Προς το περιεχόμενο

Sony 6300...Τι γνωμη εχετε για την εικονα της? :(


tselehub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ειμαι κατοχος της sony a6300 σχεδον ενα χρονο. Ο λογος που την αγορασα περισσοτερο ηταν βιντεο αλλα που και που και καμια φωτογραφια...Εχουν περασει απο τα χερια μου ο κιτ φακος, ο sony 18-105, ο sigma 30mm 1.4 και ο sigma 16mm 1.4... Μεχρι σημερα δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την εικονα της...Τα βλεπω ολα καπως flat...αλλα οχι απο θεμα χρωματων...Καθε φωτογραφια που θα βγει δεν μου φαινεται "3D"...

Δεν υπαρχει "βαθος"...σαν να φωτογραφιζω ενα πινακα μου φαινεται...Επισης δεν μου φαινεται καθολου sharp...βεβαια αυτο ειναι περισσοτερο θεμα φακου...Βλεπω φωτογραφιες απο καμερα nikon, canon των 300Ε με φακους των 80-100 Ευρω και οι φωτογραφιες δεν συγκρινονται....Ειναι καποιος αλλος κατοχος αυτης της καμερας να μου πει την γνωμη του?

Επεξ/σία από tselehub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tselehub είπε

Καλησπερα ειμαι κατοχος της sony a6300 σχεδον ενα χρονο. Ο λογος που την αγορασα περισσοτερο ηταν βιντεο αλλα που και που και καμια φωτογραφια...Εχουν περασει απο τα χερια μου ο κιτ φακος, ο sony 18-105, ο sigma 30mm 1.4 και ο sigma 16mm 1.4... Μεχρι σημερα δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την εικονα της...Τα βλεπω ολα καπως flat...αλλα οχι απο θεμα χρωματων...Καθε φωτογραφια που θα βγει δεν μου φαινεται "3D"...

Δεν υπαρχει "βαθος"...σαν να φωτογραφιζω ενα πινακα μου φαινεται...Επισης δεν μου φαινεται καθολου sharp...βεβαια αυτο ειναι περισσοτερο θεμα φακου...Βλεπω φωτογραφιες απο καμερα nikon, canon των 300Ε με φακους των 80-100 Ευρω και οι φωτογραφιες δεν συγκρινονται....Ειναι καποιος αλλος κατοχος αυτης της καμερας να μου πει την γνωμη του?

     Ανεβάστε μας μια φωτογραφία σας και περιγράψτε μας τι είναι αυτό που δεν σας άρεσε ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εννοω στα settings θα εχει,  υποθετω οπως και η canon να πειραζεις το sharpness,  saturation κτλ. και να φτιαχνεις ενα picture profile. 

Αλλα οπως και να χει καλο ειναι να ανεβασεις μια εικονα να την δουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Οχι εννοω στα settings θα εχει,  υποθετω οπως και η canon να πειραζεις το sharpness,  saturation κτλ. και να φτιαχνεις ενα picture profile. 

Αλλα οπως και να χει καλο ειναι να ανεβασεις μια εικονα να την δουμε. 

Τα pp δεν επηρεάζουν τα Raw αρχεία..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω εγώ την συγκεκριμένη, ειναι πολυ καλη μηχανούλα για τα λεφτά της.  Ο λόγος που σου φαίνονται flat ειναι επειδή τραβάς RAW.  Σε όλες τις μηχανές τα αρχεία RAW ειναι πιο flat , δοκίμασε στο Lightroom να περάσεις picture profile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tselehub είπε

Τα pp δεν επηρεάζουν τα Raw αρχεία..  

Ναι σωστα, τραβας raw.  

Οποτε καλο ειναι να ανεβασεις μια φωτο να την δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Ναι σωστα, τραβας raw.  

Οποτε καλο ειναι να ανεβασεις μια φωτο να την δουμε.

Θα ανεβάσω αύριο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...