Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/09/2023 at 17:07, amgamer said:

παιδια εχω αγανακτησει.
3η κληση και μαλιστα στα 260Ευρω

αφου πληρωσα τις 2 πριν 1 χρονο για παραβασεις των 5χλμ ! (κατι που δεν εκανα ποτε παντα προσεχα)
τωρα μου εσκασε προειδοποιητικη εντολη οτι δεν συμμορφωθηκα με καποια ακομα κληση που δεν μου ειχε παραδοθει ποτε και απο 179 παει στα 260!μεσω δικηγορικου γραφειου κ οτι αν δεν πληρωσω θα ανεβει η τιμη με τα δικαστικα κτλ κτλ....

εστειλα ενα μειλ τωρα εκει κ ο θεος βοηθος!
το θεμα ειναι να μπλεξεις δικαστικα? πιο πολλα λεφτα θα χασεις βαζωντας δικηγορο...
Να το αφησεις ετσι? θα σου τα τραβηξουν απο καμια τραπεζα πιστωκα ( Ειχα νοικιασει αμαξι)
βεβαια εχει αλλαξει η καρτα μου αριθμους οποτε θα φανε τοιχο.
μετα μενει να σκασει εδω μεσω καμιας εφοριας και Χ10 το ποσο ...
μιλαμε για κ@@@χωρα! πουθενα αγγλικες πινακιδες κανεις δεν μιλαει Αγγλικα επιτηδες και αυτοι λεγονται Ευρωπη!
και ερχονται εδω κ τους κανουμε κουπε πε...

κανενας που να μη πληρωσε η να το εψαξε παραπανω υπαρχει ?

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα σου ρε φιλε

Λες οτι σου ζητανε λεφτα αδικα,εχεις πληρωσει ,δεν γνωριζεις γιατι σου ζητανε τα λεφτα ,εχεις παρει τηλ και μιλανε μονο ιταλικα,και γενικα δεν ειχες κανει κατι και ησουν σωστος απεναντνι σου

ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ

απλα πραγματα ,αστους αν θελουν να σε πανε διακαστικα [αν σε πανε,που δεν θα σε πανε κατα 99%]και αν σε πανε δικαστικα να βρεις το δικιο σου στην αιθουσα..Για αυτο ειναι τα δικαστηρια ,δεν ειναι κακοι ανρθωποι που σε τρωνε ,αστους να σε πανε να καταλαβεις και εσυ τι γινεται και γιατι ζητανε το ποσο..

Αποτι ξερω γενικα μπορει να γινει δικη και να βγεις πλεον με βιντεο call σε πολλες περιπτωσεις,δεν χρειαζεται να εισαι εσυ εκει

 Γενικα γιατι τετοιος φοβος με το δικαστηριο,δεν θα σας βαλουν μεσα ηρεμηστε

Θεωρεις οτι δεν φταις ,ο αλλος θεωρει οτι φταις και πρεπει να πληρωσεις ,οκ ας σε παει δικαστικα και θα δει το δικαστηριο ποιος εχει δικιο και πιο αδικο..

Δηλαδη θα καθεσαι να πληρωνεις καθε 1-2 χρονια ραβασσακια χωρις καν να ξερεις τι ειναι απλα γιατι φοβασαι τους δικηγορους?

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οσο ξερω,μπορεις να σκοτωσεις,να φυγεις απο τη χωρα και να μη σε πειραξει κανεις.Μιλαω για κανα δυο,οχι πολλους γιατι μετα μπλεκετε με ιντερπολ.
Εσεις σκατε για το προστιμο;
Εκτος και αν εχετε σκοπο να πατε καποια στιγμη.
Οπως και να εχει,το ιδιο πραμα ειναι,εδω δε θα εκδικαστει ποτε.
Το θεμα ειναι τι γινεται αν πατε εκει και εκκρεμει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δικαστηριο γινεται μονο στην Ιταλια. Αν ο TS δε πατησει/πληρωσει θα καταδικαστει ερημειν. Οπως γραφτηκε λογικα δε θα εχει θεμα απλως καλο ειναι να ξεχασει να πατησει το ποδι σε αυτη τη χωρα....

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι όλως τα λέτε ... δε πληρώνω τπτ ! Κάκιστος λαός προς βορεια Ιταλία κακή συμπεριφορά παρόλο που περάσαμε όμορφα ο κόσμος κακός δε σε εξυπηρετούσε πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Τον Αύγουστο πήγαμε Σικελιά και την γυρίσαμε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο της drivalia. Όπως ήταν αναμενόμενο χθες και σήμερα μου ήρθαν με email από την drivalia 2 τιμολόγια 25€ έκαστος, διαχειριστικά έξοδα για μεταβίβαση των στοιχείων μου στις ιταλικές αρχές.

Απ’οτι ξέρω τα πρόστιμα έρχονται συστημένα με ταχυδρομείο, έτσι ώστε να γνωρίζουν και ποτε το παραλαβες αλλά και τι εκπτώσεις έχεις (πχ αν πληρώσεις στις 5 πρώτες μέρες έχεις 10% έκπτωση).

Το θέμα είναι ότι η διεύθυνση που είχα δηλώσει:

1. Είναι λάθος γιατί στην drivalia μπερδεψαν τα γράμματα μου

2. Μετακόμισα από τότε πίσω στο πατρικό μου

Ερωτήσεις:

1. τι γίνεται στην περίπτωση που το στείλουν σε λάθος διεύθυνση και δεν το παραλάβει κανένας;; 
2. υπάρχει περίπτωση να πάρουν τα στοιχεία μου από την Ελληνική Αστυνομία και να μου έρθει στο πατρικό;

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, hellojim είπε

Καλησπέρα,

Τον Αύγουστο πήγαμε Σικελιά και την γυρίσαμε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο της drivalia. Όπως ήταν αναμενόμενο χθες και σήμερα μου ήρθαν με email από την drivalia 2 τιμολόγια 25€ έκαστος, διαχειριστικά έξοδα για μεταβίβαση των στοιχείων μου στις ιταλικές αρχές.

Απ’οτι ξέρω τα πρόστιμα έρχονται συστημένα με ταχυδρομείο, έτσι ώστε να γνωρίζουν και ποτε το παραλαβες αλλά και τι εκπτώσεις έχεις (πχ αν πληρώσεις στις 5 πρώτες μέρες έχεις 10% έκπτωση).

Το θέμα είναι ότι η διεύθυνση που είχα δηλώσει:

1. Είναι λάθος γιατί στην drivalia μπερδεψαν τα γράμματα μου

2. Μετακόμισα από τότε πίσω στο πατρικό μου

Ερωτήσεις:

1. τι γίνεται στην περίπτωση που το στείλουν σε λάθος διεύθυνση και δεν το παραλάβει κανένας;; 
2. υπάρχει περίπτωση να πάρουν τα στοιχεία μου από την Ελληνική Αστυνομία και να μου έρθει στο πατρικό;

απο οσο ξερω

το προστιμο θα τοκιζεται και καποιοα στιγμη θα σου ερθει τοκισμενο στην Ευελπιδων με εξοδα δικηγορου κλπ. Τοτε θα σε αναζητησει η Ελληνικη Αστυνομια για να σου επιδωσει την κληση να πας να παραλαβεις τα χαρτια. Ποτε θα γινει αυτο, αγνωστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετα θα του παρουν το σπιτι και θα τον κλείσουν στα κατεργα του Ιφ σαν τον Κομη Μοντεχρηστο.

Επεξ/σία από filipprin
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε απαντηστε σοβαρά γιατί έχω θέμα. Έχω στείλει ήδη email στη Drivalia με την νέα διεύθυνση 2 φορές!!! Καμία φορά δεν μου έχουν απαντήσει και συνεχίζουν να δίνουν την λάθος διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hellojim είπε

Ρε απαντηστε σοβαρά γιατί έχω θέμα. Έχω στείλει ήδη email στη Drivalia με την νέα διεύθυνση 2 φορές!!! Καμία φορά δεν μου έχουν απαντήσει και συνεχίζουν να δίνουν την λάθος διεύθυνση.

Τους βλεπω να σε χρεωνουν με επιπλεον 50€ "διαχειριστικα εξοδα" για να αλλαξουν τη διευθυνση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο, αλλά και το καλοκαίρι που τους είχα πάρει μου είχαν πει να τους στείλω με μειλ το αίτημα μου. 
 

Σε τέτοιες περιπτώσεις ένσταση δεν μπορείς να κανεις στα πρόστιμα;

Επίσης εφόσον τις στέλνουν συστημένες, αν δεν παραλάβεις τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή θα έρθει στη σωστη διεύθυνση με τους νόμιμους τόκους.Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη στέλνωντας μέιλ με την περίπτωση σου στην εταιρεία ενοικιάσεων.Φίλοι μου που είχαν πάθει το ίδιο το αγνόησαν επειδή είχαν μια χρέωση στην καρτα και θεώρησαν πως έγινε αυτόματη εξόφληση (συν οτι καποιοι τους είπε μην το πληρωσεις σιγα μην σου έρθει στο σπιτι) αλλα εν τέλει ήταν έξοδα για την έρευση και αποστολή του προστίμου,2-3 χρονια μετά ήρθε στο σπιτι νομίζω από το αρχικό προστιμο 120 το τελικο ποσο με τις προσαυξησεις ήταν 350?380?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε από το γεγονός ότι η ερώτηση για το αν δε παραλάβει κανένας, δε σ' αφορά, καθότι παρέλαβες. Για την ενοικίαση είχες δηλώσει το email σου και απάντησες στην εταιρεία και απ' αυτό περί της κλήσης, οπότε έχει "επιβεβαιωθεί" η παράδοση του ειδοποιητηρίου.

Πάμε στο επόμενο; Να αναζητηθούν τα στοιχεία σου από την ΕΛ.ΑΣ. για κλήση τροχαίας σε άλλη χώρα ώστε να σου παραδωθεί το ειδοποιητήριο εγγράφως, το θεωρώ αρκετά χλωμό. Το πρόστιμο όμως θα σου έρθει πιο... άμεσα. Μη ξεχνάς ότι υπάρχει διασύνδεση μεταξύ των 2 χωρών, ενώ όλα βεβαιώνονται + πληρώνονται ηλεκτρικά. Η ελληνική πατεντο-ιδέα ότι με το παραμικρό λάθος στην κλήση (π.χ. λάθος διεύθυνση, ή ένα γράμμα λάθος στο όνομα) η κλήση θα είναι άκυρη, δεν ισχύει (ούτε στην Ελλάδα). Εφόσον υπάρχει βεβαιωμένη παράβαση, game over. 

Αλλά θα κάνω και μία ερώτηση, διότι αυτό μου φαίνεται "κάπως":

Quote

Όπως ήταν αναμενόμενο χθες και σήμερα μου ήρθαν με email από την drivalia 2 τιμολόγια 25€ έκαστος, διαχειριστικά έξοδα για μεταβίβαση των στοιχείων μου στις ιταλικές αρχές.

Τι ήταν αναμενόμενο; Ότι θα 'χεις πρόστιμο; Αν ναι, μήπως θα 'πρεπε να οδηγείς λίγο πιο κανονικά; 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η ελληνική πατεντο-ιδέα ότι με το παραμικρό λάθος στην κλήση (π.χ. λάθος διεύθυνση, ή ένα γράμμα λάθος στο όνομα) η κλήση θα είναι άκυρη, δεν ισχύει (ούτε στην Ελλάδα). Εφόσον υπάρχει βεβαιωμένη παράβαση, game over. 

Κανονικότατα ισχύει. Είχα κλήση από Λιμενικό για παράνομη στάθμευση σε λιμάνι το 2006. Δεν έγραφε πάνω ημερομηνία (πολύ σοβαρή παράλειψη για προφανείς λόγους).  Ουδέποτε ασχολήθηκα, ουδέποτε με ενόχλησαν, ουδέποτε βεβαιώθηκε το οτιδήποτε. Την έχω ακόμα στο συρτάρι μου ως ενθύμιο.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...