΧΝΑ ΤΟ.ο 70 300 για να φανταστεις κανει 1700 ενω για κροπ 250 μπορεις να βρεις.το καλο ειναι οτι δεχεται πολλους μανουαλ φακους,και ανταπτορακια.
Για το 4κ ειναι ενα θεμα,αλλα πρεπει να σκεφτεις τι ειναι πιο σημαντικο για σενα.Το βιντεο η οι φωτος.Δεν μπορεις να τα χεις και τα 2 χωρις να πληρωσεις πανω απο 1000 για ff .  οχι οτι η σονυ τραβα μαπα βιντεο,απλα η το ενα η το αλλο.
για αστροφωτος και πορτραιτα οι ff  ειναι μονοδρομος
για τη νικον που λες μεχρι 400  μπορεις να πιασεις.

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

θέλω να μεταπηδήσω σε μια mirrorless γιατί νομίζω ότι έχω κουραστεί λίγο με το βάρος και τον όγκο της dslr

Οι Full Frame φακοί της SONY έχουν τέτοιο όγκο που σε μεγάλο βαθμό ακυρώνεται το πλεονέκτημα του σχετικά μικρού σώματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω καπως ετσι, ταυτιστηκα! Αναμενω απαντησεις. Με τις sony με προβληματιζει το color science που στις μηχανες αυτες προεπεται των βελτιωσεων στα πιο καινουργια σωματα.. με την fuji δεν με προβληματιζει τιποτα, μονο η τιμη των φακων λιγακι αν και τα αξιζουν τα λεφτα τους. Και μαλιστα 20 του μηνος ξεκιναει να πουλιέται η xt30 αρα πολυ πιθανο να παιξει καποια ακομη καλυτερη προσφορα για xt20 απο τις τωρινες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, thanasis00 είπε

 

P.S.: Επειδή θα πουλήσω την D3200 (έχει περίπου 11k clicks), θα τη δώσω με θήκη μεταφοράς, τον στοκ φακό (18mm-55mm f/3.5-5.6G VR) και έναν 35mm f/1.8, καθώς και φορτιστή. Τι τιμές θα προτίνατε; Γενικά είναι όλα σε πολύ καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ!

Πουλα ξεχωριστα σωμα(κιτ) με τον 35αρη..Θα δωσω μια γνωμη για τις τιμες

Σωμα με τον κιτ 260 -280ευρ

35αρης : 135-150 ευρω

Οι τιμες ειναι εντελως ενδεικτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, afterhours είπε

Πουλα ξεχωριστα σωμα(κιτ) με τον 35αρη..Θα δωσω μια γνωμη για τις τιμες

Σωμα με τον κιτ 260 -280ευρ

35αρης : 135-150 ευρω

Οι τιμες ειναι εντελως ενδεικτικες

Οκ βλέπω ότι οι 2 απόψεις που έχουν αναφερθεί, συγκλίνουν, οπότε θα παίξω σε αυτά τα χρήματα.

Μια ερώτηση που έχω είναι αν αξίζει να κρατήσω τον 35mm και να πάρω κάποιον adaptor για την όποια mirrorless διαλέξω. Εννοείται αν πάω σε  Full Frame δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιζει αλλα θα παιζεις λογικα σε μανουαλ εστιαση

Ετσι παιζω μπαλα και εγω...απο την μεγαλη σονυ καμια φορα βαζω τον 35αρη στην μιρορλες που εχω και κανει παπαδες (παντα σε μανουαλ εστιαση με τον dumb ανταπτορα)

Οποτε αν σε κουραζει η χειροκινητη εστιαση καλυτερα πουλα τον....εκτος και αν βγει κανενας σουπερ ντουπερ ανταπτορας για μιρρολες για νικον f mount με φοβερο autofocus

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

είμαι και εγώ στήν συγκεκριμένη αναζήτηση. έχω a5100 με 5-6 φακούς.

καταλήγω μάλλον στην a6300 με 18-135.

4k, φτηνότερη φακοί, μικρότερος μέγεθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2019 στις 6:50 ΜΜ, karaLRS είπε

είμαι και εγώ στήν συγκεκριμένη αναζήτηση. έχω a5100 με 5-6 φακούς.

καταλήγω μάλλον στην a6300 με 18-135.

4k, φτηνότερη φακοί, μικρότερος μέγεθος.

Επειδή χρησιμοποιώ που και που την SONY a5000, που βρίσκεις αυτούς τους φτηνούς φακούς; Ακόμα ψάχνω ένα φτηνό φακό μεγάλου εστιακού εύρους, έστω και από τρίτο κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Επειδή χρησιμοποιώ που και που την SONY a5000, που βρίσκεις αυτούς τους φτηνούς φακούς; Ακόμα ψάχνω ένα φτηνό φακό μεγάλου εστιακού εύρους, έστω και από τρίτο κατασκευαστή.

δεν είπα ότι έχει φτηνούς φακούς η sony. απλά οι crop είναι λίγο φτηνότεροι από τους Full frame.

αυτή την στιγμή έχω τον κίτ φακό 16-50 , sony 55-210, sigma 60mm 2.8, samyang 8mm 2.8 καθώς και legacy 35mm 2.8. είχα και τον zeiss 16-70 αλλά νομίζω για 800 ευρώ που είχε δεν άξιζε και τον πούλησα.

Δυστυχώς για μεγάλο εστιακό μήκος πέρα από τα 210 θες πάνω από 1000αρικο εκτός και αν δουλέψεις legacy φακούς.

πχ αυτόν μαζί με έναν FD to Emount converter με 15€. έχεις 300mm αλλά χάνεις auto focus και σταθεροποίηση. (δεν μπορείς να τα έχεις όλα με 150€)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Fuji xt20 και Nikon d750 ,η Fuji είναι διαμαντάκι και πλέον βρίσκετε πάντα μαζί σε κάθε μου ταξίδι ,η d750 είναι μηχανάρα αλλά με έναν 24-70 2.8 είναι μεγάλη και βαριά ,ότι θα είναι και η α7 με τους φακούς της .

Η xt20 με τον καταπληκτικό 18-55 f2.8-4 είναι Πολυ μαζεμένη και έχει Πολυ καλή ποιότητα  εικόνας .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...