Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνήθως πάνε σε πληρεξούσιο δικηγόρο αν δεν απαντήσεις -πληρωσεις για τα περαιτέρω

από εμπειρια δίκη μου έφαγα μια κλήση για υπέρβαση του 50χιλ (πήγαινα με 64) πριν 8 χρόνια...δεν με σταμάτησαν ήταν από ραντάρ....25 ευρώ τα οποία μόλις μου έστειλαν την ειδοποίηση τα έστειλα άμεσα...

δεν υπαρχει περίπτωση αν έχεις κάνει παράβαση με ενοικιαζόμενο να μη σε βρουν...τώρα αν νομίζει κάποιος ότι δεν συμβαίνει τίποτα απλά δε πληρώνει ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μολις ηρθε στον συνταξιδιωτη μου (ειμασταν με δικες μας μηχανες), κλήση απο Bologna - Δημοτική Αστυνομία για παρανομη είσοδο σε πεζοδρομο στις 21/7. Κόστος 88€, με φωτογραφίες της παραβασης. Προφανώς και θα προχωρήσει σε πληρωμή του προστίμου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2022 στις 10:01 ΜΜ, mpregos είπε

Λοιπόν γυρνώντας από τις διακοπές βρήκα 2 ιταλικά μπιλετάκιαστα στα ελληνικά  με κάτι κλήσεις από το 2018.

Προσαυξημένα και 270€ έκαστος.

Τελευταία προειδοποίηση αναφέρει αλλιώς πάει δικαστικά. Ο πληρεξούσιος είναι commune di Bergamo polιzia locale ,καταλαβαίνω δημοτική. Το να γίνει δικαστήριο χλωμό το βρίσκω.το να έρθει εδώ στην εφορία απίθανο. Το να πάω Ιταλία δεν με βλέπω να νοικιάζω πάλι. Οπότε καμμία.ιδεα τι κάνουμε; Είδα ότι έχει έρθει και σε άλλους last warning 

και ομως γινεται δικαστηριο. Μπορεις να πας μονος ή και με δικηγορο (καλα δε δικαζεσαι για ανθρωποκτονια). Ο δικαστης ακουει αν εχεις καποια αντιρρηση/διαφωνια με το προστιμο διαφορετικα πληρωνεις τα 270. Αν εχεις πληρωσει το ποσο στο ενδιαμεσο (τα 270) δε θα προχωρησει ο δημος σε δικη.

Απο εκει και περα αν το αγνοησεις τελειως σιγουρα θα αυξηθει το ποσο (εξαρταται απο τη πολη). Εχω ακουσει απο500- 1000 ως 3000 ευρ

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχοντας μεινει στην Ιταλία δύο χρόνια  λόγω εργασίας το 2011-2012 και έχοντας γράψει 23000χλμ εκει, κατάφερα να την σκαπουλάρω με μόλις μια κλήση για μη πληρωμή διοδίων (νεοπας, δεν ηξερα το σύστημα ...). Το αρχικό ποσό ηταν 55 Ευρώ και την ημέρα που έληγε μπήκα στο payment  link που μου ειχαν στείλει και ειδα οτι το ποσό ειχε γινει.. 11 Ευρώ για online πληρωμή 

Προφανώς το πλήρωσα (Δεν ειχα σκοπό να το αποφύγω αλλά δεν με χάλασε το τελικό ποσό).  Γενικά πάντως ειναι πολύ δύσκολο να μην φας κλήση στην Ιταλία όσο και αν προσέχεις..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως ακριβώς σας έχουν έρθει οι κλήσεις απο Ιταλία; Σαν συστημένη επιστολή; Μου έχει έρθει κάτι τέτοιο στην παλιά μου διεύθυνση αλλά επειδή είναι μακρυά ζορίζομαι να περάσω απο το ταχυδρομείο να το πάρω. Δεν ξέρω φυσικά αν είναι κλήση αλλα επειδή το καλοκαιρι ήμουν Ιταλία με δικό μου όχημα, αν και αρκετά προσεκτικός, λέω μπας και μου ήρθε τίποτα. Είναι συστημένο με το ονοματεπώνυμό σε λατινικούς χαρακτήρες και εναν αριθμό που αρχίζει απο RE…. Και τελειώνει σε …NL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2022 στις 11:01 ΜΜ, mpregos είπε

Λοιπόν γυρνώντας από τις διακοπές βρήκα 2 ιταλικά μπιλετάκιαστα στα ελληνικά  με κάτι κλήσεις από το 2018.

Προσαυξημένα και 270€ έκαστος.

Τελευταία προειδοποίηση αναφέρει αλλιώς πάει δικαστικά. Ο πληρεξούσιος είναι commune di Bergamo polιzia locale ,καταλαβαίνω δημοτική. Το να γίνει δικαστήριο χλωμό το βρίσκω.το να έρθει εδώ στην εφορία απίθανο. Το να πάω Ιταλία δεν με βλέπω να νοικιάζω πάλι. Οπότε καμμία.ιδεα τι κάνουμε; Είδα ότι έχει έρθει και σε άλλους last warning 

Σε αντιστοιχο ταξιδι την ιδια χρονια μας ηρθε μετα απο μηνες αντιστοιχο εμαιλ για εισοδο σε Δακτυλιο που ουτε καν ειδαμε οτι υπηρχε πινακιδα!

Μας ζητηθηκαν στην προκειμενη περιπτωση 150 ευρουλακια οσο ηταν το κοστος ενοικιασης για 4ημερο στην Ιταλια Μπεργκαμο μειναμε και αλλου προσαυξημενο με 50 ευρω εξοδα χρεωσης και αποστολης στην Ιταλικη εταιρεια Ενοικιασης ΙΧ. 

Τα δωσαμε με την μια.....αφου ρωτησαμε πιο μπροστα ιταλο φίλο που διαμενει εκει μη μπορωντας να αμφισνητησουμε την ληψη φωτογραφιας. Επισης θα εκαναν χρηση της Πιστωτικης καρτας που δηλωσαμε στην Εταιρεια για την ενοικιαση παρολο που ειχε παρελθει 4μηνο και βαλε!

δε μας ξαναενοχλησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα έλαβα με το ταχυδρομείο μία επιστολή με κλήση από συμβάν που έγινε τον περασμένο Σεπτέμβριο. Είναι στα αγγλικά, πολύ αναλυτική ως προς το περιεχόμενο και την ποινή που είναι 195€ (με έκπτωση εφόσον το πληρώσω εντός 5 ημερών από την ημερομηνία γνωστοποίησης που υποθέτω είναι σήμερα) και με ποινή point system 3 πόντων.

 

Μαζί με την επιστολή υπάρχει και μία φόρμα για το θέμα της γνωστοποίησης για το point system που μου ζητείται να στείλω και φωτοτυπία διπλώματος.

 

Θα ήθελα την άποψη σας για το τι να κάνω. Από όσο αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει θεωρητικά σύνδεση με το εγχώριο φορολογικό σύστημα, αλλά η αναφορά σε αυξημένο πρόστιμο +369€ σε περίπτωση μη πληρωμής εντός 30 ημερών, ίσως και παραπάνω....

 

Είμαι και προβληματισμένος με την αναφορά στο point system....

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την παράβαση θυμάσαι να την έκανες;Αν ναι θα ήταν κάτι πιο σοβαρό με τέτοιο ποσό και πόντους,όχι απλά είσοδο σε ζώνες που δεν επιτρέπεται ή παρκάρισμα.

Αν δεν εχεις σκοπό να οδηγήσεις ξανά Ιταλία,τότε θεωρητικα το αφήνεις.Θεωρητικά.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν επίσημες κλησεις με βεβαιωμένες παραβάσεις στην Ιταλία μπορούν να πάνε στην εφορία εδώ Ελλάδα.

Απο περιέργεια,η παράβαση ποια ήταν;

 

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου ήρθε κλήση από Φιορεντίνα στα αγγλικά και ιταλικά,  μαζί με ένα έντυπο παραδοχής όπως  στον giliop73. Η κλήση  για όριο ταχύτητας. Διάβασα όλα τα σχόλια και από ότι κατάλαβα πρέπει να πληρώσω. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένας που δεν πλήρωσε . Δεν βρήκα κάποια ξεκάθαρη απάντηση . 

Υστ. Η κλήση είναι σίγουρα από επίσημη υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν νοικιασμένο αυτοκίνητο ???ποια εταιρεία ήταν από περιέργεια ??

επειδή δε βρίσκει εσένα η αστυνομία σε περίπτωση παράβασης πάει στην εταιρεία ενοικιάσεων όπου τους δίνει όλα τα στοιχεία σου που έχει ήδη πάρει(φωτοτυπία διπλώματος και ταυτότητας).....και σου στέλνουν το λογαριασμό(συνήθως αυτά τα στέλνουν οι τοπικοί δήμοι) 

αν δεν απαντήσεις το ποιο πιθανό είναι να τα δώσουν σε δικηγορική εταιρεία συνεργαζόμενη με κάποια εδώ για να τα εισπράξει....τωρα αν το ποσο είναι μικρό δεν ξέρω αν μπουν στη διαδικασία..αλλά αν ξαναπάς μπορεί να το βρεις μπροστά σου

έχεις το χαρτί της ενοικίασης να δεις τι γράφει???για περιπτώσεις προστίμων ...

εγώ δεν θα ρισκαριζα προσωπικά να μην πληρώσω.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 95 μέχρι σήμερα πρέπει να έχω φάει πάνω από 40 κλήσεις Ιταλία  απο βορρά μέχρι νότο είτε με ελληνικές πινακίδες ή Zoll ή ιστορικές. Δεν πληρώθηκε καμία και συνεχίζω να πηγαίνω. Ειδικά παλιότερα πριν αποκτήσουν οι πινακίδες το GR ήταν αστείο γιατί σε έγραφε εφόσον έπρεπε αλλά δεν μπορούσε να τη στείλει πουθενά. Τώρα αν τη φας με νοικιαρικο δεν ξέρω τι ισχύει και ποσο θα σε κυνηγήσει η εταιρεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2023 στις 7:35 ΠΜ, jmmys είπε

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν επίσημες κλησεις με βεβαιωμένες παραβάσεις στην Ιταλία μπορούν να πάνε στην εφορία εδώ Ελλάδα.

Τίποτε δεν πηγαίνει εδώ στην εφορία. 

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει δυνατότητα είσπραξης από κάποιον στο εξωτερικό αν θέλει να σε κυνηγήσει και γνωρίζει τα στοιχεία σου. 

1 ώρα πριν, Vasilis aggel είπε

Μου ήρθε κλήση από Φιορεντίνα στα αγγλικά και ιταλικά,  μαζί με ένα έντυπο παραδοχής όπως  στον giliop73. Η κλήση  για όριο ταχύτητας. Διάβασα όλα τα σχόλια και από ότι κατάλαβα πρέπει να πληρώσω. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένας που δεν πλήρωσε . Δεν βρήκα κάποια ξεκάθαρη απάντηση . 

Υστ. Η κλήση είναι σίγουρα από επίσημη υπηρεσία.

Εαν θες να ξαναπάς εκεί και να κάνεις χρήση εταιρειών νοικιαζομενων κτλ, μάλλον θα πρέπει να πληρώσεις για να αποφύγεις τυχόν προβλήματα μελλοντικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Morosana είπε

Τώρα αν τη φας με νοικιαρικο δεν ξέρω τι ισχύει και ποσο θα σε κυνηγήσει η εταιρεία 

Με το νοικιάρικο έχουν τα στοιχεία σου όπως και την  πιστωτική  σου..Επίσης δεν ξέρω τι γράφουν τα συμβόλαια ενοικίασης που υπογράφεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/6/2020 στις 4:16 ΜΜ, spix είπε

Σημερα παρελαβα και γω μπιλιετακι με συστημενη επιστολη εξ Ιταλίας και διαβαζοντας γενικα στο net διαπιστωσα ότι τουριστας με όχημα στην ιταλια δεν υπαρχει περιπτωση να μην φαει κληση όσο νομότυπος και να ειναι

Ημουν 5 ημερες περσι τον Ιουλιο Ιταλία σε Μπολονια, Φλωρεντια και Βερονα. Μου ηρθαν σε 1 επιστολη απο Δημοτικη Αστυνομια Μπολονιας 2 προστιμα, 88€ εκαστο με προσθεσμια 5 ημερων ή 197€/εκαστο αν τα αγνοησω. Μαλιστα μπαίνεις και στο site με κωδικους που σου δινουν και βλεπεις την φωτο απο την πισω οψη του (ενοικιαζομενου στην προκειμενη) οχηματος.

Γενικά πρόσεχα πολύ και τηρουσα τον ΚΟΚ (τον τηρω παντα και Ελλαδα) ξεροντας οτι καραδοκουν καμερες. Οι συγκεκριμενες "παραβασεις" απο τις δ/νσεις που τραβηχθηκαν οι φωτο όταν περνούσα, αποτελουν ξεκαθαρη παγίδα απο την οπόια δεν μπορεις με τιποτα να αποφυγεις.

α) κινηση πανω σε λεωφοριοδρομο ο οποιος ήταν το αριστερο ρευμα της διπλης λωριδας ανα κατευθυνση αντι για το δεξι οπως γινεται στις χωρες που οδηγουν δεξιά! Η σημανση "BUS" φαινοταν αφοτου εμπαινες και ησουν ηδη σε αυτον! 

β) εισοδος σε πεζοδρομο/περιορισμενης κυκλοφοριας. Κανενα σημα απο οτι θυμαμαι ή απο οτι στο ακριβες σημειο μεσω google street view. Ειδα και τις καμερες που με φωτογραφισαν!

Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και θεωρώντας το τελείως άδικο , δεν εχω σκοπό να το πληρώσω. Υπάρχει περιπτωση να το μεταφέρουν στην ελληνικη εφορία στο μέλλον ? Οπως ανέφερα, ειναι απο δημοτική αστυνομία

Καλησπέρα! Τελικά πληρώσατε; Σας ρωτάω γιατί μας ήρθαν και εμάς μετά από 6μηνες 4 κλήσεις από δημοτική αστυνομία Φλωρεντίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...