Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις αγοράς κάρτας μνήμης για Nikon 1 J5...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα απέκτησα την Nikon 1 J5 και ως άσχετος εντελώς με το "άθλημα" θα ήθελα τις προτάσεις σας για την αγορά κάρτας μνήμης...

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και το budget μου είναι στα 20euro περίπου...

Έχω ξεχωρίσει

την SAMSUNG EVO PLUS 64GB MICRO SDXC U3 CLASS 10 στα 14euro

και την Sandisk Extreme 64GB MicroSDXC στα 21euro...

Θεωρώ ότι τα 64Gb με καλύπτουν (βγάζω κυρίως jpeg) αν και δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα video...πέρα από την εγγύηση 10 VS 30 χρόνια  και τη χρηματική διαφορα υπάρχει κάτι άλλο για αυτές τις κάρτες;

Αν υπάρχει κάποια πιο οικονομική πρόταση φυσικά και είναι καλοδεχούμενη...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skoulas είπε

Πρόσφατα απέκτησα την Nikon 1 J5 και ως άσχετος εντελώς με το "άθλημα" θα ήθελα τις προτάσεις σας για την αγορά κάρτας μνήμης...

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και το budget μου είναι στα 20euro περίπου...

Έχω ξεχωρίσει

την SAMSUNG EVO PLUS 64GB MICRO SDXC U3 CLASS 10 στα 14euro

και την Sandisk Extreme 64GB MicroSDXC στα 21euro...

Θεωρώ ότι τα 64Gb με καλύπτουν (βγάζω κυρίως jpeg) αν και δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα video...πέρα από την εγγύηση 10 VS 30 χρόνια  και τη χρηματική διαφορα υπάρχει κάτι άλλο για αυτές τις κάρτες;

Αν υπάρχει κάποια πιο οικονομική πρόταση φυσικά και είναι καλοδεχούμενη...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

  Πρωτίστως SanDisk , όπου είναι εφικτό , δείτε όμως και τις απαιτήσεις του σώματος , εγγραφή κλπ ....... τι υποστηρίζει , καλή επιτυχία . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δώσεις πολλά χρήματα για την κάρτα, μια απλή κάρτα αρκεί. Έχω και αρκετές sandisk και samsung evo, δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Να έχεις υπόψιν ότι όσο γρήγορη και να είναι η κάρτα σε περιορίζει το εσωτερικό buffer της μηχανή. Για να μπουκώσει η κάρτα θα πρέπει να τραβάς πολλές φωτογραφίες raw σε ριπές και πάλι δύσκολο. Για 4Κ βίντεο πάλι νομίζω είσαι εντάξει με μια απλή κάρτα όπως η samsung evo. Η μόνη χρησιμότητα που έχει μια γρήγορη κάρτα είναι όταν θες να περάσεις τις φώτο στον υπολογιστή με card reader usb3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...