Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spyrts είπε

Καλησπέρα! Τελικά πληρώσατε; Σας ρωτάω γιατί μας ήρθαν και εμάς μετά από 6μηνες 4 κλήσεις από δημοτική αστυνομία Φλωρεντίας. 

Θυμάστε αν κάνατε κάποια παράβαση; 

Δεν αφήνουν τίποτε οι ιταλικές αρχές από ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από εμένα. Είχα νοικιάσει ένα όχημα όταν είχα πάρει Ρώμη και η Hertz μου εστειλε mail πως εκανα παραβαση. Αυτο το ποσο ουτε ξερω πως να το πληρωσω ουτε αν ειναι σκαμ. Αν δεν το πληρώσω τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, billman0007 said:

Καλησπέρα και από εμένα. Είχα νοικιάσει ένα όχημα όταν είχα πάρει Ρώμη και η Hertz μου εστειλε mail πως εκανα παραβαση. Αυτο το ποσο ουτε ξερω πως να το πληρωσω ουτε αν ειναι σκαμ. Αν δεν το πληρώσω τι γίνεται;

Θα στα παρει κατευθειαν απο την κάρτα η Herz. Μην ανησυχείς :)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να σου στειλει τη κληση να τη πληρωσεις εσυ. Οι κλησεις ειναι πολυ απλο να πληρωθουν: εχουν πανω το τραπεζικο λογαριασμο (IBAN) οποτε κανεις τη μεταφορα (προσεχε γιατι ισως εχει μερικα ευρω εξοδα τραπεζης, οι Ιταλοι θελουν ολο το ποσο).

 

Αν αφησεις την εταιρια ενοικιασεως θα σε χρεωσει εξοδα διαχειρισης/οργανωτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/02/2019 at 01:07, ELTASSOS said:

Στην 5ετια παραγραφονται τα χρεη.

καινουρι αυτο?

On 24/02/2019 at 01:00, bahamut_zero said:

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο. Μετα απο ενα χρόνο ηρθε μια κληση, την πληρωσα. Τωρα 5 χρονια μετα ερχεται δευτερη με αλλο αριθμο,αλλη πολη, και με συνοδευτικη επιστολη στα ελληνικα απο δικηγορους πως, επειδη δεν την πληρωσα το 2015(ενα χτονο μετα δλδ) το ποσο εχει φτασει 280 και εχω να πληρωσω λιγες μέρες αλλιως θα το πανε δικαστικα κλπ. Εννοείται δεν μπορω να αποδειξω τπτ μετα απο τοσο χρόνια (συνειδητα δεν εκανα αυτο που καταλογίζουν, ουτε μου εστειλαν καποια φωτο ή αλλη αποδειξη). Και μου φορτωνουν και καθυστερηση 4 ετων (η κληση και καλα απεσταλει 1 χρονο μετα).

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρια; 

Στο μονακο μου εχει τυχει σε τουνελ να τη φαω απο ρανταρ, πληρωθηκε στην αθηνα και ολα καλα παντως. περιοεργο αυτο που σου ετυχε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει πάει άνθρωπος Ιταλία να μη φάει κλήση; Συνήθως τις πατάνε όλοι στις Restricted Zones που έχουν σήμανση κατανοητή μόνο από ντόπιους. Τουριστοπαγίδα με πολλά ευρώ κέρδη - μέχρι να θεσπιστούν από ΕΕ κάποιοι κανόνες για επαρκή ξενόγλωσση σήμανση και προειδοποίηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι Νομος οτι θα πληρωσεις στην Ιταλια ειτε με Ενοικιαζομενο που θα πιστωθει στην Πιστωτικη σου με εξτρα πεναλτυ μεταφρασης ειδοποιησης κλπ ειτε στο προσωπικο σου ΙΧ ....εμεις στην Πρωτη περιπτωση πληρωσαμε αν θυμαμαι καλα οσο περιπου στοιχισε η ενοικιαση του ΙΧ για 4 μερες ενα ποσο για εισοδο σε Δακτυλιο που ουτε καν το καταλαβαμε φυσικα οτνα κινησε εντος πολης με 40-50 χλμ την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εχω αγανακτησει.
3η κληση και μαλιστα στα 260Ευρω

αφου πληρωσα τις 2 πριν 1 χρονο για παραβασεις των 5χλμ ! (κατι που δεν εκανα ποτε παντα προσεχα)
τωρα μου εσκασε προειδοποιητικη εντολη οτι δεν συμμορφωθηκα με καποια ακομα κληση που δεν μου ειχε παραδοθει ποτε και απο 179 παει στα 260!μεσω δικηγορικου γραφειου κ οτι αν δεν πληρωσω θα ανεβει η τιμη με τα δικαστικα κτλ κτλ....

εστειλα ενα μειλ τωρα εκει κ ο θεος βοηθος!
το θεμα ειναι να μπλεξεις δικαστικα? πιο πολλα λεφτα θα χασεις βαζωντας δικηγορο...
Να το αφησεις ετσι? θα σου τα τραβηξουν απο καμια τραπεζα πιστωκα ( Ειχα νοικιασει αμαξι)
βεβαια εχει αλλαξει η καρτα μου αριθμους οποτε θα φανε τοιχο.
μετα μενει να σκασει εδω μεσω καμιας εφοριας και Χ10 το ποσο ...
μιλαμε για κ@@@χωρα! πουθενα αγγλικες πινακιδες κανεις δεν μιλαει Αγγλικα επιτηδες και αυτοι λεγονται Ευρωπη!
και ερχονται εδω κ τους κανουμε κουπε πε...

κανενας που να μη πληρωσε η να το εψαξε παραπανω υπαρχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, amgamer said:

παιδια εχω αγανακτησει.
3η κληση και μαλιστα στα 260Ευρω

αφου πληρωσα τις 2 πριν 1 χρονο για παραβασεις των 5χλμ ! (κατι που δεν εκανα ποτε παντα προσεχα)
τωρα μου εσκασε προειδοποιητικη εντολη οτι δεν συμμορφωθηκα με καποια ακομα κληση που δεν μου ειχε παραδοθει ποτε και απο 179 παει στα 260!μεσω δικηγορικου γραφειου κ οτι αν δεν πληρωσω θα ανεβει η τιμη με τα δικαστικα κτλ κτλ....

εστειλα ενα μειλ τωρα εκει κ ο θεος βοηθος!
το θεμα ειναι να μπλεξεις δικαστικα? πιο πολλα λεφτα θα χασεις βαζωντας δικηγορο...
Να το αφησεις ετσι? θα σου τα τραβηξουν απο καμια τραπεζα πιστωκα ( Ειχα νοικιασει αμαξι)
βεβαια εχει αλλαξει η καρτα μου αριθμους οποτε θα φανε τοιχο.
μετα μενει να σκασει εδω μεσω καμιας εφοριας και Χ10 το ποσο ...
μιλαμε για κ@@@χωρα! πουθενα αγγλικες πινακιδες κανεις δεν μιλαει Αγγλικα επιτηδες και αυτοι λεγονται Ευρωπη!
και ερχονται εδω κ τους κανουμε κουπε πε...

κανενας που να μη πληρωσε η να το εψαξε παραπανω υπαρχει ?

εμενα μου ειχε τραβηξει καποια χρηματα η εταιρια ενοικιασεως για μια κληση, πηρα τηλεφωνο στο δημο που μου εδωσε την κληση και το επιβεβαιωσε και μου ειπαν οτι καποια στιγμη θα την στειλουν. Ποτε δεν εστειλαν κατι. Το μονο που μετανοιωνω οτι δεν ακυρωσα την καρτα την στιγμη που γυρισα και ας τους να κουρευονται. Απατεωνες ειναι ολοι εκει. Αγνοησε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, amgamer είπε

μετα μενει να σκασει εδω μεσω καμιας εφοριας και Χ10 το ποσο ...
 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις δεν γνωρίζω, δεν έχω άποψη...

αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν πηγαίνει στην εφορία... μόνο το ελληνικό  δημόσιο (με την ευρύτερη έννοια συν δήμοι κλπ)  μπορεί να στείλει στην εφορία

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, amgamer είπε

παιδια εχω αγανακτησει.
3η κληση και μαλιστα στα 260Ευρω

αφου πληρωσα τις 2 πριν 1 χρονο για παραβασεις των 5χλμ ! (κατι που δεν εκανα ποτε παντα προσεχα)
τωρα μου εσκασε προειδοποιητικη εντολη οτι δεν συμμορφωθηκα με καποια ακομα κληση που δεν μου ειχε παραδοθει ποτε και απο 179 παει στα 260!μεσω δικηγορικου γραφειου κ οτι αν δεν πληρωσω θα ανεβει η τιμη με τα δικαστικα κτλ κτλ....

εστειλα ενα μειλ τωρα εκει κ ο θεος βοηθος!
το θεμα ειναι να μπλεξεις δικαστικα? πιο πολλα λεφτα θα χασεις βαζωντας δικηγορο...
Να το αφησεις ετσι? θα σου τα τραβηξουν απο καμια τραπεζα πιστωκα ( Ειχα νοικιασει αμαξι)
βεβαια εχει αλλαξει η καρτα μου αριθμους οποτε θα φανε τοιχο.
μετα μενει να σκασει εδω μεσω καμιας εφοριας και Χ10 το ποσο ...
μιλαμε για κ@@@χωρα! πουθενα αγγλικες πινακιδες κανεις δεν μιλαει Αγγλικα επιτηδες και αυτοι λεγονται Ευρωπη!
και ερχονται εδω κ τους κανουμε κουπε πε...

κανενας που να μη πληρωσε η να το εψαξε παραπανω υπαρχει ?

Ούτε εφορίες ούτε τίποτα. 

Θα πρέπει να κινηθούν δικαστικά εναντίον σου στην Ελλάδα, εννοείται πως θα βάλεις και εσύ δικηγόρο και θα πάνε τα έξοδα στον θεο. Τώρα τι θα γίνει με το δικαστήριο δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι ξερω και δικαστηριο να γινει για κληση μπορεις να πας και χωρις δικηγορο απλα φανταζομαι λογω γλωσσας θα πας με καποιον που να μιλαει καλα Ιταλικα. Στο δικαστη μπορεις να διατυπωσεις τις ενστασεις και συνηθως εχεις καποια εκπτωση.

Απλως για τη συζητηση: ποιος σε κυνηγαει; το δημοσιο (δημος); η εταιρια ενοικιασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η di milano polizia ... μέσω δικηγόρου από τη Firenze που αναλαμβάνει αυτα

Μη χρησιμοποιήσω κοσμητικά επίθετα είμαι σε φόρουμ κρατιέμαι!

Μιλάμε για μεγάλη μπισνα ...

Δε ξέρω τι θα κάνω έστειλα ένα μειλ στο γραφείο κ βλέπουμε 

Πάντως μη πετύχω Ιταλό να ζητά βοήθεια Ελλάδα τον έσκισα

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, amgamer είπε

Εμένα η di milano polizia ... μέσω δικηγόρου από τη Firenze που αναλαμβάνει αυτα

Μη χρησιμοποιήσω κοσμητικά επίθετα είμαι σε φόρουμ κρατιέμαι!

Μιλάμε για μεγάλη μπισνα ...

Δε ξέρω τι θα κάνω έστειλα ένα μειλ στο γραφείο κ βλέπουμε 

Πάντως μη πετύχω Ιταλό να ζητά βοήθεια Ελλάδα τον έσκισα

Ασε τους Ιταλούς στην ησυχία τους, δεν σου φταίνε σε κάτι, ούτε στην Ισπανία ξέρουν αγγλικά, μην μιλήσουμε για τους Γάλλους που ξέρουν αλλά προτιμούν να μιλάνε την δική τους γλώσσα γιατί την θεωρούν καλύτερη. 

Το πρόβλημα σου είναι με το ιταλικό κράτος και για την ακρίβεια με την αστυνομία / τροχαία συγκεκριμένης πόλης. 

Σε δικηγόρο έστειλαν το χαρτί διότι έτσι θα σε εκφοβισουν αλλιώς σιγά μην ασχολούνταν ο άλλος. Και εμένα μου είχε έρθει στο σπίτι πρόστιμο από τους γερμανικούς σιδηρόδρομους του Βερολίνου επειδή κάποιος πήγε χωρίς να πληρώσει, τον τσιμπισαν και επειδή δεν είχε ταυτότητα έδωσε επ ευκαιρία την διεύθυνση της δικής μου μονοκατοικίας και το όνομα μιας ηθοποιού, ήρθαν εδώ τέσσερις επιστολές στα γερμανικά που δεν καταλάβαινα γρι τι έλεγαν και τις έδωσα σε γνωστό μου να της μεταφράσει, ενώ έψαχνα και το όνομα στο Internet να δω ποιος είναι.... Βρήκα με δυσκολία το email των σιδηροδρομων έστειλα στα αγγλικά ότι δεν μένει κανένας με αυτό το όνομα σε αυτή την διεύθυνση εδώ και να μην ενοχλήσουν ξανά και τέλος. 

Τώρα για την δική σου περίπτωση, εγώ δεν θα πλήρωνα κάτι και θα περίμενα αν θα μου κάνουν δικαστήριο εδώ, με το ρίσκο να τα σκάσεις και για δικηγόρο. Έχω επίσης τις αμφιβολίες μου αν μπορεί να εκδικασει εδώ δικαστήριο για πρόστιμο εξαιτίας παράβασης που έγινε σε ξένο κράτος, διότι δεν υπάρχει η γνώση της εκεί νομοθεσίας, και φαντάζομαι δεν παίζει να κάτσει δικαστης Έλληνας εδώ να ψάχνει τον ΚΟΚ της Ιταλίας. Καλύτερα ρώτα έναν δικηγόρο αν και τι μπορούν να σου κάνουν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...