Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εγκατάσταση εφαρμογής σε Ubuntu


dj_takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ και μπαίνω στο ψητό. Για αρχή να σημειώσω ότι είμαι αρχάριος χρήστης Linux, και ότι τρέχω αναγκαστικά Ubuntu, γιατί έχω διαβάσει ότι η εφαρμογή που θέλω να εγκαταστήσω, τρέχει απροβλημάτιστα σε Ubuntu. Φυσικά κάποιοι τρέχουν και άλλες διανομές, μέχρι και σε windows έχω διαβάσει ότι τα έχουν καταφέρει. Μετά από τουλάχιστον 20 αποτυχημένες προσπάθειες, και ξανά επανεγκατάσταση ubuntu (γιατί δεν ξέρω κατά πόσο έχω επηρεάσει διάφορα πράγματα, όπως είπα είμαι αρχάριος), άκρη δεν έχω βγάλει. Έχω ρίξει πολύ διάβασμα, αλλά αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό που διαβάζεις, πώς να βγάλεις άκρη;

Το πρόγραμμα είναι αυτό , και ζητάει ένα σωρό άλλα πράγματα για εγκατάσταση που εγώ σαν αρχάριος αδυνατώ να το κάνω. Για παράδειγμα ζητάει να κάνω install το caffe. (Δεν ξέρω τι είναι.) Όταν πάω να το κάνω με διάφορους οδηγούς που βρίσκω, ζητάει να το κάνω compile, το οποίο επίσης δεν ξέρω πώς να το κάνω, και κάπως έτσι χάνω την μπάλα.

Να πω πως το πρόγραμμα τρέχει σε cpu mode και gpu mode. Σε cpu mode κατάφερα να το τρέξω αλλά δεν γίνεται να δουλέψεις έτσι. Κάθε κλικ που κάνεις εμφανίζεται μετά από δύο λεπτά στην οθόνη. Το όλο πρόβλημα το έχω στο να εγκατασταθεί σε gpu mode. Ζητάει να εγκαταστήσω cuda, cudNN, και άλλα πολλά που σε έμπειρους χρήστες linux ίσως είναι γελοία. Σε μένα φαντάζουν βουνό.

Το όλο σκηνικό γίνεται για να χρωματίσω κάποιες (αρκετές) ασπρόμαυρες φωτό από προγόνους μου, που θέλω να παρουσιάσω σαν έκπληξη στους τωρινούς συγγενείς μου. Απ' ότι είδα εδώ τα καταφέρνει μια χαρά το πρόγραμμα. Εδώ υπάρχει κι ένας οδηγός, και κάπως έτσι το κατάφερα μέσω cpu. Αλλά με τίποτα σε gpu mode. 

Έχω, i7 4790k, GTX 1060 6GB, και Ubuntu 18.10, φρέσκια εγκατάσταση. (Για 20ή φορά). Αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί και να βοηθήσει, είναι καλοδεχούμενος και τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ακόμα και να συνδεθεί μέσω μιας εφαρμογής απομακρυσμένης πρόσβασης στο pc μου, θα ήταν ότι το καλύτερο. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το gpu mode , απο ο,τι διαβαζω περνας το caffe-cuda και οχι το caffe-cpu.Τα εχουν να κανουν conflict απο ο,τι βλεπω.Δεν χρειαζεται ουτε compiles ουτε τιποτα.
Χτυπας τις εντολες που βρηκες στον οδηγο , και περνας ενα-ενα τα πακετα που εχεις εκει.Σε ποιο πακετο κολλησες?Το caffe-cuda υπαρχει στο ubuntu , μην κοιτας τι λεει περι install from the source και μαλακιες...

Περνα ολα τα πακετα και μετα περνας και το προγραμμα οπως λεει στο σημειο "download and install ideepcolor".
Περα απο το caffe  , κολλησες σε καποιο απο τα αλλα προγραμματα που ζηταει?Ειναι καποιο που δεν περναει?

Yποθετω εχεις περασει driver για την 1060 ε?Aν οχι πηγαινε στα προγραμματα , ψαξε για το "software & updates" και στο tab "additional drivers"  , βαλτου να περασει τον "κλειστο" driver για την nvidia...
Iσως να χρειαστει το cuda toolkit καποια στιγμη , αλλα αυτο ειναι πταισμα μπροστα σε ολα τα υπολοιπα που πρεπει να περασεις.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Για το gpu mode , απο ο,τι διαβαζω περνας το caffe-cuda και οχι το caffe-cpu.Τα εχουν να κανουν conflict απο ο,τι βλεπω.Δεν χρειαζεται ουτε compiles ουτε τιποτα.
Χτυπας τις εντολες που βρηκες στον οδηγο , και περνας ενα-ενα τα πακετα που εχεις εκει.Σε ποιο πακετο κολλησες?Το caffe-cuda υπαρχει στο ubuntu , μην κοιτας τι λεει περι install from the source και μαλακιες...

Περνα ολα τα πακετα και μετα περνας και το προγραμμα οπως λεει στο σημειο "download and install ideepcolor".
Περα απο το caffe  , κολλησες σε καποιο απο τα αλλα προγραμματα που ζηταει?Ειναι καποιο που δεν περναει?

Yποθετω εχεις περασει driver για την 1060 ε?Aν οχι πηγαινε στα προγραμματα , ψαξε για το "software & updates" και στο tab "additional drivers"  , βαλτου να περασει τον "κλειστο" driver για την nvidia...
Iσως να χρειαστει το cuda toolkit καποια στιγμη , αλλα αυτο ειναι πταισμα μπροστα σε ολα τα υπολοιπα που πρεπει να περασεις.

Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και που μπήκες στον κόπο ν' απαντήσεις, @mphxths.  Τα πακέτα μού περνάνε όλα, ευτυχώς. Και το caffe-cuda. Την μούντζα την τρώω όταν πάω να τρέξω το πρόγραμμα. Δεν θυμάμαι τώρα να σου πω τι ακριβώς λέει, (είμαι σε windows). Εννοείται ότι όταν το έτρεξα με επιτυχία σε cpu, ξαναέκανα format για να το περάσω σε gpu. Το είδα ότι κάνουν conflict, κι επειδή είμαι αρχάριος, ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα σβηστούν όλα. Ότι πρέπει να γίνει compile( που ακόμα δεν ξέρω τι είναι) το είδα στο site του caffe. Για caffe-cuda μιλάω.

Εκεί που προφανώς την έχω πατήσει, είναι οι drivers. Εγώ δεν έχω περάσει τίποτα μόνος μου, απλά θεώρησα ότι με την εντολή sudo apt update έχω καθαρίσει. Θα το κάνω το απογευματάκι που θα πάω σπίτι και θα ενημερώσω.

Το cuda toolkit προσπάθησα να το περάσω πρώτη φορά χθες, αλλά έφαγα πάλι κάποια error. Δεν ξέρω αν και σ' αυτό παίζουν ρόλο οι drivers που δεν υπήρχαν. Επίσης εκείνο που με μπερδεύει είναι η εντολή για να τρέξει το πρόγραμμα. Σύμφωνα με τον οδηγό, για να τρέξει σε cpu είναι: "python3 ideepcolor.py --cpu_mode". Εγώ που θέλω να το τρέξω σε gpu, βάζω: "python3 ideepcolor.py --gpu_mode". Κάνω κάτι λάθος; Ακόμα και σκέτο: "python3 ideepcolor.py", έχω βάλει αλλά τίποτα. Φυσικά αν ευθύνονται οι drivers για όλο αυτό, ότι και να του βάλω δεν θα τρέξει. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. Και πάλι σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που ειπα για να περασεις τους κλειστους οδηγους της nvidia.Επειδη ειναι "κλειστοι" δεν τους περναει αυτοματα και παιζει με τον "ανοιχτο" οδηγο.Ψαξε για το πως κανεις "blacklist" τον ανοιχτο οδηγο και πως περνας τον κλειστο σε ubuntu.Λογικα θα υπαρχουν απειροι οδηγοι.

To πακετο του cuda toolkit νομιζω λεγεται nvidia-cuda-toolkit , οποτε το περνας με τον κλασικο τροπο.Αν καθαρισεις με κλειστο οδηγο και cuda toolkit , το προγραμμα δεν πρεπει να χει λογο να μην δουλεψει.Αφου εχεις περασει και ολα τα αλλα προγραμματα που θελει.

Για gpu mode , απο ο,τι διαβασα , δεν θελει καν παραμετρο , το θεωρει default mode.Παραμετρο μονο για το cpu mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths  είσαι άπαιχτος. Ότι είπες, αυτό και ήταν τελικά. Έκανα blacklist τον open source driver σύμφωνα με οδηγούς, πέρασα ότι χρειαζόταν ξανά σε φρέσκια εγκατάσταση, και βουαλά, το πρόγραμμα άνοιξε. Δεν τρέχει και τελείως smooth, αλλά εγώ την δουλειά μου θα την κάνω αφού δεν ξέρω να δουλεύω photoshop. To cuda toolkit είπα να το περάσω αν δεν έτρεχε το πρόγραμμα ξανά, αλλά τελικά δεν χρειάστηκε. Και ευτυχώς για μένα, γιατί τον γνωστό τον τρόπο που είπες να χρησιμοποιήσω για να το εγκαταστήσω, πρέπει να ομολογήσω ότι δεν τον ξέρω. Ντρέπομαι που το λέω αλλά έτσι είναι. Θα τον έβρισκα βέβαια κάποια στιγμή από οδηγούς, αλλά πάλι θα ψαχνόμουν. Κάτι οδηγίες χρησιμοποίησα την πρώτη φορά από το site της nvidia, αλλά έφαγα error όπως είπα. Και πάλι σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τον κόπο σου να με βοηθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως βιάστηκα να μιλήσω... Έχω αυτό ακριβώς το error. Ο δημιουργός λέει ότι δεν μπορεί να τον βοηθήσει γιατί δουλεύει μια χαρά σ' αυτόν. Λέει όμως ότι έχει  python2.7. Για να δω αν θα δουλέψει σε μένα, γίνεται να αλλάξω τις εντολές όπου λέει python3 με python2.7, και να τρέξει; Ή δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται; Έκανα εγκατάσταση την 2.7 και μάλλον όλα καλά πήγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dj_takis είπε

Έκανα εγκατάσταση την 2.7 και μάλλον όλα καλά πήγαν.

Λογικα μπορεις να χεις και python3 και python2.7 εγκατεστημενες παρεα.Θελει λιγο προσοχη ποια χρησιμοποιειται καθε φορα και ποια οχι.Αφου ολα πηγαν καλα , μια χαρα.Δειξε μας και κανα δειγμα αν γινεται αν και οπως λες ειναι προσωπικες φωτος να μην γινεται..απλα να δουμε τις δυνατοτητες του προγραμματος.Το πριν και το μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Λογικα μπορεις να χεις και python3 και python2.7 εγκατεστημενες παρεα.Θελει λιγο προσοχη ποια χρησιμοποιειται καθε φορα και ποια οχι.Αφου ολα πηγαν καλα , μια χαρα.Δειξε μας και κανα δειγμα αν γινεται αν και οπως λες ειναι προσωπικες φωτος να μην γινεται..απλα να δουμε τις δυνατοτητες του προγραμματος.Το πριν και το μετα.

Κάτσε να δουλέψει με το καλό σωστά, και παίρνω μια ασπρόμαυρη φώτο από το ίντερνετ και τη χρωματίζω για να δείτε τι κάνει το πρόγραμμα. Πάντως εύκολο στη χρήση είδα ότι είναι. Επιβεβαίωσα ότι μπορεί να συνυπάρχει python3 και 2.7, αλλά δεν ξέρω πως να επιλέγω ποιο πρόγραμμα να τρέχει τι. Ότι λέει ο οδηγός πάντως, μου βγάζει το bug. Και γι αυτό έλεγα να το τρέξω με 2. 7 μπας και δουλέψει σωστά. Αλλά δεν ξέρω τις εντολές. Που να αλλάξω και τι. Καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Επιβεβαίωσα ότι μπορεί να συνυπάρχει python3 και 2.7, αλλά δεν ξέρω πως να επιλέγω ποιο πρόγραμμα να τρέχει τι.

Σε ενα τερματικο γραψε python και πατα το <tab>.Θα σου βγαλει οσα προγραμματα ξεκινανε απο την λεξη python.Λογικα το εκτελεσιμο της εκδοσης 2.7 λεγεται python2.7.
Oποτε αντι να ξεκινησεις το προγραμμα με "python ideepcolor.py" , ξεκινα το με "python2.7 ideepcolor.py".

Δεν ξερω αν θα παιξει , δεν ξερω αν οσα σχετικα με python που εγκατεστησες για το προγραμμα , ισχυουν και για την εκδοση 2.7 , ή εγκαθιστανται μονο ανα εκδοση , αυτο θα το δεις στην πορεια.Δεν ξερω περι python και την λογικη της.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ubuntu δεν εχει πεταξει ακομα την python3, θα ισχυει οτι και στο debian. Αν τρεξεις κατι με σκετο python μπροστα, πχ python mitsos.py, θα το τρεξει με την python2. Αν το τρεξεις με python3 μπροστα, πχ python3 mitsos.py, θα το τρεξει με την python3. Για του λογου το αληθες

$ python --version
Python 2.7.15+
$ python3 --version
Python 3.7.2+


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Αν το ubuntu δεν εχει πεταξει ακομα την python3, θα ισχυει οτι και στο debian. Αν τρεξεις κατι με σκετο python μπροστα, πχ python mitsos.py, θα το τρεξει με την python2. Αν το τρεξεις με python3 μπροστα, πχ python3 mitsos.py, θα το τρεξει με την python3. Για του λογου το αληθες


$ python --version
Python 2.7.15+
$ python3 --version
Python 3.7.2+


 

Ετσι ειναι.Απο οτι βλεπω στην ubuntu εγκατασταση , το λινκαρισμα παει ως εξης python->python2->python2.7.

YΓ : η φαση ειναι οτι κανω apt dist-upgrade , σε αυτην την ubuntu εγκατασταση και μου βγαζει ολες τις python για autoremove.Τι φαση?!Μπηκαν σαν εξαρτηση ?Τις εβαλα να μπουν σε "manual mode" για να μεινουν...και μετα σου λεει ubuntu...archlinux ρε..ποτε δεν εχω δει ακυρες τετοιες προτασεις για αφαιρεση εξαρτησεων :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναέκανα φορματ. Πέρασα μόνο python2.7.15. Προσπάθησα ν αντικαταστήσω όπου python3 και pip3, έβαλα σκέτο python η python2.7 (ανάλογα αν είχα error ή όχι) και σκέτο pip. Πέρασαν όλα τα πακέτα, αλλά το πρόγραμμα δεν έτρεξε. Έκανα όλους τους συνδιασμούς Δεν μπορεί να κάνει import το qdarkstyle λέει. Όταν πάω να το ξαναπεράσω όμως μου λέει ότι υπάρχει ήδη. Τα έκανα όλα λίγο βιαστικά βέβαια. Σε κάνα δίωρο θα το ξαναδώ με ηρεμία. Επίσης να πω ότι σε τερματικό με την εντολή python και tab δεν κάνει τίποτα. 

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Επίσης να πω ότι σε τερματικό με την εντολή python και tab δεν κάνει τίποτα.

Eνταξει ..διπλο tab εννοουσα :)

Aποφασισα να ακολουθησω την διαδικασια σε μια εγκατασταση ubuntu που εχω σε virtual machine , κυριως γιατι δεν ειχα τι να κανω :) . Το προγραμμα απο ο,τι βλεπω δουλευει με την python3 και για αυτην ειναι ολες οι οδηγιες.
Στο qdarkstyle και στο opencv πεταξε κατι warnings αλλα τα εγκατεστησε σωστα.Περασα το caffe-cpu , διοτι σε virtual machine δεν υπαρχει nvidia.
Oλα τα υπολοιπα που ζηταει εγκατασταθηκαν χωρις προβλημα , κουβαλωντας και ενα εκατομμυριο πακετα μαζι τους :)

Κατι μοντελα που θελει , τα κατεβασε χωρις προβλημα.Ξεκινησα την εφαρμογη οπως λεει ο οδηγος δηλ με : python3 ideepcolor.py --cpu_mode 
και υποθετω καποια στιγμη στο μελλον ισως εκτελεστει.Φορτωσε διαφορα , errors δεν πεταξε , απλα εχει κολλησει αυτην την στιγμη σε καποιο σημειο.Υποθετω οτι το cpu mode δεν ειναι και τοσο πρακτικο...

Αρα , αν εσυ εγκαταστησεις τους κλειστους οδηγους της nvida , blacklist τον ανοιχτο οδηγο οπως βρηκες στο γοογλε..ακολουθησεις τις οδηγιες του τυπου κατα γραμμα..δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να μην τρεξει.

ΕΔΙΤ : Μετα απο 5-10 λεπτα..εκλεισε η εφαρμογη μονη της...δεν τραβηξε η δουλεια φαινεται :)

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να σου πω γενικά τι έχω κάνει, γιατί στα έχω πει μπερδεμένα. Λοιπόν...

Πριν ανοίξω καν το θέμα, είχα καταφέρει να τρέξω σε cpu mode το πρόγραμμα. Όπως είδες κι εσύ, δουλειά έτσι δεν γίνεται. Οπότε το δοκίμασα σε gpu mode και μετά από πολλές δοκιμές, (αλλά πέρναγαν τα πακέτα), μου είπες τι να κάνω με τους drivers και έγινε η δουλειά. Το πρόγραμμα έτρεξε (καμμία σχέση με το cpu mode, μια χαρά δούλευε) και ξεκίνησα να το δουλεύω. Παρατήρησα όμως ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Όπως βλέπεις στη φωτό, αριστερά έχει την παλλέτα χρωμάτων, από κάτω τα προτεινόμενα χρώματα, και πιο κάτω ακόμα τα χρώματα που έχεις χρησιμοποιήσει τελευταία. Και τέλος στην στήλη "color" το χρώμα που είναι επιλεγμένο. Όταν πατάς σε κάποιο από τα προτεινόμενα, το color δεν αλλάζει. Και σαν αποτέλεσμα δεν παίρνει το χρώμα που του πατάς. Ψάχνοντας να δω τι είναι όλο αυτό πέτυχα εδώ που περιγράφει αυτό ακριβώς που συμβαίνει κι εμένα. Αυτός που του απαντάει που είναι και ο δημιουργός του προγράμματος, του λέει ότι δεν μπορεί να τον βοηθήσει γιατί σε αυτόν τρέχει μια χαρά. Και επίσης του λέει ότι τρέχει python2.7. Γι' αυτό σκέφτηκα εγώ μπας και το τρέξω με την 2,7 και δουλέψει καλά. Αλλά όπως είδες κι εσύ όλος ο οδηγός στηρίζεται στην python3.

Πάντως αν σ' ενδιαφέρει, επειδή είδα ότι τρέχεις Arch Linux (ούτε καν το σκέφτομαι εγώ) εδώ λέει κάποιος τη διαδικασία. Αν και αν με ρωτήσεις, ναι μεν είναι πανεύκολο, αλλά δεν έχει ούτε ζουμ, ούτε eyedropper για να πάρεις από κάπου αλλού χρώμα. Και χωρίς ζουμ, δεν είναι ευκολο να μαρκάρεις μικρές περιοχές με το χρώμα που θες. Δύο βασικές λειτουργίες για μένα. Σαν ιδέα όμως, ίσως και σαν υλοποίηση, δεν ξέρω αν δεν το δουλέψω με όλες του τις λειτουγργίες, είναι πολύ καλό.

ideepcolor.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι ακόμα σε alpha στάδιο. Καταρχήν έπρεπε να έχει ένα script εγκατάστασης, που να ελέγχει τις εξαρτήσεις που λείπουν και αφού ενημερώσει τον χρήστη και πάρει την άδεια, να τις κατεβάσει και εγκαταστήσει μόνο του. Όχι να λέει του χρήστη, φτιάξ' το μόνος σου. Για να μην σου πω ότι έπρεπε να υπάρχει σε έτοιμο deb εκτελέσιμο.

Αν και λατρεύω το Linux, κάτι τέτοια είναι που δεν αντέχω. Παντού μισές δουλειές ρε παιδί μου. Ε αφού φτιάχνεις το ρημάδι το πρόγραμμα, φτιάξ' το σε ένα ολοκληρωμένο πακέτο που να δουλεύει!

Δηλαδή στα Win τόσες χιλιάδες freeware, οι δημιουργοί τους γιατί τα φτιάχνουν σε ολοκληρωμένα πακέτα που δουλεύουν; Χαζοί είναι εκείνοι και οι του Linux είναι οι έξυπνοι;

ΥΓ. Αυτό που ζητάς, γίνεται σχετικά εύκολα στο Photoshop. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...