Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/6/2022 στις 7:15 ΜΜ, nektaria1973 είπε
  1. Καλησπέρα, μου ήρθαν και σε μένα κλήσεις από τη δημοτική αστυνομία της Φλωρεντίας που είχα πάει πέρσι το καλοκαίρι. Πέντε τον αριθμό εκ των οποίων οι δύο ήταν με διαφορά ΄1 λεπτού. Στην επιστολή που μου έστειλαν στο σπίτι με τα στοιχεία μου (μέσω ταχυδρομείου|) ισχυρίζονται ότι μου είχαν στείλει ειδοποίηση τα Χριστούγεννα του 2021 την οποία δεν έλαβα. Το ποσό τώρα είναι διπλάσιο και να προβώ άμεσα στη πληρωμή του γιατί θα πάνε δικαστικός. Ξέρει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση μη πληρωμής?

ειναι με δικο σου αμαξι η ενοικιασμενο?

Μηπως ειναι αυτες οι απατεωνιες που κανανε για να τα παιρνουν αυτοι που νοικιαζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα είχε έρθει από την ελεβετια ένα (γισ υπέρβαση ταχύτητας κατά 3 χιλομετρα) το πλήρωσα κανονικά

Με ταχυδρομείο ήρθε παντος

Αν δεν πληρώσεις κάποια στηγμη πάει δικαστήριο το θέμα και μετά θα πληρώνεις τα δικαστικά εξωδα το πρόστημο της προσαυξήσεις και άλλα

Επεξ/σία από Black Demis
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2022 στις 7:15 ΜΜ, nektaria1973 είπε
  1. Καλησπέρα, μου ήρθαν και σε μένα κλήσεις από τη δημοτική αστυνομία της Φλωρεντίας που είχα πάει πέρσι το καλοκαίρι. Πέντε τον αριθμό εκ των οποίων οι δύο ήταν με διαφορά ΄1 λεπτού. Στην επιστολή που μου έστειλαν στο σπίτι με τα στοιχεία μου (μέσω ταχυδρομείου|) ισχυρίζονται ότι μου είχαν στείλει ειδοποίηση τα Χριστούγεννα του 2021 την οποία δεν έλαβα. Το ποσό τώρα είναι διπλάσιο και να προβώ άμεσα στη πληρωμή του γιατί θα πάνε δικαστικός. Ξέρει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση μη πληρωμής?

αν ειναι πολλα τα λεφτα, προσπαθησε να επικοινωνησεις με ιταλικο προξενειο ή συνηγορο ευρωπαιου, πολιτη,καταναλωτη, αστυνομια,τροχαια δικηγορο κλπ

χωρις αμεση επικοινωνια δεν μπορει να στελνουν 1 χαρτι μετα απο 2, 5 χρονια κ αμα το παρεις να πληρωνεις 5φορες πανω προσαυξησεις

αν ελειπες ή μετακομισες ή χανοταν κλπ, επιτρεπεται να σε χρεωνουν χωρις επικοινωνια και οπως βγει?

να βαλουν ηλεκρονικα ξερουν, αλλα να επιξοινωνησουν οχι? 

παλι καλα που δεν το εβαλαν σε ενα μπουκαλι να το ριξουν στη θαλασσα για να το παρεις, φερε μας 800ε

σε κατοικους ξενων χωρων θα επρεπε να εχουν ή αριστη επικοινωνια ή μεγαλες προθεσμιες ή να σβηνουν προσαυξησεις

Επεξ/σία από Stefanos683
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2022 στις 12:37 ΜΜ, mclein² είπε

αφου ξερεις οτι εχεις παρανομησει, τι ψαχνεις ακριβως ;

Κλασικό ινσομνια. Η TS λέει δεν έλαβε ποτέ την κλήση και της ζητάνε τα δίπλα και τα σχόλια είναι «πλήρωνε γιατί είσαι παράνομος!1!1!1!1!1!1»

Επεξ/σία από GodzillaCover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Κλασικό ινσομνια. Η TS λέει δεν έλαβε ποτέ την κλήση και του ζητάνε τα δίπλα και τα σχόλια είναι «πλήρωνε γιατί είσαι παράνομος!1!1!1!1!1!1»

Και μετά που ρωτάει "τι γίνεται αν δεν πληρώσω" είναι επειδή κανει έρευνα για ένα αστυνομικό θρίλερ που γράφει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 πας ιταλια, σε γραφουν, βρισκουν τα στοιχεια σου κάποτε .

και βαρανε προστιμα, σου βαρανε δικαστηρια και κάποτε ανακαλυπτεις οτι σου ζηταει η εφορια 10.000ε απο δικαστηρια και  τοκους για καποιες κλησεις πριν 8χρονια

τι πιο συνηθες

η χρηση υψηλης τεχνολογιας συνδραμει στην προστασια της φλωρεντιας με πολυ εντυπωσιακα αποτελεσματα

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Κλασικό ινσομνια. Η TS λέει δεν έλαβε ποτέ την κλήση και του ζητάνε τα δίπλα και τα σχόλια είναι «πλήρωνε γιατί είσαι παράνομος!1!1!1!1!1!1»

σου λεει η τυπισσα εχει παρανομησει και ξερει που & πως και θελει ν'αποφυγει να πληρωσει και εσυ μας καταδικαζεις και το παιζεις ιστορια.

κλασικος ρουλης...!1!1!1!1!1!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν γυρνώντας από τις διακοπές βρήκα 2 ιταλικά μπιλετάκιαστα στα ελληνικά  με κάτι κλήσεις από το 2018.

Προσαυξημένα και 270€ έκαστος.

Τελευταία προειδοποίηση αναφέρει αλλιώς πάει δικαστικά. Ο πληρεξούσιος είναι commune di Bergamo polιzia locale ,καταλαβαίνω δημοτική. Το να γίνει δικαστήριο χλωμό το βρίσκω.το να έρθει εδώ στην εφορία απίθανο. Το να πάω Ιταλία δεν με βλέπω να νοικιάζω πάλι. Οπότε καμμία.ιδεα τι κάνουμε; Είδα ότι έχει έρθει και σε άλλους last warning 

Επεξ/σία από mpregos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα! Τον περασμένο Ιούλιο πήγα διακοπές στην Ιταλία όπου και νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz. Μια φορά τον Σεπτέμβριο και μια δεύτερη σήμερα χρέωσαν στην κάρτα μου 31 ευρώ. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ μετά την πρώτη φορά (στη συνέχεια ακολούθησαν και e-mail από την Hertz) είδα ότι πρόκειται για χρέωση προκειμένου να κοινοποιήσουν στις Ιταλικές αρχές τα στοιχεία μου για να μου στείλουν πρόστιμο για παραβίαση του ΚΟΚ. Πρόκειται για είσοδο σε ζώνες ZTL, για τις οποίες παρεμπιπτόντως δεν μας προειδοποίησε κανένας παρ' όλο που ρώτησα την υπάλληλο της Hertz τι γίνεται με το πάρκινγκ και αν χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο. Όπως και να 'χει δεν είναι αυτό το ζήτημα, είμαι διατεθειμένος να τις πληρώσω καθώς στο μέλλον ενδέχεται να ξαναπάω στην Ιταλία και όχι για τουρισμό αυτή τη φορά. Όσο είδα, παίζει 30% έκπτωση αν πληρώσεις εντός 5 ημερών από την ειδοποίηση, μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις μεταξύ 5 και 60 ημερών ενώ πληρώνεις το πλήρες ποσό εφ' όσον παρέλθουν 60 μέρες από την ειδοποίηση με προσαύξηση 10% κάθε εξάμηνο. Όμως διάβασα και για περιπτώσεις που η ειδοποίηση ήρθε ακόμα και μετά από χρόνια. Η ειδοποίηση έρχεται ως συστημένη επιστολή; Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται για να μπορεί να διαπιστωθεί η ημερομηνία παραλαβής, δεν μπορούν να στέλνουν την πρώτη ειδοποίηση τόσο καιρό μετά και να απαιτούν να πληρώσεις αυξημένο πρόστιμο.  Τα e-mail της Hertz λένε να περιμένω την πρωτότυπη ειδοποίηση στο ταχυδρομείο πριν κάνω οτιδήποτε, όμως θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που ξέρει για τα διαδικαστικά του θέματος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από armi19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο έπαθα, με Avis βέβαια αλλά η διαδικασία είναι η ίδια. Για είσοδο σε ζώνη ZTL επίσης (το πρόστιμο 95€).

Αυτό που κατάλαβα κι εγώ είναι ότι απλά περιμένουμε να έρθει η φυσική κλήση ταχυδρομικώς. Το πότε άγνωστο!

Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που θα δώσει η εταιρεία ενοικίασης τα στοιχεία, έχουν 365 μέρες να στείλουν ταχυδρομικά την κλήση. Οπότε δε νομίζω να ισχύει το μετά από χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kalmik είπε

Εχει πάει κανείς Ιταλία χωρίς να φάει πρόστιμο;

Εγώ! Πήγα Οκτώβρη 2019 Σικελία και νοίκιασα στην Κατάνια ένα κορσάκι για να πάω Παλέρμο Συρακούσες και τριγύρω. Μετά από αυτά που είχα διαβάσει εδώ περίμενα κλήση είναι η αλήθεια αλλά 3 χρόνια μετά δε φάνηκε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς, δεν θα τολμούσα να κυκλοφορησω έτσι με αμάξι σε ξένη χώρα. Δεν έχουμε ιδέα τι ΚΟΚ και κανονισμοί ισχύουν στην εκάστοτε χώρα, είμαστε εκθετοι για το οτιδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Γενικώς, δεν θα τολμούσα να κυκλοφορησω έτσι με αμάξι σε ξένη χώρα. Δεν έχουμε ιδέα τι ΚΟΚ και κανονισμοί ισχύουν στην εκάστοτε χώρα, είμαστε εκθετοι για το οτιδήποτε

Έχω πάει καμιά 20ριά φορές μέχρι τώρα με αμάξι σε αρκετές χώρες (ευρωπαϊκές, μέχρι Τσεχία/Σλοβακία ως προς τα πάνω και μέχρι Ισπανία ως προς το οριζόντιο του χάρτη) και αυτό σε διαφορετικές χρονιές. Και πάντα με το δικό μου ιχ που σημαίνει ότι δεν έφθασα αεροπορικά σε μία πόλη και είχα μόνο αστική μετακίνηση αλλά όλο το πακέτο. Πόλεις, χωριά, αυτοκινητόδρομοι, επαρχιακοί, τουριστικές περιοχές αλλά και μη.

Μία κλήση με πρόστιμο on the spot έφαγα στην Πράγα όταν από απροσεξία μου βράδυ μπήκα σε δρόμο που ήταν μόνο για λεωφορεία. Οκ, να προσθέσω σε αυτά και τρεις  από τις γνωστές "μούσι" κλήσεις που εφαρμόζονταν εκτός πόλεων σε Βουλγαρία και Σκόπια, για τους ξένους κυρίως, και πάντα με σκοπό το "όργανο" να προσθέσει κάτι στο μισθό του :)  Δύο τις πλήρωσα (πάλι on the spot) και μία το έπαιξα τρελίτσα κι έτσι έφυγα. Ήταν πράγματα όμως που τα ήξερα από τη σχετική προ-ταξιδίου έρευνα. Και πλέον στα Σκόπια αυτό το φαινόμενο έχει εξαφανιστεί (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ξανασυναντήσει αν και έχω περάσει αρκετές φορές).

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με γνώση του κοκ (γενικότερα), λίγη προσοχή που έτσι κι αλλιώς χρειάζεται στην οδήγηση και μια ενημέρωση για τις πιθανές ιδιαιτερότητες του μέρους που θα κινηθούμε (αυτό κυρίως ως προς πόλεις με ιδιαίτερες ρυθμίσεις, πχ ο ξένος στην Αθήνα να ξέρει για δακτύλιο ή τι σημαίνει parking "μόνο για κατοίκους") μια χαρά πας και γυρνάς από το ταξίδι σου χωρίς θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...