Προς το περιεχόμενο

Live stream συνδεσμολογία και hardware


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Θέλω να ξεκινήσω κάποια live stream και είμαι σε φάση αγοράς εξοπλισμού. Διαθέτω όμως κάποια πράγματα και προσπαθώ να σκεφτώ έναν τρόπο για να αποφύγω άσκοπες αγορές.

 

Λοιπόν, έχω την canon dslr eos 500d. Έχει έξοδο hdmi αλλά δεν έχει είσοδο για μικρόφωνο. Η απορία μου είναι η εξής: υπάρχει τρόπος να παίρνω εικόνα από την κάμερα με κάποια video card (κατά προτίμηση εξωτερική) και ήχο ξεχωριστά, κατευθείαν στον υπολογιστή ή μέσω της κάρτας βίντεο (αν υποστηρίζει είσοδο για μικρόφωνο) και να κάνω το live stream;

 

Προφανώς προσπαθώ να αποφύγω την αγορά νέας φωτογραφικής με είσοδο για μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ για τον ίδιο σκοπό το Blackmagic Intensity. Σου επιτρέπει να ενώσεις ήχο + βίντεο από διαφορετικές πηγές, ενώ η έξοδός του είναι μία απλή USB 3.0 ή TB. Λύνει χέρια, αλλά κοστίζει.

Στο software έχεις κατασταλάξει; Πολλά έχουν τη δυνατότητα να πάρουν τον ήχο από διαφορετικό interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω μια κάμερα για το skype η οποία έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο αλλά δεν είναι και πολύ καλό. Οπότε χρησιμοποιώ την κάμερα με ένα άλλο μικρόφωνο. Στο control panel>sound>recording διαλέγεις ποιο από τα 2 μικρόφωνα θες. Επιλέγω της κάρτας ήχου και όχι της κάμερας. Άρα μάλλον κάπως έτσι θα το λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

22 ώρες πριν, Aigeas είπε

Έχω μια κάμερα για το skype η οποία έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο αλλά δεν είναι και πολύ καλό. Οπότε χρησιμοποιώ την κάμερα με ένα άλλο μικρόφωνο. Στο control panel>sound>recording διαλέγεις ποιο από τα 2 μικρόφωνα θες. Επιλέγω της κάρτας ήχου και όχι της κάμερας. Άρα μάλλον κάπως έτσι θα το λύσεις. 

Οπότε λες να πάρω ένα video capture για είσοδο εικόνας από την DSLR  και για τον ήχο να αλλάξω την πήγη ήχου από τα settings. Ok θα το δω..

 

Στις 3/3/2019 στις 5:16 ΜΜ, Haldol είπε

Χρησιμοποιώ για τον ίδιο σκοπό το Blackmagic Intensity. Σου επιτρέπει να ενώσεις ήχο + βίντεο από διαφορετικές πηγές, ενώ η έξοδός του είναι μία απλή USB 3.0 ή TB. Λύνει χέρια, αλλά κοστίζει.

Στο software έχεις κατασταλάξει; Πολλά έχουν τη δυνατότητα να πάρουν τον ήχο από διαφορετικό interface.

Ωραία ιδέα αυτή. Είναι πιο κοντά στην λύση που θέλω. Σκέφτομουν κάποιο από τα προϊόντα της Elgato επειδή το software τους είναι ιδιαίτερα καλό και κάνεις απευθείας stream σε υπηρεσίες όπως restrem.io και από εκεί σε όλες σχεδόν τις πιθανές υπηρεσίες και κοινωνικά δίκτυα. Αλλά δεν βρήκα κάποιο από τα προϊόντα της Elgato που να έχει και είσοδο ήχου και εικόνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...