Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταλαβαινοντας σας και τους 2, ο ενας να ζητα στοιχεια ορθως και ο αλλος να λεει οτι αν μιλαγαμε με στοιχεια, ουσιαστικα δε θα μιλαγαμε ποτε, ομως θα ταθω υπερ του haha. Και πιο πισω εγραψε ενας οτι η δευτερη πηγη εσοδων της φλορεντιας ειναι οι κλησεις... με μια γρηγορη αναζητηση δε βρηκα κατι.

Συμπερασμα δε βγαινει ετσι (οχι οτι βγαινει αλλου αλλα οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στοιχεια δεν εχω ουτε εγω, αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο να υφισταται μετρο που να επιφερει 95% μειωση σε θανατηφορα τροχαια.

Δηλαδη η Εστονια , η Λευκορωσια και η Λιθουανια απο εκει που ειχαν πχ 1000 νεκρους το χρονο σε τροχαιο, εχουν τωρα 50;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 29/10/2019 στις 6:32 ΜΜ, gbras είπε

Αγνοησε το

και μενα μου ηρθε στα Ελληνηικα απ τις Eliana Baldi και Giulia Brizzi...

Στις 25/2/2019 στις 11:40 ΜΜ, prince_21 είπε

Επειδη εχω παει παρα πολλες φορες Ιταλια οδικως και με δικο μου αμαξι αλλα και με ενοικιαζομενο, εχει τυχει να μου κοψουν κληση και για παρανομη σταθμευση, αλλα και για υπερβολικη ταχυτητα μεσω ρανταρ. Την πρωτη την πληρωσα μιας και ηταν δικο μου το αυτοκινητο. Η δευτερη μου ηρθε υστερα απο κατι μηνες μεσω της εταιριας - μια locauto - μαφια κανονικη πρεπει να ηταν γιατι μιας και το ειχα ψαξει τοτε το 2014 αυτο το θεμα, ειχα δει οτι παρα πολλοι που ειχαν νοικασει οχημα απο την συγκεκριμενη εταιρια ειχαν λαβει το ιδιο email. Δεν την πληρωσα ποτε και μου εστειλαν μετα απο κατι μηνες, αγνοησα και εκεινο το email και απο τοτε δε μου εχει ερθει κατι αλλο.Εχω φαει και προστιμο επειδη μπηκα σε λαθος τρενο - διαφορετικης εταιριας - πανω στη βιασυνη μου, οι τυποι πραγματικα δεν αστειευονται και δεν χαριζονται πουθενα, ποσο μαλλον σε τουριστες - εκδρομεις. Γενικα, πεφτει τρομερος ελεγχος σε ολα τα τρενα, τροχαια σε παρα πολλα σημεια, οποτε συμβουλη μου ειναι σε οσους σκεφτονται να πανε οδικως, μεγαλη προσοχη. Για μενα πρωτα περιμενε να δεις τι θα σου πουνε οι δικηγοροι.

Σιενα πρεπει να εχει φαει κληση ολη η Ελλαδα που εχει περασει απο εκει... Μιλαω ως παθων!

Ακριβως και μενα..... Σιενα λεει μπηκατε σε περιοχη που δεν ειχα authorization

 

Στις 29/10/2019 στις 10:51 ΜΜ, bahamut_zero είπε

μια απο τα ιδια. ακομα δν εκανα τπτ. ποιος ξερει τι θα γινει, οι τυποι ειναι απιθανοι. μου εστειλαν με τα πολλα μια φωτο το αυτοκινητο, δεν φαινεται ουτε που ειναιτραβηγμενη, ουτε να μαι μεσα (απαγορευεται λεει) και πρεπει καλη τη πιστη να πιστεψω πως ειναι οπως τα λενε..., αν βγαλεις ακτρη ενημερωσε μας

Σου ηρθε και σενα γραμμα απλο απ τις Eliana Baldi και Giulia Brizzi στα Ελληνικα?

και μενα μου ηρθε αυτο το γραμμα. μετα απο πολυ ψαξιμο ενα φορουμ στo TA διαβασα οτι δεν μπορουμε να επικοινωνησουν με τις εν λογω δικηγορινες ουτε με τηλ ουτε με mail... οποτε μυριζει καπως απατη... αλλοι πληρωσαν και τους ξαναρχονται 2πλα κ 3πλα προστιμα απο αλλες περιοχες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι το εχουν συστημα, πηγα Σικελια τον Σεπτεβριο και τον Ιανουαριο μου ηρθε χρεωση απο την εταιρια ενοικιασης οτι εκανα καποια παραβιαση και με χρεωσαν 40 ευρω για τα διαδικαστικα.

Επικοωνησα και με την περιφερεια που εγινε η παραβαση και πηρα την παρακατω απαντηση.

 

Hello,

 

The car rental company has informed you that there is a fine for you. The company will charge you the expenses for the administrative management of the file. These expenses do not end the proceedings. In fact, the fine, which is for an unauthorized transit in the historic center of Ortigia -Siracusa, will be sent to your residential address, within 360 days from the day on which the violation was committed. As soon as you receive it, you can pay for it by following the instructions you will find written.

Bests regards.

Isp. C. M. Catera

 

Il 11/02/2020 09:48, Per conto di: [email protected] ha scritto:
 
Η περιοχη που λενε ηταν γεματη αυτοκινητα και δεν ειχε καποια σημανση εμφανη τουλαχιστον οτι απαγορευεται η εισοδος. Εκεινη τη μερα ειχα το αυτοκινητο σε παρκιγκ οχι στο δρομο.
Οποιος νοικιασει αυτοκινητο εκει θεωρηστε οτι θα φαει τουλαχιστον μια κληση. Βλακεια μου που δεν ακυρωσα την πιστωτικη αμεσως μολις εφυγα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά πως βεβαίωσαν παράβαση σε αυτή την περίπτωση; Κι εγώ ήμουν στην Ortigia τον Οκτώβρη με νοικιάρικο έκανα μια γύρα εκεί στο κέντρο της ψάχνοντας θέση στάθμευσης ακολουθώντας παράλληλα και άλλα οχήματα και κατέληξα να παρκάρω επι πληρωμή κοντά στο λιμάνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Συγγνώμη αλλά πως βεβαίωσαν παράβαση σε αυτή την περίπτωση; Κι εγώ ήμουν στην Ortigia τον Οκτώβρη με νοικιάρικο έκανα μια γύρα εκεί στο κέντρο της ψάχνοντας θέση στάθμευσης ακολουθώντας παράλληλα και άλλα οχήματα και κατέληξα να παρκάρω επι πληρωμή κοντά στο λιμάνι

Περιμενε και θα σου ερθει. Δεν ξερω πως ακριβως το βεβαιωσαν αυτο. Και γινοταν και χαμος απο τα αυτοκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gbras είπε

Περιμενε και θα σου ερθει. Δεν ξερω πως ακριβως το βεβαιωσαν αυτο. Και γινοταν και χαμος απο τα αυτοκινητα.

Εσένα δε σου ήρθε απ ότι κατάλαβα ακόμη πάρα μόνο η ενημέρωση απ το γραφείο. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απάτη μυρίζει αν δεν είσαι κάτοικος τις χώρας το πρόστιμο το πληρώνεις επί τόπου αν δεν έχεις σου παίρνουν τα χαρτιά μέχρι να πληρώσεις αν το αυτοκίνητο έχει νούμερα πχ ιταλικά και μένεις Ιταλία σου κόβει κλήση αν είσαι ξένος αν ειναι νοικιασμένο και σου κόψανε κλήση  χωρις να εισαι εκει πχ για πάρκινγκ ρανταρ ταχύτητα πάει η κλήση στην εταιρεία η ιδιώτη που ανήκει το αυτοκίνητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2020 στις 10:22 ΜΜ, johnfas7 είπε

και μενα μου ηρθε στα Ελληνηικα απ τις Eliana Baldi και Giulia Brizzi...

Ακριβως και μενα..... Σιενα λεει μπηκατε σε περιοχη που δεν ειχα authorization

Σου ηρθε και σενα γραμμα απλο απ τις Eliana Baldi και Giulia Brizzi στα Ελληνικα?

και μενα μου ηρθε αυτο το γραμμα. μετα απο πολυ ψαξιμο ενα φορουμ στo TA διαβασα οτι δεν μπορουμε να επικοινωνησουν με τις εν λογω δικηγορινες ουτε με τηλ ουτε με mail... οποτε μυριζει καπως απατη... αλλοι πληρωσαν και τους ξαναρχονται 2πλα κ 3πλα προστιμα απο αλλες περιοχες....

Αυτες. Εγω επικοινωνησα, μου απαντησαν και μου εστειλαν μια φωτο ασπρομαυρη του αυτοκινητου χωρις να φαινεται που ειναι. Και λενε πως την πηραν απο την αστυνομια και ειναι υπερανω αμφισβητησης. δεν πληρωσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Αυτες. Εγω επικοινωνησα, μου απαντησαν και μου εστειλαν μια φωτο ασπρομαυρη του αυτοκινητου χωρις να φαινεται που ειναι. Και λενε πως την πηραν απο την αστυνομια και ειναι υπερανω αμφισβητησης. δεν πληρωσα.

Βγαλε και εσυ και στειλε τους μια ασπρομαυρη φωτογραφια σε τραπεζα και πες τους πως πληρωσες την κληση και ειναι υπερανω αμφισβητησης!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου κάνουν τίποτα το πιο πιθανό είναι να τα πλήρωσαν αυτοί και προσπαθούν να τα πάρουν από σένα στην χειρότερη περίπτωση αν ξανά πας Ιταλία και τύχει να σου κάνει κοντρόλ η αστυνομία δηλαδή σου χτυπήσει το όνομα στον υπολογιστή και δουν ότι χρωστάς αν δεν τα έχουν πληρώσει αυτοί να σου τα ζητήσουν πράγμα δύσκολο να γίνει εκτός αν κάνεις καμία μ@λ@κι@ και σε πάνε μέσα που να δεις συναδέλφους μου νταλικερηδες μπηξιμο που έχουν ρίξει στα διόδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2020 στις 7:52 ΜΜ, Finn είπε

Εσένα δε σου ήρθε απ ότι κατάλαβα ακόμη πάρα μόνο η ενημέρωση απ το γραφείο. Σωστά; 

Ενημερωση και χρεωση 40 ευρω για τα διαδικαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Φλωρεντία έχω πάει 6 φορές και από αυτές στη Σιένα 2... Όλες οδικώς, τις 2 από αυτές με νοικιάρικο, τις υπόλοιπες με moto. Επισκέψεις κάθε χρόνο για το MotoGP.

Για τις δύο φορές που νοίκιασα αυτοκίνητο μου έχουν έρθει συνολικά 5 κλήσεις. Δύο από Σιένα για κίνηση σε δρόμο που απαγορεύεται, και Φλωρεντία μια ιστορικό κέντρο, μία για είσοδο σε δρόμο που από μια ώρα και μετά δεν επιτρέπεται η κυκλοφορία, και μια για παράνομη στάση/στάθμευση.

Ήρθαν όλες με email, είχαν παραπομπή με link στην εκάστοτε δημοτική αστυνομία (αν θυμάμαι καλά), και το link είχε όλα τα αρχεία σε pdf (πρωτότυπη κλήση, φωτογραφίες οχήματος από κάμερα) καθώς και στοιχεία πληρωμής στην αρμόδια αρχή.

Οι κλήσεις ήρθαν όλες κατά μέσο όρο 7-8 μήνες μετά το ταξίδι και τις έχω πληρώσει.

Με τη μοτοσυκλέτα δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αν και δε λέει κάτι αυτό.

Στη Σιένα εν τω μεταξύ πως να μη φας κλήση δε ξέρω...Ο δρόμος σε οδηγεί στο κέντρο απαγορευτικό που πρέπει να γυρίσεις..Μόνο αν είσαι λοκάλι ή αν την έχεις πατήσει δε κάνεις λάθος.. Τέλος πάντων χαλάλι, έχει φοβερό καλτσόνε στην πλατεία :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι με το mail που μου είχε στείλει τότε η Goldcar για επιπλέον έξοδα. Τις επικοινωνίες για τα πρόστιμα δε τις έχω βρει. Αν τα βρω θα τα δείξω.

 

 

InkedGoldcar_LI.jpg

Επεξ/σία από eMike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2020 στις 10:22 ΜΜ, johnfas7 είπε

και μενα μου ηρθε στα Ελληνηικα απ τις Eliana Baldi και Giulia Brizzi...

Ακριβως και μενα..... Σιενα λεει μπηκατε σε περιοχη που δεν ειχα authorization

Σου ηρθε και σενα γραμμα απλο απ τις Eliana Baldi και Giulia Brizzi στα Ελληνικα?

και μενα μου ηρθε αυτο το γραμμα. μετα απο πολυ ψαξιμο ενα φορουμ στo TA διαβασα οτι δεν μπορουμε να επικοινωνησουν με τις εν λογω δικηγορινες ουτε με τηλ ουτε με mail... οποτε μυριζει καπως απατη... αλλοι πληρωσαν και τους ξαναρχονται 2πλα κ 3πλα προστιμα απο αλλες περιοχες....

Και μένα φίλε μου από αυτές τις ίδιες καρχιες μου ήρθε σήμερα μια κλήση προσαυξημενη, που με είχανε γράψει στο Μιλανο πριν 2 χρόνια!!! Φυσικά δεν πληρώνουμε τίποτα!!!!

Επεξ/σία από Stavol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...