Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο. Μετα απο ενα χρόνο ηρθε μια κληση, την πληρωσα. Τωρα 5 χρονια μετα ερχεται δευτερη με αλλο αριθμο,αλλη πολη, και με συνοδευτικη επιστολη στα ελληνικα απο δικηγορους πως, επειδη δεν την πληρωσα το 2015(ενα χτονο μετα δλδ) το ποσο εχει φτασει 280 και εχω να πληρωσω λιγες μέρες αλλιως θα το πανε δικαστικα κλπ. Εννοείται δεν μπορω να αποδειξω τπτ μετα απο τοσο χρόνια (συνειδητα δεν εκανα αυτο που καταλογίζουν, ουτε μου εστειλαν καποια φωτο ή αλλη αποδειξη). Και μου φορτωνουν και καθυστερηση 4 ετων (η κληση και καλα απεσταλει 1 χρονο μετα).

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Στην 5ετια παραγραφονται τα χρεη.

Οι κλήσεις για παράνομες σταθμεύσεις ειδικά των Δήμων δεν παραγράφονται και μπορούν μετά από 10-15 και βάλε χρόνια να σε κυνηγήσουν δικαστικά.

Τώρα αν το κάνουν αυτό είναι άλλο.Συνήθως για μικρά ποσά το χρησιμοποιούν για εκφοβισμό αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος γράφει για Ιταλία, όχι για Ελλάδα. Πρέπει να δει την ιταλική νομοθεσία, αν και επειδή είναι Ούνα φάτσα Ούνα ράτσα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έστελναν ραβασακια όπως εδώ και όποιος πληρώσει, πλήρωσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπε να πληρωσεις...

οι ιταλοι δεν παιζουν ειναι σοβαρη χωρα...τα ουνα ρατσα τελειωσανε (στεσσα ρατσα ειναι αλλα τεσπα)

θυμαμαι πριν κανενα μηνα σε λεωφορειο προς ρωμη τυχαια διπλα μου ηταν 2 ελληνες, και οι 2 ειχαν χτυπησει εισητηριο, απλα του ενα δεν του το επικυρωσε... σκαει ελεγχος και τον γραφει...τι μα μου τιποτα αυτος... δηλαδη αν ηθελε να κλεψει θα χτυπουσε ο ενας απο τους 2 και ο αλλος ειχε αγορασει εισητηριο? τελοσπαντων νομιζωαπο την συζητηση καταλαβα οτι πρεπει να παει να την πληρωσει στα "ελτα" της ιταλιας γιατι αλλιως θα ειχε θεμα με την εφορια στην ελλαδα ?

γενικα μην παιζεις με το εξωτερικο δεν ειναι πηθικοχωρες οπως εδω...

το θυμαμαι γιατι μετα ο βλακας τους μιλησα για να τους καλμαρω και μου εγινε βδελλα ο αλλος και μου επρηξε τα φρυδια επειδη τον γραψανε και βγηκαμε και κοντοχωριανοι τελικα ..τελοσπαντων...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έτυχε στην Αυστρια,2 φορες με γερμανικές πινακιδες και τις δυο.

Πριν πολλά χρονια,είχα σταματήσει σε ενα βενζινάδικο να κοιμηθώ κάνα δύο ώρες, και ήρθε κλήση οτι εκεί τάχα απαγορευεοταν η στάθμευση.Δεν θυμαμαι καμμία ταμπέλα, τίποτα. Δεν την πληρωσα,ήρθε αλλες 3-4 φορές χαρτί με αυξημένο το ποσο και μετα τίποτα. Αυτό πριν 10 χρόνια τουλαχιστον.

Μια αλλη φορά ήρθε κλήση οτι ήμουν στην Autobahn σε λωρίδα που δεν επιτρέπεται Ι.Χ αλλά μονο φορτηγά.Δεν υπάρχει πουθενά αυτό. Και αυτη η κλήση ήρθε 2-3 φορες και μετα σταμάτησαν.Αυτό πριν 6-7 χρόνια.

Να σημείωσω οτι και τις δύο φορές το αμάξι ηταν σε όνομα εταιρείας και όχι ιδιώτη.Και ηταν καλοκαίρι οπου κατεβαίνουν χιλιαδες Τούρκοι με αμάξια.Έχω περάσει απο ακριβώς τα ίδια σημεία αλλες εποχές και δεν ήρθε ποτε κλήση.

Και επίσης στην κλήση έλεγε να τους πούνε το όνομα και τη διευθυνση του οδηγού, δηλαδή η κλήση δεν ηταν για την εταιρεια,δεν είχαν προφανώς δικαίωμα να αναγκάσουν γερμανική εταιρεια να πληρώσει.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο. Μετα απο ενα χρόνο ηρθε μια κληση,

 

10 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Στην 5ετια παραγραφονται τα χρεη.

Σαν πολύ σίγουρος είσαι και χαίρομαι γι αυτό.

Για δείξε μας τον Ιταλικό Νόμο που το λέει…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα εμαιλ στουσ δικηγορους να δω τι θα μου πουν. Δεν παιζει να υπαρχει ανθρωπος που πήγε και οδηγησε Ιταλία και δεν εφαγε κληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Εστειλα εμαιλ στουσ δικηγορους να δω τι θα μου πουν. Δεν παιζει να υπαρχει ανθρωπος που πήγε και οδηγησε Ιταλία και δεν εφαγε κληση.

εδω εγω πρωτη φορα πηγα το 2008 και δεν εφαγα πιτσα, εσυ στην κληση κολλησες τυπε :P

1 ώρα πριν, rus είπε

Δε βλεπω να υπαρχουν συνεπειες αν δε πληρωσεις. Αρκει να μη ξαναεπισκευτεις την  Ιταλια.

η χειροτερη συνεπεια απο ολες δηλαδη...

αντικειμενικα δεν υπαρχει αυτο το στολιδι που λεγεται ιταλια... αυτη δεν ειναι χωρα, ειναι μουσειο... παντου.... τι να πρωτοπω...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Παιδια πριν 5 χρονια ειχα παει Ιταλια κα νοικιασα αυτοκινητο. Μετα απο ενα χρόνο ηρθε μια κληση, την πληρωσα. Τωρα 5 χρονια μετα ερχεται δευτερη με αλλο αριθμο,αλλη πολη, και με συνοδευτικη επιστολη στα ελληνικα απο δικηγορους πως, επειδη δεν την πληρωσα το 2015(ενα χτονο μετα δλδ) το ποσο εχει φτασει 280 και εχω να πληρωσω λιγες μέρες αλλιως θα το πανε δικαστικα κλπ. Εννοείται δεν μπορω να αποδειξω τπτ μετα απο τοσο χρόνια (συνειδητα δεν εκανα αυτο που καταλογίζουν, ουτε μου εστειλαν καποια φωτο ή αλλη αποδειξη). Και μου φορτωνουν και καθυστερηση 4 ετων (η κληση και καλα απεσταλει 1 χρονο μετα).

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρια; 

Δεν κατάλαβα,έκανες 2 παρανομιες με το ίδιο αμάξι σε δυο διαφορετικές πόλεις την μια φορά που πηγες Ιταλία πριν 5 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Δεν κατάλαβα,έκανες 2 παρανομιες με το ίδιο αμάξι σε δυο διαφορετικές πόλεις την μια φορά που πηγες Ιταλία πριν 5 χρόνια;

Εκανα (λενε) μια και την πληρωσα. Τωρα ηρθε χαρτι μετα απο 5 χρονια πως ειχα κανει και δευτερη και πως μαλιστα ειναι ληξιπροθεσμη. Ηρθε χαρτι απο ιταλους δικηγορους και μαλιστα στα ελληνικά! Και αν δεν πληρώσω μεσα σε 15 μερες θα με πανε δικαστικα και θα τους πληρωσω καιντα εξοδα :)

Μαφιοζοι κανονικοι 

😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παράβαση ποια ηταν;Το χαρτι τι λεει δηλαδη;Παιζει ρολο.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jmmys είπε

Η παράβαση ποια ηταν;Το χαρτι τι λεει δηλαδη;Παιζει ρολο.

Οτι οδηγουσα σε περιοχη περιορισμενης κυκλοφοριας (limited traffic), καπου στη Σιενα, και εξω /προφανως/ απο τον οχυρό οικισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bahamut_zero είπε

Εκανα (λενε) μια και την πληρωσα. Τωρα ηρθε χαρτι μετα απο 5 χρονια πως ειχα κανει και δευτερη και πως μαλιστα ειναι ληξιπροθεσμη. Ηρθε χαρτι απο ιταλους δικηγορους και μαλιστα στα ελληνικά! Και αν δεν πληρώσω μεσα σε 15 μερες θα με πανε δικαστικα και θα τους πληρωσω καιντα εξοδα :)

Μαφιοζοι κανονικοι 

😄

Δεν μπορει ιταλος δικηγορος να το κανει αυτο. Γινεται μονο μεσω ελληνα συνεργατη δικηγορου του συλλογου της περιοχης σου εδω στο ελλαντα.,...καπου βρηκανε τα λαμογια τα αρχεια και οτι πιασουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...