Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, kalmik είπε

Συγνώμη Όταν λέτε απατεώνες, αναφέρεστε σε κάποια ιταλική αρχή; Ή ότι υπάρχιε μια οργανωμένη συμμορία που προσπαθεί να αποσπάσει χρήματα από ανυποψίαστους τουρίστες; Εχει κανείς μπει στον κόπο να επαληθεύσει αν πρόκειται πράγματι για επίσημη κλήση από Δήμο, Τροχαία κλπ. Η ιταλική πρεσβεία νομίζω ότι έχει αρμοδιότητα να πληροφορήσει σχετικά...

Δείτε σχετικά και αυτό https://en.tripadvisor.com.hk/ShowTopic-g187768-i20-k10317748-Traffic_Tickets_from_Italy_a_Scam-Italy.html

Εμενα με χρεωσε η εταιρια για εξοδα διαδικαστικα για την υποτιθεμενη κληση, επικοινωνησα με καποια δημοσια αρχη δεν θυμαμαι ποια οι οποιοι επιβεβαιωσαν οτι υπαρχει προστιμο και μου ειπαν οτι θα στειλουν αποδεικτικα και το προστιμο. 2 χρονια μετα ακομα τα περιμενω. Οταν αυτο συμβαινει σε ολους που επισκεπτονται την Ιταλια φιλε μου αυτο υποδηλωνει απατεωνια. Νομοφανης μεν αλλα απατεωνια στον τουριστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν επιστρέψεις ποτέ Ιταλία, πώς μπορεί κάποιος να σε κυνηγήσει στην Ελλάδα για αυτό το πρόστιμο; Εννοώ η ελληνική τροχαία/δικαιοσύνη μπορεί να σου επιβάλλει να πληρώσεις ιταλικό πρόστιμο;

Επεξ/σία από Ison_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  1. Καλησπέρα, μου ήρθαν και σε μένα κλήσεις από τη δημοτική αστυνομία της Φλωρεντίας που είχα πάει πέρσι το καλοκαίρι. Πέντε τον αριθμό εκ των οποίων οι δύο ήταν με διαφορά ΄1 λεπτού. Στην επιστολή που μου έστειλαν στο σπίτι με τα στοιχεία μου (μέσω ταχυδρομείου|) ισχυρίζονται ότι μου είχαν στείλει ειδοποίηση τα Χριστούγεννα του 2021 την οποία δεν έλαβα. Το ποσό τώρα είναι διπλάσιο και να προβώ άμεσα στη πληρωμή του γιατί θα πάνε δικαστικός. Ξέρει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση μη πληρωμής?
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, nektaria1973 είπε
  1. Καλησπέρα, μου ήρθαν και σε μένα κλήσεις από τη δημοτική αστυνομία της Φλωρεντίας που είχα πάει πέρσι το καλοκαίρι. Πέντε τον αριθμό εκ των οποίων οι δύο ήταν με διαφορά ΄1 λεπτού. Στην επιστολή που μου έστειλαν στο σπίτι με τα στοιχεία μου (μέσω ταχυδρομείου|) ισχυρίζονται ότι μου είχαν στείλει ειδοποίηση τα Χριστούγεννα του 2021 την οποία δεν έλαβα. Το ποσό τώρα είναι διπλάσιο και να προβώ άμεσα στη πληρωμή του γιατί θα πάνε δικαστικός. Ξέρει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση μη πληρωμής?

Διαμένω στην Ιταλία , πέρσι ενεργοποίησαν τα ραντάρ στη Φλωρεντία και λειτουργούν όπως ανέφερες  , και σε φίλο μου έγινε ακριβώς το ίδιο.

Είναι από ραντάρ λόγω ταχύτητας ή γιατί μπήκες σε ζώνη μόνιμων κατοίκων ? ZTL? 

Επεξ/σία από Mp@mp1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nektaria1973 είπε

μήπως ξέρεις τι γίνεται αν δεν τις πληρώσεις????

θα τις πληρωσεις προσαυξημενες και αν χρειαστει κ τα δικαστικα εξοδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nektaria1973 είπε

 Μπήκα σε ζώνη μόνιμων κατοίκων

 

Ο φίλο σου τι έκανε τις πλήρωσε???? μήπως ξέρεις τι γίνεται αν δεν τις πληρώσεις????

Εχω γνωστο που ειχαν το ιδιο θεμα πριν 10 χρονια. Του εστελναν εμαιλ/γραμματα τα πρωτα 2 χρονια και μετα το χρεος αγοραστηκε απο σε μια ιταλικη εισπρακτικη της κακιας ωρας, του  εστειλε ενα εμαιλ και δεν τον ξαναενοχλησαν.
Απο τοτε εχει ξανανοικιασει αλλες 5 φορες αυτοκινητο Ιταλια, κανενα προβλημα.

Η κληση ηταν για ζωνη μονιμων κατοικων στην Φλωρεντια.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nektaria1973 είπε

μήπως ξέρεις τι γίνεται αν δεν τις πληρώσεις????

Θα βγεί απόφαση στο δικαστήριο εις βάρως σου, θα κληθείς να πληρώσεις το πρόστιμο, τους τόκους και τα δικαστικά έξοδα, και αν δεν το κάνεις θα βεβαιωθεί το πρόστιμο στην εφορία και θα δεσμευτούν λεφτά απο τους λογαριασμούς σου. Αν δεν επαρκούν για να καλύψουν το ποσό, θα κατάσχετε ένα ποσό κάθε φορά που μπαίνουν τα λεφτά στην τράπεζα (σημείωση, οι τόκοι θα τρέχουν).

Τι είδους ερώτηση ειναι αυτή; Αν θες να ρωτήσεις "υπάρχει καμια λαμογιά για να την γλιτώσω;" γιατι δεν ρωτάς αυτό;

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιδεύουμε στο διάστημα. Σε λίγα χρόνια θα αποικήσουμε πλανήτες. 
Στοίχημα ότι το ινσομνια θα λειτουργεί ακόμα και θέματα του στυλ «γύρισα πατρίδα αλλά πριν λίγες μέρες έλαβα πρόστιμο για παρκάρισμα στον πλανήτη UTX592… το πληρώνω η θα με τρέχουν τα droids ? » θα παίζουν ακόμα. 

 

Ελλαδα ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Skrobo είπε

Θα βγεί απόφαση στο δικαστήριο εις βάρως σου, θα κληθείς να πληρώσεις το πρόστιμο, τους τόκους και τα δικαστικά έξοδα, και αν δεν το κάνεις θα βεβαιωθεί το πρόστιμο στην εφορία και θα δεσμευτούν λεφτά απο τους λογαριασμούς σου. Αν δεν επαρκούν για να καλύψουν το ποσό, θα κατάσχετε ένα ποσό κάθε φορά που μπαίνουν τα λεφτά στην τράπεζα (σημείωση, οι τόκοι θα τρέχουν).

Δεν μιλαμε καν για παραβιαση ΚΟΚ, δεν παει εφορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...