Προς το περιεχόμενο

Ξεθωριασμένες εκτυπώσεις


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτυπωτης laser ασπρομαυρος δεκαετιας. Με σχετικα λιγοστες ομως εκτυπωσεις, περιπου 6500 συνολικα, ολα τα χρονια. Drum το αρχικο. Αλλαγες τονερ 5.

Σκεπασμενος με καλυμμα οταν δεν χρησιμοποειται. Μαρκα brother. Toner συμβατα(οχι αυθεντικα). Τι αλλο να πω;

Το προβλημα! Ξεθωριασμενες εκτυπωσεις. Και δεν μιλω πχ για tonersave mode. Και η default εκτυπωση. Παλια, τα πρωτα χρονια αγορας, τυπωνε πιο ....μαυρα! Τωρα πια οχι.

Εχω εφεδρικο drum, και εφεδρικο τονερ. Τωρα που μιλαμε. Και εχω κανει δοκιμες. Με ολα, τυπωνει το ιδιο αχνα. Δηλαδη μιλαμε για απειροελαχιστες διαφορες.

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zx1234r είπε

Με τόνερ original τι κάνει?

Δεν εχω διαθεσιμο...να δωσω ενα 50αρι, δεν το κανω. Κριμα, ειναι η μονη εκδοχη που δεν μπορω να δοκιμασω.

Ομως, πχ και στη δουλεια μου, ιμιτασιον τονερ αγοραζουμε και χρησιμοποιουμε, μια χαρα σκουρα μαυρα τυπωνουν οι laser...

Δεν μπορω να βρω λογικη εξηγηση, νεο τονερ, εστω και ιμιτασιον, ή και με νεο drum, και αλλο τονερ ιμιτασιον παλι, και τα παντα ολα να τυπωνονται αχνα σε ολες τις περιπτωσεις... οκ, διαβαζονται, αλλα δεν ειναι μαυρο σκουρο αυτο, ειναι οπως οταν τελειωνουν τα τονερ...δεν βρισκω λογικη εξηγηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2019 στις 3:51 ΜΜ, zx1234r είπε

Δες το fuser τότε. Αν είναι αυτό πας για νέο πριντερ.

Υπαρχει κανενα utility να το τεσταρω; Γιατι να εξετασω μονος το fuser δεν μπορω, και αν στειλω τον εκτυπωτη σε service δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Υπαρχει κανενα utility να το τεσταρω; Γιατι να εξετασω μονος το fuser δεν μπορω, και αν στειλω τον εκτυπωτη σε service δεν αξιζει.

Συνήθως μέσα από το μενού του μπορείς να δώσεις εκτύπωση που δείχνει όλα τα αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zx1234r είπε

Συνήθως μέσα από το μενού του μπορείς να δώσεις εκτύπωση που δείχνει όλα τα αναλώσιμα.

Και δειχνει και την κατασταση του fuser? Σαν τι μπορει να λεει για το fuser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε κάποιους hp και Canon, μέσα απο το μενού μπορείς να δώσεις εκτύπωση που σου εμφανίζει τα ποσοστά όλων των αναλώσιμων. Ψάξε το εγχειρίδιο χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2019 στις 9:28 ΜΜ, mindreader είπε

Εκτυπωτης laser ασπρομαυρος δεκαετιας. Με σχετικα λιγοστες ομως εκτυπωσεις, περιπου 6500 συνολικα, ολα τα χρονια. Drum το αρχικο. Αλλαγες τονερ 5.

Σκεπασμενος με καλυμμα οταν δεν χρησιμοποειται. Μαρκα brother. Toner συμβατα(οχι αυθεντικα). Τι αλλο να πω;

Το προβλημα! Ξεθωριασμενες εκτυπωσεις. Και δεν μιλω πχ για tonersave mode. Και η default εκτυπωση. Παλια, τα πρωτα χρονια αγορας, τυπωνε πιο ....μαυρα! Τωρα πια οχι.

Εχω εφεδρικο drum, και εφεδρικο τονερ. Τωρα που μιλαμε. Και εχω κανει δοκιμες. Με ολα, τυπωνει το ιδιο αχνα. Δηλαδη μιλαμε για απειροελαχιστες διαφορες.

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια;

Μοντέλο εκτυπωτή;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brother hl 2030.

Τελικα το utility της brother καθως και η εκτυπωση που δειχνει την κατασταση του τονερ, εκτυπωσεις κλπ, δεν αναφερει τιποτε σχετικα με το fuser...

Ξεθωριασμα, all the way....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανών να είναι το Fuser Unit που λέει ο φίλος πιο πάνω. Νομίζω ότι μπορεί να βγει από πίσω στο συγκεκριμένο μοντέλο αλλά δεν ξέρω αν καθαρίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Τι μπορει να παθαινει το fuser, με τοσες λιγες εκτυπωσεις; Με τα χρονια παέι-χαλαει, κι οχι με το πληθος των εκτυπωσεων;

Μπορεί να είναι λερωμένο το drum του fuser. Η απλά να παρέδωσε πνεύμα ακόμα και με 6500 εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Μπορεί να είναι λερωμένο το drum του fuser. Η απλά να παρέδωσε πνεύμα ακόμα και με 6500 εκτυπώσεις.

Καπου σε εχασα. Εκτος το drum, υπαρχει και drum του fuser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το Photoconducting Drum και το fuser (που σε πολλές περιπτώσεις όπως και στην δική σου είναι ένα drum επίσης.)

Brother-HL-2030-OEM-Fuser-Assembly-230V.jpg.b709d1d11e18157973cf6c0c2f9e6246.jpg

Αυτό εδώ είναι το Fuser του εκτυπωτή σου.

874930.jpg.8d3fb7bf121c16f6b406b5a6a97b1420.jpg

Και αυτό το Photoconducting Drum του εκτυπωτή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...