Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


PhoenixV23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

στην Ιαπωνία όπου βέβαια δεν τολμώ να την φέρω λόγω τελωνείου βρίσκω Nikon F5 

Πονεμένη ιστορία η Ιαπωνία, ειδικά για nikon . Υπάρχουν απίστευτα πράγματα, σε εκπληκτική τιμή , σε κατάσταση βιτρίνας. 

Αλλά το τελωνείο και για μένα, είναι εφιάλτης ... όταν ήμουν στο δημοτικό , μου είχε στείλει θείος από τις ΗΠΑ, ένα atari 2600 από τη ΝΥ.

Το τελωνείο  , ήταν παραπάνω από όσο έκανε καινούργιο αγορασμένο στην ελλάδα ... 

(1982)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Πονεμένη ιστορία η Ιαπωνία, ειδικά για nikon . Υπάρχουν απίστευτα πράγματα, σε εκπληκτική τιμή , σε κατάσταση βιτρίνας. 

Αλλά το τελωνείο και για μένα, είναι εφιάλτης ... όταν ήμουν στο δημοτικό , μου είχε στείλει θείος από τις ΗΠΑ, ένα atari 2600 από τη ΝΥ.

Το τελωνείο  , ήταν παραπάνω από όσο έκανε καινούργιο αγορασμένο στην ελλάδα ... 

(1982)

Δυστυχώς ......... για την F5 ..... θα περιμένουμε ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

Δυστυχώς ......... για την F5 ..... θα περιμένουμε ......... 

Το δικό μου αντίστοιχο όνειρο σε nikon , είναι η FM3a (σε νίκελ κατά προτίμηση) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Το δικό μου αντίστοιχο όνειρο σε nikon , είναι η FM3a (σε νίκελ κατά προτίμηση) . 

    Να πω την αλήθεια δεν την έχω υπόψιν , για να ρίξω μια ματιά ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Πόσα θες να δώσεις ;

Η d7100 δεν υπάρχει πλέον στο e-infinity . Η τιμή της στην ελληνική αγορά στα 700 ευρώ σκέτο σώμα, είναι τρισάθλια. Αυτοί που τις πουλάνε μεταχειρισμένες (σώμα) στα 500 , είναι ανέκδοτα.

Στα 590 ευρώ από e-infinity , παίρνεις d7200.

Kαλησπέρα, στο e-infinity έχει την D5600 με τους 2 κιτ φακούς στα 630 ευρώ, οπότε κάπου εκεί υπολόγιζα. Αρχικά. Λέω αρχικά γιατί όπως είπα και νωρίτερα ενδεχομένως θα μπρούσα να μην προβώ σε αγορά άμεσα, αλλά να κάνω υπομονή και οικονομία προκειμένου να αγοράσω μια ένα καλύτερο σώμα.

1 ώρα πριν, kyriakos96 είπε

Επειδη προσφατα αγορασα κι εγω την πρωτη μου φωτογραφικη μηχανη, μια D5600 και βρεθηκα στο διλημμα μεταξυ αυτης και μιας D7200 εχω να προσθεσω οτι μεχρι τωρα (ενα εξαμηνο μετα) δεν βλεπω τις ελλειψεις της να μου δημιουργουν προβλημα. Οσον αφορα την οθονη αφης κι ετσι οπως ειναι φτιαγμενο το UI της Nikon δεν προσφερει μεγαλες ευκολιες στο χειρισμο, που γινεται περισσοτερο με τους επιλογεις, εκτος του focus στο liveview, οπου εκει οντως εχει αμεση χρηστικοτητα. Θα ηθελα φυσικα το weather sealing ωστε να νιωθω πιο ανετα σε δυσκολες συνθηκες, τη δευτερη καρτα sd, τα περισσοτερα focus points και τα υπολοιπα θετικα της 7200, ομως ειναι πραγματα που στην αρχη δεν στεκονται εμποδια. Προσωπικα θα εδινα τα παραπανω χρηματα σε εναν καλυτερο φακο (ισως καποιον tokina 11-16 2.8 που βγαζει ωραια νυχτερινα τοπια). Παντως η D7500 στα χρηματα που πωλειται τωρα με βασικη διαφορα την οθονη αφης, πιστευω οδηγει ακομη πιο ευκολα στην επιλογη της 7200. 

Καλησπέρα Κυριάκο! Ακριβώς το liveview είναι που με κάνει να έχω προτίμηση σε ένα σώμα με οθόνη αφής, θεωρώ δηλαδή οτι θα είναι απόλυτα χρηστικό! Απλά να σου πω την αλήθεια με μπέρδεψες λίγο, γιατί ενώ αρχικά πίστευα οτι θα μου προτείνεις την 5600, στην τελευταία στροφή καταλήγεις στην 7200 😋  Εκτός κι αν κατάλαβα εγώ λάθος;

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Mε καλυψαν ολοι οι προλαλλησαντες ειδικα ο παντα αναλυτικος @babisskg

Επειδη με ρωτανε γνωστοι τι να αγορασουν συνεχεια η πρωτη ερωτηση μετα το budget ειναι αν προτιμουν οπτικο εικονοσκοπιο ή ηλεκτρονικο εικονοσκοπιο.

Μετα απο αυτη την επιλογη των δυο πολυ σημαντικων κατηγοριων καμερων τοτε η επιλογη σωματος καθισταται πιο ευκολη για να δωσω οδηγιες σε συγγενεις και φιλους.

Σχετικο ανεκδοτο χω ενα θειο που αν δει καμερα με EVF ειναι ικανος να την καταστρεψει χαχαχα...Τραβαει ακομα με φιλμ και παμε καμια φορα και μαζι οταν εχω ορεξη για Ektar 100  :)

Αν δεν κάνω λάθος το ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο είναι καλύτερο; Ή μήπως είναι κάπως υποκειμενικό αυτό;

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Τίποτε δεν είναι υπερβολικό εφόσον όμως δεν καταλήξει σε κάποια ντουλάπα μετά από κάποιον αρχικό ενθουσιασμό . Μια πιο εξελιγμένη DSLR , όχι κάποιο νεότερο μοντέλο , θα σας συνοδεύσει για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και θα καλύψει τις ανάγκες που θα δημιουργούνται χωρίς να υπάρχει ανάγκη αλλαγής ας πούμε , με κάτι περισσότερο . 

   Η αλλαγή συνόλου φαντάζει εύκολη και παίζει δυνατά για μαρκετιστικους λόγους φυσικά , κατανοητοι και αποδεκτοί ως ένα βαθμό . Όμως δεν είναι εύκολη υπόθεση , αντίθετα όσο περισσότερο μένετε στο σύνολο τόσο περισσότερο θα εκλεπτυνεται η τεχνική σας . 

  Η φωτογραφία είναι έκφραση , έχει δύο μέρη , το τεχνικό και το δημιουργικό . Για το τεχνικό , το hardware αν προτιμάτε επικρατεί η αντίληψη ότι το νεότερο η ακριβότερο μοντέλο κάποιας μηχανής η φακού θα κάνει κάποιον να βγάζει " καλύτερες φωτογραφίες " , οπότε μ' αυτή την λογική εγώ που έχω περιορισμένο πορτοφόλι δεν πρόκειται να βγάλω καμιά φορά καλή φωτογραφία . Το δημιουργικό , αυτό που βλέπουν τα μάτια σας , η τοχετε η δεν τοχετε ......... όμως ......... αν δεχθούμε το κακό σενάριο  ότι δεν τοχετε , η τεχνική σας μπορεί να βελτιωθεί με τον χρόνο , κυρίως με συνεχή εξάσκηση , βλέπε βγάζοντας φωτογραφίες , βλέποντας φωτογραφίες άλλων όχι τόσο για να αντιγράψετε , αλλά για να πάρετε ιδέες και απόψεις και να τις προσαρμόσετε στο δικό σας στυλ και περιβάλλον ......... δεν είμαστε όλοι κάτοικοι Νέας Υόρκης ........ ώστε να έχουμε άμεση πρόσβαση σε τέτοια γκάμα με εικόνες ........ 

   Ο κανόνας των δέκα χιλ ωρών ισχύει , όπου άνθρωποι χωρίς χάρισμα , με συνεχή εξάσκηση  έκαναν το θαύμα , ενώ στην αντίθετη άκρη  κάποιοι που το είχαν από χέρι , ξέχασαν ότι έπρεπε να το βελτιώσουν . Ο κανόνας είναι του Μπιλ Γκειτς ....... 

   Ναι , δεν λέω όχι σε μια DSLR αρκεί να αντιλαμβανεστε κάποιους περιορισμούς που έχει το σύστημα , όλα έχουν έτσι κι' αλλιώς . Για την αγορά από εξωτερικό δεν μπορώ να πω τίποτε , είμαι όμως βέβαιος ότι αρκετοί εδώ μέσα έχουν να σας προσφέρουν την απαιτούμενη γνώση . 

   Σε οποιοδήποτε περιβάλλον , αστικό η αλλιώς υπάρχουν άπειρες προκλήσεις για να τραβήξετε φωτογραφίες .......... διαλέξτε αυτό που σας φαντάζει πιο άσχετο , γυρίστε γύρω γύρω , διαφορετικές ώρες , ημέρες , εποχές με ή χωρίς κόσμο , θα βρείτε πολλές και ενδιαφέρουσες εικόνες που δεν φαινοντουσαν με " πρώτο " μάτι , δεν έχουμε όλοι την άνεση να ταξιδέψουμε μέχρι την Ινδία ώστε να βγάλουμε το Ταζ Μαχαλ το χάραμα ....... 

    Σε όποιο σύνολο καταλήξετε , αφιερώστε σοβαρό χρόνο για την εξοικείωση σας με το μηχανικό μέρος δλδ διαβάζοντας το user manual , μην σταματάτε να τραβάτε φωτογραφίες διότι το υποτιθέμενο θαύμα θα έρθει μόνον αφού εξοικειωθείτε με τον χειρισμό του συνόλου .......... την ώρα που φτιάχνετε ένα καρέ μέσα στο οφθαλμοσκοπιο , έχετε πατήσει μισό κλείστρο ........ το φωτομετρο δείχνει ότι η εικόνα θα βγει υποφωτισμενη ........ πρέπει εκείνη την στιγμή το δεξί σας δάχτυλο που κρατάει την ρόδα στο μπροστινό μέρος του σώματος , αυτή που ρυθμίζει το υπομενου σε μια Nikon να γυρίσει αυθόρμητα , διορθώνοντας ταχύτητα ας πούμε μέχρι η έκθεση να ισορροπήσει , κι' αυτό το βλέπετε μέσα από το οφθαλμοσκοπιο ....... αν αντίθετα εκείνη την ώρα , τραβήξετε το μάτι σας από το οφθαλμοσκοπιο και μοιραία και από την εικόνα που βλέπατε , με σκοπό να ψάξετε από που μπορεί να γίνεται κάποια τέτοια διόρθωση η ακόμα χειρότερα να ψάχνετε μέσα σε κάποιο μενού στην οθόνη της πλάτης .......... τότε ....... δεν βγάζετε φωτογραφίες αλλά παιδεύεστε . 

   Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξετε , μην ξεχάσετε να βγάζετε φωτογραφίες ...... 

     Εδώ ζητάνε τις D300 γύρω και πάνω από τριακόσια ......... 

Φίλε Μπάμπη σε ντουλάπα δεν πρόκειται να καταλήξει με τίποτα και αυτό στο λέω με πάσα βεβαιότητα! Είναι κάτι που και μου αρέσει, και θέλω πολύ να το μάθω! Απλά επειδή ομοίως έχω περιορισμένο μπάτζετ, αυτός είναι και ο λόγος που κάνω τόσες ερωτήσεις. Δεν θέλω δηλαδή να επιλέξω μια "λάθος" φωτογραφική μηχανή και αργότερα το μετανιώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, PhoenixV23 είπε

Kαλησπέρα, στο e-infinity έχει την D5600 με τους 2 κιτ φακούς στα 630 ευρώ, οπότε κάπου εκεί υπολόγιζα. Αρχικά. Λέω αρχικά γιατί όπως είπα και νωρίτερα ενδεχομένως θα μπρούσα να μην προβώ σε αγορά άμεσα, αλλά να κάνω υπομονή και οικονομία προκειμένου να αγοράσω μια ένα καλύτερο σώμα.

Καλησπέρα Κυριάκο! Ακριβώς το liveview είναι που με κάνει να έχω προτίμηση σε ένα σώμα με οθόνη αφής, θεωρώ δηλαδή οτι θα είναι απόλυτα χρηστικό! Απλά να σου πω την αλήθεια με μπέρδεψες λίγο, γιατί ενώ αρχικά πίστευα οτι θα μου προτείνεις την 5600, στην τελευταία στροφή καταλήγεις στην 7200 😋  Εκτός κι αν κατάλαβα εγώ λάθος;

Αν δεν κάνω λάθος το ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο είναι καλύτερο; Ή μήπως είναι κάπως υποκειμενικό αυτό;

Φίλε Μπάμπη σε ντουλάπα δεν πρόκειται να καταλήξει με τίποτα και αυτό στο λέω με πάσα βεβαιότητα! Είναι κάτι που και μου αρέσει, και θέλω πολύ να το μάθω! Απλά επειδή ομοίως έχω περιορισμένο μπάτζετ, αυτός είναι και ο λόγος που κάνω τόσες ερωτήσεις. Δεν θέλω δηλαδή να επιλέξω μια "λάθος" φωτογραφική μηχανή και αργότερα το μετανιώσω..

  Το ηλεκτρονικό εικονοσκοπιο δεν είναι τίποτε περισσότερο από μια οθόνη σαν αυτή που έχουν οι μηχανές στην πλάτη , σε μέγεθος όμως οφθαλμοσκοπιου , με σαφές πλεονέκτημα ότι βλέπετε μέσα στο μάτι πλέον όλες τις αλλαγές που τυχόν κάνετε στις ρυθμίσεις ( live view ) εχετε το ίδιο πεδίο ορατότητας όπως και η οθόνη δλδ 100% , πράγματα που δεν θα δείτε μέσα από το αντίστοιχο μιας DSLR ......... όμως , there is a catch , υστερεί σε απόκριση αν το στρέψετε αριστερά δεξιά , όπου μπορεί ελάχιστα να χάσετε την εικόνα , αν και υπάρχει σαφής βελτίωση τελευταία σ' αυτή την καθυστέρηση . 

    Το οφθαλμοσκοπιο σε μια DSLR είναι ξεκάθαρα οπτικό , κουβαλάει μέσα του ενδείξεις από ρυθμίσεις αρκετές , φτάνει σε κάποιες μηχανές να βλέπετε το 100% του κάδρου , συνήθως φτάνει κάπου στο 95 , όχι κάποιο σοβαρό μειονέκτημα , δεν υπάρχει όμως καμία δυνατότητα προεπισκοπησης των αλλαγών στις ρυθμίσεις , το περιβόητο live view . 

     

14 λεπτά πριν, PhoenixV23 είπε

Kαλησπέρα, στο e-infinity έχει την D5600 με τους 2 κιτ φακούς στα 630 ευρώ, οπότε κάπου εκεί υπολόγιζα. Αρχικά. Λέω αρχικά γιατί όπως είπα και νωρίτερα ενδεχομένως θα μπρούσα να μην προβώ σε αγορά άμεσα, αλλά να κάνω υπομονή και οικονομία προκειμένου να αγοράσω μια ένα καλύτερο σώμα.

Καλησπέρα Κυριάκο! Ακριβώς το liveview είναι που με κάνει να έχω προτίμηση σε ένα σώμα με οθόνη αφής, θεωρώ δηλαδή οτι θα είναι απόλυτα χρηστικό! Απλά να σου πω την αλήθεια με μπέρδεψες λίγο, γιατί ενώ αρχικά πίστευα οτι θα μου προτείνεις την 5600, στην τελευταία στροφή καταλήγεις στην 7200 😋  Εκτός κι αν κατάλαβα εγώ λάθος;

Αν δεν κάνω λάθος το ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο είναι καλύτερο; Ή μήπως είναι κάπως υποκειμενικό αυτό;

Φίλε Μπάμπη σε ντουλάπα δεν πρόκειται να καταλήξει με τίποτα και αυτό στο λέω με πάσα βεβαιότητα! Είναι κάτι που και μου αρέσει, και θέλω πολύ να το μάθω! Απλά επειδή ομοίως έχω περιορισμένο μπάτζετ, αυτός είναι και ο λόγος που κάνω τόσες ερωτήσεις. Δεν θέλω δηλαδή να επιλέξω μια "λάθος" φωτογραφική μηχανή και αργότερα το μετανιώσω..

    Σας είπα ήδη πως πρόκειται για δύο διαφορετικά συστήματα , αυτό που ήθελα να γίνει αντιληπτό είναι πως δεν αγοράζετε DSLR με τον σχετικό όγκο , βάρος κλπ για να την δουλέψετε έχοντας ανοιγμένη στην πλάτη μια flip touch screen ......... ως να ήταν δλδ μιρορλες , δεν έχει νόημα . 

    Αντίθετα δεν αγοράζετε μιρορλες , με σκοπό να ψάχνετε που είναι το viewfinder για να δείτε τι θα τραβήξετε . Η μιρορλες έχει την ικανότητα να συνεργαστεί με πολλούς μα πολλούς φακούς κάτι άπιαστο για μια DSLR . Δείτε το σαν testbed ..... 

    Η αρχική ιδέα των δύο προτάσεων ήταν σε λάθος βάση , αυτό που θα λειτουργούσε πιο σωστά θα ήταν να αποκτήσετε και τα δύο συστήματα με τον καιρό . 

    Τα αναφέρω διότι βλέπω ότι μπορεί να μπερδευτείτε τελικά ........ και να καθυστερησετε στην απόφαση σας , όποια κι' αν είναι αυτή . 

    

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PhoenixV23 είπε

 

Αν δεν κάνω λάθος το ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο είναι καλύτερο; Ή μήπως είναι κάπως υποκειμενικό αυτό;

 

Ειναι υποκειμενικο...εχω και evf στις ψηφιακες μου και οπτικο εικονοσκοπιο στην φιλματη SLR μου.... Μπορω να πω μου αρεσουν και τα ιδια εξισου για ξεχωριστους λογους....Υπερεχει λιγο το EVF κατα τη γνωμη μου απο καθαρα θεμα ευκολιων. Και το μεγαλο εικονοσκοπιο αν εχει η καμερα σου θα το βρεις απολαυστικο.Γεμιζει κυριολεκτικα το ματι σου.

Τωρα τελευταια φωτογραφιζω πολυ με φιλμ SLR και ειναι σκετη απολαυση με το εικονοσκοπιο....Εχω και τις ψηφιακες μαζι αν χρειαστω/θελησω ψηφιακη εικονα +EVF

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, PhoenixV23 είπε

Kαλησπέρα, στο e-infinity έχει την D5600 με τους 2 κιτ φακούς στα 630 ευρώ, οπότε κάπου εκεί υπολόγιζα. 

Το συγκεκριμένο κιτ, το θεωρώ λίγο ανούσιο . Με 600 παίρνεις την d5600 με τον 18-140 vr. Πιο βολικό με έναν φακό . 

Αν πάρεις την d7200 θα πρέπει να ανέβεις στα 810 ευρώ για να την πάρεις με τον ίδιο 18-140 vr ή στα 745 αν πάρεις τον σταθερό 35mm f/1.8g (ισοδυναμεί με 52.5mm σε full frame)

ή στα 690 αν πας στην πιο ιδιαίτερη επιλογή να την πάρεις με τον 50mm f/1.8d (που όμως ισοδυναμεί στην κροπ με 75mm , που είναι ιδιαίτερη και όχι τόσο εύχρηστη εστιακή απόσταση).

Απλά η d7200, έχει πρόσβαση και σε παλιούς νίκον φακούς, τύπου af-d που δεν κάνουν autofocus στις μικρότερες (και βρίσκονται φθηνοί και μεταχειρισμένοι) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PhoenixV23 είπε

Kαλησπέρα, στο e-infinity έχει την D5600 με τους 2 κιτ φακούς στα 630 ευρώ, οπότε κάπου εκεί υπολόγιζα. Αρχικά. Λέω αρχικά γιατί όπως είπα και νωρίτερα ενδεχομένως θα μπρούσα να μην προβώ σε αγορά άμεσα, αλλά να κάνω υπομονή και οικονομία προκειμένου να αγοράσω μια ένα καλύτερο σώμα.

Καλησπέρα Κυριάκο! Ακριβώς το liveview είναι που με κάνει να έχω προτίμηση σε ένα σώμα με οθόνη αφής, θεωρώ δηλαδή οτι θα είναι απόλυτα χρηστικό! Απλά να σου πω την αλήθεια με μπέρδεψες λίγο, γιατί ενώ αρχικά πίστευα οτι θα μου προτείνεις την 5600, στην τελευταία στροφή καταλήγεις στην 7200 😋  Εκτός κι αν κατάλαβα εγώ λάθος;

Αν δεν κάνω λάθος το ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο είναι καλύτερο; Ή μήπως είναι κάπως υποκειμενικό αυτό;

Φίλε Μπάμπη σε ντουλάπα δεν πρόκειται να καταλήξει με τίποτα και αυτό στο λέω με πάσα βεβαιότητα! Είναι κάτι που και μου αρέσει, και θέλω πολύ να το μάθω! Απλά επειδή ομοίως έχω περιορισμένο μπάτζετ, αυτός είναι και ο λόγος που κάνω τόσες ερωτήσεις. Δεν θέλω δηλαδή να επιλέξω μια "λάθος" φωτογραφική μηχανή και αργότερα το μετανιώσω..

Συγνωμη αν σε μπερδεψα, εγω προσωπικα προτεινω γενικοτερα την 5600 ως μια all around λυση με μικροτερο βαρος και ογκο σε σχεση με την 7200. Εννοειται πως η 7200 εχει πραγματα που θα ηθελα οπως το weather sealing (εμεινε απωθημενο μετα απο μια βροχερη βολτα στα Ιωαννινα ), στο τελος ομως κανενα δεν σταθηκε απολυτα εμποδιο. Βεβαια, οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, η 7200 δινει και λυσεις με συμβατοτητα auto focus σε παλαιοτερους φακους, αν θελει να ασχοληθει καποιος και με αυτο (εγω δεν εχω φτασει ακομη στο σημειο να σκεφτομαι τους παλαιοτερους φακους, οποτε και δεν το υπολογιζα τοσο ). Οσον αφορα τη συγκριση 7200-7500, εκει προτεινω την 7200 λογω της διαφορας τιμης που καλυτερα να αξιοποιηθει σε καποιο φακο. Η 5600 παντως ειναι αξιοπρεπεστατη φωτογραφικη και σιγουρα αποτελει ενα δυνατο ξεκινημα, τουλαχιστον απο προσωπικης αποψης.

Επεξ/σία από kyriakos96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το συγκεκριμένο κιτ, το θεωρώ λίγο ανούσιο . Με 600 παίρνεις την d5600 με τον 18-140 vr. Πιο βολικό με έναν φακό . 

Αν πάρεις την d7200 θα πρέπει να ανέβεις στα 810 ευρώ για να την πάρεις με τον ίδιο 18-140 vr ή στα 745 αν πάρεις τον σταθερό 35mm f/1.8g (ισοδυναμεί με 52.5mm σε full frame)

ή στα 690 αν πας στην πιο ιδιαίτερη επιλογή να την πάρεις με τον 50mm f/1.8d (που όμως ισοδυναμεί στην κροπ με 75mm , που είναι ιδιαίτερη και όχι τόσο εύχρηστη εστιακή απόσταση).

Απλά η d7200, έχει πρόσβαση και σε παλιούς νίκον φακούς, τύπου af-d που δεν κάνουν autofocus στις μικρότερες (και βρίσκονται φθηνοί και μεταχειρισμένοι) . 

Kατάλαβα, σε ευχαριστώ. Ο 35mm είναι ένας φακός που έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές, θα είναι στα πλάνα μου!

7 ώρες πριν, kyriakos96 είπε

Συγνωμη αν σε μπερδεψα, εγω προσωπικα προτεινω γενικοτερα την 5600 ως μια all around λυση με μικροτερο βαρος και ογκο σε σχεση με την 7200. Εννοειται πως η 7200 εχει πραγματα που θα ηθελα οπως το weather sealing (εμεινε απωθημενο μετα απο μια βροχερη βολτα στα Ιωαννινα ), στο τελος ομως κανενα δεν σταθηκε απολυτα εμποδιο. Βεβαια, οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, η 7200 δινει και λυσεις με συμβατοτητα auto focus σε παλαιοτερους φακους, αν θελει να ασχοληθει καποιος και με αυτο (εγω δεν εχω φτασει ακομη στο σημειο να σκεφτομαι τους παλαιοτερους φακους, οποτε και δεν το υπολογιζα τοσο ). Οσον αφορα τη συγκριση 7200-7500, εκει προτεινω την 7200 λογω της διαφορας τιμης που καλυτερα να αξιοποιηθει σε καποιο φακο. Η 5600 παντως ειναι αξιοπρεπεστατη φωτογραφικη και σιγουρα αποτελει ενα δυνατο ξεκινημα, τουλαχιστον απο προσωπικης αποψης.

Απο τη στιγμή που έχεις κ εσύ ήδη την D5600 νομίζω βοηθάει αρκετά, πόσο μάλλον που είσαι ευχαριστημένος! Την 7200 με τα πλεονεκτήματα που ανέφερες την σκέφτηκα και πριν, το μόνο το οποίο με χαλάει είναι η απουσία touch screen άρα και live view. Δεν ξέρω αν αυτός είναι ένας παράγοντας ο οποίος τελικά θα με αποτρέψει, σίγουρα πάντως για εμένα προσωπικά αλλάζει την συνολική εμπειρία.


Πάντως παιδιά απ'ότι καταλαβαίνω, στο αρχικό δίλημμα Nikon D6500 ή Canon M5 οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα προτιμούσατε Nikon και γενικότερα μια DSLR απο μία mirrorless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, PhoenixV23 είπε

Kατάλαβα, σε ευχαριστώ. Ο 35mm είναι ένας φακός που έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές, θα είναι στα πλάνα μου!

Απο τη στιγμή που έχεις κ εσύ ήδη την D5600 νομίζω βοηθάει αρκετά, πόσο μάλλον που είσαι ευχαριστημένος! Την 7200 με τα πλεονεκτήματα που ανέφερες την σκέφτηκα και πριν, το μόνο το οποίο με χαλάει είναι η απουσία touch screen άρα και live view. Δεν ξέρω αν αυτός είναι ένας παράγοντας ο οποίος τελικά θα με αποτρέψει, σίγουρα πάντως για εμένα προσωπικά αλλάζει την συνολική εμπειρία.


Πάντως παιδιά απ'ότι καταλαβαίνω, στο αρχικό δίλημμα Nikon D6500 ή Canon M5 οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα προτιμούσατε Nikon και γενικότερα μια DSLR απο μία mirrorless!

   Όχι εγώ , χρειάζομαι και την μια και την άλλη γι' αυτό έχω και τις δύο , μεταξύ και άλλων .......... η all round μηχανή δεν φτιάχτηκε ακόμη ........ ίσως στο μέλλον , ποιος ξέρει ....... 

   Σας το είπα ήδη , πολύς κόσμος συγχεει την φωτογραφία με κάποιον συγκεκριμένο εξοπλισμό , αυτόν , εκείνο η τον άλλο , σαφώς χρειάζεστε απαραίτητα και μια φωτογραφική μηχανή ........ θα το δείτε συν τω χρόνω ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Όχι εγώ , χρειάζομαι και την μια και την άλλη γι' αυτό έχω και τις δύο , μεταξύ και άλλων .......... η all round μηχανή δεν φτιάχτηκε ακόμη ........ ίσως στο μέλλον , ποιος ξέρει ....... 

   Σας το είπα ήδη , πολύς κόσμος συγχεει την φωτογραφία με κάποιον συγκεκριμένο εξοπλισμό , αυτόν , εκείνο η τον άλλο , σαφώς χρειάζεστε απαραίτητα και μια φωτογραφική μηχανή ........ θα το δείτε συν τω χρόνω ........ 

Όχι εντάξει πιστεύω ότι έχω μια καλύτερη εικόνα για το τι πρέπει να κοιτάξω και σε τι να απευθυνθώ, και για αυτό σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι τελευταίο, επειδή όπως ανέφερα στην αρχή με ενδιαφέρει πολύ η νυχτερινή φωταγραφία.. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό φακό είτε σε Nikon είτε σε Canon? Γενικά τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω για καλύτερη απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoenixV23 είπε

Kάτι τελευταίο, επειδή όπως ανέφερα στην αρχή με ενδιαφέρει πολύ η νυχτερινή φωταγραφία.. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό φακό είτε σε Nikon είτε σε Canon? Γενικά τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω για καλύτερη απόδοση;

Για νυχτερινή φωτογραφία, βοηθάνε πιο φωτεινοί φακοί , πχ f/1.8 ή και f/1.4 . Βοηθά και το vr αν υπάρχει και τέλος ... αποδίδουν καλύτερα full frame αισθητήρες.

Ωστόσο μπορείς να έχεις άψογα αποτελέσματα σε νυχτερινές φωτογραφίες, χωρίς τα παραπάνω, με ένα μέσο που υπήρχε από την εποχή του φίλμ. ΤΟ ΤΡΙΠΟΔΟ. 

Συν ένα ντενκλασέρ, για να βγάζεις φωτογραφία πατώντας το μπουτόν στο διακόπτη πάνω του, που είναι συνδεμένο με καλώδιο με το σώμα και δεν τραντάζει το σώμα της μηχανής,

όταν βάζεις μεγάλους χρόνους έκθεσης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...