Προς το περιεχόμενο

Φακός για αστροφωτογραφίες (για Canon crop body)


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα από τα αγαημένα μου είδη φωτογραφίας, με λίγο ιδιαίτερες απαιτήσεις. Όσοι θ' απαντήσετε στο θέμα, μάλλον τις γνωρίζετε. Δίνω στοιχεία. Έχω Canon crop σώμα (EOS 77D) και δίνω έως 200 ευρώ. Παίζω και με φιλμάτες, οπότε δεν έχω πρόβλημα να πάρω manual φακό, ή και παλιό - από αναλογικό σύστημα (αρκεί να υπάρχει αντάπτορας).

Το "οπλοστάσιο" προς το παρόν αποτελείται από τον EF-S 15-85mm f/3,5-5,6 και τον Helios 44-2 58mm f/2. Κανείς απ' αυτούς δεν είναι ιδανικός γι' αυτό που θέλω να κάνω, αν κι έχω χρησιμοποιήσει και τους δύο.

:P

Προσωπικά γλυκοκοιτάζω τον EF-S 24mm f/2,8. Το ότι είναι prime το θεωρώ συν.

Ψωνίζω κι εξωτερικό, οπότε δεν είναι πρόβλημα οι προτάσεις απ' έξω. 

Θα χαρώ αν βρούμε κάτι σε Minolta MD, ή M42, (αν δε πάρω τον παραπάνω που ανέφερα) ώστε να μπαίνει και στ' άλλα σώματά μου.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε δεύτερο χέρι τον samyang 14 mm 2.8,είναι ο φακός που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι για γαλαξιακό  νεφέλωμα, υπόψιν είναι χειροκίνητος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αρκετά wide ο συγκεκριμένος; Οκ, παίζουμε σε crop x1,6, αλλά περισσότερο φοβάμαι την όποια παραμόρφωση. Δε ξέρω αν θέλω να κατέβω τόσο χαμηλά σε χιλιοστά. Υπόψιν ότι δε θέλω αναγκαστικά να πιάνω ολόκληρο τον milky way...

Μία εξίσου κλασική εναλλακτική, π.χ. ο Samyang / Rokinon 24mm 1.4, πως ακούγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα σύγχρονα προγράμματα κάνουν θαύματα στον τομέα αυτό .

Αν υπάρχει προφίλ. :P

Οπότε λες να μη φοβάμαι τα 14mm;

Το manual focus δε μ' ενοχλεί. Έτσι κι αλλιώς, το AF δε δουλεύει στο σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Αν υπάρχει προφίλ. :P

Οπότε λες να μη φοβάμαι τα 14mm;

Για τον samyang 14mm , υπάρχει . Για παλιούς φακούς που δεν υπάρχουν ... σε nikon , εκμεταλεύομαι την αυτόματη διόρθωση που κάνει η μηχανή στη jpg , όταν επιλέξω να σώζει ταυτόχρονα jpg+raw . Οπότε χρησιμοποιώ το δωρεάν raw therapee πρόγραμμα και χρησιμοποιώ την επιλογή που έχει να εφαρμόζει αυτόματα τις διορθώσεις που έχει κάνει η μηχανή στο jpg αρχείο και στο raw !

Η δυνατότητα αυτή και μόνο , αξίζει να σε κάνει χρήστη του προγράμματος !!!! (που είναι τσάμπα όπως είπα ). 

Τη χρησιμοποιώ καθημερινά, για το φακό Nikon 35-105mm f/3.5-4.5 AF-D που χρησιμοποιώ, για τον οποίω δεν υπάρχει προφίλ για κανένα πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν γίνει λίγο πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου, ενώ έχω αποκλείσει τον EF-S 24mm f/2,8 μου σκεφτόμουν να πάρω. Οι επιδόσεις του σε σχέση με τους Rokinon / Samyang (κυρίως στα άκρα του κάδρου) είναι απογοητευτικές.

Υπάρχει άλλο δίλημμα όμως:

  • Rokinon / Samyang 24mm f/1,4 ή
  • Rokinon / Samyang 14mm f/2,8 ;

Και οι δύο χρησιμοποιούνται για τη δουλειά που τους θέλω, ενώ μάλιστα προσφέρουν εξαιρετικά αποτελέσματα. 

Ο μεν 24mm ελέω crop πάει στα 38,4mm, ο δε 14mm πάει στα 22,4mm. Φοβάμαι ότι ο 24άρης θα μου βγάζει πολύ "σφιχτό" κάδρο. Από την άλλη, πέραν του ότι είναι αρκετά πιο φωτεινός, στο Google βλέπω και περισσότερα δείγματα απ' αυτόν με milky way, σημάδι ότι μάλλον τον προτιμούν περισσότερο. Αλλά υποψιάζομαι ότι τα δείγματα που βλέπω είναι σε FF, όχι σε crop.

Μία ιδέα είναι να κάνω μερικές test λήψεις με τον τρέχοντα zoom μου (τον EF-S 15-85mm) στα 24mm, να δω πόσο μου αρέσει αυτό το κάδρο.

Άλλη ιδέα είναι να πάρω κατευθείαν τον 14mm f/2,8 που πρότεινε ο IKARIWTHS (που είναι και φτηνότερος) γιατί με cropάρισμα μπορώ να κόψω εικόνα, να προσθέσω κι άλλη (σε περίπτωση που μου φαίνεται πολύ "σφιχτό" το κάδρο του 24mm) όμως, δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...