Προς το περιεχόμενο

HP officejet pro 476dw και τοποθέτηση μόνο black μελανιού


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! :)

Έχω το πολυμηχάνημα HP officejet pro 476dw με τελειωμένα μελάνια. Έτσι, παρήγγειλα μόλις το μαύρο HP 970 (αυθεντικό, όχι συμβατό).

Το θέμα είναι ότι το πολυμηχάνημα βγάζει error ότι για αν συνεχιστεί η εκτύπωση πρέπει να αντικατασταθούν τα δοχεία μελάνης. Τι πρέπει να κάνω ώστε να φύγει τελείως το error και να εκτυπώνει πάντα σε κλίμακα του γκρι;

Ρωτάω στο forum μήπως έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο μηχάνημα ώστε να είμαι κι εγώ έτοιμος όταν μου έρθει το μελάνι.

 

Και μια άλλη ερώτηση: όταν αγοράζω ένα μελάνι, τι ημερομηνία λήξης έχει συνήθως; Αναφέρομαι στα μελάνια που κυκλοφορούν στο εμπόριο. πχ υπάρχει κάποιος κανόνας να έχουν ημερομηνία λήξης τουλάχιστον Χ χρόνια;

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, philos είπε

Καλησπέρα! :)

Έχω το πολυμηχάνημα HP officejet pro 476dw με τελειωμένα μελάνια. Έτσι, παρήγγειλα μόλις το μαύρο HP 970 (αυθεντικό, όχι συμβατό).

Το θέμα είναι ότι το πολυμηχάνημα βγάζει error ότι για αν συνεχιστεί η εκτύπωση πρέπει να αντικατασταθούν τα δοχεία μελάνης. Τι πρέπει να κάνω ώστε να φύγει τελείως το error και να εκτυπώνει πάντα σε κλίμακα του γκρι;

Ρωτάω στο forum μήπως έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο μηχάνημα ώστε να είμαι κι εγώ έτοιμος όταν μου έρθει το μελάνι.

Και μια άλλη ερώτηση: όταν αγοράζω ένα μελάνι, τι ημερομηνία λήξης έχει συνήθως; Αναφέρομαι στα μελάνια που κυκλοφορούν στο εμπόριο. πχ υπάρχει κάποιος κανόνας να έχουν ημερομηνία λήξης τουλάχιστον Χ χρόνια;

Σε αυτούς τους τύπους των εκτυπωτών με ανεξάρτητη κεφαλή και μελάνι

αν δεν αλλάξεις το μελανάκι δεν θα σε αφήσει να εκτυπώσεις

και αυτό γίνεται γιατί η μελάνι λειτουργεί και σαν μέσο ψύξης της κεφαλής

οπότε αν δεν υπάρχει μελάνι υπάρχει κίνδυνος να σου κάψει την κεφαλή

Στο άλλο θέμα που αναφέρεσαι όλα τα μελανάκια γράφουν ημερομηνία που είναι η ημερομηνία

της λήξης εγγύησης αλλά στην δικιά σου περίπτωση που είναι ξεχωριστά μελάνι με κεφαλή

δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δεκαετίας να είναι που λέει ο λόγος

Μια περίπτωση να έχεις κάποιο θέμα είναι να κάνεις αναβάθμιση στο firmware 

και να σου βγάλει μήνυμα ότι το μελανάκι είναι παλιάς τεχνολογίας (μιλάμε για τουλάχιστον πενταετίας)

γι αυτό μπορούμε να κάνουμε αναβαθμίσεις στους drivers αλλά όχι στο firmware

που στο κάτω-κάτω δεν μας  προσφέρει και τίποτα σημαντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή είμαι αναγκασμένος να αλλάξω και τα τέσσερα μελανιά; 🤐

Το λέω γιατί για να αλλάξω και τα τέσσερα θέλω περίπου 250 ευρώ. Ενώ αν βάλω μόνο το μαύρο θα μου πάει γύρω στα 61 ευρώ. Είναι σίγουρο δηλαδή ότι δεν θα με αφήσει να εκτυπώνω μόνο με το μαύρο;

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Και κάτι άλλο Ο εκτυπωτής είναι εδώ και περίπου 9 μήνες χωρίς μελανιά δηλαδή τελείωσε αρχικά το μαύρο Οπότε δεν μπορούσα να εκτυπώσω κάτι και στη συνέχεια το magenta το yellow και το cyan που είχαν γύρω στο 10% στέγνωσαν με τον καιρό. Εχει γούστο να δώσω 250 ευρώ σε μελάνια και να μου έχει χαλάσει η κεφαλή 😎

Ξέρω βέβαια ότι το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα έχει σύστημα καθαρισμού κεφαλής διαφόρων επιπέδων.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, philos είπε

Δηλαδή είμαι αναγκασμένος να αλλάξω και τα τέσσερα μελανιά; 🤐

Το λέω γιατί για να αλλάξω και τα τέσσερα θέλω περίπου 250 ευρώ. Ενώ αν βάλω μόνο το μαύρο θα μου πάει γύρω στα 61 ευρώ. Είναι σίγουρο δηλαδή ότι δεν θα με αφήσει να εκτυπώνω μόνο με το μαύρο;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Και κάτι άλλο Ο εκτυπωτής είναι εδώ και περίπου 9 μήνες χωρίς μελανιά δηλαδή τελείωσε αρχικά το μαύρο Οπότε δεν μπορούσα να εκτυπώσω κάτι και στη συνέχεια το magenta το yellow και το cyan που είχαν γύρω στο 10% στέγνωσαν με τον καιρό. Εχει γούστο να δώσω 250 ευρώ σε μελάνια και να μου έχει χαλάσει η κεφαλή 😎

Ξέρω βέβαια ότι το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα έχει σύστημα καθαρισμού κεφαλής διαφόρων επιπέδων.

φίλε εξασφάλισε πρώτα ότι δεν σου έχει βουλώσει η κεφαλή (που μάλλον σου έχει στεγνώσει)

και μετά προχώρα Για καθάρισμα της κεφαλής με το πρόγραμμα δεν θα κάνεις και πολλά πράματα

γι αυτό καλό είναι να πας σε ένα κατάστημα κοντά σου που κάνουν αναγόμωση μελανιών να σου την καθαρίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...