Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια!

Θα ηθελα τη βοηθεια σας εαν γνωριζετε. Το καλοκαιρι ειχαμε παει με μηχανη Ιταλια , Τοσκανη. ΠΡΙΝ 1 μηνα μας ηρθε 80 ευρω κληση απο chianti (χωρια) για οδηγηση σε δρομο λεει που πρεπει να εχεις αδεια για να κυκλοφορησεις. Να μη σχολιασω το οτι δεν ειδαμε καμια ταμπελα οπως επισης ο δρομος ηταν μονοδρομος (δεν ειχαμε αλλη επιλογη). Μετα απο σκεψη πληρωσαμε το προστιμο (ειδαμε και τη φωτο μας απο την καμερα) για να μην μπλεξουμε.

 Ωστοσο 2 βδομαδες μετα μας ηρθε κι αλλο προστιμο απο Σιενα αυτη τη φορα για παραβαση οριου ταχυτητας (απο 40 km 59), 170 euro (χωρις φωτο σε καμερα).

 Το ερωτημα ειναι τι γινεται αν δεν το πληρωσεις.. εχω διαβασει πολλα στο net, κι εχω μια υποψια οτι οσο πληρωνεις τοσο ερχονται κι αλλα. Πολυ πιθανο εν αγνοια μας να καναμε κι αλλες τετοιες παραβασεις δηλαδη...

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Margialex είπε

εχω μια υποψια οτι οσο πληρωνεις τοσο ερχονται κι αλλα.

Βασικά όσο κάνεις παραβάσεις τόσο έρχονται κι άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως, η ερωτηση μ δεν ειναι αν ερχονται προστιμα οταν κανεις παραβασεις (τετοιου ειδους). Η ερωρηση μ ηταν τι γινεται αν φας προστιμο απο Ιταλια και δεν το πληρωσεις. Εαν καποιος εχει αντιστοιχη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Margialex είπε

Προφανως, η ερωτηση μ δεν ειναι αν ερχονται προστιμα οταν κανεις παραβασεις (τετοιου ειδους). Η ερωρηση μ ηταν τι γινεται αν φας προστιμο απο Ιταλια και δεν το πληρωσεις. Εαν καποιος εχει αντιστοιχη εμπειρια.

Επειδή στις σοβαρές χωρες όλα είναι σε ηλεκτρονικη μορφή, παίζει να περάσεις μερικούς μήνες σε φυλακή εάν πατησεις το ποδι σου σε Ιταλικο εδαφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, xsterg είπε

ειναι fake ολο αυτο

αφού του στείλαν και φωτό λέει.

(Παρεπιπτόντως μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό την κλήση (με σβησμένα τα στοιχεία σου βέβαια) να τη δούμε?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Υφίσταται πρόστιμο από κάμερα χωρίς φωτογραφία? Πρώτη φορά το ακούω

Κι ομως τη δευτερη φορα ηρθε χωρις καμερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα παρελαβα και γω μπιλιετακι με συστημενη επιστολη εξ Ιταλίας και διαβαζοντας γενικα στο net διαπιστωσα ότι τουριστας με όχημα στην ιταλια δεν υπαρχει περιπτωση να μην φαει κληση όσο νομότυπος και να ειναι

Ημουν 5 ημερες περσι τον Ιουλιο Ιταλία σε Μπολονια, Φλωρεντια και Βερονα. Μου ηρθαν σε 1 επιστολη απο Δημοτικη Αστυνομια Μπολονιας 2 προστιμα, 88€ εκαστο με προσθεσμια 5 ημερων ή 197€/εκαστο αν τα αγνοησω. Μαλιστα μπαίνεις και στο site με κωδικους που σου δινουν και βλεπεις την φωτο απο την πισω οψη του (ενοικιαζομενου στην προκειμενη) οχηματος.

Γενικά πρόσεχα πολύ και τηρουσα τον ΚΟΚ (τον τηρω παντα και Ελλαδα) ξεροντας οτι καραδοκουν καμερες. Οι συγκεκριμενες "παραβασεις" απο τις δ/νσεις που τραβηχθηκαν οι φωτο όταν περνούσα, αποτελουν ξεκαθαρη παγίδα απο την οπόια δεν μπορεις με τιποτα να αποφυγεις.

α) κινηση πανω σε λεωφοριοδρομο ο οποιος ήταν το αριστερο ρευμα της διπλης λωριδας ανα κατευθυνση αντι για το δεξι οπως γινεται στις χωρες που οδηγουν δεξιά! Η σημανση "BUS" φαινοταν αφοτου εμπαινες και ησουν ηδη σε αυτον! 

β) εισοδος σε πεζοδρομο/περιορισμενης κυκλοφοριας. Κανενα σημα απο οτι θυμαμαι ή απο οτι στο ακριβες σημειο μεσω google street view. Ειδα και τις καμερες που με φωτογραφισαν!

Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και θεωρώντας το τελείως άδικο , δεν εχω σκοπό να το πληρώσω. Υπάρχει περιπτωση να το μεταφέρουν στην ελληνικη εφορία στο μέλλον ? Οπως ανέφερα, ειναι απο δημοτική αστυνομία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ξαναπληρωσα, δεν ξερω αν θα κανουν κατι στο μελλον, αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να ασχοληθω.

το χουν συστημα οι τυποι, δεν διαβασα πουθενα καποιον να του ρθε στην εφορια. οτι εχω βρει στο ιντερνετ, ειτε ρωτανε παιδια οπως εμεις, ειτε κραζουν καποιοι εξυπνοι τους ελληναρες που καρουν παραβασεις και δεν πληρωνουν...

σε καθε περιπτωση, λενε πως ολα τα στοιχεια ειναι απο την αστυνομια, φωτογραφιες κλπ, οποτε ειναι ο λογος εναντιον του λογου τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3  φορες εχω νοικιασει αυτοκινητο στην Ιταλια, και τις 3 ηρθαν προστιμα..... φυικα δεν εχω πληρωσει κανενα... τις 2 φορες ηταν μικροποσα της ταξης των 15€, ωστε να πεις δε  αβριεσαι και να το πληρωσεις. Τη μια φορα μαλιστα  μου ειχε χρεωθει στην πιστωτικη μου κατευθειαν απο την AVIS. Καλεσα στην εδω AVIS και ταυτοχρονα στην τραπεζα μου (alpha).  Η alpha ηταν πολυ εξυπηρετικη, τους εστειλε ειδοποιηση (στους Ιταλους) και αφου δεν απαντησαν αφαιρεσε τη χρεωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...