Προς το περιεχόμενο

Απο crop σε full frame


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα,

ειμαι σε crop της nikon και θελω να αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου σε full frame

θελω να μου πειτε αν ειναι καλυτερο να παω σε μια dslr της nikon (που  ειμαι ποιο εξοικειωμένος στην χρηση της) η να παω σε mirrorless ?

Kαι αν μπορειτε να μου προτεινετε κανα σωμα αντιστοιχομ με ευρος τιμης 700-1000!Σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου εξαρτάται από την χρήση που κάνεις. Αν θες να κάνεις πιο πολύ χρήση video στα λεφτά που λες μπορείς να βρεις σώματα της sony όπως την a6300 με ένα αξιοπρεπές focus σε συνδυασμό με κάποιο prime φακό πιστεύω ότι θα είσαι οκ. Τώρα αν ασχολείσαι με φωτογραφία κυρίως ,θα σου πρότεινα να μείνεις ακόμα  στις dslr.Δεν γνωρίζω ποιους φακούς έχεις (αν έχεις) για full frame σώματα, πάντως οι επιλογές σου είναι σε αυτή τη φάση οι εξής η D610.Καινούργια αν έχεις φακούς και περιμένεις λίγο θα είναι στα χίλια ευρώ από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση, αλλιώς πάμε από grey import https://www.e-infin.com/eu/item/1797/nikon_d610_digital_slr_camera_body_only_black στα 750 ευρώ με 1 χρόνο εγγύηση εξωτερικού και με ένα φτηνό φακό zoom της επιλογής σου είτε έναν prime 50mm 1.8 ή 85mm 1.8. Για να καταλάβουμε καλύτερα πες μας ,τι σώμα crop έχεις και τι φωτογραφίζεις ακριβώς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, skream είπε

Κατά την γνώμη μου εξαρτάται από την χρήση που κάνεις. Αν θες να κάνεις πιο πολύ χρήση video στα λεφτά που λες μπορείς να βρεις σώματα της sony όπως την a6300 με ένα αξιοπρεπές focus σε συνδυασμό με κάποιο prime φακό πιστεύω ότι θα είσαι οκ. Τώρα αν ασχολείσαι με φωτογραφία κυρίως ,θα σου πρότεινα να μείνεις ακόμα  στις dslr.Δεν γνωρίζω ποιους φακούς έχεις (αν έχεις) για full frame σώματα, πάντως οι επιλογές σου είναι σε αυτή τη φάση οι εξής η D610.Καινούργια αν έχεις φακούς και περιμένεις λίγο θα είναι στα χίλια ευρώ από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση, αλλιώς πάμε από grey import https://www.e-infin.com/eu/item/1797/nikon_d610_digital_slr_camera_body_only_black στα 750 ευρώ με 1 χρόνο εγγύηση εξωτερικού και με ένα φτηνό φακό zoom της επιλογής σου είτε έναν prime 50mm 1.8 ή 85mm 1.8. Για να καταλάβουμε καλύτερα πες μας ,τι σώμα crop έχεις και τι φωτογραφίζεις ακριβώς;

εχω ενα πολυ entry σωμα d90 με φακο 35mm 1.8f και εναν samyang 14mm 2.8f(οπου τον πηρα με την προυποθεση οτι τον επομενο μηνα παω σε full frame body)!Κυριως με φωτογραφια ασχολουμαι(πορτραιτα,τοπια και ληψεις χαμηλου φωτισμου[) αλλα θα ηθελα να πειραματιστω με βιντεο καθως ειμαι σε basic level!

 

Επεξ/σία από Stickmanpao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αφού δεν έχεις μαζέψει πολλούς φακούς τότε πήγαινε στην d7200 η d7100 καλύτερο auto focus μπορείς να αξιοποιήσεις και άλλους φακούς παλαιότερους με το μοτέρ που έχει 1080p video και είναι από τα καλύτερα dx σώματα. Σκέψου ότι πολλοί επαγγελματίες την χρησιμοποιούν σε βαφτίσεις και γάμους ακόμα και σήμερα. Έχουν υποδοχή για mic, audio για το video που σε ενδιαφέρει. Μπορείς να τις βρει οικονομικά καινούργιες ή μεταχειρισμένες και επενδύεις τα χρήματα σου σε ΦΑΚΟΥΣ!!! Οι φακοί θα κάνουν τη διαφορά στις φωτογραφίες σου και είναι η καλύτερη επένδυση! Μάζεψε πρώτα τους φακούς για τα θέματα που σε ενδιαφέρουν και μετά θα βρεις σώματα σε πολύ καλές τιμές με την τρέλα των mirrorless που έχουν πλέον όλες τις εταιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Stickmanpao13 είπε

 εναν samyang 14mm 2.8f(οπου τον πηρα με την προυποθεση οτι τον επομενο μηνα παω σε full frame body)!Κυριως με φωτογραφια ασχολουμαι(πορτραιτα,τοπια και ληψεις χαμηλου φωτισμου[) αλλα θα ηθελα να πειραματιστω με βιντεο καθως ειμαι σε basic level!

Ο 14ρης χαραμίζεται σε crop . Ενώ σε full frame , θα πάθεις πλάκα όταν δεις τι κάνει . Για τοπία, είναι σπουδαίος φακός (συγκριτικά ο 14ρης της sigma , κάνει 1250 ευρώ από το e-infin ). 

Η εποχή είναι καλή για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση , γιατί η d90 πιάνει ακόμη κάποια χρήματα. Οπότε για να μην ξοδέψεις πολλά, θα έλεγα να ξεκινήσεις με αγγελία τη d90+35mm 1.8f , στα 280 ευρώ και αν φύγει , χτυπάς καπάκι μία d-610 από e-infin . Με +100 παίρνεις έναν 50ρη af-d (έχω το ίδιο πακέτο ). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ο 14ρης χαραμίζεται σε crop . Ενώ σε full frame , θα πάθεις πλάκα όταν δεις τι κάνει . Για τοπία, είναι σπουδαίος φακός (συγκριτικά ο 14ρης της sigma , κάνει 1250 ευρώ από το e-infin ). 

Η εποχή είναι καλή για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση , γιατί η d90 πιάνει ακόμη κάποια χρήματα. Οπότε για να μην ξοδέψεις πολλά, θα έλεγα να ξεκινήσεις με αγγελία τη d90+35mm 1.8f , στα 280 ευρώ και αν φύγει , χτυπάς καπάκι μία d-610 από e-infin . Με +100 παίρνεις έναν 50ρη af-d (έχω το ίδιο πακέτο ). 

Εχω 2 σωματα της d90,μπορω να το δωσω 150 το ενα που ειναι refurbished?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stickmanpao13 είπε

Εχω 2 σωματα της d90,μπορω να το δωσω 150 το ενα που ειναι refurbished?

Κάπου εκεί θα έλεγα ότι ξεκινάς την αγγελία και βλέπεις. Στα 160-170 ευρώ το σώμα d90 . Αν αφιερώσεις χρόνο για να πουλήσεις μέσω ebay , ίσως ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...