Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εγκατάσταση εφαρμογής σε Ubuntu


dj_takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, RTW4ever είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι ακόμα σε alpha στάδιο. Καταρχήν έπρεπε να έχει ένα script εγκατάστασης, που να ελέγχει τις εξαρτήσεις που λείπουν και αφού ενημερώσει τον χρήστη και πάρει την άδεια, να τις κατεβάσει και εγκαταστήσει μόνο του. Όχι να λέει του χρήστη, φτιάξ' το μόνος σου. Για να μην σου πω ότι έπρεπε να υπάρχει σε έτοιμο deb εκτελέσιμο.

Αν και λατρεύω το Linux, κάτι τέτοια είναι που δεν αντέχω. Παντού μισές δουλειές ρε παιδί μου. Ε αφού φτιάχνεις το ρημάδι το πρόγραμμα, φτιάξ' το σε ένα ολοκληρωμένο πακέτο που να δουλεύει!

Δηλαδή στα Win τόσες χιλιάδες freeware, οι δημιουργοί τους γιατί τα φτιάχνουν σε ολοκληρωμένα πακέτα που δουλεύουν; Χαζοί είναι εκείνοι και οι του Linux είναι οι έξυπνοι;

ΥΓ. Αυτό που ζητάς, γίνεται σχετικά εύκολα στο Photoshop. 😋

Αν και όπως είπα είμαι αρχάριος στα Linux έχω δει καλή δουλειά να γίνεται σε γενικές γραμμές. Στο συγκεκριμένο, το πρόβλημα είναι ο δημιουργός του και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι είναι απαράδεκτο που αφήνει τον χρήστη να παιδεύεται. 

Εύκολα γίνεται στο Photoshop αν ξέρεις να το δουλεύεις. Εγώ ο δόλιος που δεν ξέρω όμως... Άσε που δεν το έχω και το photoshop. Όχι ότι δεν το βρίσκω... αλλά τελοσπάντων.  Θα περάσω και debian, γιατί ο οδηγός όλος έχει γίνει πάνω σε debian. Αν και πάλι έχω τα ίδια error, το παρατάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Debian είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο στο στήσιμο από το Ubuntu, πάρα πολλά πράγματα που στο Ubuntu είναι έτοιμα, εκεί θέλουν χειροκίνητο στήσιμο. Είναι για φανατικούς και γνώστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Το Debian είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο στο στήσιμο από το Ubuntu, πάρα πολλά πράγματα που στο Ubuntu είναι έτοιμα, εκεί θέλουν χειροκίνητο στήσιμο. Είναι για φανατικούς και γνώστες.

Τα βλέπω τώρα που τα περνάω. Θα καλοπερασω μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gakos1112 είπε

LMDE: ετοιματζιδικο Debian Stable

https://linuxmint.com/download_lmde.php

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Είχα ήδη εγκαταστήσει debian βέβαια, και έκανα install το πρόγραμμα με επιτυχία και όλα καλά. Αλλά πάλι το ίδιο κάνει όσον αφορά το bug. Οπότε δύο πράγματα μου μένουν να κάνω. Εδώ Κάποιος αναφέρει το ίδιο πρόβλημα, και το λύνει λέει κιόλας. Άρα το ψάχνω, και αν το λύσω το θέμα έχει καλώς. Η άλλη λύση είναι να το παρατήσω, και να κοιτάξω κάτι στα windows για να κάνω τη δουλειά μου. Έχω καμιά 80αριά φωτό βέβαια, αλλά όσο μου πάρει. Σας ευχαριστώ όλους πάντως για τις απαντήσεις και τον χρόνο που διαθέσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dj_takis είπε

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Είχα ήδη εγκαταστήσει debian βέβαια, και έκανα install το πρόγραμμα με επιτυχία και όλα καλά. Αλλά πάλι το ίδιο κάνει όσον αφορά το bug. Οπότε δύο πράγματα μου μένουν να κάνω. Εδώ Κάποιος αναφέρει το ίδιο πρόβλημα, και το λύνει λέει κιόλας. Άρα το ψάχνω, και αν το λύσω το θέμα έχει καλώς. Η άλλη λύση είναι να το παρατήσω, και να κοιτάξω κάτι στα windows για να κάνω τη δουλειά μου. Έχω καμιά 80αριά φωτό βέβαια, αλλά όσο μου πάρει. Σας ευχαριστώ όλους πάντως για τις απαντήσεις και τον χρόνο που διαθέσατε.

Πάντως πιο γρήγορα θα μάθαινες από 1-2 tutorial στο photoshop, παρά όλη αυτή την ταλαιπωρία. 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Πάντως πιο γρήγορα θα μάθαινες από 1-2 tutorial στο photoshop, παρά όλη αυτή την ταλαιπωρία. 😋

Αστον , θα μαθει να εγκαθιστα οποια διανομη μπορεις να φανταστεις σε λιγες μερες.Ξερεις ποσες φορες περασε ubuntu στο μηχανημα του ? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Πάντως πιο γρήγορα θα μάθαινες από 1-2 tutorial στο photoshop, παρά όλη αυτή την ταλαιπωρία. 😋

Αυτό είναι αλήθεια. Απλά λόγω όγκου, έψαχνα κάτι πιο αυτοματοποιημένο. Αλλά μαθαίνω κιόλας διάφορα πράγματα καθώς όπως είπα αρχάριος.

 

15 ώρες πριν, mphxths είπε

Αστον , θα μαθει να εγκαθιστα οποια διανομη μπορεις να φανταστεις σε λιγες μερες.Ξερεις ποσες φορες περασε ubuntu στο μηχανημα του ? :)

Κι αυτό είναι αλήθεια. Έχω έναν ssd, που απορώ ακόμα πώς δουλεύει. 20-25 φορμάτ τα έκανα σίγουρα. Τα ubuntu είναι και εύκολα στην εγκατάσταση. Με τα debian ζορίστηκα λίγο αλλά τα πέρασα κι αυτά. Φορμάτ έκανα γιατί δεν ξέρω να κάνω unistall ένα πρόγραμμα στα linux (καλά αυτό πες ότι το έβρισκα. Τόσους οδηγούς διάβασα. Θα διάβαζα ακόμα έναν.) Αλλά κυρίως γιατί δεν ήξερα τι μπορεί να είχε περάσει λάθος από τόσα πακέτα, και κατά πόσο μπορεί αυτό να επηρέαζε την επόμενη κίνηση που έπρεπε να κάνω.

Και για να μη μακρηγορώ, το θέμα λύθηκε πλέον, και το πρόγραμμα δουλεύει όπως πρέπει. Η λύση είναι όντως αυτή που λέει ο τύπος στο λινκ του παραπάνω ποστ μου, και είναι και πολύ απλή. Μια γραμμή απλά ήθελε διόρθωμα, σε ένα αρχείο. Απλά ο οδηγός μάλλον στηρίζεται σε μια έκδοση του προγράμματος που δεν έχει τη διόρθωση, οπότε έτσι την πάταγα.

Αν σας ενδιαφέρει, να ανεβάσω κάποια δείγματα του προγράμματος το ΣΚ που θα ξεκινήσω να το δουλεύω, για να δείτε τη διαφορά, αλλά και πόσο γρήγορο είναι. Αυτό είναι που με ενδιαφέρει κυρίως.

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Τόσους οδηγούς διάβασα. Θα διάβαζα ακόμα έναν.) Αλλά κυρίως γιατί δεν ήξερα τι μπορεί να είχε περάσει λάθος από τόσα πακέτα, και κατά πόσο μπορεί αυτό να επηρέαζε την επόμενη κίνηση που έπρεπε να κάνω.

apt search paketo
sudo apt install paketo
sudo apt remove paketo
sudo apt autoremove

Με το τελευταιο , το συστημα , σου βγαζει αν υπαρχουν πακετα που ειχαν μπει σαν εξαρτησεις με καποιο προγραμμα..το προγραμμα αυτο εχει πλεον απεγκατασταθει , οποτε και αυτες οι εξαρτησεις δεν χρειαζονται απο κανενα αλλο πακετο πλεον και μπορουν με ασφαλεια να αφαιρεθουν.Παντα τσεκαρεις βεβαια ποια πακετα σου αναφερει οτι μπορουν να αφαιρεθουν μην γινει καμμια στραβη.

Με αυτες τις παραμετρους του "apt" , καθαριζεις απο αποψη , βαλε/βγαλε πακετα..και δεν αγχωνεσαι οτι επηρεαζεται κατι αλλο στο συστημα.

Yπαρχει και το :

sudo apt purge paketo

που κανει ο,τι και το "remove" και επιπροσθετως αφαιρει και ολα τα configuration files του πακετου που αφαιρουμε..

Πωωω παλι διδαξα σημερα ;)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

apt search paketo
sudo apt install paketo
sudo apt remove paketo
sudo apt autoremove

Με το τελευταιο , το συστημα , σου βγαζει αν υπαρχουν πακετα που ειχαν μπει σαν εξαρτησεις με καποιο προγραμμα..το προγραμμα αυτο εχει πλεον απεγκατασταθει , οποτε και αυτες οι εξαρτησεις δεν χρειαζονται απο κανενα αλλο πακετο πλεον και μπορουν με ασφαλεια να αφαιρεθουν.Παντα τσεκαρεις βεβαια ποια πακετα σου αναφερει οτι μπορουν να αφαιρεθουν μην γινει καμμια στραβη.

Με αυτες τις παραμετρους του "apt" , καθαριζεις απο αποψη , βαλε/βγαλε πακετα..και δεν αγχωνεσαι οτι επηρεαζεται κατι αλλο στο συστημα.

Yπαρχει και το :


sudo apt purge paketo

που κανει ο,τι και το "remove" και επιπροσθετως αφαιρει και ολα τα configuration files του πακετου που αφαιρουμε..

Πωωω παλι διδαξα σημερα ;)

Όντως δίδαξες. Αυτές οι εντολές είναι γενικά για λίνουξ ή μόνο για ubuntu; Γιατί στο debian, έγραφε ότι δεν έβρισκε την εντολή sudo. Για root δικαιώματα έδινα

su -l

Κι αυτό από οδηγό το βρήκα. Μετά βέβαια δεν θυμάμαι τι έκανα και τις έπαιρνε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Αυτές οι εντολές είναι γενικά για λίνουξ ή μόνο για ubuntu;

Στην ουσια η εντολη ειναι η "apt" και αυτα που παρεθεσα ηταν καποιες παραμετρους της.Αρα αυτα ισχυουν για οποια διανομη χρησιμοποιει το "apt" για την διαχειριση των πακετων της.Δηλαδη για ubuntu-οειδη και debian-οειδη σιγουρα.

22 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Γιατί στο debian, έγραφε ότι δεν έβρισκε την εντολή sudo.

Μπορει να μην ειχε εγκατασταθει για καποιον λογο.Στα @@ σου , βαλτο μονος σου.
 

su -
apt install sudo

Η πρωτη εντολη υπονοει οτι εχει οριστει κωδικος για τον χρηστη root.
Αφου μπει το sudo , μετα τα πραγματα περιπλεκονται με την εννοια , οτι πρεπει να εξασφαλισεις οτι ο "user" σου εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει το "sudo".Υπαρχει ενα αρχειο που οριζει ποιος εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει το sudo και με ποιον τροπο.Το αρχειο ειναι το "/etc/sudoers".

Αν δεν μπορει ο χρηστης σου να χρησιμοποιησει το sudo (πολυ πιθανο απο την στιγμη που το sudo δεν ηταν προεγκατεστημενο οποτε και η εγκατασταση ισως να μην το τακτοποιησε το ζητημα αυτο) , ο πιο ευκολος τροπος για να διευθετηθει το ζητημα ειναι ο εξης.
1.Δηλωνεις ως δευτερευον γκρουπ του χρηστη σου το "wheel" , γοογλαρε πως γινεται.
2.Ως root (su -) , εκτελεις την εντολη "visudo" , το οποιο στην ουσια ανοιγει το αρχειο "/etc/sudoers" και πας και κανεις un-comment την γραμμη που αναφερεται στο "wheel group".Ισως εχει 2 γραμμες που η μια αναφερει την εγγραφη "NOPASSWD"..καλυτερα αυτην να την αφησεις commented και να κανεις "την αλλη" un-comment.
3.Logout / login και εισαι ετοιμος.

Ρε λετε να ξεκινησω σεμιναρια λινουξ ? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ρε λετε να ξεκινησω σεμιναρια λινουξ ? :)

Δε ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά ήδη έγραψες δύο οδηγούς για Linux. Άσε που για μένα που θέλω να φύγω απ τα Windows τώρα που θα τελειώσει η υποστήριξη για τα 7, το να τα μάθω, (να τα μάθω καλά όμως) θα ήταν βούτυρο στο ψωμί μου. Gamer δεν είμαι. Αν και νομίζω ότι στα 44 μου, έχει περάσει ο καιρός που μαθαίνεις εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dj_takis είπε

θέλω να φύγω απ τα Windows τώρα που θα τελειώσει η υποστήριξη για τα 7

Υπαρχουν και τα windows 10 να ξερεις :)

Δεν θελω να το γυρισω στο πλαι , το παχος του θα σε κανει να κλαψεις σαν μικρο κοριτσι :) Πλεον βεβαια με το ιντερνετ υπαρχουν απειροιιιιι οδηγοιιιι και βιντεος κλπ.
Βαζεις σε virtual machines διανομες και κανεις πειραματα και δοκιμες..τους βγαζεις τα ματια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Υπαρχουν και τα windows 10 να ξερεις :)

Δεν θελω να το γυρισω στο πλαι , το παχος του θα σε κανει να κλαψεις σαν μικρο κοριτσι :) Πλεον βεβαια με το ιντερνετ υπαρχουν απειροιιιιι οδηγοιιιι και βιντεος κλπ.
Βαζεις σε virtual machines διανομες και κανεις πειραματα και δοκιμες..τους βγαζεις τα ματια...

Δεν με τρομάζει το πάχος.😁 Βιβλία φτιάχνω στην δουλειά μου. Οπότε τα έχω συνηθίσει, Να τα επεξεργάζομαι όμως. Όχι να τα διαβάζω.😁 Αλλά αυτά που είπες, ισχύουν. Στο ίντερνετ  πλέον υπάρχουν τα πάντα. Κάπως έτσι έφτασα κι εγώ να μπορώ να κάνω έστω τα βασικά στο Linux. Τα 10άρια δεν τα συμπάθησα ποτέ. Επιχείρησα να τα βάλω τρεις φορές. Δεν μ' αρέσαν. Ίσως αναγκαστώ να πάω κάποια στιγμή, αν δεν έχω βγάλει άκρη με τα Linux έως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκρίνω μετάβαση στο Linux. Εγώ σε λαπτοπς έχω αποκλειστικά Mint xfce, έχω οικιακό σερβερ με ubuntu server 16.04 χωρίς γραφικό περιβάλλον, έχω κατεβαστήρι με Lubuntu 18.04 minimal. Λατρεύω την ευπλασία τους και τις τρομερές δυνατότητες του command line.

Δυστυχώς στα δύο κύρια pc δεν μπορώ να φύγω από τα win λόγω κυρίως των επαγγελματικών προγραμμάτων και πολύ λιγότερο λόγω gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...