Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ELTASSOS είπε

καπου βρηκανε τα λαμογια τα αρχεια και οτι πιασουν. 

Λαμόγια γιατί εκεί έχουν κράτος με νόμους και όχι ρεμπέτ ασκέρι σαν το δικό μας;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η κλήση ήρθε μετα από 5 χρόνια;; Ενω η πρωτη κληση ηρθε τοτε;

Εφόσων έγινε έτσι όπως τα λέει ο TS.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, jmmys είπε

Και η κλήση ήρθε μετα από 5 χρόνια;; Ενω η πρωτη κληση ηρθε τοτε;

Εφόσων έγινε έτσι όπως τα λέει ο TS.

Η πρώτη ήρθε στον χρόνο επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οι Ιταλοι  εχουν ζωνες δακτυλιου στις οποιες εμεις οι ελληναρες μπαινουμε ευκολα μεσα ως αδαεις και οι εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων πανευτυχεις δινουν αμεσως τα στοιχεια μας για να κοπει κληση και μαλιστα χρεωνουν για αυτη την "υπηρεσια" που μας προσφερουν.

Αν καποιος πηγε με το αυτοκινητο του και εφαγε κληση και θελει να ξαναπαει στην Ιταλια,τοτε να την πληρωσει 100% 

Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις θα μπορουσε ισως να την σκαπουλαρει,αυτα τα περι δικαστηριων κτλ ειναι μπαρουφες για καποιον που δεν μενει εκει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μην τρελαθούμε, και η Ιταλία ψιλομπανανία είναι κι αυτή και οι πολίτες μπανανάθρωποι είναι κι αυτοί αναλόγως δε της περιφέρειας βορρά-νότου, μόνο που ναι φαντάζει με ...κράτος στον Έλληνα επειδή γίνεται η σύγκριση με το Ελλαδιστάν και εκεί ανακύπτει το δέος!...

Τώρα σε σχέση με σοβαρές χώρες, το ιταλικό κράτος είναι μαφιοζιστάν, κάτι που το γνωρίζουν καλά και οι ίδιοι οι Ιταλοί. Για τον Ελληνάρα πάντως που βγήκε από τη σπηλιά και είδε φως στο ιταλικό έδαφος, η Ιταλία θα φέρνει πάντοτε ...«ευρωπαϊκό αέρα» LOL.

Οπότε συμβουλή στον topic starter, την κλήση θα μπορούσες να την πληρώσεις αν βεβαιωθείς ότι πρόκειται για εύλογη οφειλή (την οποία δε θα μπορείς να αποφύγεις στο βαθμό που υπάρχει και διακρατική συνεργασία εντός ΕΕ), αλλά κράτα και μια πισινή για τα νόμιμα δικαιώματά σου.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια.... τωρα αντικειμενικα και Ιταλια να πας, οι πιθανοτητες να πετυχεις σε ελεγχο που θα βγει οτι χρωστας ενα ποσο ταδε σε καποιον δημο της Γερμανιας ειναι μικρες... Μην πω ελαχιστες!

Και μην ακουω για μπανανιες και οτι αλλο κατεβαζετε εδω περα! Ειδικα οταν συγκρινετε με Ιταλια... Που η ιδια χωρα εχει νομους αλλα σε διαφορες περιοχες δεν ισχυουν τιποτα... π.χ. Ναπολι! Να μου πειτε οτι συγκρινετε με Ολλανδια που και 3 χλμ πανω τρως το 70αρι οκ... αλλα Ιταλια..? Ιταλια..?

Επισης δεν νομιζω οτι μπαινει στην εφορια Ελλαδας το προστιμο... Και την πρωτη φορα που το πληρωσες, πως το πληρωσες? Δεν ηταν μεσω εμβασματος? Αμα ναι μπορεις πολυ ευκολα να το βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκανάρεις την απόδειξη πληρωμης από το άλλο πρόστιμο που ειχες πληρώσει και την στέλνεις στον δικηγόρο με τίτλο "το πρόστιμο έχει πληρωθεί". Και άστους να χτυπιούνται.

Κλασική περίπτωση ψαρέματος δειχνει. Το κάνουν τα δικά μας λαμόγια στην Ελλάδα που χρεωνουν τυχαία πινακίδες. Διάφοροι δημοι έχουν αυξησει τα έσοδά τους έτσι. Έχει ακουστεί και για τους Ισπανούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Οτι οδηγουσα σε περιοχη περιορισμενης κυκλοφοριας (limited traffic), καπου στη Σιενα, και εξω /προφανως/ απο τον οχυρό οικισμό

Εφαγα ίδια κλήση στην Πάρμα πρίν απο 4 χρόνια, μου έστειλαν και φωτο. Την πλήρωσα άμμεσα μιας και ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bromiaris είπε

Λαμόγια γιατί εκεί έχουν κράτος με νόμους και όχι ρεμπέτ ασκέρι σαν το δικό μας;;;;;

λαμογια δεν ειναι 100% , αλλα ενα εισπρακτικο χαρακτηρα τον εχουν οι κλησεις τους.

Στο συγκεκριμενο σημειο στη Σιενα (αν μιλαμε για το ιδιο με τον TS) μου εστειλαν την κληση, γιατι με το που περασα την πινακιδα εκανα αναστροφη για να βγω απο τον δακτυλιο.

ναι τυπικα ημουν στο δακτυλιο για 30'' και περασα για 10 μετρα το οριο, επομενως δικαουνται να μου στειλουν κληση (την οποια και πληρωσα την επομενη ημερα).

πρακτικα, ειναι ενας ωραιος τροπος για να ρουφανε λιγα παραπανω ευρω απο τους τουριστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Σκανάρεις την απόδειξη πληρωμης από το άλλο πρόστιμο που ειχες πληρώσει και την στέλνεις στον δικηγόρο με τίτλο "το πρόστιμο έχει πληρωθεί". Και άστους να χτυπιούνται.

Κλασική περίπτωση ψαρέματος δειχνει. Το κάνουν τα δικά μας λαμόγια στην Ελλάδα που χρεωνουν τυχαία πινακίδες. Διάφοροι δημοι έχουν αυξησει τα έσοδά τους έτσι. Έχει ακουστεί και για τους Ισπανούς.

Εχει αλλο κωδικό κλησης δυστυχώς. Το εντυπωσιακό είναι (δεν το ανεφερα ξεκαθαρα€") πως η επιστολή ήρθε απο ιταλους δικηγορους γραμμένη στα ελληνικά. Εννοειται τους απαντησα στα ελληνικά αν και ξερω την μοιρα του emailμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο ξαδερφος μου την πατησε ετσι το καλοκαιρι, σε καποια αγνωστη κωμοπολη, επειδη μπηκε στο "ιστορικο κεντρο" για καποια δευτερολεπτα, με ενοικιαζομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2017 παντρεύτηκα στη Φλωρεντία και ήμασταν εκεί μια παρέα με 6-7 αυτοκίνητα. Ήξερα για το ιστορικό κέντρο και τα αυτοκίνητα έμπαιναν σε ιδιωτικό γκαράζ που δίνουν άδεια να μπεις στο ιστορικό κέντρο.

Συνολικά όλη η παρέα μάζεψε πάνω από 3 χιλιάρικα κλήσεις. Από παραβιάσεις ταχύτητας (όριο 60, πήγαινες με 72) μέχρι λεωφορειολωρίδες δε μπορείτε να φανταστείτε ερχόντουσαν κατά ρυπάς.

Μίλησα με το Ελληνικό προξενείο να μάθω τι και πως και μου είπανε πως μέχρι και τα διπλωματικά αυτοκίνητα τρώνε κλήσεις (όλες από κάμερες), πως αν δεν την πληρώσεις θα σε κυνηγήσουν δικαστικώς και απλά θα αυξήσεις τα ποσά και το πιθανότερο είναι να συνεργάζονται (ή να συνεργαστούν στο μέλλον) οι χώρες και να φτάσει και στην εφορία σου η παράβαση.

Επίσης μετά τον τουρισμό, οι παραβάσεις του ΚΟΚ είναι το no 2 έσοδο για τον δήμο της Φλωρεντίας.

 

Και στη νότια Γαλλία γίνεται αυτό, και σε όλες τις βαλτικές και θα μπαίνει σε όλο και περισσότερες περιοχές. Επειδή ξέρω άνθρωπο που δουλεύει στην MS χώρας του εξωτερικού, η πλατφόρμα είναι "πάρε-βάλε" φέρνει τρελά κέρδη στα κράτη/δήμους κλπ και μειώνει τα θανατηφόρα ατυχήματα κατά 95+ %. Άρα για τον πολιτικό που θα έρθει να κρίνει η απάντηση είναι win/win.

 

Μακάρι σιγά σιγά να έρθει και στη μπανανία γιατί δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ μέρα που οδηγώ από και προς την δουλειά από την Εθνική (Αθηνών/Λαμίας) που να μην δω ούγκανο να οδηγεί επικίνδυνα / με σφήνες αλλαγές λωρίδας απότομα χωρίς φλας κλπ λες και είναι σε καταδίωξη χολιγουντιανή. Να μη συζητήσω για τα όρια ταχύτητας που δεν πρέπει να τα τηρεί κανένας (και εμένα λέει 80 σε πολλά σημεία και είμαι σταθερά με 110-120).

 

TL;DR : Να την πληρώσεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Snolly είπε

Το 2017 παντρεύτηκα στη Φλωρεντία και ήμασταν εκεί μια παρέα με 6-7 αυτοκίνητα. Ήξερα για το ιστορικό κέντρο και τα αυτοκίνητα έμπαιναν σε ιδιωτικό γκαράζ που δίνουν άδεια να μπεις στο ιστορικό κέντρο.

Συνολικά όλη η παρέα μάζεψε πάνω από 3 χιλιάρικα κλήσεις. Από παραβιάσεις ταχύτητας (όριο 60, πήγαινες με 72) μέχρι λεωφορειολωρίδες δε μπορείτε να φανταστείτε ερχόντουσαν κατά ρυπάς.

Μίλησα με το Ελληνικό προξενείο να μάθω τι και πως και μου είπανε πως μέχρι και τα διπλωματικά αυτοκίνητα τρώνε κλήσεις (όλες από κάμερες), πως αν δεν την πληρώσεις θα σε κυνηγήσουν δικαστικώς και απλά θα αυξήσεις τα ποσά και το πιθανότερο είναι να συνεργάζονται (ή να συνεργαστούν στο μέλλον) οι χώρες και να φτάσει και στην εφορία σου η παράβαση.

Επίσης μετά τον τουρισμό, οι παραβάσεις του ΚΟΚ είναι το no 2 έσοδο για τον δήμο της Φλωρεντίας.

Και στη νότια Γαλλία γίνεται αυτό, και σε όλες τις βαλτικές και θα μπαίνει σε όλο και περισσότερες περιοχές. Επειδή ξέρω άνθρωπο που δουλεύει στην MS χώρας του εξωτερικού, η πλατφόρμα είναι "πάρε-βάλε" φέρνει τρελά κέρδη στα κράτη/δήμους κλπ και μειώνει τα θανατηφόρα ατυχήματα κατά 95+ %. Άρα για τον πολιτικό που θα έρθει να κρίνει η απάντηση είναι win/win.

Μακάρι σιγά σιγά να έρθει και στη μπανανία γιατί δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ μέρα που οδηγώ από και προς την δουλειά από την Εθνική (Αθηνών/Λαμίας) που να μην δω ούγκανο να οδηγεί επικίνδυνα / με σφήνες αλλαγές λωρίδας απότομα χωρίς φλας κλπ λες και είναι σε καταδίωξη χολιγουντιανή. Να μη συζητήσω για τα όρια ταχύτητας που δεν πρέπει να τα τηρεί κανένας (και εμένα λέει 80 σε πολλά σημεία και είμαι σταθερά με 110-120).

TL;DR : Να την πληρώσεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για επικινδυνα πραγματα συμφωνω με τα χιλια, μακαρι να τους γδυνουνε. Βεβαια εγω ειμαι γενικα της αποψης καμερες παντου. Αλλα για δακτυλιο σε τουριστα επειδη μπηκε για λιγο κατα λαθος ειναι λιγο fail. Εγω δεν εχω ιδεα πραγματικα που ειναι ο δακτυλιος στην Αθηνα και μενω 10 χρονια(δεν οδηγω).

Επεξ/σία από Miracle Worker
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστολή από ιταλούς δικηγόρους γραμμένη στα ελληνικά για κλήση προ 5ετίας; Ρε φίλε μου θυμίζει τον ξάδερφο από τη Νιγηρία, που βρήκε ότι είσαι κληρονόμος αμύθητης περιουσίας με ματωμένα διαμάντια και λοιπούς πολύτιμους λίθους και θέλει ένα 500ρικο για να στείλει τα χαρτιά.

Δεν λέω ότι έχουμε τέτοια φάση, αλλα΄ξέρεις καμιά φορά; Τους έψαξες τουλάχιστον με τα ονόματά τους να δεις εάν είναι υπαρκτά πρόσωπα;Διευθύνσεις κλπ εάν αντιστοιχούν όντως σε αυτή τη δικηγορική (υποθέτω) εταιρεία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...