Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εγκατάσταση εφαρμογής σε Ubuntu


dj_takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν. Έχουμε και λέμε. Μετά από μιας ώρας ασχολίας με το πρόγραμμα, είδα τα εξής. Πανεύκολο στη χρήση, παιδικό θα έλεγα, και μπορώ να πω αποτελεσματικό. Το αποτέλεσμα του Photoshop δεν το φτάνει σε καμία περίπτωση όπως είδα σε κάτι οδηγούς στο youtube, αλλά είναι πολύ γρήγορο. Κάνει αυτό που λέει. Χρωματίζει φωτογραφίες με λίγα κλικ. Σε φωτογραφίες με λεπτομέρειες και πολλά χρώματα, θα χρειαστεί σαφώς παραπάνω χρόνος αλλά τη φωτό που σας δείχνω (την πήρα από το ίντερνετ)την έκανα σε 70 δευτερόλεπτα. Την έκανα και λίγο μπακαλίστικα, τα είδα μετά τα λάθη της, αλλά σίγουρα με ελάχιστο παραπάνω χρόνο θα έβγαινε πολύ καλύτερη.Απλά έχει το εξής θέμα. Κάποιες φορές, δεν έχω ακόμα καταλάβει πότε το κάνει, αν ας πούμε πας να χρωματίσεις μια μπλούζα κόκκινη, θα σου γεμίσει όλη τη φωτό με μια χροιά κόκκινη. Άρα πρέπει να κάνεις περισσότερες διορθώσεις. Και πάλι δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά πρέπει να μαρκάρεις περισσότερες περιοχές.

Η φωτό όπως την πήρα.

https://ibb.co/fp4nSFH

Η φωτό όπως κατέληξε.

https://ibb.co/27DTwGJ

Και τέλος τα κλικ που έκανα.

https://ibb.co/x2CkBNb

Την αποθηκεύει σαν .png, σε έναν φάκελο, μαζί με κάτι άλλα αρχεία, συν τις φωτό που ανέβασα. Αν κάποιος θελήσει να το εγκαταστήσει, έχει κάποια έξτρα πραγματάκια που πρέπει να γίνουν για να δουλεύει πιο σωστά. Για να μη παιδευτείτε να τα ψάχνετε, επειδή είναι διάσπαρτα, ρωτήστε εδώ. Όπως δείχνουν τα πράγματα θα την κάνω την δουλειά μου, πάντως, οπότε για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ βλέπω πάντως χοντρά λάθη στην φωτογραφία που έβαλες, τα οποία την καθιστούν μη χρησιμοποιήσιμη, σαν να την έκανε παιδάκι στο paint είναι. Ο ουρανός είναι πράσινος, στο κέντρο ο δρόμος είναι πράσινος, υπάρχει τεράστια διαρροή καφέ/κόκκινου εκατέρωθεν των κορμών των δέντρων, κλπ κλπ. Για τα δικά μου μάτια, το αποτέλεσμα είναι απαράδεκτο και μη χρησιμοποιήσιμο. Εγώ τέτοια φωτό δεν θα την έδειχνα πουθενά.

Βέβαια και το δείγμα που διάλεξες είναι πολύ δύσκολο, δεν λέω, άντε να βρεθεί άκρη στο καφέ/πράσινο μεταξύ κλαδιών/φύλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2019 στις 12:25 ΜΜ, RTW4ever είπε

Εγώ βλέπω πάντως χοντρά λάθη στην φωτογραφία που έβαλες, τα οποία την καθιστούν μη χρησιμοποιήσιμη, σαν να την έκανε παιδάκι στο paint είναι. Ο ουρανός είναι πράσινος, στο κέντρο ο δρόμος είναι πράσινος, υπάρχει τεράστια διαρροή καφέ/κόκκινου εκατέρωθεν των κορμών των δέντρων, κλπ κλπ. Για τα δικά μου μάτια, το αποτέλεσμα είναι απαράδεκτο και μη χρησιμοποιήσιμο. Εγώ τέτοια φωτό δεν θα την έδειχνα πουθενά.

Βέβαια και το δείγμα που διάλεξες είναι πολύ δύσκολο, δεν λέω, άντε να βρεθεί άκρη στο καφέ/πράσινο μεταξύ κλαδιών/φύλλων.

Για τα λάθη έχεις δίκιο. Αλλά στην ουσία δεν φταίει και το πρόγραμμα. Αν δεις τα κλικ μου στην τελευταία φωτό που έβαλα, θα δεις ότι δεν κλίκαρα πάνω σε συγκεκριμένες θέσεις που έπρεπε για να διορθώσω τα λάθη. Παράδειγμα, για τον ουρανό που είπες, δεν είχα δει καν ότι έχει ουρανό η φωτογραφία. Αλλιώς θα είχα βάλει ένα μπλε. Τώρα που το είπες το πρόσεξα. Όπως είπα το έκανα τελείως μπακαλίστικα, και στην ουσία το αποτέλεσμα βγήκε σε ένα λεπτό. Το δείγμα ήταν το πρώτο που βρήκα. Αν αντί για ένα λεπτό, ασχοληθεί κανείς 5 ή 10 με τη συγκεκριμένη φωτό, θα την κάνει αγνώριστη πιστεύω. Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου ότι έχει λάθη χοντρά, και ότι είναι και δύσκολο δείγμα. Τις δικές μου πάντως φωτό που φτιάχνω τις προσέχω καλύτερα.😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...