Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Μία κλήση με πρόστιμο on the spot έφαγα στην Πράγα όταν από απροσεξία μου βράδυ μπήκα σε δρόμο που ήταν μόνο για λεωφορεία. Οκ, να προσθέσω σε αυτά και τρεις  από τις γνωστές "μούσι" κλήσεις που εφαρμόζονταν εκτός πόλεων σε Βουλγαρία και Σκόπια, για τους ξένους κυρίως, και πάντα με σκοπό το "όργανο" να προσθέσει κάτι στο μισθό του :)  Δύο τις πλήρωσα (πάλι on the spot) και μία το έπαιξα τρελίτσα κι έτσι έφυγα. Ήταν πράγματα όμως που τα ήξερα από τη σχετική προ-ταξιδίου έρευνα. Και πλέον στα Σκόπια αυτό το φαινόμενο έχει εξαφανιστεί (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ξανασυναντήσει αν και έχω περάσει αρκετές φορές).

Και στη Βουλγαρία κομμένα αυτά εδώ και χρόνια. Ανεβαίνω με το αμάξι πολύ συχνά με την ξαδέρφη μου. Απρίλιο φέτος τελευταία φορά. Έχω πάνω από 5 χρόνια να δω κάτι τέτοιο στη Βουλγαρία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω πάει αρκετές φορές εξωτερικό με μηχανή δική μου και ενώ έχω κάνει παπάδες στους εκεί δρόμους (αναστροφές κτλ) ποτέ δεν μου ήρθε κλήση.

Αντίθετα Γερμανία που είχα πάει αεροπορικώς κ νοίκιασα από Hertz μέσα σε ένα μήνα ήρθε κλήση επειδή οδηγούσα με 17 km (νομίζω) πάνω από το όριο.

Απο τότε προτιμώ να πάω με ι.χ δικό μου αν γίνεται διαφορετικά προτιμώ να μην νοικιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέτρο στην Ιταλία είναι καθαρά εισπρακτικό. Ακόμα κι αν μπεις για 3 μέτρα και κανείς αναστροφή σου έρχεται κλήση.

οι εταιρίας ενοικίασης έχουν κι αυτές κέρδος.

σημανση υπάρχει παντού αλλά είναι πολύ πολύ εύκολο να την προσπεράσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ιταλια ειναι κλασσικο, ολοι παιρνουν ( και καλα κληση). Και εμενα ετσι μπηκε η χρεωση για τα διαδικαστικα αλλα κληση δεν ελαβα ποτε. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ακυρωσεις την καρτα σου οταν φυγεις απο Ιταλια. Και ασε μετα να τα ζητανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Απ' όσο καταλαβαίνω απλά περιμένω να έρθει η κλήση και την πληρώνω αμέσως για να γλιτώσω χρήματα και να φύγει και από το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα ,έχουν πάει σε κάποιον οι κλήσης στην εδω εφορία? έχει έρθει καππιο δικαστήριο η κάποιες συνέπειες σε κάποιον που δεν έχει πληρώσει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...