Προς το περιεχόμενο

SOS - ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΧΟΛΗ


harmonylover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι 28 χρονών και χρωστάω μια εργασία για να ολοκληρώσω τις σπουδές μου. Τον τελευταίο χρόνο έπαθα καταθλιπτικό επεισόδιο,ξεκίνησα αγωγή αλλά συνεχίζω να έχω άγχος πολύ(έπαθα 2 φορές κρίσεις πανικού)με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ όπως πρέπει για να γράψω την εργασία. Η ίδια η εργασία από μόνη της που προκαλεί πολύ άγχος και ανησυχία. Δούλευα 7χρόνια και σταμάτησα για να έχω χρόνο για την εργασία αλλά είναι σαν να μην μπορώ,αισθάνομαι την πίεση του χρόνου και πνίγομαι. Πρώτη χρονιά χωρίς δουλειά και μου κακοφαίνεται απίστευτα.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως πρέπει να τη  δώσω κάπου να μου την κάνουν αλλά δεν ξέρω καθόλου από αυτά. Και αυτό είναι που θέλω να σας ρωτήσω: μήπως ξέρετε πού μπορώ να απευθυνθώ?

Πάτησα στο Ιντερνετ και μου έβγαλε διάφορα sites. Γνωρίζετε οτιδήποτε επι τούτου? Είναι μεγάλη ανάγκη παιδιά. Δεν μπορώ να το αφήσω άλλο και ναι,το ξέρω πως φταίω. Δεν ξέρω τι να κάνω όμως... Βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα πας στο γιατρό σου και θα του πεις πως δεν σε βοηθάει η αγωγή.

Είτε θα αλλάξεις αντικαταθλιπτικά είτε θα χρειαστείς και τπτ επιπλέον για τις πρώτες μέρες αν είναι πρόσφατες οι κρίσεις πανικού.

Ξεκινάς από εκεί και τα υπόλοιπα θα έρθουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν θες την αποψη μου, το να την αφησεις εντελως σε ξενα χερια μονο αγχος θα σου φερει καθως τις πιο πολλες φορες αυτοι που τις κανουν τις εργασιες ειναι αδιαφοροι και τους νοιαζουν τα φραγκα που δινεις εσυ μπροσταντζα, τωρα αν θες βοηθεις θα λεγα να κανεις εσυ ενα κομματι και να παρεις βοηθεια απο αυτους για ενα κομματι της εργασιας ωστε να μπορεις και να ελεγχεις τι γινεται, δλδ μην το αφησεις πανω τους εντελως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το αφήνεις έτσι. Αν δε λειτουργεί η αγωγή πας και του λες να σου γράψει άλλα χάπια (όπως είπε και γουίδος).

Ότι περνάς το έχω περάσει, κουράγιο. Όλα τα άλλα λύνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας παιδιά.

Η αλήθεια είναι πως όταν έπαθα τις κρίσεις είχα κόψει αυτοβούλως τη θεραπεία,γιατί ένιωθα καλύτερα και γιατί με φοβίζουν τα χάπια και οι παρενέργειες.Το είπα στη γιατρό και μου είπε να τα ξεκινήσω πάλι,όπως και έκανα. Για να καταλάβετε σήμερα ήμουν στο νοσοκομείο,επειδή με έπιασε την Παρασκευή πλάκωμα στο θώρακα και πονάκια στο αριστερό χέρι.Πήγα στον καρδιολόγο,έκανα καρδιογράφημα,τριπλεξ,ακτινογραφία,εξετάσεις αίματος,τίποτα,το απέδωσε στο stress.

Το θέμα είναι πως θα ήθελα πάρα πολύ να τελειώσω τον Ιούνιο και φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω. Να πάω τουλάχιστον να βρω τον καθηγητή? Και τι να του πω και πώς να τα πω...

Torasu,Guido έχετε περάσει κρίσεις ? Πήρατε αγωγή?Σίγουρα σταματάνε?Σκέφτομαι ότι μπορεί να με ξαναπιάσει και τρέμω στην ιδέα.

 Υπάρχει κανείς που να έχει πάθει κρίση με πόνο στο θώρακα?

Litty Meek δεν ξέρω αν γίνεται όμως να ζητήσεις να σου κάνουν τη μισή δουλειά. Και όντως με αγχώνει η σκέψη να το αφήσω πάνω σε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, harmonylover είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας παιδιά.

Η αλήθεια είναι πως όταν έπαθα τις κρίσεις είχα κόψει αυτοβούλως τη θεραπεία,γιατί ένιωθα καλύτερα και γιατί με φοβίζουν τα χάπια και οι παρενέργειες.Το είπα στη γιατρό και μου είπε να τα ξεκινήσω πάλι,όπως και έκανα. Για να καταλάβετε σήμερα ήμουν στο νοσοκομείο,επειδή με έπιασε την Παρασκευή πλάκωμα στο θώρακα και πονάκια στο αριστερό χέρι.Πήγα στον καρδιολόγο,έκανα καρδιογράφημα,τριπλεξ,ακτινογραφία,εξετάσεις αίματος,τίποτα,το απέδωσε στο stress.

Το θέμα είναι πως θα ήθελα πάρα πολύ να τελειώσω τον Ιούνιο και φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω. Να πάω τουλάχιστον να βρω τον καθηγητή? Και τι να του πω και πώς να τα πω...

Torasu,Guido έχετε περάσει κρίσεις ? Πήρατε αγωγή?Σίγουρα σταματάνε?Σκέφτομαι ότι μπορεί να με ξαναπιάσει και τρέμω στην ιδέα.

 Υπάρχει κανείς που να έχει πάθει κρίση με πόνο στο θώρακα?

Litty Meek δεν ξέρω αν γίνεται όμως να ζητήσεις να σου κάνουν τη μισή δουλειά. Και όντως με αγχώνει η σκέψη να το αφήσω πάνω σε άλλον.

Θα πρέπει να σταματήσεις να ψάχνεις παθολογικά αίτια, να πάρεις απόφαση πως έχεις anxiety ή ότι άλλο έχεις διαγνωστεί, και να ακολουθήσεις τη θεραπεία που σου έχει δώσει ο γιατρός σου 

Η κρίση πανικού εκδηλώνεται διαφορετικα στο καθένα. Άλλος νομίζει παθαίνει καρδιά, άλλος δεν μπορεί να αναπνεύσει, άλλος κάτι άλλο ή όλα μαζί κτλ.

Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν κάνα εξάμηνο να κάνουν δουλειά. Και τον πρώτο μήνα δεν θα δεις και διαφορα. Για αυτό συνήθως σου δίνουν και κάνα ζαναξ να εχεις αν πάει να σε πιάσει κρίση πανικού. Θα έχεις πάντα μαζί σου ένα και θα σταματήσεις να αγχώνεσαι για το τι θα κάνεις αν σε πιάσει κτλ

Σε κάθε περίπτωση αυτά τα συζητάμε με το γιατρό (νευρολόγο ή ψυχίατρο) και όχι στο φόρουμ.

Δεν είναι τίποτα φίλε. Αρκεί να το πάρεις απόφαση ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό και θα πρέπει να κάνεις κάποια αγωγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guido είπε

Θα πρέπει να σταματήσεις να ψάχνεις παθολογικά αίτια, να πάρεις απόφαση πως έχεις anxiety ή ότι άλλο έχεις διαγνωστεί, και να ακολουθήσεις τη θεραπεία που σου έχει δώσει ο γιατρός σου 

Η κρίση πανικού εκδηλώνεται διαφορετικα στο καθένα. Άλλος νομίζει παθαίνει καρδιά, άλλος δεν μπορεί να αναπνεύσει, άλλος κάτι άλλο ή όλα μαζί κτλ.

Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν κάνα εξάμηνο να κάνουν δουλειά. Και τον πρώτο μήνα δεν θα δεις και διαφορα. Για αυτό συνήθως σου δίνουν και κάνα ζαναξ να εχεις αν πάει να σε πιάσει κρίση πανικού. Θα έχεις πάντα μαζί σου ένα και θα σταματήσεις να αγχώνεσαι για το τι θα κάνεις αν σε πιάσει κτλ

Σε κάθε περίπτωση αυτά τα συζητάμε με το γιατρό (νευρολόγο ή ψυχίατρο) και όχι στο φόρουμ.

Δεν είναι τίποτα φίλε. Αρκεί να το πάρεις απόφαση ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό και θα πρέπει να κάνεις κάποια αγωγή.

Φίλη.Εχεις δίκιο,δεν σκοπεύω να τη διακόψω ξανά με το έτσι θέλω μετά από αυτά που έπαθα.

Απλώς δεν έχω άτομα να τα συζητήσω κιόλας,για αυτό ρωτάω. Σε ευχαριστώ και ελπίζω να είναι όπως τα λες και να περάσει...

31 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Η πτυχιακή σου έμεινε ή κάτι ευκολότερο;

Οπως τα γράφω: χρωστάω εργασία...Τι εννοείς κάτι ευκολότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, harmonylover είπε

μήπως ξέρετε πού μπορώ να απευθυνθώ?

Πάτησα στο Ιντερνετ και μου έβγαλε διάφορα sites. Γνωρίζετε οτιδήποτε επι τούτου? Είναι μεγάλη ανάγκη παιδιά. Δεν μπορώ να το αφήσω άλλο και ναι,το ξέρω πως φταίω. Δεν ξέρω τι να κάνω όμως... Βοήθεια!

Αναλόγως το αντικείμενο, θα βρεις και άλλους να στην κάνουν. Άλλοι κάνουν τεχνολογικές εργασίες και άλλοι ανθρωπιστικές. 

Ψάξε online και άρχισε και παίρνε τηλέφωνα. Εάν μένεις σε κάποια πόλη που έχει τέτοιες υπηρεσίες, πήγαινε δες τους από κοντά. Εάν σου πέφτει βαρύ να το κάνεις όλο αυτό, ζήτα από κάποιον δικό σου άνθρωπο να το κάνει για εσένα και εσύ απλά βοήθα τον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Αναλόγως το αντικείμενο, θα βρεις και άλλους να στην κάνουν. Άλλοι κάνουν τεχνολογικές εργασίες και άλλοι ανθρωπιστικές. 

Ψάξε online και άρχισε και παίρνε τηλέφωνα. Εάν μένεις σε κάποια πόλη που έχει τέτοιες υπηρεσίες, πήγαινε δες τους από κοντά. Εάν σου πέφτει βαρύ να το κάνεις όλο αυτό, ζήτα από κάποιον δικό σου άνθρωπο να το κάνει για εσένα και εσύ απλά βοήθα τον. 

Και πώς θα τους εμπιστευθώ? Δεν ξέρω τίποτα από αυτά.Αν με κοροιδέψουν ή δεν μ'αρέσει το αποτέλεσμα? Ξέρεις κάτι παραπάνω μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harmonylover είπε

Και πώς θα τους εμπιστευθώ? Δεν ξέρω τίποτα από αυτά.Αν με κοροιδέψουν ή δεν μ'αρέσει το αποτέλεσμα? Ξέρεις κάτι παραπάνω μήπως?

Αρχικά θα τους πεις το θέμα σου, τι έχεις κάνει και πως θελεις να είναι το τελικό αποτέλεσμα. 

Θα ζητήσεις να σου παραδίδουν τμηματικά την εργασία και αντίστοιχα τμηματικά να κάνεις την αποπληρωμή (θα προσυμφωνησετε μια προκαταβολή, χρόνους παράδοσης κάθε τμήματος και αντίστοιχα τον χρόνο πληρωμής) 

Δεν θα πας μόνο σε έναν. Θα μιλήσεις με αρκετούς και θα δεις ποιος σε καλύπτει (κόστος και ποιότητα) 

Θα μιλήσεις με τον καθηγητή να του εξηγήσεις ότι πρέπει να βοηθήσει λίγο από την πλευρά του για να τελειώνεις, μιας και λογω δουλειάς και προσωπικών πρόβλημα/προβλημάτων υγείας (ότι θες λες) έχεις καθυστέρηση και έχεις πίεση. Θα του πεις ότι θα δουλέψεις σκληρά από την μεριά σου, αλλά θες μια βοήθεια έτσι ώστε μέχρι το καλοκαίρι να τελειώσεις   

Επίσης, η δουλειά σου είναι στο αντικείμενο των σπουδών σου; Αν ναι, φρόντισε να βγει μια βασική εργασία και να ξεμπερδεύεις, να σου φύγει και το άγχος. Αν έχεις 7 χρόνια προϋπηρεσία δεν σε νοιάζει και πολύ ο βαθμός της πτυχιακής για το cv φαντάζομαι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, harmonylover είπε

Οπως τα γράφω: χρωστάω εργασία...Τι εννοείς κάτι ευκολότερο?

Συνήθως η πτυχιακή μένει στο τέλος γιαυτό ρωτάω. Εάν είναι απλή θεωρητική εργασία "χωρίς πειραματικό μέρος" είναι εύκολη υπόθεση. Είναι κρίμα να δώσεις χρήματα και να έχεις αμφίβολα αποτελέσματα, εκτός και αν σε βοηθήσει συμφοιτητής σου που είναι μέσα στα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, christos4 είπε

Αρχικά θα τους πεις το θέμα σου, τι έχεις κάνει και πως θελεις να είναι το τελικό αποτέλεσμα. 

Θα ζητήσεις να σου παραδίδουν τμηματικά την εργασία και αντίστοιχα τμηματικά να κάνεις την αποπληρωμή (θα προσυμφωνησετε μια προκαταβολή, χρόνους παράδοσης κάθε τμήματος και αντίστοιχα τον χρόνο πληρωμής) 

Δεν θα πας μόνο σε έναν. Θα μιλήσεις με αρκετούς και θα δεις ποιος σε καλύπτει (κόστος και ποιότητα) 

Θα μιλήσεις με τον καθηγητή να του εξηγήσεις ότι πρέπει να βοηθήσει λίγο από την πλευρά του για να τελειώνεις, μιας και λογω δουλειάς και προσωπικών πρόβλημα/προβλημάτων υγείας (ότι θες λες) έχεις καθυστέρηση και έχεις πίεση. Θα του πεις ότι θα δουλέψεις σκληρά από την μεριά σου, αλλά θες μια βοήθεια έτσι ώστε μέχρι το καλοκαίρι να τελειώσεις   

Επίσης, η δουλειά σου είναι στο αντικείμενο των σπουδών σου; Αν ναι, φρόντισε να βγει μια βασική εργασία και να ξεμπερδεύεις, να σου φύγει και το άγχος. Αν έχεις 7 χρόνια προϋπηρεσία δεν σε νοιάζει και πολύ ο βαθμός της πτυχιακής για το cv φαντάζομαι.. 

Πολύ ωραία και σωστά τα γράφεις christos4.

Δεν σου κρύβω βέβαια πως όλη αυτή η διαδικασία με ψιλοαγχώνει,δηλαδή να ψάξω,να βρω,και αν κάτι δεν πάει καλά κτλ.

Όχι,δυστυχώς η δουλειά δεν ήταν στο αντικείμενό μου αλλά και πάλι αυτο που με ενδιαφέρει να βγει είναι μια βασική εργασία όπως λες και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...